Author Topic: Epizoda 2.1 - Skrytá krosba  (Read 28626 times)

Champbacca

  • Velmistr
  • Vele le...
  • *
  • Posts: 8459
  • The Choosing One
    • View Profile
    • Metsola
Epizoda 2.1 - Skrytá krosba
« on: 26. Jan 2011, 00:26 »
Epizoda 2,1
Skrytá krosba


Co začalo bitvou na Geonosis, šíří se teď galaxií jako mor.
Klonové války jsou teprve na samém začátku a panuje
relativní klid, ale všichni tuší, že již brzy přijde bouře, která
přinese zkázu, smrt a utrpení i do poklidných koutů
Galaktické republiky.

Chrám Jediů na Coruscantu se pomalu ale jistě vyprazdňuje,
jak jsou jednotliví rytíři posíláni na vzdálená bojiště, vést
klony Velké armády. Z ochránců míru a spravedlnosti se stali
generálové, světelný meč je po tisících let zase jednou
mocnější než slovo.

Champbacca a Jessica Karnis prozatím zůstávají a nezbývá
jim než doufat, že je i nadále bude provázet Síla...


   Coruscant, 22 let před bitvou o Yavin

   Podle mnohých to byl první krok na cestě k bezpečnější galaxii. Podle mě to byl prostě jenom kolosální průser.
   Od největší bitvy za posledních tisíc let uběhly nějaké dva týdny, já seděl na svém obvyklém místě U Kancléřky Saresh, popíjel Levhartomuta, drbal Blumu za ušima a měl takový pocit, že někteří obyvatelé Coruscantu už stihli zapomenout nejen na bitvu, ale i na její následky. Těžko se jim divit – válka klonů pro ně byla pořád ještě něčím novým, exotickým, na co se mohli večer podívat ve zprávách, aby se ujistili, že se pořád ještě mají lépe než zbytek galaxie. Alespoň tedy všude jinde, tady běžel na obrazovkách pořád fotbal. Však se armády obou znesvářených stran teprve oťukávaly a v prachu Geonosis zařvali jen ti namyšlení Jediové a s nimi hrstka neznámých vojínů.
   Vojínů, které nikdo neznal a se kterými nikdo nepočítal, vojáků ze zkumavky, co byli na svět přivedeni proto, aby na bojištích daleko odtud nasazovali životy za rozkládající se stát, vojáků a přesto lidí. Jenom bez základních práv, bez rodin a bez naděje na budoucnost, v podstatě kluků, kteří byli se zbraní v ruce poslání do největší války soudobých dějin, když jim bylo kolik, deset?
   Když jsem se krátce po návratu na Coruscant a návštěvě Jessicy na ošetřovně dostavil před radu a bylo mi řečeno, že i já budu generál, zůstal jsem na ně nevěřícně civět. Dokonce mi stihli i vysvětlit, že někdo s mými schopnostmi by se na Monitoru a v první linii tuze hodil, než jsem se vzpamatoval a opatrně se dotázal, jsou-li střízliví. Zjevně ale jenom nepostřehli moji stížnost, asi že byla málo oficiální a jenom v jedné kopii, bez razítka. Tak jsem jim to vysvětlil znovu.
   Že pokud má Republiku a její ideály bránit armáda klonů, kterých se nikdo na nic neptal a kteří nemají jakoukoliv možnost volby ani důchodový plán, tak za ni nemá smysl bojovat, protože to i ti separatisti mají víc rozumu, když používají droidy. A že jsem jako Jedi slíbil chránit mír, což se mi s vedením armády do bitev poněkud vylučuje. Navíc když jde o armádu vzniklou z lovce odměn, který, jak už možná někdo z přítomných zapomněl, zabil přinejmenším jednoho člena rady a nebýt pana mistra Windu, střílel by dál.
   Nikoho asi nepřekvapí, že to neslyšeli rádi, mě ale třeba dost překvapilo, že nikdo jiný si očividně nestěžoval. Zas tak moc mě to ale asi překvapit nemělo – co si budeme povídat, i moje vlastní učednice měla těžký případ břinktyčkového syndromu a od návratu z Geonosis básnila o tom, jak bude s podporou zvláštních jednotek sekat droidy. A něco mi říkalo, že ani moje učednice bývalá nebude tak úplně proti, a to ji teprve nedávno pustili z ošetřovny. V něčem jsem tedy jako učitel viditelně selhal, ovšem na moji obhajobu… kdo mohl čekat, že se všechno posere až takhle moc, hm?
   Mávnutím na pohlednou zelenou Twi‘lečku jsem si objednal další pivo a podíval se oknem ven na vycházející slunce. Nový den mohl přinést ledasco, já doufal v příležitost nějak bránit mír i bez nutnosti velet mašině na zabíjení za miliardy kreditů. Jinak mě válečná porada, na kterou jsem byl zván, nijak zvlášť nezajímala a vlastně jsem přemýšlel, jestli by nakonec nebylo lepší se vrátit na Bespin. Zle by mi tam nebylo, Blumě bych vzal větev a taky by si zvykla… jenže co s Orn?
   Nakonec jsem tedy dopil, zaplatil, vzal opici do kapsy a šel. Chodby Chrámu byly poslední dobou nezvykle tiché a prázdné, nejen v tuto brzkou ranní hodinu, a já tak měl dost prostoru k přemýšlení, jestli bych se na tu poradu neměl nějak vyfiknout, třeba si vyrobit brnění z krabic nebo tak něco. A i tak mi zbývala dobrá půlhodina na to, abych našel svou padawan, která byla přeci jen zvaná taky.
   Netuše, co a kde právě provádí a proč se mnou vlastně nebyla u Kancléřky, rozhodl jsem se podívat do jídelny, kde se často vyskytovala se svými vrstevníky a kamarády. A hlavně se tam samozřejmě najíst. Rozlehlý sál byl sice také nezvykle tichý, ale i lehký šepot z několika míst ostře kontrastoval s naprosto tichými chodbami venku. Pomalu a s rozvahou jsem si vzal pár ořechů a hrozen nějakých bobulí, který v mé obří pracce vypadal skoro komicky, ale Blumě to rozhodně nevadilo, usadil se kousek od dveří, přemýšlel a při louskání poslouchal ten koncert. Konstantní lehký šum tichých hlasů, ostré a zdí jen částečně utlumené pískání páry v kuchyni, pravidelné pomlaskávání z mojí kapsy, křupání skořápek a brilantní bouřlivé vyvrcholení, to když jeden prcek nešikovně zvedl tác s jídlem a převrhl nádobu s příbory přímo na zem. Věnoval jsem mu lehce pobavené zvednuté obočí, ale on si toho pro spěšné uklízení ani všiml.
   Zabrán do úvah o rovnováze vesmíru, osudu Řádu a o tom šedivém chlupu, co jsem si vyškubl ze zápěstí, polevil jsem v ostražitosti a hned se mi to náležitě vymstilo. Cosi ke mně bleskově přiskočilo, přehodilo mi to kapuci přes hlavu a rukama zakrylo oči. Kdyby se mi to stalo poprvé, asi bych s tím neznámým jednoduše šlehl o podlahu, ale tohle bylo spíš tak podvacáté. Síla byla klidná a ani Blumu už to nijak zásadně nezaskočilo.
   „Hádejte kdo?“ zeptala se, jako by to nebylo zjevné, a moc se mi líbilo, jak je jí úplně putna, co si asi o podobném výstupu musí myslet všichni přihlížející.
   [„Hádám,“] zamyslel jsem se děsně důležitě, stále s rukama na očích, [„že komandér Orn Zhar, madam, žádám o povolení pokračovat ve stravování!“] Dokonce jsem jí k tomu i zasalutoval, i když dost lajdácky, každopádně to, že mě hodností u Velké armády převyšovala, mi pořád ještě přišlo jako dobrý zdroj pobavení. Jí zjevně taky, protože ruce se stáhly.
   „Povolení uděleno, mistře,“ usmála se a sedla si naproti, věnujíc jen letmý pohled skořápkám na stole.
   [„Dáš si taky?“] nabídl jsem jí hrst ořechů a na vykání už se vykašlal, protože zas taková sranda to nebyla.
   „Ne, díky, už jsem jedla.“
   [„Ale myslíš tím fakt jídlo, ne nějaké sušené hovno z přídělů pro komanda jako včera, žejo? Jdeme na válečnou poradu, tam budeš potřebovat všechnu sílu.“]
   „Náhodou, ty příděly docela ujdou.“
   [„A můžeš jich mít, kolik jen chceš, protože je s tebou pánové od jednotky přeochotně vymění za cokoliv jiného, jasně.“] Z představy, jak asi chutnají příděly pro otrockou armádu, se mi udělalo nevolno, nicméně nejbližší flašku rumu jsem měl schovanou v kuchyni, což bylo neprakticky daleko, a musel jsem to tedy zkusit zajíst hrstí ořechů.
   „Bro říkal, že po nich vyrostu spíš než po tom, co vaří kapitán Cook.“
   [„Bro?“] ujelo mi, a protože jsem měl pusu stále plnou oříšků, začal jsem se dusit. Což byla vlastně docela adekvátní reakce a přešlo to až zbytečně rychle.
   „Velitel jednotky, RC-7473,“ odrecitovala.
   [„On má jméno?“] Nevinný dotaz na drobný detail ze života klonů, o nichž jsem toho zatím moc nevěděl a i to málo mi přišlo zvrácené, spustil lavinové vyprávění. Orn byla viditelně nadšená a to, že s komandem nejen zkoušela zatknout alespoň některé vysoce postavené separatisty, ale po návratu s nimi i absolvovala několik tréninků, na ni zapůsobilo víc než bych čekal. A víc než bych si přál, protože byla soustředěná na úplně špatné věci, na zbraně, válku, ničení droidů a podobně.
   V následujících dvaceti minutách jsem se o Osk Squad, jak si frajeři ze zkumavky říkali, dozvěděl úplně všechno, co věděla, a možná i něco vymyšleného navrch, a ani mě nenapadlo pokládat doplňující dotazy. Blumu taky ne a po pár minutách mi vlezla do kapsy, kde usnula. Přistihl jsem se ale při myšlence, že třeba aspoň pro komanda bude mít Republika nějaký ten důchodový plán, když jsou o tolik pokročilejší a když jich z původních deseti tisíc na Geonosis polovina zařvala.
   [„Mno, to bylo velmi poučné,“] shrnul jsem to a ani to nemyslel moc ironicky, [„ale už bychom se pomalu měli odebírat na tu poradu. Kdo ví, třeba tě s tím komandem někam pošlou...“] Já ji někam málem poslal už několikrát, ale teď už se to nehodilo, tak se pomalu zvedl, smetl zbytky ořechů do dlaně a šel je vyhodit, načež mě ona samozřejmě následovala, jiskřičky v očích. Přitom mnohem víc než létání po galaxii s hromadou spotřebního masa by jí prospělo, kdybych ji mohl vzít na Parlara VII, což si ale nemůžu dovolit, protože tu máme, kurva, válku.
   Společně jsme mlčky vyrazili k sálu s holografickou mapou galaxie. Uvnitř už seděla spousta nedočkavých generálů s přemrštěně důležitým výrazem na tváři a já Orn záviděl, že jí z pohledu na ně není na blití jako mně. Párkrát jsem se zhluboka nadechl a vydechl, abych zahnal potřebu tam všechny tak nějak zpacifikovat, a vkročil dovnitř.

   Seděla jsem úplně vzadu a opřená o zeď jsem hleděla na všechny ty simulace, připravované akce, instrukce, bla bla bla. Snažila jsem se udržovat pozor a zapamatovat si z toho co nejvíce, ale čím dál tím více mě fascinovaly miniaturní slunce a planetky, obíhající kolem nich, až nadřazený hlas „generálů“ ztichl a já začala cítit něco jako klid. Kdyby si mě někdo všímal, myslel by si, že jsem asi sjetá, se skelnýma očima a pootevřenou pusou jsem sledovala tu krásu.
Pak dovnitř vstoupil on, jen málokdo mu věnoval více jak pohled, ale oni nejsou jako já. Šťouchla jsem do něj Silou a naznačila mu, ať si jde sednou vedle mě.


   Ze samovolného pohybu mých vlastních chlupů jsem usoudil, že do mě někdo strká. Ony to totiž ty chlupy obvykle nedělají. Přejel jsem publikum pohledem a zastavil se na jediné tváři, která byla otočená ke mně. Tváři, která od Geonosis nebyla jako dřív.
   Pomalu jsem prošel řadami posluchačů až k ní, ignoruje fakt, že obzvláště těm menším jsem na chvíli naprosto zastínil výhled, a posadil se. Orn zatím mírně nepřítomně odhopkala za svou xextí kamarádkou a já neměl důvod jí v tom bránit. Stejně uslyší všechno, co potřebuje, pokud tedy zas nebudou probírat píčoviny.
   [„O co jsem přišel?“] zeptal jsem se tak potichu, jak jen to šlo s hlasivkami, které uměly akorát řvát nebo brumlat, a snažil se zaostřit na postavu u pultíku.

Kreslíc prstem do podlahy imaginární obrázek a s pohledem upřeným na to dílo odpovím.
„O nic, Trandoshané se přidali v podstatě na stranu Separatistů a útočí na naší domovskou planetu, podporování Hrabětem Dooku, bla bla bla, Anakin Skywalker je hrdina, Palpatin mesiáš a kloni nástroj k rozdrcení nepřítele. Jo a taky bysme měli ctít rozhodnutí Rady a řídit se jejich příkazy, neboť oni jediní mají skutečnou pravdu.“ Opřela jsem si hlavu o jeho chlupatou paži a prstem začmárala imaginární obrázek.


   Nádhera, tak to jsem sem ani nemusel chodit, pomyslel jsem si, ale nahlas nic neřekl. Pohled po obecenstvu prozradil, že značná část z nich ty věci opravdu poslouchá a nenulový počet z nich to i zajímá. Prostě nebyla vhodná chvíle požádat o slovo a připomenout všem, že jsem jim to říkal, ale rozhodl jsem se zapamatovat si ten nápad na příště.
   [„Jo, a já jako jediný mám skutečnou potřebu je nakopat do zadku,“] uteklo mi víceméně mimovolně, ale nezdálo se, že by to někdo okolo slyšel. Ne že by mi to vadilo, možná bych to mohl zopakovat.
   [„Už víš, kam tě pošlou na výlet?“]

„Nesnažili se mi to říct ani trochu něžně, podle nich nejsem způsobilá plné vojenské… ANO, VOJENSKÉ!,“ vykřikla jsem se zaťatou pěstí, až se všichni otočili naším směrem, „Odkdy jsme vojáci, Champie? Kdy jsme přestali býti Jedii a stali se pěšáky těch nahoře? PROČ!“ Třásla jsem se hněvem. Až tehdy mi došlo, že se na mě všichni dívají a to není dobře. Zahleděla jsem se do země a po chvilce už byl slyšet zase jakýsi rádoby generál.
„Prý nejsem psychicky způsobilá vykonávat vojenskou službu, a tak budu dělat jen ochranný doprovod transportů, nebo tak nějak…“


   [„Kéž by tak to samé řekli o mně,“] ujelo mi zase tak nějak na půl huby, když jsem smažil pohoršené posluchače pohledem. Rozhodně ale bylo potěšující slyšet, že aspoň jedné učednici jsem toho stihl předat dost.

„Nechci bojovat… stálo mě to už hodně. Chci jednou založit rodinu a žít šťastný život někde daleko, kde je klid. Chci, abychom jezdívali na festáky a opíjeli se do němoty. Aby na svátky jezdil strýček Champie, který nezkazí žádnou legraci a bude s námi o Vánocích. Nechci umřít v nějaké hloupé válce, kde na to nakonec doplatíme jen a jen my… Jediové.“

   Sice jsem tak úplně nechápal, o čem to mluví, a zároveň podezříval nějaké prášky, ale něco pravdy na tom bylo. Přesně to, co jsem si dovolil omlátit tomu plešatci o hlavu chvíli před tím, než sebral koho mohl a hurá na nepřítele, hurá do bitvy, hurá do války. Tedy až na to zakládání rodiny, samozřejmě.
   Nepopírám, sám jsem přemýšlel, že prostě z řádu odejdu a už o mně neuslyší. Největší škodu bych tak nadělal v archivech, kde by museli přejmenovat ztracenou dvacítku na jednadvacítku, což by jistě obnášelo strašnou spoustu papírování a škrtání. Ale myšlenka, že by ty ze řetězů utržené blázny neměl kdo aspoň trochu hlídat, mě nakonec donutila ještě chvíli vydržet.    Možná po válce.
   Jen jsem lehce zavyl, protože mě nic chytřejšího nenapadlo, a soustředěně civěl před sebe, někam do prázdna nad hlavami ostatních. Ta úchvatná přednáška skončila poměrně rychle, což ovšem neznamenalo, že jsem trpěl nějak méně, a po ní dostalo několik mistrů, totiž generálů, svoje rozkazy. Už to skoro vypadalo, že na mě se zapomene, protože jako negenerál jsem ostatně úplně k ničemu, ale než jsem se stihl zvednout, doneslo se ke mně skřehotání mistra Yody, abych ještě počkal.
   Měl jsem chuť se s Jessicou vsadit, že dostanu na starost audit v účetních archivech nebo hledání špendlíku někde na pouštní planetě, ale naštěstí jsem to neudělal. Prostě jsem za ní jen mávl, když odcházela na ošetřovnu pro další příděl bacty, a dal Orn pokyn počkat venku.

   V sále jsem přesto nezůstal sám, kromě mě tam stále postával ještě jeden kudrnatý člověk působivé výšky. Neměl jsem ponětí, kdo to je, a oslovení mistrem Yodou jsem přeslechl, a tak jsem pouze kývnul, ať jde první, že si rád počkám. Jenže Síla měla zase trochu jiné plány, které už stihla sdělit všem třem členům Rady, co na nás čekali. Na nás oba, jak se ukázalo.
   „...a pro vás tu máme něco speciálního,“ pokračoval Windu větou, jejíž začátek jsem nezachytil, a přeměřil si nás tím svým škaredým pohledem. Už je to tady, jdu vytírat přistávací plošiny, napadlo mě, ale nedal jsem to na sobě znát. Prostě jsem přišel blíž, pozdravil všechny čtyři letmým úklonem a čekal, co z nich vypadne.

   Taktickou poradu jsem sledoval z povzdálí, neměl jsem chuť na sebe moc upozorňovat, protože poslední mise neproběhla podle plánu. Neměl jsem náladu na celý briefing. Chtěl sem se vrátit do své ubikace, odpočinout si a pak jít zkontrolovat Johaunu, jak se jí vede.
Když briefing skončil, ostatní mistři se rozešli. A já podle pokynů mistra Yody, zůstal stát. Tak je to tady, Yoda s Winduem a Ki-Adi-Mundim si mne teď trochu vychutnají. O to větším pro mne bylo překvapením, když se mnou v sále zůstal velký wookijský mistr. Vzájemně jsme si prokázali úctu letmou úklonou hlavy a společně předstoupili před radu.
   Zdálo se, že pro nás má nějaký speciální úkol.


   Windu se k mé radosti příliš nezdržoval formalitami a nejspíš ho vůbec nenapadlo, že se s mistrem vousáčem neznáme, takže se nějakým představováním nezabýval. Místo toho se opět otočil k mapě, stisknul několik tlačítek a počkal, až se ustálí monochromatický obraz plynného obra s několika měsíci, z nichž jeden byl zvýrazněn.
   „Miu Leptonis IV,“ odrecitoval ze záznamu a snažil se vypadat strašně chytře, „zapadlý měsíček ve Středním pásu, známý pouze pro svá skromná ložiska krystalů nova, zatím netěžená.“ Nechápal jsem, kam tím míří a k čemu nám to bude, ale věřil jsem, že se k tomu brzy dostane nebo ho k tomu někdo z ostatních přinutí. Možná Yoda, který stále mlčel a culil se jako měsíček na hnoji.
   „A podle rozvědky také možné ohnisko problémů,“ vzal si slovo Ki-Adi-Mundi. „Na Holonetu se objevilo několik podivných zpráv týkajících se tamní malé kolonie. Několik pohřešovaných, co se ztratili přímo ze svých domů, aniž by si toho kdokoliv z okolí všiml, a jeden mrtvý, podle všeho zabitý světelným mečem.“ To znělo vážně, hlavně proto, že to očividně neměl na svědomí žádný Jedi z Chrámu, a naše zbraň v rukou někoho jiného, to byla jízdenka do průšvihu. Podíval jsem se na ostatní co možná nejvážněji a lehce si mnul bradu, ale neříkal nic.

   Pozorně jsem poslouchal mistry. Situace byla asi opravdu naléhavá. Aspoň to naznačovaly vážné výrazy v obličejích všech třech mistrů nejvyšší rady.  Zarazila mne poslední věta mistra Mundi. Vrah se světelným mečem, to mohlo chrámu způsobit velké potíže, a zvláště v době, kdy v galaxii řádí válka. Ale nechal sem snědého muže mluvit dál.

   „V nejbližším okolí nemáme nikoho, kdo by to prověřil,“ navázal na kolegu opět Mace, „proto posíláme vás i s učedníky. Předpokládáme, že se jedná o nějakého temného Jedie, takže buďte obezřetní. Místní úřady již byly informovány, vyjdou vám maximálně vstříc.“ Sice jsem netušil, co je můj kolega zač, ale ve čtyřech proti jednomu by to snad nemělo hrát takovou roli. I kdyby ten temný byl nějaké velké zvíře, což si nemyslím, protože o nich se většinou zprávy šíří rychle. Beztak to zase bude nějaký lovec, co ten meč získal od své nebohé oběti a teď ho používá k vydírání, které se tentokrát nevyvedlo.
   Měsíc byl z osmdesáti procent pokryt vodou, kontinenty zase porostlé hustou džunglí, teplota příjemných šestadvacet stupňů a vzduch nepříjemně vlhký, prostě jedno z těch míst, kam je lepší si vzít rovnou tři dýchací přístroje. Ale oproti Geonosis to byla vítaná změna.

   Celá situace se mi trochu nezdála. Proč by rada na místo posílala dva mistry Jedi, a jejich dva padawany. I samotný mistr by celou záležitost dokázal vyšetřit sám.
   „Promiňte, mistře Windu, ale něco mi tu nesedí,“ promluvil jsem do krátkého ticha. „Proč posíláte na tuto misi tak velkou skupinu. Když jeden mistr s padawanem by tu záležitost dokázali vyšetřit sami. Očekáváte snad nějaké větší komplikace?“


   Zmínka o velké skupině čtyř Jediů v době, kdy rada začínala po galaxii rozesílat celé flotily, ve mně vyvolala odfrknutí, nicméně ostatní to přešli bez komentáře a slovo si vzal opět Mace Windu, meč Řádu Jediů.
   „Jeden temný Jedi je komplikace víc než dostatečná, ale v tomhle případě nechceme nic podcenit, protože patrně víme, o koho se jedná,“ odpověděl a na chvilku se odmlčel, zatímco na projektoru místo planety a měsíce ukázal podobiznu muže, který odpovídal mým představám o průměrném samci lidské rasy.
   „Taco Donos,“ pokynul a pokračoval, „bývalý rytíř, který před dvěma lety i se svou učednicí opustil Řád. Od té doby jsme o něm slyšeli jen jednou, před dvěma týdny, když společně napadli nákladní loď v sousední soustavě, při čemž je zachytila chytře ukrytá bezpečnostní kamera. Nikdo další na záznamu nebyl, ale dá se čekat, že pracují pro některého z mnohých zlotřilých tlup v oblasti. A to z nich dělá velmi nebezpečné osoby.“
   Zabručel jsem si něco pod vousy, ale nahlas neřekl opět nic. Dva mistři a dva padawani proti jednomu rytíři s učedníkem, to bylo pořád v náš prospěch, i kdyby oni měli podporu těch banditů, nebo co to vlastně bylo. Klony by se nám tam jednoznačně motaly pod nohama.
   „Všechny informace o nich jsou v jejich složkách,“ dodal ve chvíli, kdy jsem se na to chtěl zeptat, takže už jsem věděl úplně všechno. Bylo na čase vypadnout odsud a s ostatním se porvat jako vždy až na místě.

   Aha, takže odpadlý Jedi… I když takhle se to nedá říci. I já jsem byl po smrti svého padawana mnoho let mimo stěny chrámu. Ale pokud jsou zde důkazy…
   To bylo každopádně vše, co nám mistři k misi řekli.
   „Mistře Windu, jen bych chtěl podotknou, že si nejsem jistý, jestli je můj padawan připraven na misi mimo Chrám. Je tu teprve několik týdnů. Ano, dělá velké pokroky, ale stále není vyrovnaná. Mám obavu, že je to na ni příliš brzo.“ Bylo pro mne obtížné takhle Johaunu shazovat, zvláště před tím wookijským mistrem, ale pravda byla skutečně taková.


   Vůbec jsem netušil, o čem to mluví, a vůbec jsem to nechtěl napravovat. Jen mi neušlo, že vousáč má na brnění generálské výložky a že tedy post s největší pravděpodobností neodmítl. Nevyčítal jsem mu to. Prostě jsem se pomalu otočil, uklonil a gestem naznačil, že počkám venku. Problémy generálů na mou hlavu, ještě to tak.
   Staroušové začali něco povídat, ale to už jsem byl skoro z doslechu a i kdyby ne, nevnímal jsem je. Orn už na mě venku čekala, opřená o zeď a očividně zklamaná, že nebyla přiřazena k Osk Squad. Rychle jsem jí vysvětlil, že i když komando s námi neletí, má se jít sbalit a počkat na mě v hangárech, protože některé zapadlé měsíčky přeci jen ještě musíme zachraňovat my rytíři.

   Wookiee se uklonil a odešel.
   „Mistře Woa, tvou starost o padawana tvého my chápeme,“ začal mluvit velmistr Yoda. „Věř, že kdyby válka nebyla, někoho jiného poslali bychom.“
   „Jistě, mistře Yodo, ale sám víte jak je to s Johuany. A…“
   Malý velmistr mne přerušil. „Vím, mistře Woa. Otázek mnoho má a zvídavá je. A i proto, aby svou pozornost od minulosti obrátila, ty s sebou vezmeš ji.“ Trochu se zasmál. „Když její pozornost obrátíme jinam a ty správně ji povedeš po cestě Síly, soustředit bude se na studium a ne na minulost.“     
   „Ano, mistře.“ I když jsem svým způsobem s rozhodnutím nesouhlasil, uposlechl jsem.   
Otočil jsem se na podpatku a vyrazil ven ze sálu. Venku na mne čekal Wookiee, od nějž se rychle vzdalovala oranžová dívka.


   Ještě jsem se koukal za svou mizející učednicí, když se za mnou ozvaly kroky a mně došlo, kolik je hodin: byl nejvyšší čas skoncovat s tou anonymitou. Ne že bych tyhle věci nějak vyhledával, ale vlastně bylo docela milé potkat někoho, kdo o mně ještě neslyšel.
   [„Já jsem Champbacca, generále,“] představil jsem se rychle a bez asistence překladače, protože mistr mi očividně rozuměl, a pokračoval, [„moje učednice Orn se už běžela sbalit. Vyrazil bych co nejdříve, pokud nemáte námitek.“]

   Wookiee se ke mně otočil a představil se. Podle jeho vystupování a držení těla jsem poznal, že se pyšní velkou sebedůvěrou ve své schopnosti, že postem generála trochu opovrhuje a že sám ho nezastává, ačkoliv mi nebylo jasné proč. Jeho stavba těla dokazovala, že je velmi dobře trénovaný. A protože to byl Wookiee, tušil jsem, že se mi s ním bude dobře spolupracovat. Uklonil jsem se.
   „Těší mě. Já jsem Waollc Con-Denyzz. Jistě, příteli. Osobně nemám námitek.“ Usmál jsem se přívětivě, aby si nemyslel, že hodlám svou hodnost zneužívat. „Jen musím nají svou neposednou padawanku a sdělit jí tu radostnou novinu, že s námi poletí na misi.“  Vydali jsme se společně k turbovýtahům.
   „Divím se, že jsme neměli ještě tu možnost potkat se tu v chrámu.“


   [„Nebývám tu často. Dávám přednost čerstvému vzduchu, tady je na mě moc dusno.“]    Nevím, jestli tu narážku pochopil, ale bylo mi to celkem jedno. Teď byla hlavní mise a taky to, že jsem se udržel a nekončil každou větu „pane generále, pane!“. Místo toho jsem radši přemýšlel, co si vezmu s sebou a jestli Orn na něco nezapomene, a výtah nehlučně uháněl dál k ubikacím.

   „Jistě, tak to vás chápu,“ řekl jsem chápavě. „Já se vrátil do chrámu nedávno. Ty stěny tu jsou moc sevřené, také se mi stýská po čerstvém vzduchu.“ Sjížděli jsem dolů. „Za jak dlouho se sejdeme v hangáru? Máte svůj vlastní transport nebo už nám rada něco přidělila?“

   [„Já mám prakticky sbaleno, jen vezmu zavazadlo. A v hangáru mám svoji stíhačku, otázkou ale je, jestli by v tomhle počtu nebylo lepší něco většího,“] zamyslel jsem se, podrbal se na hlavě a v tu chvíli výtah zastavil.
   [„No, něco už vymyslíme, sejdeme se za půl hodiny dole?“] pravil jsem jednoduše a jen napůl tázavě a vida, že protistrana nemá námitek, vystoupil jsem. Má cesta vedla do pokoje, kde stačilo popadnout batoh, vypustit Blumu a pak už jsem se mohl naplno věnovat přemýšlení, co si půjčíme za dopravní prostředek.
   Každopádně to začínalo vypadat, že i jako negenerál nakonec Republice k něčemu budu a přeci jen se ještě najde pár úkolů, které lze řešit bez nutnosti obětovat pěšáky z fabriky na Kaminu. Nezbývalo než doufat, že to tak aspoň chvíli vydrží.   

Napsali Jessica Karnis, Woallc Con-Denyzz a já, poslední revize 30. 3. 2021.
I may be schizophrenic, but at least I have each other.

Woallc Con-Denyzz

  • Rytíř politická mrtvola
  • Le...
  • *
  • Posts: 425
    • View Profile
Re: Epizoda 2.4 - Skrytá krosba
« Reply #1 on: 01. Feb 2011, 01:54 »
Dorazil jsem do své ubikace. Začal jsem balit svůj skromný majetek. Světelný meč, náhradní baterie, dýchací přístroj, potravinové kapsle a své staré oblečení. Když jsem ho ukládal do batohu, zarazil jsem se. Prohlédl jsem se ve svém novém obleku Jediho.

Ne.

Nerad jsem se po jiných planetách pohyboval v Jediském rouchu. Dnes sice na většině planetách mají k Jediům ještě nějakou úctu, ale na dost planetách ne. A podle mého se s lidmi jedná lepe když si myslí, že jste normální. Všechny bytosti v galaxii mají k Jediům učtu, ale také strach a nedůvěru, to vše pak komplikuje jednání s nimi. A navíc, když protivník neví co jsem zač, mám vždy výhodu překvapení.

Převlékl jsem se do svého civilního oblečení. Příjemné šedé košile, černých pohodlných kalhot s množstvím kapes. Kalhoty jsem opásal pevným kožený páskem s pouzdry na nejrůznější vybavení. Do pouzdra na levé straně stehna jsem zastrčil blaster. Je pravda, že ho nepotřebuji, ale převlek představující vesmírného hejska, obchodníka a podfukáře musí být přesvědčivý. Na košili jsem oblékl vestu z bezpečnostní látky. A nakonec jsem se nasoukal do dlouhého, těžkého koženého pláště, který měl zevnitř také proti-blasterové vyztužení. Svůj světelný meč jsem skryl do jedné z kapes uvnitř kabátu.

Své nové Jediské oblečení jsem nasoukal do báglu.

A pak jsem vyrazil najít Johaunu. Když jsem procházel chrámem, někteří Jediové a učni na mě pohlíželi s udivenými výrazy. Nevšímal jsem si jejich pohledů. A rázné kráčel dál.
Trvalo mi trochu déle než jsem Jo našel, ale po půl hodině jsem jí konečně objevil jak cvičí v jednom tréninkovém sále.

„Ahoj Jo, jak se máš?“


***

Dny plynuly. Johauna je nejdříve počítala, jeden po druhém. Pak ale polevila. Každý den strávila dlouhé hodiny se svým Mistrem. Běžné studium, meditace, cvičení se světelným mečem. Uvědomovala si, že právě tahle cvičení pro ni byla nejvíce uspokojivá. Dokázala se zbraní poměrně obratně zacházet a to i přesto, že byla v chrámu Jedi po tak krátkou dobu. Párkrát si povšimla několika zvědavých pohledů, když cvičila v jednom z mnoha tréninkových sálů, které jsou rozseté po celém chrámu.

Ani dnes tomu nebylo jinak. Rudovlasá dívka se soustředila na své pohyby, které byly tak hbité, že bylo těžké je sledovat. Její meč "tancoval" v prudkých, agresivních výpadech, nezastavoval se a Johauniny oči sledovaly pouze malou mechanickou kouli, která tančila kolem mladého Padawana. Johauna na chvíli zastavila. Její pohled se zostřil. Zaťala zuby a další, agresivitou naplněný výskok spolu se širokým švihem, který následoval poslal malý tréninkový nástroj k zemi.

Až teprve hlas kohosi známého ji vytrhl z jejího zamyšlení.

"Vidíte, Mistře..." Řekla a pokývala hlavou, ukazujíce na dříve poměrně akční kulatou věc, která teď tak nehybně ležela na zemi, rozetnutá s děsivou přesností vejpůl.

"Snažím se nemarnit čas zbytečnostmi." Poznamenala suše na odpověď.


"Zbytečnostmi? Jo čemu říkáš zbytečnosti?“ usmál jsem se a pak jsem trochu zahleděl do dálky.

„Víš myslím si, že v téhle, době - kdy galaxie je v chaosu a ve válce se mohou ty nejzbytečnější věci stát velmi podstatnými. Maličkosti, které tě mohou, odtrhnout od šílenství a temnoty. Ale to je můj názor. Mistr Yoda by ti řekl něco jiného. Že na maličkostech se lpět nemá.“


Až teprve teď se Johauna Darkrider ohlédla po hlasu. Jak již správně vytušila, šlo o jejího Mistra. Přihmouřila oči, jak si ho prohlížela. Jeho oblečení bylo při nejmenším neobvyklé, tedy pro Jedie. Měl na sobě dlouhý kabát, který ukrýval většinu oblečení, které měl pod ním. Skoro by si člověk i myslel, že se baví s nějakým lovcem odměn, než s Jediem. Ale, už si na podivné zvyky svého Mistra začala docela zvykat.

"Nechci ztrácet čas zbytečnostmi, mistře. Zatímco rada sedí na svých zadcích, tam venku zuří válka. Přijde mi, že nikdo nic nedělá. Proč tu vlastně trénujeme? Na to, abychom tu jenom tak ztráceli čas? Nejradši bych se sebrala a snažila se něco udělat."

Mladá padawanka se zachmuřila na svého Mistra. Měla dost toho zahálení v chrámu.


Zamračil jsem se.

„Jo, tam venku zuří, válka. Skutečná válka. My Jediové nejse žádní válečníci. Tisíce let byl v galaxii mír, tisíce let byli Jediové ochránci míru. A ne vojáci. Myslíš že rada nedělá nic? Většina mistrů z nejvyššího koncilu vede své jednotky na různých planetách po celé galaxii. Mistrině Depa Bilaba je na Huran Kalu a pomáhá tamnějšímu odboji. Mistr Kenobi se Skywalkerem bojují na Rhen Varu. Mistři Mundi a Koon jsou také mimo chrám a velí svým jednotkám. Mnoho rytířu Jedi je různě roztroušeno po galaxii. Bojují a umírají po boku klonových vojáků. Opravdu si myslíš, že nikdo nic nedělá?“ zamračil jsem se víc.

„Mnoho znás na Geonosisi přišlo o přátel. Geonosis pro nás byla největší rána.“


Johaunin pohled se ještě více zostřil.

"Ochránci míru? Mistře, strávila jsem nějaký čas studiem historie řádu Jedi. Prošli jsme tolika válkami. Tolik životů bylo zmařeno. A v nemálo válkách jsme se my sami účastnili. Nikde není napsáno, že bychom se snažili tu válku zastavit."

Mladá dívka si přeměřovala svého Mistra se svým typicky ostrým pohledem. Její oči hleděly přímo do jeho, neustupujíce jeho uhrančivému pohledu, před kterým by mnohé slabší povahy váhaly. Johauna si pohrávala se světelným mečem, jen tak ledabyle.

"Nesnažte se ty staroušky krýt, mistře. Bylo by lepší, kdybyste prostě uznal, že rada Jedi je pomalá v rozhodování. Kolik životů by bylo ušetřeno, kdybychom se třeba my sebrali a šli dělat konečně něco užitečného? Přemýšlel jste o tom někdy, mistře?"

Mladá Jedi si stále pohrávala se svým světelným mečem, jakoby nic. Ale její pohled byl ostrý. Už nechtěla ztrácet čas ani o minutu déle.


„Neobviňuj radu z toho že nic nedělá, mladá padawanko. Tys nebyla tam venku. Přemýšlím o tom každý den, od Geonosis.“

Mračil jsem se na Jo.

„Myslíš si, že tu ztrácíš čas? Myslíš si, že každý Jedi, i padawan by měl být tam venku? I ten nejmenší padawan? Myslíš, že všichni jsme připravení na válku? Tam, kde na bitevním poli každý nevycvičený padawan může podlehnout temné straně? Myslíš, že ty jsi připravená?“

Ano Johauna mne rozzlobila, ale díky svému výcviku jsem zlost bez problému zahnal. Jo so je až moc jistá, a tak jí budu muset dát malou lekci, aby nepřeceňovala své schopnosti. Bleskurychle jsem sáhnul po svém světelném meči. Čepel bleskurychle vzplála a já jsem zaútočil na Jo.


Johauna Darkrider is pohrdavě odfrkla. Zase jí nepochopil. Její pronikavě modré oči sledovaly, jak se její mistr přibližoval. Jeho krok byl pomalý a rozvážný. Mladá Jedi se uškíbla. Chtěl se s ní zase prát? Zažehnula čepel svého meče. Její pohled se ještě o něco přiostřil.

"Kdo mluvil o nejmenších Padawanech, mistře? Proč překrucujete význam mých slov? Ty děcka jsou sotva připravený na to, co je tam venku, ale o nich tu řeč nebyla. Mluvím o rytířích s starších Padawanech."

Johauna bleskurychle zaůtočila. Její výpad byl prudký a děsivě přesný, jak se světelný meč mihnul před jejím mistrem. Následoval široký rozmach, jak se mladá Jedi rozhodla zaůtočit na nekryté pravé rameno diagonálním sekem.

"Myslíte si, že já jsem takový děcko, co pořád jen potřebuje někoho za zadkem? Ne, mistře. Mám dost toho otálení. Chci využít to, co jsem se tu naučila k něčemu prospěšnému!"


Opravdu se zlepšila. To jsem musel uznat. Za těch pár týdnů ovládla, některé techniky dobře. Její podvědomí pomalu obnovuje její starý trénink. Ale ne tak rychle.
Vycítil jsem v Síle její úmysl, zaútočit na mé rameno. Silně spojen se Sílou, jsem telekineticky zatlačil na její ruce a zpomalil její útok. A získal jsem čas vykrýt její ránu.

„Většina rytířů je mimo chrám. V chrámu zůstávají jen ti co vás musí učit.“

Ponořil jsem se více do Síly a nechal jí proudit svým tělem. Ať zrychlí mé reflexy. Má rychlost se několikanásobně vzrostla. Zasypal jsem jí řadou rychlých útoků, které jsem mísil s klamnými údery. Několik krátkých vteřin se mnou držela krok. Ale čím déle souboj trval, tím více zpomalovala. Vyslal sem k ní svou mysl a začal tlačit na její podvědomí. Aby si myslela že je více a více unavená.

„ Opravdu si myslíš že si připravená?“


Opravdu byl rychlý. Ucítila "cosi", jak se snaží proniknout do její mysli. Uskočila dozadu, aby si získala trošku času na popadnutí dechu. Zhluboka se nadýchla. Postavila se do obranného postoje, tak, aby si kryla horní polovičku těla, s tím, že mohla kdykoliv zareagovat na Waoův útok. Její oči opět měly ten ostrý výraz.

"Já si to nemyslím, já to vím."

Ponořila se do hlubšího soustředění, jak se spojila se Sílou. Cítila, jak proudí jejím tělem a kolem ní. Na maůý moment se tím nechala unášet. Dovolila Síle, aby změkčila únavu, kterou Johauna začala pociťovat. Neměla v úmyslu se vzdát, teď rozhodně ne. V ten samý okamžik se mladá Jedi opět zadívala na svého mistra.

"A já vám to dokážu!"

Následoval rychlý výskok, míříce přímo k Waovi. Nebylo pochybu, ten skok byl podpořený Sílou. Její útoky teď pršely na staršího Jedie jako déšť. Nečekala, byla rychlá a její pohyby byly obratné, se spoustou akrobatickými prvky. Někteří by v tom poznali základy stylu "Ataru".


Byla rychlá a její schopnosti se zlapšily, to jsem musel uznat. Nechal jsem jí at plejtvá energií. A více vstoupil do Síly.

Takhle bychom si tu mohli hrát celý den. Mistr Champiee už nejspíše čeká v hangáru. Musel jsem to tu rychle ukončit. V tu chvíli jsem prohlédl její slabinu. Místo toho abych kryl její útok na levou nohu, jsem uskočil stranou. Pustil jednou rukou světelný meč a pravou rukou ukazováčkem udeřil do jejího levého lokte, na tlakový bod. A pak během setiny vteřiny, další ránu směřoval na další tlakový bod na pravé ruce. Učinek byl okamžitý. Bolest způsobila, že instinktivně pustila světelný meč. Uskočil jsem několik metrů dozadu. Silou jsem si přitáhl její meč. Sáhl sem více po Síle, a začal na ní telekineticky házet žíněnky ležicí na zemi. Její ochromené ruce jí ztěžovali použití Síly, aby je od sebe odrážela. A tak schytala několik ran těžkými žiněnkami. Až jí nakonec srazily na zem. Využil jsem toho. A v tom zmatku jsem znovu skočil. Přimo k ní - a oba aktivované aktivované meče jí přiložil několik milimetrů od hrdla.


Oddychovala, jak se dívala na Mistra Wao. Zaťala zuby. Takhle hloupě jej nechala, aby měl navrch.Co jí tím chtěl dokázat? Že on je lepší než ona? Zaskřípala zubama. Na chvíli zavřela oči, jak se snažila se znovu soustředit, namísto toho, aby propadla tomu náhlému vzteku, který se tak dral na povrch. Cítila se ponížená a to ji rozzlobilo.

"Musel jste si vážně dokazovat, že ste lepší než já?"

Její oči opět směřovaly přímo do těch Waových. Neustoupila, její výraz byl pevný, a to i navzdoru tomu, že měla dva světelné meče tak blízko svého hrdla. Jiného by to mohlo děsit, ale ona ani nehla brvou. Nechtěla mu dát to potěšení z toho, že ji takhle ponížil.

"Vím co dokážu!"

Dívka se opět ponořila do Síly, jak se soustředila na její tok. Tohle nebude čekat, pomyslela si, se svým zuřivým pohledem. Bleskurychle odrayila jeho ruce a pomocí Síly jej odmrštila dostatečně daleko, aby se osvobodila z jeho sevření.


Její nezdolnost mne udivovala. Nezlomný duch. To jsem na ní obdivoval.

„Nepotřebuju dokazovat, že jsem lepší něž ty.“ Usmál jsem se na ní.

„Jo, zlepšuješ své dovednosti dost rychle. To na tobě obdivuji, i toho tvého nezlomného ducha.“

Vyplul jsem meče, a ještě víc se rozesmál. A pomohl jí zvednout se na nohy, zprvu její hrdost nechtěla nabízenou ruku přijmout, ale můj usměv jí odzbrojil.

„Jen jsem ti chtěl dát malou lekci, abys nepřeceňovala své schopnosti. Před časem si žila tam venku a dokázala si se o sebe postarat. Ale teď se situace změnila. Ted musíš ovládnout sama sebe a ovládnout své schopnosti, jinak to zničí nejenom tebe ale i tvé blízké. Galaxie tam venku se změnila. Ty musíš také, musíš na sobě ještě hodně pracovat.“

Podal jsem jí její světelný meč. Otočil jsem se k odchodu. A schávlně jí nastavfil záda.

„Mimochodem, jak je na tom tvá loď. Budeme jí dnes potřebovat.“


Sevřela pevně svůj světelný meč. Nevěděla, co si o jeho slovech měla myslet. Co měl s tím, že se o sebe kdysi uměla postarat, ale teď tomu bylo jinak? Věděl snad něco víc o jejím starém "já"? Otočil se k ní zády. Chvíli si pohrávala s myšlenkou, že by mu vrátila nějaké to menší ponížení, ale Waova poslední otázka úplně upoutala pozornost mladé Jedi.

"Moje loď je již v pořádku, Mistře."

Co myslel tím, že ji budou dnes potřebovat? Johauna Darkrider sevřela svůj světelný meč ještě pevněji. Možná se jí konečně dostane šance, jak se zase podívat tam ven. A pokud to bude možné, využije své schopnosti tam, kde toho bude třeba. Zlehka oddychovala, jak si rukávem od své tuniky setřela pot z čela.

"Budeme jí potřebovat? takže nakonec dáte na mojí radu a vypadneme odtud dělat něco přínosného?"

Podívala se na Wao, stále k ní byl otočený zády.

"Ale pilotuju já... na mojí loď nikdo jiný ani nesáhne."


I když se s Johaunou známe málo, jen krátkou dobu, už jsem přesně věděl, kdy a kam mám zatlačit.

„ Jo, ale kdo řekl že letíš semnou? Já a mistr Champbacca odlétáme na misi a potřebujeme nenápadnou loď. Ta tvá je rychlá a není registrovaná na chrám. Takže si jí půjčíme! Mistr Champbacca je dobrý pilot.“

Stále jsem k ní stál zády. A u vchodu se zastavil.

"Johauno, Jedi by neměl lpět na věcech! Jako můj padawan mne budeš poslouchat.“


Zase se zamračila, sotva se Wao k ní u dveří otočil zády. Cloumal s ní vztek, skoro jako by si její mistr byl vědom toho, že jí přesně tímhle rozzlobí. Johauna si promnula oči, zároveň stále držela pevně svůj deaktivovaný světelný meč. Cítila, že ta loď pro ní kdysi měla právě tahle loď význam. Ne jenom jako pouhý dopravní prostředek. Bylo tam něco více, co Johauna nedokázala definovat.

Dala si ruce v bok, její ostrý pohled se přímo zabodával do Waových zad. Našpulila rty. Co si sakra o sobě myslel? V jeho hlase byla taková ta nechutná arogance, kdy věděl, že on má nad ní navrch. Zase zaťala zuby.

"Kde je najednou to vaše, že vám záleží na tom, co si myslím? Byly to jen pitomé kecy? Lži?!"

Její pronikavý pohled se dále upínal Waovým směrem. Doufala, že se otočí a odhodí tu aroganci, kterou tak bytostně nenáviděla. Svraštila čelo v hněvu. jednal s ní, jako by byla najednou pouhý vojín v armádě.

"Tohle je vaše nová tvář? Necháte mne tu, zatímco vy půujdete a spasíte galaxii? A ještě máte tu drzost se mi tu vysmát do obličeje s tím, že si poletíte s mojí lodí Síla ví s kým?!"

Hlas se jí třásl hněvem. Cítila se být zrazená a tohle chování od jejího mistra bylo prostě příliš.

"Co jsem si myslela? Že mi věříte! Já vám věřila!"


Stále jsem stál zády k ní, cítil jsem její rozhořčení a vztek. Možná jsem to přehnal. Chvilku jsem zalitoval toho, že jsem se nepokusil radu přesvědčit, aby tu Jo zůstala. Nechtěl sem aby byla vystavená tomu šílenství tam venku. Mise na kterou poletíme není sice válečná mise. Ale i tak jsem si z celého srdce přál, aby se mnou nemusela letět. Vzpomněl jsem si na mého prvního padawana, který zemřel, během mise. Nechci zažít ten pocit prázdnosty a selhání znovu. Teď, když  je galaxie v chaosu, teď když smrt čeká na Jedie na každém kroku. Už neselžu, i když nesouhlasím s tím že by Johauna měla už teď jít se mnou - neselžu a postarám se o to aby byla vždy v bezpečí, a aby se naučila správně používat Sílu.

Několik delších vteřin jsem tam stál a rozmýšlel, možná si všimla mé nálady, mého strachu o ní. A pak jsem pronesl

„Johauno, jsi Jedi. Měla bys své pocity ovládat, nebo ony ovládnou tebe.“

Otočil jsem se na ní, nestačil jsem včas schovat smutný výraz v obličeji, než jsem tvář rozzářil upřímným úsměvem.

„No dobrá, pokud nebudeš ovládat své pocity, asi ještě před odletem zajdu nahoru k radě a přesvědčím mistra Yodu aby změnil své rozhodnutí, abys během této mise zůstala v chrámu.“


Tak jak to tedy bylo? Johauna byla zmatená. Hrál s ní Wao podivnou hru, aby si vyzkoušel její reakce? Zaskřípala zubama. Neměla ráda, když si s ní někdo takhle jen pohrával. Wao hrál na její trpělivost, provokoval ji zcela záměrně. Hrál si s jejími city, jako by to byla pouhá hračka k pobavení. Nechtěla tu zůstat, chtěla být po boku svého mistra, ale on si tu teď s ní pohrával. Potlačila smutek, který se tak drásal na povrch, místo toho opět pevně sevřela svůj světelný meč.

"Proč si se mnou hrajete, Mistře? Jak to tedy je? Rada vým nařídila mne vzít s sebou, že mám pravdu? A vy si myslíte, že bych vám byla jenom na obtíž? Nehledáte vy náhodou jen důvod, jak mě tu nechat? Je tohle důvod pro vaši pitomou hru s mými city?"

Ztěžka polkla. Dotklo se jí to. Nebyla žádná hračka a ani pokusný subjekt...


„Rada mne a Mistra Champbaccu poslala na misi, A máme sebou vzít své padawany.“

Podíval jsem se na ní smutně.

„Žádný důvod, jak se tě zbavit nehledám, jen jsem se chtěl přesvědčit, jestli jsi připravená na svou první misi po mém boku.“

Zesmutněl jsem o trochu víc a pochopil jsem sám sebe.

„Není to o tobě, ale o mne. Před několika lety jsem přišel během jedné mise o padawana, který během ní zemřel. Já… Já… jen nechci zase přijít o padawana, na kterém mi záleží. Já …“

Otočil jsem se k odchodu.

„Běž se zbalit Jo. Za patnáct minut odlétáme. Tvou lodí.“

Pak jsem se otočil „A myslím, že budeš muset Mistra Champbaccu přesvědčit, aby tě nechal pilotovat.“


Při zmíňce o ztrátě padawana se Johauna kousla do jazyku. Zalitovala toho, že byla tak hrubá. Ale neříkala nic. Tak takhle to bylo, pomyslela si, když se konečně dozvěděla, že letí společně na misi s mistrem Wao. Měla spoustu otázek, ale rozhodla se, že je nechá prozatím být. Wao by si to koneckonců stále mohl rozmyslet a to Johauna v žádném případě nechtěla.

"Ať už je ten Champpacca, nebo jak se to vlastně jmenuje kdokoliv, je to má loď a na ní jsem kapitánem já." Nasadila svůj odhodlaný úsměv, který prozrazoval, že tohle si rozhodně vymluvit nenechá.

"Tak to abych se šla pomalu sbalit." Prohodila ledabyle. Její pohled sklouzl na zem.

"O mne mít strach nemusíte. Já se o sebe umím postarat." Dodala.


„Myslím, že Mistr Champbacca nebude tak oblomný jako já. Můžeš to zkusit.“ Postrašil sem jí z legrace.

„Jestli se mu dokážeš podívat z příma do očí. Tak upaluj, určitě už na nás čekají. Počkám na tebe v hlavním sále. Před doky.“

Její poslední slova mne trochu zasáhla.

To doufám. pomyslel jsem si v duchu.


Sepsali Johauna & Wyrrgy, budiž jim země lehká.

Jessica Karnis

  • Mistr
  • Le...
  • *
  • Posts: 2438
  • All Hail the King
    • View Profile
Re: Epizoda 2.4 - Skrytá krosba
« Reply #2 on: 01. Feb 2011, 16:42 »
Bitevní kombinéza mého brnění má mnoho výhod, kterých si budu cenit do konce svého života. Který může přijít každou chvílí.
Vytvořena ze speciální černé látky, která se dokonale přizpůsobí mému tělu, se jeví jako druhá kůže. Její izolační vlastnosti jsou úžasné. Jsem neustále v suchu, pot se vylučuje ven zpod látky. Mokro nepoznám ani hozená do vody. Do teploty mínus šesti stupňů mi udržuje stabilní, příjemnou tělesnou teplotu i bez přídavného energetického článku. Je vysoce odolná vůči mechanickému poškození, což ale bohužel neznamená, že mě ochrání před vibrační čepelí. Nemít ji na sobě, pokud by si ti indiáni nemysleli, že je to má kůže a sebrali mi ji, byla bych již dávno mrtvá. Přibližně sto sedmdesát dva tisíc kapek.
Začínám pomalu blouznit, bolí mě celý člověk. Žaludek se svírá v křečích a dožaduje se čehokoliv, z čeho by dostal aspoň tu trochu potřebných živin. Zmítám se v horečkách a tak trochu se mi začínají, na ty broučky v rohu, sbíhat sliny.
„Bloučci… bloučci!“ řeknu sotva slyšitelným, vysíleným hlasem, a začnu se pomalu plazit k rohu místnosti, odkud ke mně doléhá Silou pozvánka k hostině zdarma, „mamka už si pro vás jde!“

***

Ten, kdo nikdy nebyl uvězněn v jeskyni, která má velikost malého dětského pokojíku, po dobu asi miliardy kapek, nemůže vědět, jaké to je, když to na vás přijde. Nejdřív vás to překvapí, překvapení vystřídá děs, pak bezmoc a hysterie. Na tohle vás nikdo nedokáže pořádně připravit… Ve filmech je to tak prosté. Prostě si tam leží hlady a maj klid. Ale proč nikdy neřeší problém s tím, že se jim chce na záchod?
Říkáte si, že to vydržíte, ale nevydržíte. Pak se snažíte najít vhodný roh, který je dostatečně daleko – na opačné straně, od pozice, kde trávíte nejvíce času a od místa, kde máte chroupající a hemžící se svačinku. O tisíce kapek později se snažíte vypnout nos, abyste tu chroupající mňamku (co se to se mnou děje?!) nevyhodili ven a nemuseli si hledat novou pozici, která by splňovala ta správná kriteria…
Naděje umírá poslední, říká se. Ale co když si uvědomujete, že se těmito slovy snažíte obelhat sám sebe? Tehdy je to s nadějí takřka v koncích. Nebo aspoň já v koncích jsem. Začínáte vzpomínat na všechna božstva, kterých je po galaxii požehnaně, a prosíte je o zázrak, smilování, jídlo, sprchu… vzpomínala jsem na ně a prosila je. Ale žádný zázrak se nestal. Nevěřila jsem, že mi pomůžou, bylo to spíš jen na zabití času. To, k čemu jsem se skutečně celou myslí, duší upínala, nebyla všemocná Síla, ale můj plyšový méďa.
Přijde, musí, odvalí ten obrovský kámen, co mě tu vězní. Přiskočí ke mně, vezme do náručí, přitiskne k sobě a polibkem na čelo vdechne život. Zachrání mě a budem šťastní. Shledám se opět s Jessiem, budeme se milovat celý život, a zplodíme hromadu dětí. Od raného dětství je budem učit poslouchat metal a rock, aby z nich něco bylo, a budem pořádat rodinné oslavy, na kterých budu s plyšáčkem připravovat jídlo. Nakládat a grilovat maso. Narážet sudy a otvírat lahve nápojů, z kterých se nám bude po chvíli točit hlava a k večeru budem v davu pogovat a smát se. Bude tam strýček Wyrrgy, který bude všechny vyzívat k páce a nechávat je vyhrát se svým „Wruf, wruf“. Nikky bude s Derkem uždibovat z dortu, který sama připravím a v kterém bude schovaný Tyrnis.
Dave bude popíjet pivo a sedět v houpacím křesle, na klíně posazenou Kiru a něco zamilovaného si šeptat. Tak mě napadá, nikdy jsem jí asi neviděla, ale určitě to je hezké děvče.  Wao se bude tvářit důležitě a ve vousech bude mít drobky od pečiva. B’li s Chlouppkem si budou hrát s dětmi, jako si hráli se mnou, když jsem byla malinká a ony budou radostně výskat a chichotat se. A na konec, když už to nikdo nebude čekat, přijde Champie. Skoulujem se tak, že nám bude ještě dva dny špatně a… do srdce se zaryla tupá čepel. Umřu tady, vím to. Už nikdy nespatřím své milované. Nikdy se nepřitulím k Champiemu, ani Chlouppkovi. Nepůjdu na pořádný fesťák.  Chlouppek je na druhé straně galaxie, říkal, že tam poletí, že to je důležité. Že je to hluboko, hluboko v nepřátelském území a že tam bude on, B’li, Ronie a Jerremy. Že to bude moc nebezpečné, a že na mě bude myslet a ačkoliv to nedělá, tak se bude modlit, aby se mi nic nestalo a…
„Champie…“ zavzlykala jsem a schoulila se do klubíčka, „prosím…“

Champbacca

  • Velmistr
  • Vele le...
  • *
  • Posts: 8459
  • The Choosing One
    • View Profile
    • Metsola
Re: Epizoda 2.4 - Skrytá krosba
« Reply #3 on: 01. Feb 2011, 16:44 »
Posledních dvacet let jsem v Chrámu trávil vyloženě sporadicky. A právě proto jsem měl prakticky pořád sbaleno, všechny potřebné věci pěkně v batohu v levém rohu téměř prázdné místnosti. O posteli a větvi pro Blumu jsem se už zmiňoval.
Otevřít dveře, vejít, popadnout batoh, vyjít, zavřít dveře, otevřít batoh, vrátit se, otevřít dveře, vyndat modrou opičku z batohu a navést ji na větev, vyjít, zavřít dveře, otevřít batoh, překontrolovat přítomnost dýchacího přístroje... brnkačka, Orn to bude trvat tak půl hodiny, takže na ni nejspíš počkám dole.
I ta cesta skrz celý Chrám trvala mnohem déle než celé balení a po chvíli čekání dorazil i druhý mistr téhle mise.

Jo is odspěchala zabalit. Vydal jsem se směr hangár, cestou jsem zaběhl do jídelny pro potraviny a nějaké zásoby na cestu. S druhým rancem plný jídla jsem dorazil do hangáru o několik minut později. Wookiský mistr tam již netrpělivě postával. Uklonil jsem se na pozdrav.

„Čekáte tu dlouho mistře?“


[„Chvilku,“] zabručel jsem v odpověď, pohledem přejel jeho notně nezanedbané zásoby na cestu a pak jedním prstem vypnul přijímač holonetového vysílání, na němž jsem doufal objevit něco nového o naší destinaci. Marně, ale aspoň jsem se zabavil.
A teprve pak mi došlo, že jsem zapomněl na jednu poměrně tristní záležitost.
[„A co se týče transportu,“] začal jsem ze sebe pomalu tahat nějakou rozumnou výmluvu, jenže ono se to naštěstí tak nějak vyřešilo samo.

„Nebojte se. Vše už je zařízeno.“ Usmál jsem se a pochopil jsem, že wookiee ve své uspěchanosti zapomněl zařídit transport.
„Má Padawanka vlastní loď a byla by mile potěšena, kdyby nás na naší misi mohla dovést.“ Trochu jsem se usmál, abych odlehčil situaci.  
„No spíše by byla uražená, kdyby nás tam odvést nemohla.“


[„Výborně!“] zvolal jsem nadšeně, že mi odpadla další starost. Jestli je to její osobní loď, tak bude stejně nejspíš modifikovaná do takové míry, že bychom tam obyčejnou sériovou kocábkou byli tak za dvojnásobnou dobu, bez adekvátní ochrany a ještě s neporovnatelně nižším komfortem, i když ten teď nejspíš nikoho nezajímal.Naznačil jsem rukou k vratům, jestli tedy vyrazíme, a byl připraven na setkání s tím nejhorším, pro všechny případy.

Bylo vidět, že si wookie odechl, že sám nemusí  zařizovat takovou banalitu. A tak jsme se společně vydali k Johaunině lodi.
„No tak tohle to je ta loď.“ Trochu jsem se zarazil, když jsem vzpomínal, jak se vůbec Johaunina loď jmenuje.
„Ehm...jo Loď...“ . Nasadil jsem neutrální výraz bez emocí, směrem k lodi, to protože se vůbec nevyznám v lodích a tudíž nemám to správné oko posoudit zda ta, no ta loď vypadá jako nejnovější model, a nebo jako nějaký starý vrak.


Johauna Darkrider rozhodně nepatřila mezi lidi, kteří by měli zrovna moc trpělivosti. Takže v moment, kdy se dozvěděla od svého Mistra, že s ním letí na misi se proměnila doslova v tornádo. Ani nic neřekla a rozběhla se chodbami chrámu do své ubikace, aby si nachystala potřebné věci. Při svém běhu chrámem se vlastně ani neohlížela nalevo ani napravo a naprosto ignorovala pohoršené pohledy některých starších Mistrů.

Banda starých bručounů, pomyslela si Padawanka a nasadila spiklenecký úsměv, sotva dorazila do své ubikace. Ve svém spěchu jen tak ledabyle sbalila co bylo potřeba a stejně přirychleně jak do své ubikace vstoupila z ní i odešla.
Následoval další běh přes půlku Jediského chrámu. Tentokrát se jí podařilo vrazit do jednoho ze "starých bručounů", ale ani se nezastavila a jen mu něco zamektala na omluvu, i když to neznělo moc lítostivě.

Johauna dorazila na místo setkání zrovna ve chvíli, kdy se Mistr Wao snažil vyrukovat se jménem lodi. Tak on si ani nepamatoval, jak se její pýcha jmenuje.
"Darkrider's Heart." Johauna zabručela.
Nakrátko střižená rudovláska našpulila rty a její výraz se o to více zatvrdil, když uviděla i zbývající dva členy posádky. Její pohled se upřel hlavně na wookiského Mistra Jedi.
"Takže s námi letí i předložka před postel?" Okomentovala drze a bez dalších průtahů se vydala do své lodi, nečekaje na zbytek. Chtěla si držet odstup, nikoho do té doby v chrámu vlastně neznala, tedy krom svého vlastního Mistra.


Nad poetičností toho jména jsem se rozplýval asi tak dvě vteřiny, protože mě až tak neuchvátilo, ale jinak to byl model určitě prvotřídní. Minimálně zvenčí.
Přejel jsem trup znaleckým pohledem, počkal, až do hangáru vhopsá moje padawan a až si ti dva vymění pozdravy, načež jsem se taktéž lehce uklonil. Lidská učednice vypadala, že je na ten kus kovu nebývale pyšná, což mi nepřišlo moc vhodné, ale nehodlám se tím nějak zabývat.
[„Pokud máme vše potřebné, asi bychom měli odletět hned,“] povídal jsem pěkně pomalu, neutrálně, neútočně a vůbec a pak to chytře završil velmi tichým, nicméně slyšitelným dodatkem: [„ať to stihneme v tomhle miléniu.“]

Otočil jsem na Jo, která zrovna přicházela a vyslovila jméno své lodi. Bylo na ní vidět, že je trochu zklamaná, asi tím, že jsem zapomněl jméno lodi. Velký wookiee trochu nedočkavě vybízel k odletu a tak jsme se společně vydali k lodi. Jeho poslední větu jsem zaslechl, a tak trochu v duchu si přál aby Jo zůstala v klidu. Prostě jsem nějak předpokládal, že tu narážku bude brát osobně. Nedal jsem na sobě nic znát.  

"Jo, tohle je Mistr Champbacca.“ Jak se podle tradic sluší a patří, představil jsem nejdříve Mistra a poté Padawana. „Toto je můj Padawan - Johauna Darkrider.“ Usmál sem se. "Jo, tak nás uvěd prosím na loď.“


Johauna byla už na půli v úmyslu nechat tam tu skupinku a odejít si do své lodi, ale zahudrání wookie ji neušlo. Ostře se otočila jeho směrem. Její oči jej probodly, jasně dávala najevo, co si o jeho poznámce myslela. Její rty se zkřivily do úšklebku, jak si stále wookiského Mistra prohlížela, až nakonec se její oči jakoby zabodly do těch wookiských. Někomu by wookie možná nahnal strach. Už, už špulila rty, aby něco řekla, ale její Mistr ji předběhl. Nedbala jen pokývla hlavou, rozhodně neměla náladu na formality. Tedy, ne, že by je Johauna někdy měla, že? Její pohled se vrátil k wookiskému Jedi.
 
"Jestli bude mít -Mistr- Chodící Předložka ještě podobné výlevy, nemám problém ho vysadit na nějaké zapadlé planetě, kde si může bručet jak chce a já to aspoň neuslyším."
 
Pak už se tedy opravdu sebrala a vydala se do své lodi.


Pobaveně jsem se hihňal pod vousy (a nutno poznamenat, že pod vousy se smějící wookiee vypadá ještě pobaveněji než kdokoliv jiný, byť sebevousatější) a pomalu se vydal za ní na rampu a do útrob tohohle bezesporu úchvatného plavidla. Heh.
Orn tak nějak prohopsala kolem mě, dle mého soudu si těch dvou všimla zhruba stejně jako si ti dva všimli jí, a zmizela kdoví kde. A dost pochybuji, že se šla něco učit.
Celkem bez váhání jsem majitelku lodi a jejího mistra následoval do kokpitu a všechno opravdu důkladným pohledem prohlížel.

Ach jo a je to tady, to nám mise hezky začíná, ať teď řeknu cokoliv, tak jí jen víc rozezlím. Ale nedá se nic dělat, musí si uvědomit že k jakémukoliv Mistrovi se musí chovat i s předstíranou úctou. Vzpomněl jsem si na scénu v síni rady, jak jsem před wookieem naznačil, že s přáním rady vzít Jo sebou nesouhlasím. Snad pochopí, proč jsem tak jednal.
"Jo. Klid." Řekl jsem rázně, když jsme vcházeli do kokpitu.
"Nebo se taky může stát že zůstaneš v chrámu, a na žádnou misi nepoletíš. Budeš Mistru Champimu prokazovat úctu jakou si jako Mistr zaslouží!" Pohlédl jsem do jejích očí.
"A to je bez debat. Je ti to jasné?"


Johauna Darkrider byla první, kdo dorazil do kokpitu lodi. Její oči dychtivě těkaly kolem. Ostatních si ani moc nevšímala, nechala je tam někde za sebou. Byla ráda, že bla konečně tady a mohla vypadnout z jinak až nezdravě klidného chrámu Jedi. Na studia ji moc neužilo a tak jediné, co bylo oblíbenou kratochvílí byl trenink se světelným mečem, který provozovala i v dobách osobního volna. Častokrát sáhla až na dno svých sil. Neváhala těžce dřít, protože věděla, že na rozdíl od všech těch pěkných řečiček, tohle jí tam venku k něčemu bude a možná tím zachrání nejeden krk.

Uslyšela za sebou kroky. Vycítila přítomnost obou Mistrů ještě než došli do besprostřední blízkosti. A taky jí neuniklo, že se Mistr Wao rozhodl jednat autoritativně. Její oči měly stále ten ostrý pohled, když k ní mistr promlouval. Neuhla. Mnoho lidí a i jiných tvorů v galaxii by to udělalo, ale ona ne, její oči byly doslova přilepené na těch jeho.
Ti nadělají s formalitama, pomyslela si, ale Mistru Wao nic neřekla. Neměla ani nejmenší chuť se hádat zrovna teď. Ohlédla se na chlupatého wookie a svraštila čelo. Ne, tohle se jí ani trochu nelíbilo. Nejlepší by bylo, kdyby byla jen sama se svým Mistrem. A kde byla ta holka, co přišla s wookiem?

Johauna v mžiku seděla za kniplem.
"Takže, kam přesně to máme letět?" Johauna se opravdu snažila o neutrální tón.


[„Miu Leptonis IV,“] zavrčel jsem a přemýšlel nad neskutečnou komplexností překládacího algoritmu mého tlumočnického robůtka, když zvládá převádět z mých zvukových projevů i názvy planet.
Soustavu a galaktické souřadnice jsem sice nevěděl a stejně bych si je asi nepamatoval, ale bylo mi jasné, že i kdyby tu měla nejstarší palubní počítač v galaxii, tak si to už nějak dohledá. Od pohledu je to moc šikovné děvče a také moc milé. Ehm.
[„A já se jdu s dovolením podívat, kam mi uteklo učedníče,“] pravil jsem, podrbal se na hlavě a otočil zpátky do chodby. Snad to tady nebude moc velké bludiště a nebo někam nespadnu.

Než jsem wookieemu stačil říci, že mu klidně přenechám místo kopilota, stačil zmizet za svým Padawanem. A tak, trochu s nechutí, jsem si sedl do křesla, kruci jak se to říká - nemohl jsem si vzpomenout - jo, kopilota. Mám trénink jak pilotovat lodě a snad jsem i dobrý pilot, ale opravdu, opravdu to nemám rád a nerad létám a vůbec nerad řídím nějakou takovouhle plechovku.
"Co mám dělat?“ Zeptal jsem se Jo.

Dala mi nějaké instrukce a tak jsem je splnil, hlavně jsem začal hledat souřadnice planety a nechal Jo vklidu s lodí vyletět z chrámového hangáru.

"Ááa, tady je to.“ Prohlásil jsem vítězoslavně, když počítač nalezl požadované souřadnice. Musím uznat že s počítačema se mi pracuje lépen než pilotováný lodí. Jo zadala souřadnice do počítače. Pak se spojila s planetární letovou kontrolou. Udala ID naší lodě, a požádala o vektor pro odlet z planety. Úředníček z letové kontroly po chvíli nahlásil potřebná data a naše lod se zařadila do fronty lodí čekajících na gravitační okno pro odlet lodi.

Využil jsem ten čas a potichu jsem promluvil, aby nás neslyšeli naši spolucestující.  
„Jo. Nelíbí se mi tvé chování. Jedi jedná v klidu a s úctou ke každé bytosti. Obzvláše ke svému Mistrovi a k jíným Mistrům. Pokud se takto budeš chovat, budu tvé činy považovat jako neúctu ke mne."
 

Johauna na chvíli přestala vnímat. Její myšlenky sklouzly na události od té doby, kdy se poprvé probrala v chrámu Jedi a neměla ani nejmenší potuchy o tom kdo je a co vlastně dělala v chrámu Jedi. Tolik otázek a vlastně žádné odpovědi. Kdo měl zájem na to ji zabít a proč? Mladá Padawanka se letmo ohlédla za sebe směrem, kde zmizel wookie. Byla ráda, že ho měla alespoň na chvíli z krku.

Nevěřila mu. Byl pro ni cizí. A nevěděla na kolik toho o ní věděl, tedy jestli věděl jen to málo co ona sama nebo vůbec nic. Druhá varianta se jí zdála jako daleko přijatelnější. Nelíbilo se jí, když jí někdo moc extra projevoval pozornost. To byle jedna z věcí, které jí prostě naháněly husí kůži.

Až terpve po notné chvilce, dost dlouhé na to, aby se loď se svým zkušeným pilotem i zbytkem posádky dali do pohybu. Johauna si trochu pohrávala s pilotováním, přeci jen, měli před sebou dost dlouhou cestu a za nedlouho skočí do hyperprostoru, se Johauna odhodlala konečně něco říci.
"Neznám ho. Nemám důvod mu jakkoliv prokazovat respekt, který si zatím nezasloužil, Mistře. Krom toho, respekt si nikdo nemůže vynutit. Ten si musí každý získat sám." Padawanka na malý okamžik zavřela oči, vlastně to bylo jen pár vteřin. "A nemyslím si, že zrovna Jedi by si měl od kohokoliv vynucovat něčí respekt." Dodala.
"Navíc, nevěřím nikomu. Jen vám. Tak doufám, že se to neobrátí proti mne." Dokončila.


"Jo. Asi jsi nepochopila co znamená být Jedi." Její chování mne velmi zamrzelo.  
"A to mne mrzí. Víš spousta z nás je v chrámu už od malička. Pro spousta z nás je chrám domov. Místo klidu a odpočinku, kam se vždy po nějaké dlouhé misi můžeme vrátit. Místo kde najdeme klid a mír. Přátele. A ti přátelé jsou pro nás jako rodina. Každý Jedi, jakýkoliv Jedi, i ti co se vzájemně neznají, za sebe vždy položí život. A my Jediové si proto vzájemně veříme a respetujeme se. Nemusíme si vzájemně respek dokazovat. Protože všichni jsme jako rodina, od nejmladšího Padawana, až po velmistra Yodu.“

Podíval jsem se jí do jejích očí, a se vší upřímností a klidem mluvil dál.
"Mistr Champie si respekt nevynucuje. Ale zasluží si jej, už jen proto, že je starší a modřejší a v Síle schopnější než ty. Proč teda respektuješ a věříš mně? V tom případě to chápu tak, že ani já jsem si tvůj respakt také nezasloužil. Takhle to chceš brát? Kdybys měla milující rodinu, dědu, otce a matku, kteří by tě vroucně milovali, také bys jim projevovala úctu a respekt - ne protože si jej vynucují, ale proto že jsou starší a moudřejší."


Mistr Wao dokončil svůj proslov. Johauna se zasmušile dívala před sebe. Ne. Nepamatovala si rodinu. Přátele. Lásku. Tohle všechno pro ni bylo cizí. V chrámu si připadala jako někdo, kdo tam vlastně ani nepatří. Byla nejstarši Padawan, kterého rada Jedi kdy přijala. Alespoň tak jí to bylo řečeno jedním z Padawanů. Nechápala proč tomu tak bylo. Nebo spíše - nevěděla. Zaťala zuby, jak bojovala s přívalem emocí, které se vyplavily na povrch. Johauna nedokázala slovy vyjádřit to, co vnímala. Její pocity byly snůškou hněvu, bezradnosti a smutku, ale její tvář nedala nic z toho najevo. Nechtěla zase vypadat jako ten neschopný, kdo se nedokáže kontrolovat. Jenže ty pocity tu byly a Padawanka je vnímala jako malé jehličky, které konstantně bodaly.
 "Nic z toho, co mi tu říkáte já nemám a neznám."Její hlas byl studený a nedával žádnou stopu po tom, jak se Padawanka cítila.
 "Ale opravdu oceňuju, že obracíte moje slova proti mně." Zkousla rty, její oči těkaly kolem, než se zastavily kdesi v dáli. Už neměla co víci říci, a ačkoliv jí slova Mistra Wao ranila, neřekla vůbec nic.


"Hm, když myslíš. Chci abys pochopila, co to je být Jedi. Abys pochopila, že teď „Rodinu“ máš. Komukoliv z nás můžeš věřit. Věř tomu, že bych pro tvojí ochranu klidně zemřel, stejně tak kvůli Mistru Champimu, jeho Padawance a jakémukoliv Jediovi. Já a ostatní Mistři tu jsou pro tebe, aby si se naučila jak se Sílou zacházet. Kdokoliv z nás ti kdykoliv s čímkoliv pomůže během tvého tréninku. Proto tu všichni jsme. Každý Jedi, i já by zemřel kvůli ochraně ostatných bytostí v galaxii. Protože je to naše povinnost. Povinost díky tomu, že nám byl dán dar Síly. Dar, který nemají ostatní bytosti v galaxi. Řád Jediů se nevměšuje do galaktické politiky - je tu jen pro ochranu všech živých bytostí v galaxii. Když někdo požádá o pomoc, pomůžeme. To je naše povinnost.“

Další lekce o tom, kdo nebo co je Jedi. Tohle už slyšela tolikrát. A dnes obzvlášť na další přednášku tohohle typu neměla ani pomyšlení. Johauna chtěla více než jen teoretické řečicky kolem. Rodina? Tak proč se tak necítila? Proč se stále cítila jako vetřelec, který vlastně v chrámu nemá ani co dělat?
"Nemyslím si, že by mne ostatní brali tak jak tvrdíte. A já se jim vnucovat nebudu. Nebudu ten, kdo je přítěž a kdo se spoléhá na ostatní. Ten, kdo je pro ně vlastně něco zvláštního. Jsem stará na Padawana. Vidím, jak se na mne někteří dívají. Ale to vy asi nepochopíte. Nemáte ani ponětí o tom, jak  se cítím."
Odmlčela se. Už řekla více než dost.
"A můžeme se už konečně přestat bavit o mně? Nemáme snad nějakou misi?"
Dlouze oddychla. Ne, nechtěla, aby kdokoliv, jakkoliv rozpitvával její osobu.


"Naprosto dobře vím, jak se cítíš. I já jsem se v mládí cítil jako vetřelec. Nevím odkud pocházím a neznám svou minulost. Kdo je má rodina, z jaké planety a rasy pocházím. Když jsem přišel do chrámu bylo mi asi osmnáct let. A mladí Padawani na mne pohlíželi s despektem. Ale to se stává, mladí Padawani jsou ještě neskušené děti a svůj strach z okolí, neznámých situací a lidí ventilují s trochou opovržením. Ale pokoru a respek k ostatním se naučí.  U Mistrů jsem vždy našel pomoc a oporu a časem jsem si našel i mezi studenty přátele. V chrámu žiji asi 50 let, ale jaký je můj skutečný věk nevím, jediné co vím, že pocházím z nějaké lidské rasy dožívající se několik stovek let. Vím moc dobře jak se cítíš." Její slove mne hodně zasáhla.
"Během tvého tréninku se o tobě a tvých pocitech bavit budeme často. Abys poznala sebe a abys dosáhla souznění se Sílou. Jak už jsem říkal, musíš poznat sama sebe. Máš v sobě Sílu a musíš se jí naučit ovládat, abysi nezničila sebe nebo někoho jiného. Je ti to jasné?“


Zase ten autoritativní přístup. Zaskřílpala zuby. Tohle opravdu nebyla vhodná doba na konverzaci, jako byla tahle. Koneckonců, chtěla, aby se téma konverzace odvedlo jinam. A to kamkoliv jinam. Bylo pro ni lehčí v sobě ty všechny pocity držet, než o nich mluvit. Doufala, že jejich cesta Síla ví na jak zapadlou planetu nebude ubírat tímhle směrem.
"Nemám nejmenší zájem na tom kohokoliv ničit. Tohle je jedna jediná věc, ve kterých mám naprosto jasno. Vím, co dělám a docela se mi začíná zajídat to, že vy si myslíte, že já to nevím, že udělám něco strašnýho. Vy mně vyčítáte, že já vás, aspoň jak to tvrdíte, nerespektuju. Což samozřejmě není pravda."
Zaťala zuby a párkrát se nadechla. Přesně takovéhle věci jí dokázaly hnout žlučí.
"A co vidím ja? Pořád ty řečičky o tom, jak někoho zničím. To si myslíte? Pěkně děkuju za důvěru. Asi jsem vážně takový grázl, že vůbec něco takového řeknete!"
Pokud ona předtím ranila jeho pocity, jemu se to teď povedlo dvojnásobně, ale Johauna nebyla typ člověka, který by to přiznal. Její obličej se vrátil do původní, neurčité grimasy.


Vzdychl jsem. Jak má Mistr něco naučit takhle vztahovačného a paličatého Padawana? Mistr Yoda mi to určitě udělal schválně. Nebo opravdu nevím. Asi se já sám budu muset naučit více trpělivosti.
"Nejsi grázl a netvrdím, že chceš někoho zničit umyslně. Síla je mocný a velmi nebezpečný nástroj. A její používání svádí k mnoha cestám a způsobům, které tě mohou svést do temnoty tvé duše, odkud pochází temná strana. Proto se Jediové učí klidu a rozvaze, aby se dokázali těmto cestám, těmto svodům vyhnout." Sáhl jsem do svého batohu a vyndal jedno jablko, otevřel jednu z lahví na vodu a napil se dostatečně na to, abych vypráznil část vody.
"Mocní Jediové dokážou nepřítele rozdrtit pohou myšlenkou."

Jablko jsem nechal  levitovat ve vzduchu a pak ho lehce pomocí telekineze rozdrtil, abych Jo naznačil o co se mi jedná. Vymačkal jsem z jablka štávu. A protože jsem nechtěl Jo ještě více naštvat kvůli nepořádku, vymačkanou štávu jsem vpravil do láhve a zbytek jablka nasměroval do odpadu.  
"Ale to není naše cesta. Řešíme věci v klidu, s rozvahou a v míru. Neuchylujeme se k násilí, když jsou možné jiné, mírové cesty. Boj je pro nás to poslední řešení. Může se stát, že při ochraně někoho nevinného budeš chtít použít všech prostředků. Ale jsou prostředky, které nikdy nesmíš použít. To díky sobě musís najít klid a porozumění Síle, aby tě některé cesty nezlákaly, abys neztratila sebe sama a svou duši. Jedi nikdy neutočí. Vždy se jen brání, a brání ostatní."


Sepsal spící Champbacca, Wyrrgy & Johauna
[Pokračování Příště]
I may be schizophrenic, but at least I have each other.

Champbacca

  • Velmistr
  • Vele le...
  • *
  • Posts: 8459
  • The Choosing One
    • View Profile
    • Metsola
Re: Epizoda 2.4 - Skrytá krosba
« Reply #4 on: 01. Feb 2011, 16:45 »
Jak jsem tak mířil do útrob lodi s jasným cílem najít svou hopsavou učednici, nemohl jsem si odpustit lehký povzdech. Kam zase zmizela a proč?
V kokpitu očividně dlouho neváhali a já brzy přes úctyhodnou snahu inerciálních tlumičů ucítil značně intenzivní vzlet. Tak intenzivní, že to se mnou šlehlo o podlahu a nabil jsem si kokos o nějakou ze zdi trčící trubku. Proč vůbec montují do lodí ze zdi trčící trubky, když ví, že se o to někdo může praštit, hergot?
Rázem jsem byl zase na nohou, zatlačil si progresivní bouli, vytřepal ušima hvězdičky, co mi tancovaly před očima, a otočil se v chodbě zpátky směr kokpit. Pochopitelně proto, že mě zajímalo, co to tam provádějí, pokud to provádějí, případně co se to provádí samo.
Tam bylo ovšem všechno úplně v pořádku. Oba seděli a po tom pohledu, který mi věnovali, jsem pochopil, že s touhle lodí bude asi všechno tak trochu tvrdší. Abych zamaskoval své předchozí obavy, upřel jsem pohled na první přístroj, co mi přišel pod oči, a nijak svůj náhlý a dost rázný příchod nekomentoval.
Po dvou minutách civění na to, co se ukázalo být teploměrem, jsem na ono bravurní maskování rezignoval a naklonil se přes pilotní křesla k čelnímu průzoru. Tam nebylo vlastně vůbec nic zajímavého, pouze monotónní modř hyperprostoru, ale aspoň jsem měl příležitost okoukat přístrojovou desku a taky si užít ten podezřívavý pohled učednice. Tentokrát bez jedovatých poznámek.
Protože let měl ještě nějakou dobu trvat a rozhodně se mi nelíbila představa trávení té doby zrovna tady, takže jsem pilotní kabinu znovu opustil, minul bez komentáře na zdi nalepený plakát podezřele málo oblečeného lidského samce a obnovil svůj původní plán najít Orn.
A tentokrát se mi to i podařilo. Ležela v místnosti vedle motorů u hromady součástek a hrála si s nejspíš místní gizkou. Považoval jsem za nutné jí tak nějak zasvětit do situace, když se k tomu neměla sama.
Povídali jsme si sice docela dlouho, ale ten přechod z hyperprostoru do normálního vesmíru se mi tak jako tak zdál nějaký předčasný, vzhledem k tomu, že jsme měli letět až kdoví kam. Tentokrát jsem ale nijak nevyšiloval a prostě do toho kokpitu pomalu došel, což se ukázalo jako adekvátní řešení, protože podle všeho se nedělo nic výjimečného a už jsme byli na místě. Ta kraksna je asi poněkud rychlejší, než by se dalo soudit.

Ti dva už šli pomalu ven, já tedy v rámci nezdržování jen houknul do lodi a poskakující twi'lečka přiběhla až podezřele brzo. Kolem lodi se rozprostíral obyčejný přístav, jaký je vidět na kdejaké zapadlé planetě, na horizontu les kam až oko dohlédlo a nikde ani noha. Což už pro každý zapadlý přístav až tak obvyklé není.
Ostatní to zjevně zarazilo také, to ticho by se dalo krájet, jen někde v dálce houkal nějaký místní mrchožrout. Ať se tu stalo cokoliv, nejspíš jsme to propásli a možná za to můžeme být rádi. Pro jistotu jsem překontroloval, že s sebou mám oba meče, a když ostatní učinili totéž, pomalu jsem pokynul k nejbližší budově.
Síla našeptávala, že se zde stalo cosi tragického a že to není dlouho, ale o konkrétní podobě té hrůzy mlčela. Jen aura strachu, nebezpečí a zla tady stále visela a po pár vteřinách se ukázalo, že tahle mise, tohle hledání zákeřného zabijáka se světelným mečem, bude rychlejší, než kdo doufal.
„Vypadněte!“ ozval se kdosi mocným hlasem ze střechy po našich pravicích. Stál tam chlapík ve slušivé černé róbě, blonďák, na tváři škleb děsivý a v ruce onen hledaný světelný meč se slušivou červenou čepelí.
„Popros,“ ucedila mezi zuby Johauna docela potichu, ale něco mi říkalo, že chlapec to slyšel. A nemýlil jsem se.
„Takže to půjde po zlém, také možnost. Aspoň se mládež trochu pobaví,“ vykládal náš všeobecný oponent a jak se blížil konci souvětí, zpomaloval. Ovšem asi aby se to vykompenzovalo, něco jiného začalo zrychlovat. A to něco byla naše loď, která se samovolně zvedla k obloze a odletěla, zatímco z jejího směru k nám přicházela vyloženě přátelsky vyhlížející skupinka mladých pánů. S vyloženě hřejícími červenými meči.
Hlouček se zastavil pár desítek metrů od nás a tam se začal štěpit, chlapci se jali nás obklíčit.
[„Takže si s námi nechcete povídat?“] zařval jsem na střešního šéfa v naději, že to droid zvládne přeložit stejně hlasitě, a odpověď byla jasně záporná. Takže nemáme na výběr, že?
Kývnul jsem na Orn, ale jako první zažehla svůj meč padawan druhá. Kruh se ze čtyř lidí staví poměrně těžko, ale v rámci možností se nám to celkem povedlo a proti každému z nás teď stálo takových pět maníků.
Nebyl čas ptát se, co jsou zač, kde vzali meče a proč nám chtějí ubližovat. A i když Waollc očividně zkoušel nějakou legraci s hromadnou halucinací, soudě podle toho soustředěného gesta a chvilkového rozrušení v nepřátelských řadách, šlo to brzy ráz na ráz, respektive říz na říz.
Čtyři proti dvaadvaceti, to neznělo moc přívětivě. Ale pokud se na to člověk podíval z hlediska mečů, už to bylo jenom pět proti dvaadvaceti, což mohlo být ještě lepší, ovšem druhá učednice s sebou očividně neměla meč, takže tam na tvrďáky mířila pistolí. Chvíli jsem váhal, že bych jí půjčil svůj, ale takhle se zdála poměrně sebejistá. Navíc kdo ví, kde oni přišli k výcviku, takže to třeba půjde hladce.
Chyba lávky. Hned co Orn poměrně odvážně odletěla někam do nepřátelských řad, aby řádně užila svoje ataru, přiletělo z druhé strany pár blesků. To se ale hoši nejspíš chtěli jenom předvést, protože většina šla do země a zbytek nám nedělal problém vykrýt. Jenže pak jsme museli začít něco dělat, jen tak stát tam by bylo trochu o tlamy.
Waollc se dal do díla jako první, patrně nějakou formou shienu, ale neměl jsem moc čas to sledovat, Johauna bez váhání ustřelila hlavu prvnímu kandidátovi na drzouna roku a já poslal proti těm mým odpověď na jejich blesky, ovšem moc nadšení z nich očividně nebyli, soudě podle rychlosti, s jakou se svezli k zemi. Následný úsměv navíc asi naštval jejich kamarády, takže jsem měl brzy o zábavu postaráno.
Byli to bačkorové, o tom žádná, ale bylo jich dost a nějaký ten trénink v užívání Síly a hlavně meče očividně měli, takže to až taková sranda nebude. Orn zešmouhovatěla a celkem elegantně usekla dvěma maníkům obě nohy v kolenou. Naštve. Pak vyskákala na nejbližší střechu, vábíc za sebou další nápadníky, ale to už jsem tam měl další pány na holení.
Jednoho z těch tří jsem pak chvilku měl i na holeni, což nás sice bolelo oba, ale jeho víc a to byl cíl.  Než se sebral, seznámil jsem zbylé dva se svým parádním kouskem, to jest hlavy sekajícím výstupem Wookie-baleríny. Bohužel se ten jeden zrovna koukal jinam, takže mu výsledný efekt ušel a byl z toho zjevně dost rozčarovaný, protože proti mně pomocí Síly hodil nejbližší kámen. Jak jsem si tam tak vyměňoval dojmy se zdí, neušlo mi, že Woallc a jeho učednice sklízí díky fascinující taktice poměrně velkou úctu. Mistr jednoduše pomalu postupoval v před, ráznými údery rozkrýval padouchy před ním a učednice s blasterem dokázala toho rozkrytí využít očekávatelným způsobem. Orn jsem nikde neviděl, ale to už nebyl čas na kochání se okolím, protože dva mí fanoušci byli zpátky.
Roztočil jsem meč před sebou, nakreslil před sebou na zem čáru a pak ho ustálil v obranné pozici „vypíchnu ti oči“, jakou často používal ten šašek Kenobi. A pak po nich teatrálně hodil ten druhý, což je zaskočilo a jednoho rozpůlilo. Druhý ho ale odrazil někam do háje a už nebyl čas si ho přitahovat zpátky. Přesně z tohohle důvodu nesnáším házení mečů, mimochodem.
A pak, přesně ve chvíli, kdy jsem toho druhého pomalu a velice takticky přeměnil na cupaninu, se to celé tak nějak s odpuštěním posralo. Velkého šéfa už to chechtání se na protějším domě asi přestalo bavit a rozhodl se přidat k té akci, co pořádala Orn kousek nade mnou a kde už začínalo být trochu narváno.
Jedním skokem jsem se přenesl kousek od ní a to nebylo vůbec chytré. Nejen že mi první mizera vykopl meč z ruky, on mě tím samým kopem vychýlil z rovnováhy a já se tak bez špetky grácie odebral zase tam dolů. Bzučení čepelí neustalo, já si přitáhl svou zbraň a v ten moment mi před nohy dopadla povědomá hlava s nepřirozeně useknutým lekku. Chvíli hopsala, jak to měla ve zvyku její majitelka, a než se ustálila v prachu a popelu ulice, její dělitel seskočil ke mně.

Šklebil se, hihňal. Myslel si asi, že mě strašlivě dostal a teď možná převede na temnou stranu, nebo co že to tady předvádí za cirkus. Ale to se šeredně spletl.
„Vycvičil jsi ji dost mizerně,“ začal a provokativně vypnul meč. Z dálky stále doléhaly zvuky řežby a nějaká ta střelba, takže tam je zatím všechno dobré. Zatím.
[„Byla slabá, zasloužila si to.“] Sežer mi to i s navijákem, prosím. Ať tady nemusím kecat hovadiny moc dlouho. Když už tady musela zemřít ona, rozhodně z toho neudělám frašku a postarám se o to, abychom se odsud dostali alespoň my a vy, prevíti zatracení, se třeste, protože to tady zavírám. Ať už se tu dělo cokoliv.
„Asi tě neměli moc rádi, když ti přiřadili takhle podřadného učedníka, že?“ Pomalu se přibližoval a jeho kumpáni očividně váhali, jestli mu dál dělat křoví, nebo se vydat dorazit mé dva zbývající spolubojovníky. Takže to nebudu protahovat.
[„Už dlouho se mě chtějí zbavit. Nemají mě rádi, jsem na ně moc pokrokový.“] Co si budeme povídat, tak daleko od pravdy to zase nebylo.
„Máš štěstí, někoho jako ty potřebujeme a zrovna nabíráme nové lidi,“ rozhodil rukama po zbytcích svých bývalých kolegů, „ale máme vysoké nároky. Musel bys nejdřív něco udělat.“
Tentokrát jsem neodpověděl, pouze se podíval na bezvládnou hlavu své bývalé učednice a intenzivně přemýšlel. Zaplatí za to, o tom jsem nepochyboval, ale nesmím to přehnat. Protože jakkoliv neuznávám existenci nějaké černobílé Síly, tohle by za to prostě nestálo.
„Stačí, když dorazíš svoje bývalé kamarády.“ To jsem čekal, už by taky mohli přijít s něčím originálním.
[„Dobře, ruku na to,“] zašklebil jsem se pod vousy, což, jak už jsem se jednou zmínil, je u Wookiů opravdu mnohem děsivější, a Silou uchopil něčí rezervní ruku ze země, poslal do ní blesk a vší silou jí šlehnul po žvanilovi. Zapnout meč pak byla otázka zlomků vteřiny, stejně jako v následném chaosu dohnat zbylé dva souputníky a sundat z nich alespoň jednoho z několika nenechavců.
Woallc už sice vypadal trochu unaveně, ne že bych se divil, ale stále se drželi obstojně. Johauna už se dávno zmocnila jednoho z mečů padlých zmetků, avšak pistole stále slavila větší úspěchy.
Vyměnili jsme si letmé pohledy, protože na víc nebyl čas a u mě ani nálada, a pak přišel zvrat. Naštvaný šéfák se probral z chvilkového šoku a běžel si s námi agresivně popovídat.
Razanci náběhu jsem silně podcenil a následkem toho skončil opět v nevítaném kontaktu mých zad se zdí. Přiletělo pár pozdravných kamenů, ale nic vážného, dokud nepřiletěl pozdravný chlápek.
Tomu jsem už uhnul jen s obtížemi a zároveň během onoho úhybného manévru zahlédl další šerednou věc – Johaunu. Respektive to, jak se na ní z nedaleké budovy snesl maník, zařval a ladným tahem jí rozťal podél páteře.
Dva padawani v jeden den? Venku je možná válka a možná jich tam denně umírá ještě víc, ale tohle měla být sakra jednoduchá mise na nalezení jednoho maniaka, ne jednoduchá sebevražda. Tohle si někdo šeredně odskáče, jestli se dostanu zpátky. Což je věc, o které jsem rázem začal silně pochybovat.
Druhý mistr si náhle uvědomil, co je příčinou zmlklé střelby, a točil se právě včas na to, aby zbavil vraha vrchní třetiny těla. Toho ovšem využila nenechavá skupinka, kterou dosud tlačil před sebou, a rázem byl natřikrát probodnut.
Kupodivu to se mnou ani nehnulo. Rutinní mise, jasné. Zkřížil jsem meče s nejbližším zmetkem, to jest rovnou šéfem, a po uplatnění své zvířecí síly z něj bez delších prodlev udělal dva menší do školky, načež na mě spadl nějaký chuligán mečem napřed a proti tomu se dá těžko bránit.
No a pak jsem se konečně probudil.
I may be schizophrenic, but at least I have each other.

Jessica Karnis

  • Mistr
  • Le...
  • *
  • Posts: 2438
  • All Hail the King
    • View Profile
Re: Epizoda 2.4 - Skrytá krosba
« Reply #5 on: 01. Feb 2011, 16:47 »
Dopadem bambilionté kapky se něco změnilo. Připadalo ji, že přichází smrt, její poslední chvíle utrpení brzy vyprchá a ona bude mrtvá a třeba i šťastná. Možná se ji na tváři vyloudil i jakýsi úsměv, jak jen to přes její ochrnutou část šlo. Jenže… neumírala. Jen někdo za velké námahy začal odvalovat obrovský kus skály, který ji držel v této kobce. Ta zpráva byla… skvělá. Tak třeba neumře, pomyslela si. Třeba už jsou tu! Champie, Chlouppek. Jsou tu a zachrání mě. Ne, neumřu tady. Budu žít a budu vděčná, že mě Champie naučil jíst broučky.
Znělo to tak krásně, v hlavě si přehrávala stále dokola různé scénáře, jak ji jeden z nich vezme do náruče, ona jej obejme a za dramatického ústupu si budou hledět do očí a usmívat se na sebe. Neuvědomovala si, že by nejspíš první, kdo by vstoupil, dostal po hubě tím smradem. Štítil by se ji dotknout, protože už nějakou dobu jen ležela kousek od hnízdečka broučků a neměla sílu se odplazit ani na druhou stranu, kde původně vykonávala potřebu. Neměla ani sílu vysoukat zadek z bitevní kombinézy. Neuvědomovala si, že by nejspíš ztratila vědomí hned, jak by ji někdo zvedl z chladné, vlhké podlahy. Takže by to ani s těmi úsměvy nebylo zas tak horké. Nevadilo to, v jejím srdci se rozhořela již pětmufnáct kapek umírající jiskra naděje. Konečně, konečně ji někdo osvobodí, obejme a… a…

***

O několik desítek kapek později se balvan skutečně odvalil, spatřila jen pár siluet. Dvě se k ní přiblížily, aby ji zvedly. Obě si pro sebe něco pořád dokola šeptaly. Hádala, jak jen to její stav dovoloval, že jde asi o nějakou motlitbu. Když ji chytly za předloktí a prudce zvedly, ztratila vědomí…

***

… Když poprvé otevřela oči, sykla bolestí a instinktivně je opět zavřela. Ostré světlo poškádlilo její sítnici a jí se zdálo, že se jí rozskočí hlava. Aby taky ne, vždyť strávila přes bambilion kapek v totální tmě, kde jediným mrzkým zdrojem světla-nesvětla byl fosforeskující mech, nebo co to bylo za plevel. Když se krapet uklidnila a sebrala síly k tomu, aby oči opět otevřela, málem ji pro změnu vypadly z důlků.
Nacházela se v nějaké místnosti, ve které by se popravdě raději vůbec nenacházela. Okolo viděla pár masivních okovů visících ze stěn, celé to bylo osvětleno jen tlumenými žárovkami. Nejsilnější zdroj světla svítil na ni. Ona sama seděla v nějakém… zubařském křesle? Napomenula se, že myslí na kraviny a ať se raději snaží přemýšlet trochu konstruktivně. Mno, tedy zubařské křeslo, ke kterému byla připoutaná koženými pásy, které ji zamezovaly pohyby rukama i nohama.
Když natočila trochu hlavu, všimla si, že je napojena na nějaký přístroj, neviděla moc dobře, ještě si nestačila přivyknout. Na druhé straně si všimla stolku, konstruovaného tak, aby „pacient“ viděl co je na něm položené. Z toho pohledu se jí zatočila hlava a opět ztratila vědomí…

***

„…prober se… Prober se sakra!“ zaslechla přísný rozkaz a pomalu, mžouravě otevřela oči. Křeslo bylo nastavené do polohy, aby seděla a před ní hačala na židli mladá, krásná žena s rezavými vlasy. Zle se na ni usmívala. Páni, jak ta je krásná. Snědá pleť bez viditelné vady, v dekoltu by se ztratila i Jawská karavana. Seděla si jen tak na židli, opěrátkem ke křeslu a na prst si namotávala pramen vlasů.
„Ták, princeznička se probudila?“ pronesla trochu afektovaným, ale jinak svůdným hlasem. Jess se pokusila něco odseknout, ale podařilo se ji vydat jen tiché syknutí. Měla tak sucho v krku. A i kdyby ne, stejně se jí špatně mluví od té nehody na Geonosis, „ach, promiň mi to.“ Zvedla se ze židle a na okamžik zmizela z jejího zorného pole. Když se opět objevila, měla v ruce sklenici růžové vody. Pomalu a opatrně ji přiložila k Jessiným rtům a ta se tak mohla poprvé za tolik kapek pořádně napít. Trochu to přehnala a zakuckala se, ale jinak to zvládla na jedničku. Neznámá se jen usmála a pohladila ji po jejích zplihlých vlasech.
„Lepší?“
„D-d-děk…,“ podařilo se ji ze sebe, sotva slyšitelně, vydat.
„Šššš,“ přiložila ji prst k rtům. Vůně, kterou používala, dokázala přebít i pach, který se linul z Jess, „šetři síly, nevysiluj se. Teď budu povídat já. Zeptám se tě na pár věcí. Když mi odpovíš, budeme kamarádky.“ Usmála se jako ten největší andílek, ale v zápětí se její rysi stáhly a už na ní nebylo pranic andílkovského.
„Pokud ne, bude tě to bolet. No, bolet tě to bude tak či tak. Je jen na tobě, jak moc.“ Něco v jejím hlase Jess prozradilo, že i kdyby jí řekla všechno, stejně to bolet bude.

***

Nejdřív se ptala na drobnosti, na politickou situaci v galaxii, aktivity Chrámu,… netušila nic o válce o tom, co se dělo posledních pět, šest let. Jess jí řekla jen něco málo, aby ukojila její touhu po informacích, ale aby ji neřekla nic důležitého, třeba to o té válce. V jejích odpovědích se neznámá moc nešťourala. Ono moc by ani nevyšťourala, neboť dlouhé povídání Jess jen vysilovalo a zmohla se jen na krátké věty. Asi po čtyřech hodinách ji její věznitelka prozradila, že přístroj po jejím boku ji dávkuje výživu, aby neumřela a tělo nabralo něco málo sil. Skutečně cítila, že se jí navrací síla, kterou tak moc potřebovala.
Pak se zmínila o tom, že jí přidala do výživy jednu noční dávku Bvaliského jedu… Jess to nezabilo, ale rozvázalo ji to jazyk. Následovalo pár hodin křiku, než konečně bolestí ztratila vědomí.

Další den následovala nová série otázek. Cítila, že i přes tu bolest se ji navrací síla do těla. Ale nebylo ji ani zdaleka tolik, kolik by potřebovala na jednoduché podání skleničky.
„Víš, drahá, všimla jsem si, že ti muži, co s tebou byli, vypadají úplně stejně, stejné tváře, stejné hlasy, stejné… jednoho z nich jsem se taky vyptávala, ale byl to hlupáček. Jediné, na co mi odpověděl, byla jeho hodnost a jméno. Dokonce ani hodiny rozkoše mu nerozvázaly ten jeho jazýček. Bohužel,“ prohlédla si zuboženou Jess, „s tebou by něco takového nešlo. Bude muset stačit tohl-… kde jsem to skončila? Ach, co jsou zač? Všimla jsem si tvé kombinézy. Takový materiál neznám, musí to být nějaká nová technologie. Pověz, pověz mi všechno, má drahá.“
Jess zapnula svůj mozek na plné obrátky a snažila se vymyslet uvěřitelné pohádky. Na sklonku dne jí neznáma prozradila, že se jmenuje Algernnon de Bray a popřála jí dobrou noc. Tu noc spala relativně dobře. Sice nikoho nezajímalo, že si nadělává do kombinézy, ale jí to vlastně bylo jedno také. Už nějakých patmufnáct kapek.

***

Když otevřela oči další den, před sebou viděla Algernnon. Chodila po místnosti a tvářila se, že přemýšlí. Když zaregistrovala, že je Jess vzhůru, usmála se na ni a přistoupila blíž.
„Potřebuji si ověřit pravdivost tvých odpovědí, maličká. Bohužel nemůžu použít moji oblíbenou metodu, protože ti blázínkové tady se tě bojí. Bojí se tě dokonce jen dotknout. Tak to bohužel musíme ověřit takto,“ a ukázala na stolek, na kterém bylo vyrovnáno deset deseticentimetrových tenkých jehel. Když to Jess spatřila, zalilo ji horko a z návalu zoufalství sebou začala zmítat v marném pokusu se uvolnit zpod svěracích pásů.
„Ale ale, neboj, drahoušku. Určitě víš, co tě čeká,“ to skutečně ano. Pamatovala si, jak ji kdysi Chlouppek vyprávěl o jedné metodě, jak z někoho dostat informace. Ta metoda je velmi… přesvědčující. Spočívá ve vpichování jehel do konečků prstů, které jsou v podstatě nejcitlivějším místem celého lidského těla. S obrovskou bolestí přichází jako doprovodný efekt představa těla, že hoří zevnitř. Člověk po chvíli automaticky ztratí bolestí vědomí…
Jen tak na rozehřátí začala u palce levé ruky, pak pokračovala. Ještě před samým začátkem jí vsunula do úst dřevěný kolík. Prý aby si neukousla jazyk, špatně by se jí pak mluvilo. Už po prvním vpichu se Jess napnula k prasknutí. Když zasula jehlu nadoraz, rozbrečela se a ztratila vědomí.
Nevěděla, jak dlouho byla mimo, ale stále měla jehlu zapíchlou v palci a stále před ní byla Algernnon a chystala si druhou jehlu. Něco… ještě něco tu ale bylo jiné. Cítila… cítila Temnou strany Síly!

***

Algennon de Bray si hrála s Jess ještě dlouho. Pokaždé, když ztratila vědomí, přiložila svou dlaň pod její levé ňadro a silným výbojem ji opět probrala. Usmívala se, bavilo ji to. Kdo si hraje, nezlobí, říkala si v duchu, když dokončila práci na celé levé ruce. Pak si chvíli povídali, Jess doplnila chybějící informace prvního dne a Algernnon byla spokojená. A tak tedy začala pracovat i na pravé…

***

Pokud se pamatuje, překousla ten kolík. Nebo snad ne? Nemohla se rozvzpomenout, jediná věc, na kterou si pamatovala, byla ta bolest. Přála si zemřít, přála si, aby mohla dosáhnout na ten „butt crusher“, který byl přidělaný k židli, na které její věznitelka s takovou oblibou sedávala a aby s ním mohla spáchat jakýkoliv druh sebevraždy. Jenže na něj ne a ne dosáhnout. Rozplakala se, když si vzpomněla, že jí řekla všechno, všechno na co se zeptala, ale, ale ty nejdůležitější informace, které znala, ji neřekla. Ne, vydržela a může být na sebe pyšná,… i když by raději byla doma a nebyla na sebe pyšná. Už nevěřila, že se pro ni někdo vrátí. Třeba si nikdo ani nevšiml, že zmizela. Nikdo ji nepostrádá. Champie, Chlouppek, B’li, Derk, Dave, Ari, Nikky, Tir, Jessie… nikdo. Cítila se tak sama, přála si obejmout, pochovat, ale neměla nikoho… Pak myslela, na svou rodinu na Nar Shaddaa a uvědomila si, že vlastně žádnou rodinu nemá. Začala si namlouvat, že nemá nikoho a nikomu se po ní nebude stýskat…

***

„… víš, co je tohle?“ usmívala se Algernnon – jako vždy, a ukazovala Jess několik ampulek. Zakroutila hlavou, že ne a raději nehádala, co bude následovat.
„Jde o několik moc fajnových drog. Prvotřídní kvalita, neboj. Tohle je Psycho, zamiluješ si ho, tohle určitě poznáváš – Smrtičky, tenhle kousek je Mentat a ten poslední heroin. Sice se nemá míchat, ale ty jsi silná holka a zvládneš to,“ poplácala Jess po stehně a začala to všechno v jedné nádobce míchat. Když Jess viděla jehly, začala sebou marně zmítat. Před tímhle ji Chlouppek chtěl vždy uchránit. Bál se toho víc, než Kalnorských kvasinek. Zlomilo by mu srdce, kdyby se z ní stalo tohle… Hnána strachem a zoufalstvím dokázala nemožné a vytrhla se z pásů, které jsou dimenzovány na sto kilové chlapy. Nával adrenalinu byl úžasný, ale stejně jak náhle její vzdor začal, tak i skončil. Algennon sice překvapila, ale ta neztratila kontrolu a jedním jediným pohybem ruky s Jess mrštila proti zdi. Pak ji začala pomocí Síly škrtit. Cukala nohama a snažila se z krku odtrhnout neviditelné ruce… marně. Z nedostatku kyslíku se jí pomalu zatmělo před očima.

Když je opět otevřela, Algernnon už se neusmívala, stála, hrozivá tak, jak to dokáže jen ona a Silově ji držela přimáčklou k lůžku. Drogový koktejl připojila k přístroji.
„Nemysli si, droga se bude uvolňovat postupně, ať si to užíváš co nejdé-.“
„Zabije tě! Zabije!!!“ křičela hrdelně a cenila zuby – jen levá část, ta pravá se dokázala jen líně nadzvednout.
„Pche, a kdo prosím tě, hm? Kdo by mě asi ta-.“
„On! Budeš škemrat, ške- eh, eh-mrat o život. Za sebe i své děcko!“
„Mlč!“ nedokázala se udržet klidnou a vrazila své vězeňkyni přívod „živin“ z dávkovače do krku. Ta jen zalapala po dechu a svět před jejíma očima zmrzl. Pomalu se začal pohybovat, duhovatěl a,…
„A už nikdy mi neskákej do řeči,“ procedila přes zuby a pohladila se po již zřetelně zakulacujícím se bříšku.

Jessica Karnis

  • Mistr
  • Le...
  • *
  • Posts: 2438
  • All Hail the King
    • View Profile
Re: Epizoda 2.4 - Skrytá krosba
« Reply #6 on: 01. Feb 2011, 16:48 »
Krčil se pod malým, časem a přírodními vlivy vykousaným skalním převisem. Kontroloval, rozkládal a zase skládal svou zbraň. Dělával to vždy, když byl nervózní a neměl co dělat jiného. Poslední dobou nedělal nic jiného. Poslední skoro celý měsíc. Jeho DC-15A blasterová puška byla připravena, jako nikdy jindy, k tomu, aby odeslala na věčnost kohokoliv, kdo by se zdál být hrozbou…

***

Jeho označení bylo DX-1554, říkal si Hawky. Byl důstojníkem. Proč? Protože to tak u zdravotníků, mediků chodí. Byl poslední přeživší z jejich průzkumného týmu. Tedy posledním klonovým členem jeho týmu. Přistáli na této planetě před nějakým měsícem a půl. Jejich úkol byl poměrně důležitý, ale nezdálo se, že by měl být příliš obtížný. Stejně jako on, i všichni ostatní si to mysleli, dokud na ně nezaútočili.
Kdo byl útočníkem? Nevěděl. Ve výcvikovém centru na Kaminu ho připravovali na setkání s mnoha galaktickými rasami, ale ti, co zmasakrovali jeho jednotku, byli cizí. Výškou se vyrovnali člověku, muskulaturou též. Na rozdíl od lidí však z jejich těl vyrůstají kostěné výrůstky a na obličejích nosí jakési bojové masky. I když se na první pohled mohli zdát jako primitivní národ, ve skutečnosti jejich civilizace procházela průmyslovou revolucí.
Když na ně zaútočili poprvé, vypařila se třetina celého týmu. Z dálky po nich vypálili z kanonu, který jen díky reakci generála Karnis, neukončil život všem zúčastněným. Hawky si říkal, že by to tak možná bylo lepší. Možná by mu pak nemusel pod rukama vykrvácet kamarád s dírou v podbřišku velikosti kurfinského ořechu. Možná by prostě všichni umřeli hned a nemuseli všechny rozstřílet na sračky.
Když mu pak generál Karnis přikázala, ať uteče k raketoplánu a zavolá pomoc, v tom bahně smíseném s krví se nedalo takřka chodit. Možná… zatřepal hlavou a pokusil se vyhnat takové myšlenky. Je přeci voják. Nebyl stvořen k tomu, aby takhle přemýšlel. Nechtěl je tam opustit, ji a velitele Oozeho. Ale dala mu rozkaz, který musel splnit. Zachránila mu tím život. Nevěděl, jestli s ním není něco špatně, ale cítil vděčnost.
Když se dostal k raketoplánu, zjistil, že z nějakého zvráceného rozmaru si strom, stojící vedle, usmyslel, že spadne. A spadnul přímo na raketoplán. To by nebylo to nejhorší, kdyby ho tím nepoškodil a s tím i anténu.
A tak tedy první tři dny prozkoumával terén v okolí raketoplánu. Pak se jej pokusil všemi možnými prostředky zamaskovat. A když s tím vším byl hotov, začal opravovat anténu. Bylo to obtížné. Byl medik, technice sice rozuměl, ale jen tak, jak potřeboval. Nikdo ho nikdy nepřipravil na situaci, že by musel něco tak složitého opravovat bez technického experta jejich týmu. Ten byl rozstřílen na hadry, mimochodem.
V raketoplánu měl dostatek zásob na tři měsíce, problém s jídlem a pitím řešit nemusel. Po dvou dnech listování příručkami a schématy se mu podařilo anténu zprovoznit. Nevěděl, jak moc funkční je, ale podařilo se mu vyslat do éteru zprávu na tajném, armádním kanále: „Mayday, Mayday, Mayday, tady DX-1554 z průzkumného týmu Bravo-18, slyšíte mě? Byli jsme napadeni neznámým,…“
Zprávu zopakoval ještě třikrát. Netušil, zda-li ho někdo slyšel, zda vůbec…
Nachází se daleko. Komunikační bóje jsou vzdáleny světelné roky… čím víc o tom přemýšlel, tím větší úzkost ho přepadala. Znova se napomenul, že se začíná chovat jako člověk. Chvíli jen tak seděl v pilotním křesle a polykal výživové kapsle, když ho napadlo, že se přeci nebude pořád namáhat. Jeho nouzové volání o pomoc nahrál do počítače, nastavil časové opakování vysílání a zavřel oči. Musí si odpočinout. Posledních pět dní skoro nespal. Jeho tísňové volání se bude vysílat dokola, každou půlhodinu. Jednou to někdo zachytí a přilétne. A jestli to bude Republika nebo Separatisti? To se uvidí…

***

O pár dní později se mu podařilo zachytit zdejší primitivní vysílání, které nebylo nijak šifrované ani chráněné. Několik dní mu trvalo, než se mu podařilo za pomoci lodního počítače rozluštit místí jazyk, ale nakonec se podařilo. Dozvěděl se, že generál Karnis a velitel Ooze byli zajati. Že generál je nějaký druh mytologického, démonického stvoření a že je držena na nějakém opuštěném místě, než kriticky zeslábne. Mezi tím byl velitel vyslýchán a mučen. Klona můžou mučit, jak chtějí, ale nezradí, to Hawkey věděl. Bylo mu jich líto a… zarážela ho jedna věc. Z vysílání zjistil, že ačkoliv domorodci by generála nejraději upálili na hranici, „Kirlí“ jim v tom brání. Nevěděl, kdo nebo co je to „Kirlí“, ale tušil, že to nebude nic dobrého.

Věděl, že je to riskantní, ale musel. Hodil si na záda batoh se zásobami, v rukou pevně sevřel svou zbraň a vydal se na místo, kde došlo k útoku. Ještě za sebou zabezpečil raketoplán a zkontroloval jeho „neviditelnost“…

***

Přemýšlel, vzpomínal. Na to, jak zjistil, že sám nemá žádnou šanci. Že velitel Ooze byl po patnácti dnech mučení veřejně popraven, že „Kirlí“ je lidská žena, která si podrobila místní obyvatele, že dokáže užívat Sílu a že se nebojí blesky sesmažit bouřící se dav. Viděl to na vlastní oči a ne jednou. Přemýšlel co dál. Mohl se pokusit odletět a někoho kontaktovat, jenže to by musel být raketoplán letuschopný. Místní fauna mu moc neprospívá a průlet atmosférou by si netroufl.
Nezbývalo mu nic jiného, než čekat. Čekat než ho nenajdou. Je jedno kdo, ale někdo. A tak seděl, celé dny rozebíral svou zbraň, a když to uznal za vhodné, aktualizoval tísňové volání a doplňoval informace, které by mohli případným záchranářům pomoci.
Cítil na sobě, že ta dlouhá doba tady ho mění, že není jako dřív. Nejraději by se vřítil tam, kde drží generála a pomohl jí uniknout. Klidně by při tom položil svůj život, ale věděl, že ona by nedokázala uniknout. A jít na jistou smrt bez vyhlídky nějakého úspěchu se mu nechtělo. Třeba ji taky budou chtít popravit. Třeba ji taky vezmou ven na popravu. Tehdy by mohl udeřit. Mohla by se tam ukázat ta žena. Z dálky se mohl pokusit zabít jedním přesným výstřelem nenáviděného diktátora, kterým bezpochyby „Kirlí“ je. Pak by mohl využít vzniklého chaosu a zachránit generála…
To zní jako plán, pomyslel si. Plán D. Snad dřív dojde k plánu A, B nebo C.

Jessica Karnis

  • Mistr
  • Le...
  • *
  • Posts: 2438
  • All Hail the King
    • View Profile
Re: Epizoda 2.4 - Skrytá krosba
« Reply #7 on: 01. Feb 2011, 16:48 »
Pár dní byla mimo. Slovy nejde popsat, co prožívala, ale bylo to velice intenzivní a opojné. Když z ní vyprchaly účinky drog, zjistila, že je umytá, učesaná a… opět připoutaná. Bylo příjemné, v rámci možností. Připoutaná byla teď nadoraz a nějakými mnohem pevnějšími pásy. Bohužel pro ni se z nich nešlo vymanit. Nějakou dobu jen tak hleděla do stropu a přemýšlela, jaký bude mít ten drogový koktejl dopad na její tělo. Asi za několik kapek se otevřely masivní dveře a vstoupila Algernnon. Po jejím hněvu nebylo stop. Ale její chování bylo i tak chladné. Ptala se na tajné vojenské informace, přístupové kódy k armádní komunikační síti,… Jessica jí jen hleděla do očí a mlčela. Ne, už s ní nepromluví. Za to, co ji provedla, nebude spolupracovat, i kdyby ji píchala celá jednotka těch domorodců, kteří pobili její jednotku.
Algernnon se musela velmi ovládat, aby ovládla svůj vztek, ale podařilo se jí to.  Pokrčila rameny, přistoupila k vyživovací jednotce a připojila k ní novou, větší nádobku. A Jess se vydala tam, kam se feťáci vydávají…

… nevěděla, jak dlouho byla sjetá. Nevěděla, co se za tu dobu dělo. Věděla jen, že ji nenávidí. Tak moc. Dovádělo ji to k šílenství. Ale něco v její hlavě jí zakazovalo se tomu poddat. Ne, nepoddá se! Temná strana nad ní nezvítězí. Nikdy.
Ten den Algernnon nepřišla. Nepřišla ani další, ani ten po tom. Jak dlouho nepřišla? Kdo ví? Je však jisté, že když se otevřely dveře a ona vešla, křeslo bylo prázdné. Jessica seděla v rohu, rukama objatá kolena. Kývala se dopředu, dozadu, z nosu jí visela nudle a z úst tekly sliny. Chtěla, přála si, potřebovala… ANO, potřebovala znova. Do hlavy ji někdo bušil obrovským kladivem, kterému zevnitř odpovídalo hejno myšohryzů, kteří bez přestání pískali a hrabali a škrábali a,… Třásla se zimou, ačkoliv z ní tekly pramínky potu. Byl tak ledový, že ji pálil jak rozžhavené železo. Ronila slzy velké jak perly a nevnímala svět okolo. Algernnon přistoupila blíž a něžně, jako by neslyšela ty hodiny nářků a křiku, promluvila.
„Tak co, drahá? Povíš mi to?“
„N-n-n-n-e,“ vytlačila ze sebe drkotajíc zuby.
„Ne? Ou, to mě mrzí,“ obočí jí smutně kleslo dolů, „tak to si to asi budu muset vzít zase nahoru.“ Zakroužila jí nádobkou, s tak známou tekutinou, před obličejem. Chvíli uvnitř bojovala sama se sebou, ale byl to nerovný souboj. A tehdy jí řekla vše. Úplně vše…

Jessica Karnis

  • Mistr
  • Le...
  • *
  • Posts: 2438
  • All Hail the King
    • View Profile
Re: Epizoda 2.4 - Skrytá krosba
« Reply #8 on: 01. Feb 2011, 16:49 »
„Mistře?“

Hlas Enviiho vyrušil Ruukiho z rozjímání. Ohlédl se přes opěradlo křesla u okna a vstal, aby přešel ke svému učni. Kývl na něj, že může dál a Envii vešel do mistrovi pracovny zde v Chrámu.

„Polož to sem, přeštu si pak, teď máš mnohé k zařizování,“ promluvil mistr. Envii sklopil hlavu a položil stoh papírů, opisů svazků a elektronických záznamníků, svému mistru na stůl a přijal nabídku k tomu se posadit. Ruuki mezitím přešel ke knihovně, která téhle místnosti dominovala a vzal z ní jeden ze svazků, který si otevřel a pohlédl do něho.

„Povídej, co jsi zjistil, Envii,“ řekl do vzniklého ticha. Envii vzal horní záznamník z štosu, viditelně si do něj udělal nějaký sumář toho všeho pod ním.

„O té planetě toho moc v archivu není, mistře. Pár geograficko-solárních údajů. Republikový prospektoři tam byli před...počkejte,“ Envii pár chvil listoval ve svém záznamníku, než našel danou informaci. „Před pětisty lety. Planeta neobsahovala mimo primitivního života žádné možnosti využití. Je mimo hlavní strategické hypeprostorové body a její skladba není natolik bohatá, aby se tam vyplatilo cokoliv těžit. Zapečetěna před čtyřmisty padesáti lety a údaje o ní zadány jako přísně tajné.“

Ruuki přikývl, otočil stránku v knize a založil si ji. Vzhlédl ke svému padawanu a pokynul mu, ať mu sumář nechá na stole též.

„Kapitán Diamato z republikového námořnictva tě už čeká. Senát nám pro naši misi přidělil jeden z nových Acclamatorů, Majestic, takže zařiď, ať veškeré naše vybavení a výstroj je do zítra na palubě. Odlétáme do osmi hodin, jasné?“

Envii kývl, že rozumí, a vyskočil z křesla na nohy. Uklonil se mistru a poté okamžitě zmizel do chrámových chodeb za svým úkolem. Ruuki přešel ke stolu, odložil na něj svou knihu a vzal první z opisů, aby se do něj začetl. Pohlédl od něj ještě naposledy ke své knize a pousmál se na zlatou sazbou s jejím jménem.

Mors tua vita mea, Sithia


Majestic hrdě kroužil na orbitě okolo Coruscantu a nedotčen okolním světem zářivou perlou uprostřed černočerné tmy. Malý raketoplán, nicotný oproti velikosti lodi, která ho přijala, byl jen kapkou v moři dopravy na orbitě. Nebít dvou republikových stíhaček, možná by si ho nikdo nevšiml. Ale ty dvě stíhačky...nezvyklý to jev.

Ruuki kráčel chodbami křižníku s oddílem klonů za zády a padawanem po boku, užíval si ozvěnu vlastních kroků klapajících o kovovou podlahu koridoru. Dveře před ním se otevřely a dvojice klonů, konajících ostrahu, se vypjala do pozoru. Vešel jen Ruuki s Enviim, jejich oddíl zůstal před můstkem.

Mistr Jedi neztrácel čas a přešel k pánu tohoto křižníku. Kapitán se o čemsi radil se svým výkonným důstojníkem, ale když se Ruuki přiblížil, poslal svého zástupce pryč.

„Mistře jedi, vítejte na palubě Majesticu,“ uvítal ho, ale Ruuki se o něj a o jeho podlézavost moc nezajímal.

„Máme zpoždění, kapitáne,“ zchladil ho. Kapitán se nejistě usmál. A otočil se k průhledu.

„Jsme na palubě nejrychlejší bojové lodě galaxie, budeme na místě během několika hodin, přesně dle plánu, generále,“ hájil se. Ruuki ho umlčel jediným máchnutím ruky, během něhož se kapitánu nedostávalo moc vzduchu, ale účel to splnilo.

„Odlétáme hned teď, kapitáne, už tak tam budeme později o ten čas, který tu bezostyšně tlacháme. Naše mise je prioritní, rozumíte? A – já – jsem – ve – velení, pokud Vás neinformovali.“ Ruuki pustil ruku a nechal kapitána nadechnout. Otočil se na výkonného důstojníka, který už ale volal obsluze orbitálního provozu o průletový sektor. Rozhodl se ho tedy ignorovat a vykročil na cestu zpět ven z můstku.

„To..to jsi přehnal, Jedi..o tomhle se Rada dozví!“ zařval za ním Diamato. Ruuki se jen pousmál a utrousil. „Zavolej jim hned, protože po téhle misi už možná nebudeš moct...“

Champbacca

  • Velmistr
  • Vele le...
  • *
  • Posts: 8459
  • The Choosing One
    • View Profile
    • Metsola
Re: Epizoda 2.4 - Skrytá krosba
« Reply #9 on: 01. Feb 2011, 16:55 »
Sedel jsem v kokpitu a rozjímal nad předešlými událostmi.  A to, že jsem sedel v kokpitu, jsem považoval jako trest od Johy. Naše výměna názorů byla trochu delší, ale i když nakonec přislíbila že se bude chovat s úctou, vycítil jsem v ní trochu vzpupnosti. Omluvila se a odešla si odpočinout do své kajuty. Vím že zde mohla zůstat a sama loď hlídat, ale také mi bylo jasné, že moc dobře ví, že nesnáším pilotování lodí. Neříkám že to nedokážu, ale prostě to nemám rád. A tak mě tímto způsobem chtěla vytrestat.
Odpočet hyperskoku ukazoval ještě několik hodin, a tak jsem se ponořil do Síly a meditoval. Z meditace mne probudil neklid, který vyzařoval z vnitřku lodi, vyslal sem sílu aby mi prozradila z koho neklid čiší. Byl to mistr Champbacca, zdála se mu nějaká noční můra. Před několika týdny by mne neklid u tak silného Jedi udivoval, ale po Geonosis, kdy byl chrám Jediů plný neklidu z podobných nočních můr, mne to ani neudivovalo.
Wookiee za těch posledních několik týdnů, to už byl druhý wookiee kterého jsem potkal. Něco mi v podvědomí říkalo, že to nebyla náhoda. A tak myšlenky na mistra Champiho, mne znovu zavedly k myšlenkám na toho wookieskeho obchodníka Wyrrgyho. Nevím proč, ale jeho osoba ve mne vždy vyvolá zvláštní neklid a podezření, ale stále se vracím do minulosti za pomoci Síly, nemůžu přijít na to co to je.
Z rozjímání mne vyrušilo jakési pípání. Otevřel sem oči a všiml si že to je nějaký kontrolka na řídící desce. Zamžoural jsem a přemýšlel jsem, co to je za kontrolku. Přece jen tak často loď neřídím, a musel sem zapátrat v paměti co to znamená. Aha, blížíme se k souřadnicím hyperprostorového skoku. Hm, ale kde je páčka
… na
… na vystoupení z hyperprostoru.
Rozhlídl jsem se po řídícím panelu.
A už jí mám. Teda doufám.
Zatáhl jsem za páku a tak trochu doufal, že je to ta správná. Loď při výstupu z hyperprostoru trochu výíe zakodrcala.
Z hvězdných čar se opět staly tečky a loď se vyloupla do normálního prostoru.
Zapnul jsem interkom lodi.
„ Dámy a pánové, jménem Jedi Intergalactic Transport vás vítám v systému Tenengara na oběžné dráze planety Miu Leptonis IV.“ Trochu sem si zažertoval. „Zástupce kapitána prosí, aby se celá osádka lodi dostavila do kokpitu.“


Nynější sen už byl mnohem méně destruktivní než ten předtím. Žádné sekání hlav, kopírování míchy mečem a podobné legrace, prostě jsem jenom jako trotl pobíhal po louce, pronásledoval motýly a čmeláky a měl z toho kdoví proč strašlivou radost. Snaží se mi tím podvědomí něco naznačit?
Těžko říct a na přemýšlení jsem neměl moc času, neboť mě už ze samotného snu vzbudil hlas pilota, který mi oznamoval, že jsme se ocitli u cílové planety. Sice jsem ho měl chvíli chuť proklít za ničení snů, ale pak mi došlo, že kdyby mě budila jeho učednice, dopadne to nejspíš ještě hůř. Takže jsem stížnosti odložil stranou, přehodil svoji deku přes stále spící Orn a pomalu se naboso došoural do kokpitu.
Před průzorem se už skutečně nacházela šťavnatě zelená koule zahalená v mracích a my pomalu mířili k jejímu povrchu.
[„Kouknu se na senzory,“] zívl jsem napůl zúčastněně a sedl si do příslušného křesla, ovšem aniž bych začal cokoliv dělat. Co bych asi tak našel, krom stromů, že?

První se rozespale do  kokpitu všoural wookie. Prohlašujíc něco o senzorech. „Dobré ráno. Jistě jen si poslužte.“ Trochu sem se na wookiee zazubil. „Pilotování není moje parketa, mile rád vám to přenechám.“ A hbitě jsem vyskočil ze sedadla a chtěl se vydat je sorchám. Jenže wookiee mne svými slovy zarazil.

[„To není až tak...“] spustil jsem svou připravovanou řeč o tom, jak jsem rozespalý a jak by se nemuselo vyplatit nechat mě přistávat, ale když jsem se nad tím tak zamyslel, jestli to on nedělá rád, možná bych to přeci jen měl udělat já. Zhluboka jsem se tedy nadechl, vydechl a vyrazil k nabídnutému křeslu.
[„…špatný nápad.“]
Na planetě byla přesně tři registrovaná města, i když vzhledem k velikosti by je městy nazval asi málokdo. Přístav byl jen v tom největším, ale zbylá dvě se nenacházela daleko a v případě potřeby to nejspíš zvládneme i pěšky.
Uvelebil jsem se v křesle, rozespale odpočítával přistávací vektory a čekal, jestli se mi řídící věž ozve dřív, než do kokpitu vběhne to malé drzé človíče.
[„Koukám, že počasí nám vyloženě přeje, dovolenou už jsme si zasloužili,“] prolomil jsem chvíli ticha v pilotní kabině a ukázal ven na chuchvalce hustých proudů vody, co se valily z nesčetných mraků, do nichž jsem právě vletěl. Doufám, že má s sebou Orn plavky.

Wookieho slova mě malinko zarazila, trochu delší odmlka mi prozradila, že také uvažuje o tom co má dělat. Ale když vyslovil poslední slovo, uklidnil mě a sedl si do křesla pilota.
„Naprosto s váma souhlasím. Dodnes nechápu, proč většina Jedi a padawanů tráví velkou část života v chrámu, když jinde po galaxii je tak krásně.“ Mumlal sem si pod vousy, celé jsem spíše vyřknul jakoby pro sebe.
Zezadu z lodi se ozval rachot, který následovalo bolesté zaúpění a nadávky. Hlas nepatřil nikomu jinému než mé padawance Jo. Přikulhala do kokpitu. Ale pohled, který se jí naskytl, ji hned rozškorpil. Nadechla se, že chce říci něco kousavého. Ale než něco stačila říci, všimla si mého rychlého zamračení na její náladu. A tak hned nádech spolkla a mlčela. Ale mně věnovala jeden ze svých zamračených pohledů. Wookie to zahlédl, a trochu se pod vousy zasmál.
„Jak to jde? Mistře.“ Řekla Johy trochu kousavě směrem k wookieemu.


[„Výborně, výborně, nebýt těch bočních větrů a hromady vody, byla by to skoro nuda,“] ucedil jsem tak nějak napůl skrz zuby a snažil se nevypadnout ze soustředění a zároveň neurvat knipl, protože loď si v tomhle počasí chvílemi dělala prakticky co chtěla.
Nicméně jsem nepovažoval za vhodné jí navrhnout lehkou úpravu lodního profilu a taky výměnu inerciálních tlumičů, které fungovaly tak skvěle, až to bylo na ránu, protože se člověk chvílemi málem vznášel. To si nechám na později, až mě začne štvát, což nemusí nutně trvat moc dlouho.
Letová kontrola sice trochu zaspala, nicméně brzy se ozvali, dost možná to zpoždění způsobil fakt, že nás v téhle plískanici ani neviděli přilétat.
„Řídící ¨věž doků ve Fogsmeade neidentifikovanému plavidlu, ohlaste důvod návštěvy, nebo bude zle.“ Trochu neformální, nicméně s nimi aspoň bude sranda. Koukl jsem na druhého mistra, jestli chce odpovědět sám, nebo to mám vzít já, a při tom tak nějak napůl vymýšlel případnou odpověď.

Champie na mě pohlédl s trochu udiveným pohledem, očekával, kdo z nás odpoví. Bez slov jsem pokrčil rameny. A pobídl ho rukou, aby to udělal sám.
Zezadu jsem viděl, jak je Johy netrpělivá.


[„Tady...“] hmm, jak že se ta loď vlastně jmenuje? Darkrider's Heart nebo tak něco, že? Rozhodl jsem se vymyslet nám menší krytí a radši se neotáčel, protože padawan se to nebude moc líbit a nechtěl bych, aby kvůli mně měla nějaké kázeňské problémy s mistrem.
[„Tady Gundark's Spleen, zastupujeme největší těžební společnost v sektoru a zvažujeme investice do zdejší kolonie. Nezdržíme se více než pár dní, pokud to samozřejmě dovolíte.“]
Nastalo ticho, operátor nejspíš přeposílal zprávu nadřízeným a čekal na odpověď. Pokud se zeptají na jméno té společnosti, bude to průser, ale vidina kreditů by jim snad mohla trochu zatemnit rozum.
„Povolení uděleno, Gundark's Spleen, pokračujte do doku 3. Administrátor Dantes by s vámi rád mluvil osobně, užijte si pobyt zde, řídící věž končí.“
To šlo hladce, zatím. Stejně tak přistání v hustém přívalovém dešti a pak už se nad námi zaklapla kopule hangáru a dusot kapek o střechu ustal. To bychom měli.
[„Kdo má náladu na trochu čaje s místními úředníky?“] zeptal jsem se možná pozdě, ale přece.

Přesně jak se dalo očekávat, mistr Champie, byl rychlen i ve vymíšlení kricích historek. Nad jmenem které dal lodi jsem se pousmál pod vousy, no možna trochu více, než bylo zapotřebí. Protože jsem si všiml že obličej meho padavana skysl ještě vgíc než před, tím. Věnovala mi jeden ze svých kiselích pohledů, a tak jsem se na ní zazubil a pokrčil rameny. Mezi tím wookiee navedl lod do doku, a když lod přistála. Otočil se s pilotním křeslem na nás a položil otázku.
„ Nemam nic proti. Obchodní společníku.“ Zazubil jsem se na wookieho. „ Jak budou vystupovat naše mladé dámy? Jako uřednice či společnice?“


[„Obchodní společníku?“] podivil jsem se trochu nemístně, ale pak mi to došlo. [„Aha, já? Obávám se, že tohle si nechám ujít, byl bych tam jako pěst na oko, na druhou stranu ty temné uličky kolem místních hospod vyloženě lákají k průzkumu.“]
Vypnul jsem motory, utáhl si opasek, přehodil kapuci přes hlavu a byl připraven vypadnout. Sledovat stopy v tom počasí sice nebude žádná legrace, ale stejně musím nejdřív najít něco, co mám stopovat. Takže to vidím klasicky na hospodu, ale to svým kolegům v rámci udržení morálky při jejich čaji s byrokraty nemusím říkat, že?
[„Orn bych asi nechal hlídat loď, pokud to nevadí, neumí sice moc pilotovat, ale jednat při oficiálních událostech taky ne.“]

„ Dobrá, souhlasím, můžeme jí tu nechat. Pokud se něco zvrtne, dejte nám vědět.“ Trochu jsem se zamyslel nad naší krycí historkou. „Musíme naši historku trochu vylepšit. Já sem jednatel společnosti. Ty Johy moje společnice, nebo sekretářka.“
Nad mým návrhem se Jo více zaškorpila, se slovy. „ Nebudu vám dělat, lehkou děvu, nebo společnici.“ Vrhla na mě vzteklý pohled. „ Na TO ANI Nepomyslete!“
„No dobře, tak jsi sekretářka.“
„Vždyť ani vy nevypadáte jako nějakej obchodní úlisník, ale spíš jako pirát.“
Podával jsem se na své civilní oblečení, měla pravdu, vypadal sem spíš jako nějaký pašerák než bohatý jednatel společnosti. „Hm ... dobře, jsi můj bodyguard. “


Vytratil jsem se dřív, než se tam stihli porvat, a informoval Orn o její nové a velice zodpovědné práci. Sice taky trochu nudné, jak poznamenala, ale aspoň by se jí tu nemělo nic stát, což u mě byla po tom snu priorita. Sice to byl jenom sen, ale když jeden ovládá Sílu, tak si nikdy nemůže být jistý, jestli to náhodou není nějaký závan budoucnosti, žeano.
A pak jsem zmizel. Ven do deště, do těch zabahněných ulic, kam na mě ze střech padala voda a snad jen voda a kde ve tmě a v dešti nebylo vidět víc než na pár metrů. Vzduch byl nasycen vodou, džungle voněla a přes to všechno se mi snad poprvé v životě nechtělo zapadnout do hospody.
Ale udělal jsem to a hned ve dveřích se začal ždímat.
[„Wookiee-wango, dvakrát, HORKÉ.“] Ještě nikdy jsem také neupoutal tolik pozornosti pouhým objednáním nápoje.


Stvořili já, Waollc a můj superskill na bleskovou a zároveň letmou korekturu pomocí realtime ryby
I may be schizophrenic, but at least I have each other.

Woallc Con-Denyzz

  • Rytíř politická mrtvola
  • Le...
  • *
  • Posts: 425
    • View Profile
Re: Epizoda 2.4 - Skrytá krosba
« Reply #10 on: 01. Feb 2011, 16:56 »
Z OSOBNÍHO DENÍKU WAOLLC CON-DENYZZE


Mistr Champie odešel, nevšímaje si naší rozepře. Johy, vesele zavýskla nad mým rozhodnutým, že bude vystupovat jako můj bodyguard. A radostně odběhla do své kajuty se převléknout. Já si pro jistotu šel zkontrolovat vybavení. Hodil sem pes sebe těžký kožený plášť, určitě se bude hodit, když tam venku prší. Jenže kabát neměl pořádnou kapuci. Ani nevím proč sem nějakou kapuci na kabát, už dávno nenechal přišít, když sem se potuloval po mnoha planetách, kde by se hodil. Uložil jsem si v paměti že příště nějakou nechám vyrobit.
Rozmrzele sem vyšel z kajuty s vědomím, že mi zaprší za krk. Lodní výstupní rampa byla dávno otevřená, po odchodu mistra Champiho, a tak sem čekal na svou padawankou pod lodí. Samozřejmě, tak aby na mne nepršelo.
Johy vyšla z lodi o pád minut později. Oblečená do civilních šatů. Její mladistvé tělo obepínala letecká kombinéza, opásaná páskem na blaster s dalším vybavením. Cela byla zahalena, také do pršipláště s kap ucou, na hlavě měla široký klobouk. Zavřela vstupní rampu a vydala se ke mně.
Mrkla na mě, a vy vykročila zpod lodi do deště. Chvíli jsem tam stál, a obrňoval své smysli před budoucí studenou sprškou, kterou sem čekal v nejbližších chvílích za krkem.
Johy se zarazila a otočila se na mě, všimla si, že se mi do bouřky  a deště moc nechce, a všimla si i proč. Vrátila se ke mně podala mi svůj klobouk, a nasadila si na hlavu kapuci svého pršipláště.
„ Díky.“ Zašklebil sem se na ní.
„ Není zač mistře.“
„ Ale nemysli si že mě tím obměkčíš.“ Zasmál sem se na ní.
„ To by mne ani ve snu nenapadlo mistře.“ a zazubila se na mě.

S lepší náladou jsme se vydali k celní prohlídce. Ta netrvala dlouho, a tak s informacemi od celníků jsme se vydali za Administrátorem Dantesem. I když byla noc, mystní vysoce postavený úředníček nespal. Informace, že by někdo chtěl investovat peníze do zdejší těžby nova krystalu ho nejspíš vytrhla ze spaní.
Městečko nebylo moc velké. No pokud se tomu dá říkat městečko. Pesimističtější člověk by spíše řekl větší vesnice. Se skládalo z náměstí, na kterém byli většinou administrativní budovy. Kolem náměstí bylo asi ve čtyř řadách rozestaveno několik menších nebo větších domu, zbytek rozlohy města zabírali velké sklady, nejrůznějších surovin, a samozřejmě přístav.
O zaplacení taxispideru se ani nedalo uvažovat, za prve protože tohle bylo male město a taxi by se tady asi neuživilo, a za druhé protože administrativní budova kam jsme měli namířeno byla na náměstí, a to bylo necelých 10minut chůze. A navíc kdyby tu něco takového měli, déšť a bouře která tu řádila nás promočila, už dost a tak nemělo cenu se po nějakém taxi shánět.
Asi po několika minutách chůze jsme dorazili na náměstí a vešli do největší budovy. Recepcni nás uvítala mile, a když jsem ohlásil, kdo jsme. Ihned nás uvedla za Administratorem Dantesem.
Administrátor Dantes byl postarší muž lidské rasy, s našedlými vlasy a vousy, které utvářeli moudrou a inteligentní tvář. Oblečený byl do černé úřední roby, skládanici se z kalhot a tuniky. Podle informací které sem si přečetl z datapedu o této planetě, byl administrátor, jedním z představitelů čtyř členné vlády a zastupoval odbor financí.  
„ Dobry večer. Já jsem Administrátor Dantes.“
„ Dobry večer. Mé jméno je Wall Denyk.“ Udal jsem jednu ze svých starých identit, podal postaršímu muži ruku a představil Johy. „ Toto je má společnice. „ Johany Drawin.“ Johy se uctivě uklonila.
„ Posaďte se prosím.“ Řekl správce, a tak jsme s Jo usedly na křesla před konferenčním stolem. Administrátor zmačkl na stole komlik a požádal sekretářku o občerstvení.
„ Doufám, že vám vaši cestu neznepříjemnilo zdejší počasí.“
„ Abych řekl pravdu ani ne. V naší společnosti působím jako prospektor. Takže mne mé kroky zavedou na mnohé planety.“ Usmál jsem se obchodnicky na staršího muže. „ A abych pravdu řekl tato je za poslední měsíc ta nejpříjemnější.“
„ Ach tak to je zajímavé.“ Opětoval mi administrátor usměv.
„Proto se také omlouvám, za to jak vypadám. Ale v mé profesy není důležité jak vypadám.“ Rozvedl jsem konverzaci a trochu zapůsobil silou na starcovy myšlenky aby historka byla uvěřitelná.  Z nepatrného poposednutí Johy, jsem poznal, že si toho všimla. A svým způsobem byla zaražena. „ Ale to jaké se mi podaří najít těžařská ložiska. A tato práce často zahrnuje mnohá nebezpečí. A je samozřejmě lepší vypadat jako normální člověk, něž jako někdo kdo disponuje často s velkými sumami kreditů.“
„ No to samozřejmě chápu. A jakou společnost zde zastupujete?“
„ JGM. Joruna Galaktik Mining. Jedna z největších těžařských společností.“ Udal jsem jedno z jmen ze společností které jsem znal.
„ Netušil jsem že o nás projevíte takoví zájem. A netušil jsem že vaše společnost dokáže získat informace tak rychle. O nalezení nového ložiska krystalů jsme ještě neinformovali galaktický trh. Naše vláda momentálně jedná o dalších krocích které podnikneme.“
„ Obchod je nekompromisní pane Dantesi. A každá větší společnost má zdroje jak se dostat k finančně výhodným informacím.“
„Zajisté mate pravdu, pane Denyku.“  Trochu se neutrálně zasmál. „ Je vidět, že jako prospektora si vaši firma nemohla vybrat lepšího člověka.“
„ A děkuji.“ Opětoval sem konverzační usměv. „ Jako administrátor této planety určitě máte předběžní odhad ložiska.“
„ Tak jistě že mám, ale naše vláda ještě neprojednala určité kroky v této záležitosti.“ Zatvářil se starší muž trochu rozmrzele.
„ To  chápu. Ale zase pochopte vy mne má společnost, mne se poslala abych zjistil co nejvíce, a abych případně projednal předběžné dohody. A samozřejmě mám k této činnosti velké množství zdrojů, o které se mohu podělit.“
Administrátorovi se zaleskla očka, a jeho hrana rozmrzelost lehce povadla.
Sáhl jsem do kabátu a vyndal dataped a několik kreditových neidentifikovatelných čipů. V rychlosti sem si je prohled, a jeden z nich zandal do datapedu. Na displeji se objevilo několik čísel, a podal jsem jej správci.
Muž dataped přijal, a i když se snažil zastřít své překvapení nad částkou, pro mé jedi schopnosti nebylo problém poznat, že částka rozproudila krev v jeho žilách, ale i emoce. Také bylo vidět, že administrátor je znalí obchodních her.
„ Nejsem si jist jestli mí vládní kolegy mohu obejít, nerad bych vám něco sliboval.“
A podával mi dataped zpět, převzal sem stroj vložil do něj jiný čip a podal ho správci zpět.
„ Dobrá.“ Pokracoval v rozpravě vyndal z z datapedu čip, vložil do datapedu na své stole a překontroloval jeho obsah. „Myslím že krátké nahlédnutí do kalkulací by našemu budoucímu obchodu neuškodilo.“
„ Také si myslím. Děkuji za vaše pochopení“ Administrátor do svého stolu a podal mi jednu z datakaret. Zastrčil sem ji do svého stroje a začal pročítat údaje kalkulací a odhady produkce.
„ Zajímavé … velmi zajímavé.“ Podíval jsem se na správce. „ Ve zprávě se tvrdí že menší těžební společnost je schopna měsíčně vyprodukovat 200 000 tun, po dobu 4 let. Velmi zajímavě.“
„ Ano je to kalkulace pro menší těžební firmu. A menší těžební proces s ohledem na naše životní prostředí. A také s ohledem na obnovitelnost krystalových ložisek.“
„ Pokud jsou vaše odhady správné, toto ložisko by naší firmu určitě zajímalo. I s podmínkami, které vaše vláda určí na ohled životního prostředí.“
„ Skutečně? Jsem si jist že mí společníci při velikosti tohoto ložiska podepíšou jakoukoliv smlouvu.“
„ Tak to jsem velmi potěšen, a myslím že i naše vláda bude sdílet stejný názor.“
 „ Zajisté. Ale je tu několik, dalších důležitých bodů, které bych rád projednal.“
„ Ale zajisté co by jste rád věděl.“ Odpověděl Administrátor s předstíraným zájmem protože předešlá věta ho velmi rozladila.
„ Samozřejmě jednou, z podmínek je bezpečnost.“ Zatvářil sem se trochu ponuře. „ Určitě chápete, že v dnešní době kdy velkou částí galaxie zuří válka. Mé společníky budou velmi zajímat zdejší poměry.“ Směr mé otázky Administrátor ještě o trochu více znervóznil.
„  Ke které vládnoucí skupině v galaxii se vaše vláda kloní. K Separatistům nebo k Republice. Jestli zde nejsou nejrůznější, proti vládní frakce, které by narušili těžbu a dopravu surovin. Jestli zde nejsou nějaké teroristické organizace, nebo nějací radikální ochránci prostředí.“
„ Oh nedivím se kam vaše dotazy směřují, a chápu, je mály vaše společnost investovat, musí vědět o spousta věcích.“ Nadechl se.
„ Zajisté, chráníme výdělky naší společnosti, ale také našich obchodních partnerů.“
„ Tak k první otázce, toto je malá planeta mimo dosah zájmu republiky i separatistů, naše vláda se snaží být neutrální a nijak na sebe nepřitahovat pozornost.“
„Ale nemůžete ani vyvrátit, že by jedna z frakcí o tuto planetu jevila zájem.“
„ Ne to vyvrátit nemohu, ale o tom, že by někdo z nich jevili zájem, informace nemáme.“
„Dobrá.“
„ Co se tíká jiných politických frakcí, je na naší planetě klid, před rokem zde proběhli volby a ty nás čekají až za šest let, a naše legislativa je psána v zájmu našich občanů. Takže volební výzkumy neukazují, na to že by zde byli nějaké nebezpečné politické frakce.“
„ Toto tvrzení se mi zda trochu archaicke, ale dobrá, vy tu žijete tak vy se tu vyznáte.“
„ Co se týká teroristických skupin, ani to zde nemáme, a samozřejmě to souvisí s klidnou politikou.“
„ Hmmm … pokračujete.“ Ať jeho slova zněla sebe lepe, a velmi neuvěřitelně, z jeho pocitů jsem vycítil, že o politické situaci říká naprostou pravdu. Holt je pravda, na menších planetách, kde je méně obyvatelstva je asi někdy snažší vládnout. Než vládnout celé galaxii.
„ Samozřejmě zde máme organizaci chránicí naše životní prostředí, ale nepovažujeme je za hrozbu, protože veškeré kroky tykající se obchodu plánujeme v rámci bezpečí celého planetárního ekosystému.“
„ To chápu.“
„ Co se týká další problémových prostředí nejsem si vědom co by vás mohlo zajímat. No snad …“ jeho rozpovídaní jazyk si najednou uvědomil, že málem prozradil něco co neměl.
„ Snad co? Pane Dantes.“
„ Ale pro vás jen male bezvýznamná událost.“ Snažil se blesku rychle vyhnout odpovědi. „ Určitě vy i vaše společnice jste unaveni, po dlouhé cestě mohl bych…“
„ Podmiňte pane Dantesy.“ V tuto chvíli jsem mohl na jeho nechuť, zatlačit pomocí několika silových technik, ale neudělal jsem to. Asi díky tomu, že jsem se celou dobu bavil celím jednáním, a v tuto chvíli jsem to nepovažoval za čestné. A tak má malá lidská ješitnost rozhodla o tom že celou záležitost do hraji bez síly, a jen díky schopnosti mého řečnictví.
 „ Ale pro naší společnost není žádna událost bezvýznamná, pokud je tu potencionální možnost, že v budoucnu ohrozí obchodní záležitosti.“
Muž si povzdech a bylo viditelné, že ho tlačím do kouta, ale vidina obchodu jej nakonec zdolala. A já v duchu slavil vítězství nad tím že sem nemusel použít sílu.
„ Dobrá nerad o tom mluvím, ale řešíme zde jednu nemilou událost.“
„ Jakou?“ zeptala se netrpělivě Johy.
Správce si její netrpělivosti všiml a postřehl i to že poprvé za celí náš rozhovor promluvila.
„ No jak bych to řekl. Už několik týdnů město sužují nepříjemné události. Skoro každou noc zmizí jeden obyvatel města záhadně, a není známo kam. A před týdnem bylo nalezené tělo jednoho z obyvateli, zavražděného …“ Administrátor se odmlčel „ … sečnou zbraní.“
„ Jakou sečnou zbraní.“ Zeptal sem s hraním trochu nevrlosti. „ Pokud mám svým společníkům říci, že zdejší ložisko stojí za náš zájem, musím vědět vše.“
„ Dobrá.“  Povzdechl si. „ Sečné zranění odpovídají, zranění světelným mečem.“
„ Co? Cože?“ zahrál sem udiv. „ Jak si můžete být jist že to byla zbraň Jediů?!¨
Administrátor se znova nadechl, a jakoby v duchu počítal a přemýšlel nad správnými slovy.
„ No je to několik měsíců, co se zde na planetě objevil, jeden Jedi. Odpadlík od řádum renegát, a dělal nám zde potíže, a rozbroje. A zabil několik členu bezpečnosti.“ Zase se odmlčel a spomínal na události z minulosti. „A pak z ničeho nic zmizel. Nikdo neví kam. Jestli z planety nebo se ukrývá stále někde někde na planetě.“ Trochu se zamyslel a pronesl s velkým odporem. „ Až do minulého týdne jsme o něm neměly žádné stopy. Ale bezpečnost si je jista, že smrtelné zranění oběti byla způsobena světelným mečem.“
„ Informovali jste Jedie?“ zeptal jsem se s hraným zájmem, protože na tuto otázku jsem dávno znal jeho odpověď
„ Ano učinily jsme tak před několika dny. Ubezpečili nás, že celou záležitost prošetří. V nejbližších dne očekáváme jejich vyšetřovací tím..“
„ To je dobře, že jste tak učinili. Nerad bych vám udílel nějaké rady, ale pokud se jedna o zběhlého jedi. Nechtěl bych se sám pouštět se do křížku s odpadlým jedim, víte jaké mají schopnosti.“
„ Jistě máte pravdu.“
„ Máte prosím bezpečnostní správu? Rád bych do ní nahlédl.“ Podal jsem mu první z kreditových čipů, který před tím odmítl.
„ Jistě“ … sáhl do stolu a chvíli v něm hledal. A pak mi podal jednu z datakaret, strčil jsem ji do datapedu a v klidu pročítal celí spis. Mrtvola byla nalezena před týdnem v jedné zastrčené uličce. Přivolaná bezpečnost i koroner se shodli že oběť byla zavražděna úkladně, světelným mečem. Prohlížel jsem si holo obrázky a musel jsem uznat, že rány na oběti byli skutečně způsobené světelným meče. Skryte jsem během čtení kartu zkopíroval.
„ Dekuji.“ A vrátil sem kartu správci, hned po té co se okopírovala, a já jí i dočetl.
Ještě další hodinu poté jsme rozebírali fiktivní obchodní záležitosti a případné ohrození kontraktu. Johy sedící vedle mne začínala být velmi netrpělivá. I když se pomocí jedi technik snažila svou rozmrzelost skrývat. Já jsem jí dokázal poznat.
„ Děkuji vám za informace Administrátore Dantesy. O všem co jsme si zde řekli, ať sou to příjemné i nepříjemné věci. Musím informovat své společníky.“
„ Zajisté to chápu.“
„ Ale mohu vás ujisti že budu lobovat v zájmu vaši planety, protože si myslím že obchod bude prospěšný obou stranám. Zdržím se zde ještě několik dní, hned dnes se spojím s kolegy. Odmlčel sem se „  Jsem si jist že dostanu další informace a prostředky, díky kterým bych rád navštívil ložiska a začal jednat s vaší vládou.“
„ Zajisté. Učiním potřebné kroky. Děkuji.“
„ Já vám také.“

Rozloučili jsme se s Administrátorem  a vydali  se zpět do přístavu. Bouřka  a déšť stále zuřily. Když jsme byli několik desítek metrů od budovy. Vycítil sem, že Johy je stále nevrla a plna rozrušení.
„No tak to v sobě nedus a zeptej se.“
„ Víte mistře nechápala jsem některé vaše kroky.“ Rozpovídala se. „ Víte, ze začátku konverzace jste Dantese ovlivňoval silou a lehce upravoval jeho náladu. Ale pak když přišlo na úplatek jste na jeho ovlivnění nepoužil sílu, ale skutečné peníze. Proč?“¨
„ Všimla sis správně. Dantes je velmi inteligentní muž a do jisté míry sebou nechal silově manipulovat a do jisté míry nikoliv. A dál by nebylo etické, jej ovlivňovat více než bylo zdravo.“
„ To chápu ale mohl jste ho ovlivnit i co se tíká úplatku.“
„ Zajisté mohl, ale jak říkám nebylo by to etické, a mne by to zkazilo radost ze zajímavého vyjednávání.“
„ Ale proč jste ho pote neovlivňoval dále?“
„ Víš. Jo sou situaci kdy není třeba síly používat, kdy ti cestu k tomu co potřebuješ otevřou kredity.“
„ To máte pravdu mistře.“
„ Já vím. Proto sem také tvůj mistr.“ Zažertoval jsem.“
„ Je pravda mistře, že sem nečekala. Že máte vrozené nadání pro obchodní vyjednávání, věřila jsem že vše vyřešíte díky síle.“
„ To je můj dar od maličká. Jak sem říkal, někdy je snažší použít jiné schopnosti než se spoléhat na sílu. To se časem také naučíš.“
„ Dobře mistře. A neříkejte mi maličká!“
Rozmlouvali jsem dá a pokračovali v chůzi do přístavu. Po další několika minutách jsem dorazili do doku číslo 3. a konečně vešli do sucha a tepla lodi.
Mistr Champie, byl stale pryč a tak jsem se šli konečně uložit ke spánku.

***

  
Napsal  Wyrrgy  bez pomoci Johuany, protože se někde líně válía neni k sehnání ....    

Champbacca

  • Velmistr
  • Vele le...
  • *
  • Posts: 8459
  • The Choosing One
    • View Profile
    • Metsola
Re: Epizoda 2.4 - Skrytá krosba
« Reply #11 on: 01. Feb 2011, 16:56 »
Jak se však později ukázalo, mamutí podíl na mém narušení ospalé barové rutiny neměl ani tak zvolený drink v netradiční úpravě, který byl mimochodem fakt těžko poživatelný, nýbrž můj úbor. Nicméně abych si to ověřil, ještě jsem trochu přitvrdil.
[„Ještě jedno, tentokrát neohřívat, ale protřepat, nemíchat.“] Uznávám, tohle už byl těžký kalibr, ale moje podezření se potvrdilo ihned poté, co mi znechucený barman donesl novou sklenici, neboť značně zaskočeně vypadala i dvojice, která do místnosti vešla teprve po tomto mém výstředním kousku. Ani jeden z nich se mi nepodíval do očí, ovšem oba sklouzli pohledem k pasu, kde by očekávali meč. Ten byl sice před cizími zraky skryt v botě, ale nezdálo se, že by je to nějak uklidnilo.
Někdo tady nemá rád rytíře Jedi. Nic neobvyklého, ale na druhou stranu by to mohla být mnou hledaná indicie. Než jsem dopil tentokrát mnohem lepší pití a utřídil si myšlenky, zasáhla vyšší moc a někdo mě nenápadně, leč dramaticky zatahal za volný rukáv. Síla byla klidná, tak jsem se podobně klidně otočil a nechápal. Nikdo tam totiž nebyl.
Teprve po pár vteřinách mě napadlo trochu sklonit zrak a hle, cíl nalezen. Lidské dítě, věk těžko odhadovat, ale do tohohle prostředí se opravdu nehodilo.
„Vy jste džedáj, pané?“ zeptalo se to a oči tomu stále nechtěly zalézt zpátky do důlků. Jasně že jsem Jedi, prcku, vypadám snad jako bantha? Nahlas jsem to samozřejmě neřekl, to chtělo odpověď trochu delikátnější.
[„Proč se nezeptáš maminky, hm?“] Všichni okolo měli zjevně jasno, aniž by se ptali, tak proč to nezkusí u nich, když já tu mám důležité... pití. Nehledě na to, že v tuhle dobu už měl být dávno v posteli.
„Protože mi ji zabili,“ odvětil celkem logicky špunt. Řekl jsem delikátnější? Beru zpět. „Všichni říkají, že ji zabil džedáj, ale já to viděl a nebyl jste tam, to ten bubák.“
Bubák, u všech fambích stehýnek, to mi ještě scházelo. Pohledy z okolí mi jasně naznačovaly, že místní jenom čekají na chvilku, kdy toho malého zaříznu a oni budou mít konečně důkaz, aby mě mohli upálit nebo tak něco. Jak barbarské.
[„Jaký bubák?“] zeptal jsem se spíš aby řeč nestála, protože utěšovat dítě, co ztratilo matku, fakt nepatří k věcem, které vás naučí v Chrámu, což považuji za nestoudný nedostatek a hodlám si na to při nejbližší příležitosti hodně nahlas stěžovat.
„Strašidlo,“ odvětilo dítě, jako by popisovalo rutinní cestu do školy. „Celé černé, s červenýma svítícíma očima a žlutým světelným mečem přece.“ No jasně, tuctové strašidlo, že se vůbec ptám.
„Jenže nikdo mi to nevěří, dokonce ani táta. Ale byl to ten bubák, vážně,“ začalo to popotahovat a já hádal, že je právě nejvyšší čas zmizet. Na jednu stranu jsem chápal, že novopečený polosirotek to asi nemá zrovna lehké, ale na stranu druhou mi taky nepomohl dost na to, abych zajistil, že nikdo další už tady podobně ohrožen nebude.
[„Chlapče,“] sebral jsem odvahu a dokonce ho letmo poplácal po rameni tak, aby ho to nezabilo, [„bubáci jsou moje specialita. A když už o tom mluvíme, kde máš tátu?“] Možná jsem ty souvislosti mohl trochu oddělit, ale on byl ještě dost malý na to, aby si je uvědomoval. Snad.
Pionýr místo odpovědi ukázal kamsi do rohu na druhé straně lokálu, kde ve výklenku seděl poměrně napitě vyhlížející chlapík středního věku. Seděl sám a zjevně mu to tak vyhovovalo, neboť mému pohledu uhnul, napil se ze své sklenice a nervózně si pohazoval s datovým čipem.
Chvilku jsem váhal, ale když se capart vzdálil, zvedl jsem se taky a namířil si to poměrně jistě k onomu muži. Zdálo se, že chce vzít roha, ale přidal jsem do kroku a buď si to rozmyslel, nebo to jednoduše nestihl.
„Jestli jste mě přišel taky zabít, měl bych vás varovat, že bez hesla je vám to všechno k ničemu,“ vysypal ze sebe hned jak jsem byl v doslechu a málem si u toho překousl alkoholem zpomalený jazyk. Očividně si mě s někým spletl, ale není to tak možná lepší? Beze slova jsem dokončil své přiblížení a drsně se opřel o jeho stůl.
„Až budu se synem v bezpečí na Coruscantu, pošlu vám vše potřebné. A jestli ještě jednou změníte plán, tak vám s tím pošlu i nějaký pěkný virus. Jasné?“ nadále mluvil překotnou rychlostí a snažil se vypadat převelice drsně, ovšem tragicky se mu to nedařilo. Neřekl jsem ani ň a jen se na něj upřeně zahleděl.
„No, fajn. Rande s vaší šéfovou asi odpadá, když vás oba poslala přímo za mnou, že?“ Oba? Že by byla hraná drsnost způsobena přemírou alkoholu? Ti lidé toho vydrží tak žalostně málo.
„Škoda, docela jsem se na to těšil. Není nic romantičtějšího než noční schůzka se ženskou, co vás vydírá, v zahradách nad pomníkem prvních kolonistů, že?“ Znovu se na mě podíval, nebo možná na nás, a když viděl, že znovu neodpovím, pokračoval.
„Tak ji ode mne pozdravujte a pošlete k čertu, kdybych s tou zprávou šel rovnou k Republikovým, tak by mi zaplatili a moje žena ještě žila. Jste parchanti, pánové, abyste to věděli!“ hřímal na celý lokál, hrozivě mával prstem a pak se podobně hrozivě skácel zpátky do sedačky.
„Asi bych měl jít,“ vyklouzlo mu po chvíli, když zase nabyl plného vědomí, a tázavě se na mě zahleděl. No dobře, tak já tedy promluvím, to je hrozná práce dneska.
[„Dok číslo tři, budete očekáván. A pozor, venku trochu prší,“] pravil jsem hlasem příkladného parchanta, možná dokonce dvou, a drze si Silou přitáhl jeho čip. Možná si toho všiml a chtěl nějak reagovat, ale venku právě někam udeřil blesk tak silný, že by to rozpůlilo Acclamator, a on nějak neměl chuť svůj výlet ven oddalovat. Mávl na syna a po zaplacení útraty, za což jsem byl poměrně rád, se odebrali ven.
[„Orn?“] promluvil jsem do vysílačky chvíli po jejím naladění. Počasí dávalo signálu dost zabrat, ale není to daleko, takže slyšet by mě měla, což také brzy potvrdila její rozespalá odpověď.
[„Otevři loď, jde návštěva, člověk se synem. Až budou na palubě, zapni lokální rušičku a toho staršího někam zavři, klidně i s tím malým, ale za žádnou cenu nesmí utéct a ani se k nim nikdo nesmí dostat, jasné?“] Samozřejmě, že to jasné bylo, chápala vždycky rychle, i když na to někdy nevypadala.
[„Ostatní už tam jsou?“] Nebyli. Asi si někde užívají raut hodný lidí, co hodlají přinést neskutečné prachy do místní ekonomiky. Dobře jim tak.
[„Až se vrátí, vysvětli jim situaci, netřeba mě hledat, jdu na rande.“] Krátké, nicneříkající, nezpochybnitelné, tak to má být. Aspoň se ukáže, jestli mi ti dva věří, což by sakra měli, jinak se tady daleko nedostaneme.

Vysílačku jsem vypnul a schoval hluboko do kapsy. Stejně ji teď nějakou dobu nebudu potřebovat, když bude na druhém konci veškeré vysílání rušené, tak ji aspoň můžu zkusit uchránit před vodou, což bude dosti namáhavý úkol.
Zahalit se do pláště až po kapuci byla otázka minuty, odhodlat se k vykročení ven do lijavce, za který by se ani na Kaminu nemuseli stydět, trvalo podstatně déle.
Leč zdařilo se a já, hnán zejména myšlenkou, že ke schůzce by nejspíš mělo dojít v následujících minutách, jsem po chvilce bloudění v dešti skutečně narazil na zahrady, dokonce i na onen zmíněný pomník, ba co víc, ona tam byla i stříška, takže jsem se mohl opět částečně vyždímat, připravit si meč k ruce a pak už jen čekat, až se zmíněná dáma objeví.
Než se tak stalo, propršel kolem mě menší oceán, ale nakonec jsem se dočkal. Samotnému spatření cíle předcházel lehký záchvěv v Síle, letmé varování, že teď přijde někdo, s kým bych v hospodě asi moc nepokecal. Bylo mi jasné, že osoba mě nejspíš vycítila také a že jí neujde můj exotický oděv, ale na druhou stranu jsem trochu počítal s její zvědavostí a drzostí a nebyl jsem zklamán.
„Ale ale, kohopak to tu máme?“ ozval se odměřený ženský hlas a já si na tu vzdálenost mohl dobře všimnout toho, že mám právě tu čest setkat se s dříve zmíněným bubákem. Žena, soudě podle hlasu, tvář jsem neviděl, byla oděna v šedočerné róbě zmáčené k nepoznání, ale dominantní na ní byla jiná věc – rudě zářící oči. Chvíli jsem přemýšlel, co to může být zač, jestli implantát nebo nějaká choroba, ale nebyl na to čas. To se holt budeme muset dozvědět z pitvy.
„Jste tu dřív, než jsem čekala, ale na tom nesejde,“ mluvila pomalu a přiblížila se ještě o další dva kroky, takže také stála pod stříškou. To je moje stříška, ty jedna zlá!
„Do toho, nemám na to celý den, musím ještě dohonit toho troubu, co vám o mně řekl,“ pravila, odhodila mokrý plášť a aktivovala svůj světelný meč. Čepel byla žlutá, ale i přes její záři jsem si byl téměř jistý, že tvář její majitelky je sytě modrá. Nějaká nová rasa?
[„Nemusí to skončit takhle, prostě se seberte a běžte pryč z dosahu lidí, co můžete ohrožovat, nebo vás budu muset zastavit. A myslím to vá...“] To jsem se nezasekl z vlastní vůle, to po mně ta ženština pomocí Síly vrhla šutr z přilehlé skalky. Pravda, to jsem mohl čekat, tohle oni dělají vždycky, ale příště už tu chybu neudělám.
Odkutálel jsem se z cesty přilétající čepeli, kterou samozřejmě následovala ženská, rázem vyskočil na nohy a jal se započít proces poznávání s protistranou. Nějaké zkušenosti s bojem touhle zbraní už nepochybně měla, ale ne zas tolik, abych se cítil bezprostředně ohrožen. Což byla asi chyba, protože na mě záhy shodila takový fakt hezký kamenný sloup s několika desítkami jmen. To si k devastaci nemohla najít nějaké jiné místo, třeba skládku?
Po dalších pár vteřinách ostré výměny názorů se meče na chvíli zasekly a to syčení bylo zhruba stejně přívětivé, jako její nabroušený žhnoucí pohled.
[„Co se takhle vzdát, hm?“] zkusil jsem to, aniž bych jí dovolil se ze sevření vymanit.
„Já zajatce neberu, špíno,“ odsekla a to se mě fakt dotklo. Protože možná jsem zmoklý až to hezké není, ale za špinavého bych se rozhodně neoznačil. Odmítl jsem však dát prostor myšlenkám na teplou sprchu a jednoduše trochu přitlačil a poslal svou protivnici kotoulem stranou směr zahradní jezírko. Ono šlo sice dost těžko poznat, kde končí jezírko a začíná déšť, ale jistý pocit zadostiučinění se dostavil tak jako tak. Samozřejmě jsem ji v tom nenechal samotnou a skočil po ní.
Meče opět zuřivě štěkaly jeden o druhý, když se v nezvyklé rychlosti střetávaly, a na ně dopadající kapky z toho byly vyloženě nadšené. Ovšem mě to tak nějak přestávalo bavit.
Po dalších pár záblescích jsem místo výpadu čepelí použil volnou ruku, což k mé radosti naprosto nečekala. Ani ne ve vteřině jsem ji tak držel pod krkem pár centimetrů nad zemí, zatímco meč jí vyletěl z ruky do výše zmíněného jezírka.
[„Ani teď?“] zkusil jsem to znovu po dobrém, ač mi mělo být jasné, že to nemá sebemenší cenu.
„Ty vůbec netušíš, co se tady děje, viď?“ začala se osoba v mých spárech chechtat tak, jak jí to omezený přísun kyslíku dovolil, a vůbec byla na svoji pozici poněkud drzá.
[„Ne, ale ty mi to určitě ráda povíš.“] Chvíli se zdálo, že přemýšlí, ale to byla soudě podle následujících událostí nejspíš jenom lest. Protože vzápětí velice nesportovně a vší silou vykopla, takže jsem ji prostě pustit musel, a místo aby se zajímala o svůj meč, začala utíkat. Po takovém kopanci se dost blbě utíká, to snad nemusím zdůrazňovat, ale zkusil jsem to.
Skrz zahrádku, skrz smetiště (dokonce dvoje, teď, to by do toho jeden kopl), skrz ohradu s nějakou divnou havětí, na střechu kůlny, na střechu domu, přes střechy dalších domů a pak hop přes hlavní městskou zeď a do džungle kolem.
Tak na tohle ti holka seru, zamyslel jsem se téměř nahlas, slezl ze střechy a vydal se zpátky k lodi.
Cestou jsem samozřejmě vyzvedl ten meč z jezírka, aby ho náhodou ráno nenašlo nějaké dítě, a taky hodně přemýšlel. Co to bylo za potvoru? A proč měla ty připomínky, že nic netuším? Tuším něco? Měl bych něco tušit? Proč měly ty zrůdičky v ohradě dvě hlavy?
V lodi byl klid, ale něco mi říkalo, že někdo tam vzhůru bude, takže jsem volat začal už od vstupní rampy, aniž by mě zajímalo, jestli to třeba neslyší náš nový host lomeno vězeň.
[„Venku je krásně, pojďte na houby.“]
I may be schizophrenic, but at least I have each other.

Champbacca

  • Velmistr
  • Vele le...
  • *
  • Posts: 8459
  • The Choosing One
    • View Profile
    • Metsola
Re: Epizoda 2.4 - Skrytá krosba
« Reply #12 on: 01. Feb 2011, 16:57 »
Sladký spánek netrval dlouho. I když ani nemůžu tvrdit, že to spánek byl, spíš takové to povalování z boku na bok, přemejšlení o tom, co jsem se dozvěděl, a snaha všechny myšlenky nechat odplout a usnout.
Prostě marná snaha, ze které mne vyrušil příchod chlupatého mistra. Skrz dveře kajuty jsem nerozuměl, co křičel po lodi, ale s klidem v hlase to asi nebylo nic naléhavého. A tak sem se protáhl a vešel do společenské místnosti. Johy už tam dávno byla, celá špinavá od nějakého oleje, protože ona spát nešla, a veškerý čas mezitím věnovala nějakejm úpravám v lodi.
Zamžoural sem na Champiho. „Coprosím?“


Hned po příchodu na palubu jsem se ujistil, že má učednice udělala všechno, oč jsem ji požádal. Nezklamala, návštěvník byl přesně podle instrukcí uzavřen v jedné kajutě a rušička jela na plné obrátky. Dokonce i toho špunta tam s sebou měl.
Druhou učednici jsem nijak nevyhledával, ale brzy jsem na ni narazil víceméně sám, a po pár okamžicích dorazil i poslední člen výpravy. Trochu mimo, ale to se vsákne.
[„Měl jsem venku tak trochu rande s jednou padlou Jedi,“] konstatoval jsem suše a nadále ždímal plášť, jistě k velké radosti pilotky. [„A nebude to až taková sranda, jak jsem doufal.“]

Poslední zbytky mé mrzuté rozespalosti zmizeli se slovy … rande … padlá Jedi …. Nebude … sranda …
„Cože? Jedi? Padlá Jedi a kde?“ Ale jako první vyhrkla trochu nedočkavě Johy.  „Vydáme se za ní. Kam šla? Zabil jste jí? Je mrtvá? “
„Eh co? … Aha…. Johuny! Klid!“ zabrzdil jsem mile a s úsměvem zbrklou Johy. A soustředil se na slova chlupatého mistra. Tak trochu jsem mistru Ch nerozuměl, přece jen ho neznám tak dlouho a ještě neznám jeho styl práce a styl mluvy, ale pomalu jsem mu začínal rozumět. „Můžete být trochu konkrétní, kolego?“


[„Proč bych ji zabíjel? Teprve jsme se poznali a byla vlastně docela milá, ne jako ty,“] kvituji ten myšlenkový pochod padawan a pak se zamyslím, co že to vlastně chtěl vědět on. Jo aha, trochu to rozvést, jasně.
[„Klasické schéma, chvilku si ze mě dělala srandu, pak zaútočila, ale dostala na zadek a utekla někam do lesa, kam se mi upřímně moc nechce,“] žvanil jsem, to já rád, a nadále ždímal oděv, aby bylo ostatním jasné, proč že se mi tam nechce. [„Nicméně nudit se nebudeme, máme tu návštěvu a možná nám pomůže. Nemáte tady kafe?“]
Když nad tím tak přemýšlím, ten dotaz byl dost divný. Já podobné věci nikdy nepil, ale prostě mi tak nějak přišlo, že teď je ideální chvilka s tím začít.

Na chlupáčova slova Johy chtěla zareagovat, ale když sem jí zpražil zamračeným pohledem, jen našpulila rty a vyplázla ně mě jazyk. „Pardon, kolego. Ale trochu mne matete.“  Trochu jsem se zasmál. „A nebo jste trochu zmatený vy, neuhodil jste se trochu náhodu při tom boji?“ a pak jsem mrknul na Johy.  „Myslel jsem, aby jste začal trochu od začátku a ne od konce, kde jste byl, co jste zjistil a proč by na vás zaútočila atd atd. Však to znáte. A kdo je to za návštěvu atd.“
Co se týkalo kávy, přikrčil jsem rameny. „Moje loď to není, kde je káva … mě se neptejte.“ A ukázal jsem na Johy.
„Hej …“ zaškorpila se Johy. „Tak to teda ne!!!! Nejsem něčí služka.“  A rozzlobeně si k tomu dupla. „Káva je v kuchyňce v horní poličce.“


Služka, no jistě, to by mi tak ještě scházelo. Naštěstí Orn byla z podstatně lepšího těsta a doběhla do zmíněné místnosti naprosto bez říkání. Také u toho samozřejmě bez říkání hopsala, to už k ní tak nějak patří.
[„Prostě jsem trochu slídil a narazil při tom na ni, to je všechno. Čisté štěstí, pokud se to tak dá říct. A začátek to rozhodně je, to hlavní přijde teprve teď, až ji budeme tam venku v tom marastu hledat,“] mávnul jsem rukou směrem krampě a zahleděl se do země v očekávání brzkého příchodu osoby s kouřícím hrnkem.

„Už vám někdy někdo řekl že nejste moc sdílný?“ zeptal jsem se trochu s úsměvem. Ochota chlupáčova padawana mě překvapila, ale s úsměvem sem  tomu přikývl, a pak věnoval Johy jeden za svých zamračených úsměvů a kývnul na ni, ať jde také do kuchyně. Asi měla mistra chlupáče dost a také zaběhla do kuchyně.
„Přece jen je to náš úkol, zjistit co se zde děje a jestli je to náš padlej Jedi, nebo ne.“ Zamyslel jsem se. „Rada říkala, že by se zde mohl vyskytovat Jedi s padawanem. Myslíte, že to byl jeho padawan?“


[„Ona mi toho o sobě kdoví proč moc neřekla,“] konstatoval jsem poté, co se mě zase ptal na nějaké podrobnosti, které prostě nemám. Zvědavost je fajn věc, ale nesmí se to přehánět.
[„A na padawan byla moc pokročilá. Spíš bych řekl, že ona je ten rytíř a její učedník se tu ještě někde poflakuje, pokud nějakého má. Ale do toho zas nezapadá ten člověk, co nás před ním varovala Rada.“]
Á, nese se něco horkého a určitě moc dobrého. Orn toho zjevně udělala radši víc a postavila tác s hrnky tak nějak aby na něj co nejpohodlněji dosáhli všichni, takže jsem se chopil příležitosti a hrnku a ještě chvilku počkal, až to trochu vychladne.

Chvilku jsem se nad chlupáčovejma slovama zamyslel.  Měl pravdu, na člověka za kterým nás poslala rada to neodpovídalo.
Po Orn přišla i Johy s tácem nějakých sušenek, aby bylo co ke kávě zakousnout, poděkoval jsem. Ale Johy se na mě posměšně zašklebila.  Pak jsem se dal do hovoru, a pověděl mistrovi vše co jsme zjistily my během naší schůzky. „No jestli myslíte, že nám ten zajatec řekne víc.“ Usmál jsem se. „Je to váš zajatec, a tedy vaše právo vést výslech.“  A pak jsem se usmál trochu víc. „Doufám, že nepreferujete styl výslechu zlý polda - hodný polda, jako je to v holofilmech.“


[„Není to ani tak zajatec jako host,“] opravil jsem ho trochu a zkusmo se napil.
Do bantí díry, to je hnus! Tak tohle je zvyk, který si tedy rozhodně obstarávat nebudu, nicméně abych zas neurazil tu ježatou slečnu, opatrně usrkávám dál a snažím se nepřekousnout si jazyk. Nějaké lehké povzbuzující účinky to přeci jenom má.
[„Jenom to ještě neví, takže by mohl dělat hlouposti a trochu nám to zkomplikovat. Akorát se obávám, že o naší temné známé toho neví víc než my, jeho informace jsou tak trochu z jiného světa.“] Další doušek, další utrpení. Ale možná menší, než předtím. Že bych si přeci jen zvykl? Uvidíme.
[„A když říkám temná, tak myslím černá. Je to příslušnice nějaké mně neznámé rasy, pleť má temnou jako noc a oči jí tak nějak divně rudě žhnou. Bude veselo.“]

„Váš smysl pro humor bych někdy chtěl mít,“ zasmál jsem se. „A nebo se mám spíše obávat, že se v  určitém druhu, „obranného“ násilí vyžíváte?“  Vím, že se říká, že škádlit Wookiee se nemá, ale přece jen to byl Jedi a dokonce se smyslem pro humor.  „Dobrá, váš zajatec, váš výslech, nechám to celé na vás. Přece jen, nic proti vaší rase.“ Usmál jsem se. A s hraným vážným obličejem sem si jeho postavu uznale prohlédl odzdola nahoru. „Vzbuzujete svým způsobe sám o sobě hrůzu.“

Vůbec jsem netušil, o čem to mluví, ale vlastně mi to bylo docela jedno. Hlavní teď bylo dopít ten patok. Tedy vlastně vyslechnout toho človíčka, ale vezmeme to pěkně jedno po druhém.
Dopít kávu mi trvalo možná i víc než tři minuty, výslech novopečeného kamaráda ani to ne. Jakmile jsem totiž vešel do místnosti, dostal ránu židlí a vysvětlil mu, že jsem krucinál na jeho straně, vyšlo najevo, že nic o temných Jedi v této oblasti neví, pouze chtěl využít příležitosti a prodat té ženské, u níž neznal ani jméno, jistou zašifrovanou zprávu, kterou jako radioamatér s trochou štěstí zachytil. Tomu už jsem ale nevěnoval delší pozornost a prostě instruoval Orn, aby na něj nadále s trochu volnějším režimem dohlédla, že ho seznámíme s někým od rozvědky a třeba se jim budou jeho schopnosti líbit.
Vrátil jsem se zpátky, v pár větách to vysvětlil těm dvěma a nakonec pronesl onen osudový závěr.
[„Budeme muset do lesa.“]

Udivila mne klidná povaha chlupáče, přece jen se říká, že Wookiee jsou dost popudliví, ale je pravda že je to Jedi, a tak jeho klidné jednání aspoň poukazovalo na dobrý Jedi výcvik.  „A víte, že přesně tohle jsem čekal.“ Zasmál sem se. „Že vám se po lese stýská? To jste to nemusel protahovat a říci to rovnou.“  Zasmál sem se.
„Dobrá, jaký je plán?“


Narážku s lesem jsem ignoroval, koneckonců to mohlo být horší, opičích vtípků měla jistě jeho padawan v záloze dost.
[„Na stopování můžeme zapomenout rovnou,“] začal jsem si to v hlavě shrnovat a většinu z toho i řekl nahlas. [„V tom dešti nevydrží stopy víc jak pár vteřin, pachy jdou zachytit ještě hůř a ona nejspíš ví, jak se maskovat.“] A kdo ví, jestli tam neskočila jenom na chvilku, aby se pak vrátila zpátky a zalezla v městě někam do sklepa.
[„Ale hádám, že to buď bude dobře maskované a nedaleko, nebo naopak někde na druhé straně kontinentu, kde už se s maskováním nemusí tolik zatěžovat. Jestli jsou dva, tak by spíš seděla ta první možnost, ale... jak silné má tahle věcička senzory?“] sypu ze sebe prakticky bez ustání a poslední větu zakončím sušenkou.

„Dost dobrý.“  Nadmula se pýchou Johy. „Nejsou standardním vybavením lodi a nevím, kde jsem k nim v minulosti přišla.“  Johy se trochu zamračila nad tím když si vzpomněla, že si ze své minulosti nic nepamatuje. „Ale jsou opravdu…“  vytratil se jí hlas z krku.
„Nevím, jak jste schopnej v Síle, mistře.“  Tentokrát jsem vše řekl vážně. „Ale jestli se nepletu, měli bychom být schopný vycítit známky používání Síly na planetě.“ Pak jsem se zamyslel. „Pokud tedy neovládají schopnosti, jak se své působení v Síle maskovat. Ale je pravda, že doposud k podobnému maskování neměli důvody.“ Podíval jsem se na Wookiee. „Takže bychom mohli pátrat  dvěma způsoby.“


[„Přičemž jeden nevylučuje užití toho druhého,“] kývl jsem. Sice jsem choval jisté pochybnosti o tom, že v té džungli najdeme jednoho, možná dva uživatele Síly, když je kolem spousta další živé havěti, ale zkusit se to může. Samozřejmě to ani trochu nesouviselo s tím, že tyhle techniky nazírání, věštění a vůbec dálkového vnímání nepatří mezi moje silné stránky.
[„Ale zatímco budeme hledat stopy uživatel Síly, možná by se Johauna mohla podívat na senzory, jestli tady třeba neparkuje loď. Pokud mají na palubě nějaký větší zdroj energie, nemělo by být tak těžké ho najít, nebo se pletu?“]

Jo se konečně poprvé na wookieeského mistra usmála. „Ne, určitě ne, pro tuhle loď to bude hračka. Pokud tam nějakej zdroj je.“ Otočila se na podpatku a odběhla do kokpitu. Trochu nonšalantně jsem se nad její radostnou náladou pousmál a otočil se zpět na Wookiee.
„Tak to je tedy první část plánu.“ Podíval jsem se přímo na Champiho, do jeho očí, a tak trochu uvažoval nad dalšími kroky naší skupiny. „A kdo z nás dvou se ujme toho druhého?“


[„Hledáme jehlu v kupce sena, asi bychom to měli zkusit oba,“] pronesl jsem rozhodně a začal se pohodlně usazovat. Pochybnosti stále hlodaly, ale třeba budeme mít štěstí, tak proč ho nezkusit.
A pak už jsem vnímal méně a méně, protože čím dál větší část mé mysli se soustředila na Sílu v okolí lodi, okolí města a ještě dál a snažila se rozhalit tu hnusnou šedou mlhu, v níž se nám schovává vražedkyně a dost možná i její komplic.

Taky jsem se usadil. A ponořil jsem se do klidné Síly.
Kruci ….
Zaklel jsem si pro sebe. Napadla mě jedna silová technika, která by mi v hledání pomohla. Ale tenhle chlupatej Jedi je někdy až moc rychlej, už dávno byl v silovém tranzu.  Chtěl jsem s ním totiž spojit mysli, aby mi ukázal, jak ta Jedi vypadala a jaký z ní měl pocit. A jak on jí vnímal v Síle. Abych měl pro začátek nějaké vodítko.
Pozdě …
Znovu jsem se uklidnil a během několika vteřin jsem byl také v tranzu. Síla mnou prostupovala a naplňovala mne klidem. A tak jsem jí přenechal celou svou bytost a nechal jsem se jí vést. Když jsem byl v tom největším klidu. Vyslal jsem svou mysl do okolí….


Má skepse byla ze začátku zjevně oprávněná, v husté džungli se to jen hemžilo breberkami větších či menších rozměrů, z nichž každá vrývala svůj otisk do Síly, ale jak jsem pomalu kroužil dál a dál od města, uvědomil jsem si, že to vlastně ani není tak těžké, jak jsem čekal. Na to, že jsem tuhle techniku použil naposledy někdy během svých učednických let, to vlastně docela... jejda.
Zprvu jsem si myslel, že to, co jsem právě našel, je jen nějaká chyba. Že jsem se prostě přestal dostatečně soustředit a vnímání se mi posunulo trochu jinam, ale ono to tam vážně bylo. Oblast, kde se soudě podle obrysů nacházela bytost s neskutečným potenciálem v Síle. Nebo možná dvě, ale i tak nepředstavitelně silné. V úvahu připadala i možnost, že jich je ještě víc, ale co by dělaly tady?
Šátral jsem dál, odhrnoval vrstvy mlhy a snažil se nahlédnout skrz, leč marně. To důležité, to jest směr a přibližnou vzdálenost, však nebylo těžké odhadnout.
V mžiku jsem otevřel oči a chvíli zmateně koukal před sebe.

Úplně jsem splynul se Silou,  a plně důvěřoval jejím proudům. Má mysl se potulovala v kruzích, nejdříve na kraji města a pak dá a dál.
Cítil jsem ozvěny v Síle každého malého tvorečka, od brouka až po větší predátory. Během těch krátkých chvil jsem byl svědkem mnoha urputných bitev o přežití. Některé byly vítězné pro malé tvory, kteří se dokázali schovat před predátorem. A některé znamenaly vítězství pro predátora, jenž dostihl svou kořist a hodlal nasytit svůj lačný žaludek. I když se někdy tyto scény zdály brutální, v širším kontextu tohoto světa a Síly to byl běžný klidný sled událostí
A pak tento klid narušilo temné vědomí. Jak mistr Champie říkal. Ucítil jsem stopu zákeřné mysli. Pohybující se se velkou rychlostí západním směrem od města. Trochu mne uneslo rozrušení z úspěchu a na chvíli jsem tu mysl ztratil. Ale když jsem se znovu uklidnil, zase sem jí našel. Nechal jsem své vědomí sledovat, kam míří. A nedaleko jsem ucítil další temná vědomí. Nebyla cítit tak silně, protože jejich vědomí odstínilo několik tun zeminy. Vyslal jsem Sílu a ještě více uklidnil mysl a vnořil jsem vědomí pod zem směrem od kterého jsem cítil ty temné mysli. A skutečně jsem objevil skupinu několika temných myslí. Velké skupině vévodily asi dvě další velmi silné a odhodlané zle mysli. Ostatní, něco kolem dvaceti, byly ještě nevycvičené mysli neschopné plně souznít se Silou.
Uvědomil jsem si, že jsem tam příliš dlouho. Z obav, aby mou mysl neodhalil někdo z těch schopnějších uživatelů Síly, uvolnil jsem mysl a nechal vědomí přenést zpět do lodi. Otevřel jsem oči a pohlédl na Wookiee, který už dávno byl vzhůru.


[„Dobře, možná to mělo cenu,“] rozhodím rukama ve velice výmluvném gestu a ani se nesnažím zjistit, jestli už je při plném vědomí.
[„Ne že bych toho tedy viděl nějak moc, ale přišlo mi to trochu moc silné, na to jak mizerně ta trubka bojovala.“]
Hmm, po další sušence se mi určitě bude přemýšlet mnohem lépe.

 „…moc silné, na to jak mizerně ta trubka bojovala“ To byly wookieeho slova, která mne vytrhla úplně z tranzu.
Zůstal jsem sedět. „Co jste viděl?“


Co jsem vlastně viděl?
[„Spoustu kaše. Hromady a hromady, byla ještě teplá a úplně krásně se přelévala a...“] a to asi nebylo to, co ho zajímalo, [„a pár kilometrů na západ odsud je až podezřele velká koncentrace inteligentního života, co umí užívat Sílu.“]
Příště si na to asi vezmu naběračku, dalekohled a počítadlo.

„To souhlasí. Dostal jsem se trochu hlouběji. Na západě se shromažďuje skupinka asi pětadvaceti bytostí užívající sílu. Většinou slabé mysli, nejspíš učedníci, ale je tam i pár silně nadaných jedinců. Řekl bych, že se schovávají v jeskyních nebo tak něco.“ Trochu jsem se zachmuřil. „A ještě něco, ta vaše temná milenka tam teď míří. A není od doupěte moc daleko, což znamená, že i ostatní o nás co nevidět budou vědět.“ Podíval jsem se přímo do očí. „Tak co podniknem? Požádáme o posily? A nebo to vyřídíme sami po svém?“

Ach jo, proč musí být ze všech pěkných výletů na deštivé planety nakonec kovbojka?
[„Poslal bych hlášení Radě a pak se tam šel podívat,“] shrnul jsem prostě svoje krátké uvažování o účelu takového shromáždění. A protože opravdu nejsem odborník na tu Silovou šarádu, co jsme právě prováděli, zeptal jsem se ještě před návratem Johauny z kokpitu na další věc.
[„Je možné, že si toho hledání všimli?“]

„Tak to nevím. Snažil jsem se tam nebýt dlouho a naštěstí během té chvíli na mou mysl nikdo nezaútočil.“ Trochu jsem se zamyslel. „Ale to si nemohu bejt jistej. A radši bych se připravil na každou eventualitu.“ Trochu jsem se pousmál. „A navíc myslím, že v tuhle chvíli po vašem boji s vaší milenkou je jedno, jestli nás někdo ucítil, stejně už o nás určitě ví. Přeci jen vaše Jedi schopnosti, k tomu světelný meč, se jen tak přehlédnout nedají. Ale možná prozatím máme výhodu překvapení v tom, že si můžou myslet, že jste tu sám.“

[„To zcela nepochybně, ale ona běží hustou džunglí v dešti, my máme loď.“]
Johauna, která už chvilku stála opodál a zjevně se snažila zjistit, co se tady dělo, k tomu ovšem dodala dvě dost zásadní věci. Ať už tam v tom podzemí sídlil kdokoliv, na povrchu loď neměl, nebo byla vypnutá a na senzorech se tak ani po dlouhém hledání neukázala. A ať už to byl kdokoliv, měl v tom podzemí dostatečné prostředky na to, aby teď rušil veškerou komunikaci z okolí několika kilometrů. Takže moje milenka, jak ji človíček hezky překřtil, už se o novém fešákovi ve městě zmínila kamarádkám. Teď je otázka, jestli máme popoletět a odvysílat to také, nebo využít toho, že viděla jenom mě, a zachovat se co možná nejneočekávatelněji. Kdo mě aspoň chvilku sledoval v akci, muselo by mu být jasné, že okamžitě hmátnu po možnosti druhé.
[„Nemůžou tušit, že je nás tu víc, pokud se tedy taky nebudou dívat skrz Sílu, a nejspíš ani neví, kterou lodí jsme se sem vlastně dostali, takže teď budou asi čekat, že to budu chtít stůj co stůj nahlásit,“] přemýšlel jsem nahlas a začal korzovat po palubě sem a tam.
[„Dámy,“] otočil jsem se pak bleskově na Johaunu s Orn, [„uděláme z vás volavku a půjdeme se tam podívat.“]

Tak ve všem, co říkal Wookiee, měl pravdu a naprosto jsem s nim souhlasil. „Osobně si myslím, tedy pokud neví o nás všech, že využít momentu překvapení, toho že tu údajně jste sám, je ten nejlogičtější postup.“  Nevím jak Wookiee, ale já mám radši, i když jsem Jedi, když na mé straně je výhoda momentu překvapení.
„Wow, vy jste třída mistře Champie. Tohle by mi mistr Woa nedovolil. Takhle by mne nebezpečí nevystavil. Díky, že mi věříte,“ řekla s úsměvem Johy. A dost mne tím překvapila. Podíval jsem se na ni bez nějakých známek pohoršení či urážky a jen se na ní usmál.
„Jsi člen týmu, tak se nediv. Situace to žádá.“  A mrknul na ní.
Moje reakce jí trochu překvapila, ale po chvíli se její úsměv víc rozzářil.
„Tak s tou věcí, co se týká našeho vlnění v Síle, bych snad mohl pomoci. Existují určité techniky, jak může Jedi své působení na Sílu potlačit, aby ho nikdo schopný v Síle nevycítil. A před časem mne mistr Yoda jednu techniku učil. “ Trochu jsem se usmál. „ale je pravda, že jsem to dlouho nedělal.“


Že bych si tím naprosto samozřejmým gestem šplhnul u nejnabručenější padawan všech dob? Hmm, kdo by to byl řekl, ale nemám strach, že bych to brzy nedokázal nějak zvrátit zase v náš starý dobrý vztah kočky se psem.
[„A na tu techniku se teď s dovolením vykašlu, nemáme čas,“] usmál jsem se podobně, jako dřív on, a dochroupal poslední sušenku. Tedy předposlední, ale ta poslední se vždycky nechává, je to podle zásad pangalaktické etiky, čili se vlastně nepočítá.
[„Orn, tady slečna Bum-prásk tě teď vezme na výlet, budete poletovat po planetě sem tam jako smyslů zbavené a ty se pokus poslat zprávu Radě, že jsme tu našli bandu zlobivých dětí a jdeme jim naplácat, jasné?“]
Kývla. Ona poslední dobou vážně moc nemluví.
[„Dodal bych, že kdyby něco, máte se ozvat, ale to asi nepůjde, dokud ta rušička běží, takže nezbývá, než věřit tobě i tomuhle... lodi.“] Samozřejmě jsem chtěl říct krámu, ale oheň na střeše je teď to poslední, co bychom potřebovali. Snad to nějak zvládnou.

Nevím jak Johy, ale já jsem si té trochu kousavé poznámky ohledně situace a lodi od chlupatého mistra všiml. A tak jsem byl tak trochu rád, že v jejím radostném rozmaru si podtónu nevšimla. Třeba se jejich vztah aspoň na chvilku vylepší a já jí nebudu muset furt napomínat, co se týká slušnosti k mistrům. „Dobrá, tak to máme loď, padawan A, padawan B... a co budou dělat?“ Trochu sem se zašklebil. „Vy téhle misi velíte. Kde mám být já? A co vy???  Takže my dva uděláme menší vzdušný seskok do jejich sídla? Nebo si půjdeme sednout na skleničku do místního baru, kde na sebe budete poutat pozornost?“    

Na bar jsem málem zapomněl, nicméně vracet se do něj se mi nejen nechtělo, ono to zároveň bylo i trochu nepraktické. Přeci jen si mají myslet, že jsem v té poletující lodi, takže by tam za mnou sotva přišli a když ano, znamenalo by to problém pro učednice.
[„Půjdeme se tam podívat, ale na vlastní pěst. Přiblížit se lodí by znamenalo ukázat, že víme, kde jsou, takže bych asi zkusil místní, jestli třeba nemají nějaká vznášedla, v tomhle počasí to bude vyloženě parádní jízda.“]

„Dobrá …  moment, teď mě něco napadlo.“ Urychleně jsem vstal, došel pro brašnu, ve které jsem měl v datapedu data od správce města. Když jsem se vracel, v rukou dataped, rozvinul jsem své myšlenky. „Když jsem jednal se správcem a vydával se za zástupce těžební firmy, dostal jsem od něj nejrůznější podklady o geologii planety.“ Podíval jsem se na Wookiee.
„A pokud nám bude štěstí přát, určitě naši přátele nejsou z těch, co rádi norují v podzemí. A radši využili už přírodní prostředky. A pokud nám štěstí bude přát tuplem a zdejší ziskuchtiví úředníci mají opravdu kvalitní geologické průzkumy planety….“
 

[„...tak tu myší díru najdeme,“] doplnil jsem jeho nedokončenou větu a sledoval, jak se probírá daty. V jeskyních už jsem nebyl ani nevím jak dlouho, rozhodně si to hodlám užít. Nejen proto, že tam neprší.
[„Najdu zatím nějaký vhodný dopravní prostředek,  až se vrátím, probereme podrobnosti speleologického průzkumu.“]
A hurá znovu do deště, který mi tak strašlivě nechyběl.

(Waollc se simulovanou Johaunou, já a můj superskill co vrací úder)
I may be schizophrenic, but at least I have each other.

Nina Michaelis

  • Školnice
  • Lemra hyperlíná
  • *
  • Posts: 31
    • View Profile
Re: Epizoda 2.4 - Skrytá krosba
« Reply #13 on: 01. Feb 2011, 17:05 »
Nesnáším návštěvy. Lépe řečeno, nesnáším určitý druh návštěv. Arogantní návštěvy s modrou kůží, rudě žhnoucíma očima a pocitem, že její strategie musí být najisto ta nejlepší. Což o to, musím uznat, že intelektuální přepoklady na to měla – celá její rasa, o které se v Republice nevědělo zrovna dvakrát moc, vymýšlela strategické plány ke snídani, k obědu a k večeři a v podstatě pro každou příležitost. Dalo by se říct, že některé jejich rodiny to braly jako sport.
Což ale neznamená, že budu jen tak beze všeho pozorovat, jak mi tu ta modrá mrcha bortí zavedený systém, který tu už pár let fungoval. Externí lektoři jsou prostě na hovno.  
Navíc si s sebou dotáhla i hračku. Vandalora, jak sám modrokožec zdůrazňoval... Seriózně netuším, co tady dělá lovec odměn, až na to aby uspokojoval choutky výše zmiňované externí lektorky (vždycky to znělo, jako kdyby někde  na základně dodělával Rancor... Bohužel se zde vyskytovalo příliš mnoho proměnných na to, aby se dalo určit, zda má temná strana na zvukové a jiné projevy nějaký vliv nebo je to spíše záležitost vývinu hlasivek jednotlivců. Jediné štěstí bylo, že děti mají ubikace na jiném podlaží.) a šikanoval výrostky při nácviku nekonvenčního boje (uškrť, bodni a napadni ze zálohy... nebo něco obdobného. Ne nutně v tomto pořadí). Když je šikanoval moc, schovala jsem mu tu jeho epesní tyčku hluboko ve struktuře základny...
I kdyby se dozvěděl, že za to můžu já, zabít mě nemůže. Protože by tím ohrozil chod celé základny. Sithové jsou chátra nepraktická a když některému z nich řeknete: „Jdi do kuchyně a něco si udělej…“, tak to ne vždy končí dobře. Tak potřebují někoho, jako jsem já... aby se někdo postaral o ty podružnosti jako je zásobování, když oni musí pikliti, jak si podmanit galaxii kousek po kousku. Ne, to přeháním. Nedá se říct, že by tady na základně byly vyloženě samé „zkažené mysli“, které ze všeho nejvíc chtějí narušit „mír a pohodu v galaxii“, to jen velitel „projektu“ shromáždil „nepřizpůsobivé osobnosti“, aby si je tady dole pokrucoval k obrazu svému... i když, o nějakém formování se nedá mluvit – přijel vždycky jednou za několik měsíců, zkontroloval co a jak, a pak zase odletěl. Sem tam přibral některého s sebou. Ale v podstatě si tu rostli jako dříví v lese. Až na páreček starších, co byli zase řádní psychotici. Ale pokud jste věděli, na jaký způsob mají rádi nerfí řízky... dali se poměrně snadno zmanipulovat.
Kolem a dokola to byl úctyhodný studijní materiál shromážděný na jednom místě. A taky se mi nechtělo nechávat ty nejmenší obluďátka napospas místním poměrům. Temná strana se u člověka totiž neprojeví z ničeho nic... většinou ho k tomu donutí utrpení, vlastní sobeckost nebo touha po moci, uznání.
Někteří z místních „nepřizpůsobivých“ potřebovali jen vlídné slovo a trochu pochopení a celé té věci s propadáním zlu by se dalo zabránit.
Jenže teď si přijela externí mistryně a veškerá moje práce šla do kelu. A tohle místo tam půjde asi také velmi brzy.
Protože se před pár minutami vrátila se sebevědomým úsměvem a s tím, že se v téhle díře bude konečně dít něco zajímavého. Na otázku však jen tajuplně odpověděla: „Přijdou a my na ně budeme připraveni...“

Champbacca

  • Velmistr
  • Vele le...
  • *
  • Posts: 8459
  • The Choosing One
    • View Profile
    • Metsola
Re: Epizoda 2.4 - Skrytá krosba
« Reply #14 on: 01. Feb 2011, 17:05 »
Johy s Orn se mlčky připravovaly na svůj úkol. Já jsem v klidu prozkoumával data v datapadu. Zprvu trochu chmurně, protože data která poskytl správce, byla pro mne trochu chaoticky tříděná. Ale když jsem si konečně zvykl na způsob řazení složek, po nějaké době se na mě štěstěna usmála a našel jsem to, co sem hledal.
Detailní mapu jeskynních komplexů na západ od města. Kde se nacházelo jedno z potenciálních ložisek krystalů. A jak to vypadalo z mé vize a díky štěstěně si naší kamarádíčkové nejspíš vybrali bezpečnou část tohoto komplexu k obývání.
Vzal sem datapad, připojil se k lodnímu počítači a nechal, ať ze záznamu vytvoří detailní holomapu. Trvalo to několik dalších minut. Ale nakonec se nad holostolem obytného prostoru lodi zobrazila 3D mapa která modře pulzovala a rotovala kolem své osy.
Během té doby se vrátil náš chlupatý mistr, celý promočený a mrzutý. Johy zareagovala na otázku jako první. „No, jestli chcete, mistře, mám tam vzadu v tajnejch pašovacích prostorech dva swoopy.“ Zazubila se na wookiee. „Objevila jsem je včera při opravách. Jeden je plně funkční, ale na tom druhém jsou rozhašené kompenzátory.“


[„V tomhle počasí budeme stejně rádi, když to nerozhasí i nás,“] mávnul jsem ledabyle rukou nad tou poznámkou a připravil se, že si ty motorky půjdeme prohlédnout. Na tu moc pěknou mapu, se kterou si tam mezitím hrál druhý mistr, jsem se sice podíval, ale nejspíš na ni bude dost času později.
A během toho všeho jsem se snažil vybavit si, k čemu že se to vlastně u swoopů používají kompenzátory.

 Civěl jsem na mapu, čas od času ji zastavil a nechal si zvětšit nějaký úsek a znovu bádal nad celým přírodním komplexem, hledal nejlepší přístupové části, a vůbec celej si ukládal do paměti.
Johy mezitím vedla mistra k swoopum.
V nákladovém prostoru otevřela panel jedné steny, zmáčkla jakási tlačítko a výsuvná ramena vyndala dva swoopy.
„Tak to jsou ony. Tenhle je Bl 44Speedy. Ten je v pořádku.“ Ukázala na bližší stroj. „Tenhleten, to je K12-fighter, jak sem říkala, ten má vadné kompenzátory rychlosti.“


[„Už jsem jel i na horších věcech,“] pronesl jsem obdobně ledabyle a obdobně u toho mávl rukou. Pravda, ta bantha tenkrát na Rylothu, té se jen tak něco nevyrovná. Možná jsou to vehikly převrtávané a upravované, ale snad ví, co s nimi dělala.
[„Vydrží to tu plískanici venku?“] zeptal jsem se ještě pro potvrzení svých vlastních odhadů a vracel se pomalu zpátky k mapám a tak vůbec.

Johy se zamyslela. A trochu posmutněla.
„Já… snad jo. Já nevím, nepamatuji se …“ A pak se z ničeho nic otočila a rozběhla se pryč, aby mistr neviděl její rozpaky. „Musím ještě něco zkontrolovat.“
Mezitím jsem si do hlavy detailně uložil mapu jeskyní. A wookiee se vrátil do společenské místnosti.
„A tady jste.“  Kývnul jsem na mistra, ať jde blíž. „Nebude to tak snadné, jak jsem si myslel. Buď sou tak chytří, nebo tak hloupí. Prozkoumal jsem celej komplex jeskyní, podle geoskenu je podstatná část jeskyní plná krystalu nova.“ Ukazoval jsem na mapu, a zvýrazňoval červené sektory. „A to je problém, protože ty krystaly jsou citlivé na teplo a pak vybuchují. Ale je tu jedna část jeskyní dalo by se říci uprostřed jeskynní soustavy, kde se krystaly nenacházej.“ Ukázal jsem na mapu a označil je zeleně. „A podle mé vize a domněnek by se mohly nacházet tam. A všude mít nastražené  pasti“


Nova krystaly, hmm. Oblíbená to měna na Vnějším okraji, tady v hojném množství zastoupená ve své přirozené a přirozeně smrtící podobě. Tak nakonec si možná přeci jen nějaký ten suvenýr do meče odnesu.
Prohlížel jsem si pozorně ten nákres, snažil se zorientovat a hlavně přijít na nějaký pěkný vstupní bod. Teprve když se pohled trochu oddálil, všiml jsem si, že se jeskyně nachází poměrně dost blízko jednoho velkého jezera.
To nám sice dávalo solidní možnost, jak ty myši v případě nutnosti zpacifikovat jednou koupelí, na druhou stranu to s sebou neslo riziko, že o tom vědí a spláchnou nás s sebou. Naštěstí by měli počítat s tím, že jsem sám a na lodi, z níž se snažím odvysílat nějakou zprávu, tak by nemuseli být až tak moc na stráži. Ale ten rybníček bych si rozhodně rád prohlédl.
[„Pasti mě budou zajímat až vevnitř a ani tam se jich moc nebojím,“] mávl jsem dnes rukou do třetice a podíval se na to trochu zblízka. [„Kudy se tam ale dostaneme?“]

„Tak jsou tři možnosti. Tady na severu je jezero. Kde je jeden vstup.“ Zvýraznil jsem mapu. „Další je na západě, ale ten je poměrně daleko od bezpečné zóny.“ Znovu jsem zvýraznil mapu. „ A třetí možnost, je na východě.“
Znázorňoval sem vchody do komplexu, a zvýrazňoval možné cesty na místo určení.
„Takže je tu možnost buď tam vlízt jedním vchodem, a nebo se rozdělit a každej z nás jít z jiné strany.“


A každá z těch děr vypadá tak lákavě...
[„Beru si jezero,“] kývl jsem po chvilce přemýšlení. Když už jsem tu díky tomu dešti pořád promoklý, tak si už můžu rovnou i zaplavat. A kdo ví, třeba si tam najdu nového kamaráda v podobě nějaké pořádné dvacetimetrové krakatice.
[„Pokud se mi povede dostat dovnitř, primárně se pokusím vypnout tu rušičku, ať se můžeme domluvit na dalším postupu.“]
Letmá kontrola meče, jestli mi už nestačil zreznout, a vyloženě symbolické vylití poslední vody z boty a můžeme vyrazit. Nebo ne?

 „Dobrá. Já si beru ten východní vstup.“ Podíval jsem se na mapu. „Rušičku můžete vypnout, ale i tak se můžeme domlouvat Silou. Nebo nechcete Sílu používat, aby nás neobjevili? Pro jistotu bych ještě zvolil nějaké slovní heslo. Pro jakýkoliv případ. Vyrazím trochu dýl něž vy a zkusím techniku na potlačení Síly.“

Když začal mluvit o komunikaci skrz Sílu, fofrem jsem odtamtud zmizel. Těmhle věcem nerozumím ani za mák a mít nechat někoho kecat mi přímo do hlavy se mi pramálo zamlouvá. Takže jsem odběhl vedle, zkrotil prvního plechového oře, co mi přišel pod prdel, a vybzučel jsem ven do deště skrz les a hurá k jezeru.
Samozřejmě to byl ten s poškozenými kompenzátory či čím, ale to jsem zjistil až někde v půlce a ani to moc nebolelo.
I may be schizophrenic, but at least I have each other.

 

Další pískoviště: