Author Topic: Bonus číslo 81 (17. 5. 2014) - Chmel  (Read 1218 times)

Jessica Karnis

  • Mistr
  • Le...
  • *
  • Posts: 2438
  • All Hail the King
    • View Profile
Bonus číslo 81 (17. 5. 2014) - Chmel
« on: 15. May 2014, 20:53 »
Chmel je také roztomilá květinka, a tak si o ní napíšeme v sobotu bonusový chmeldrabble.
Ten bude spočívat v tom, že během fáze vymýšlení či psaní si každý musí dát aspoň jedno pivo, nastudovat si nějakou zajímavost ohledně tohoto klenotu přírody a obohatit s ní někomu život - nejlépe nějakému cizinci, samozřejmě.

Blueberry Lady

  • Drabbler
  • Lemra
  • *
  • Posts: 103
    • View Profile
    • Dreaming garden
Malá dodávka z Plzně
« Reply #1 on: 16. May 2014, 16:28 »
Malá dodávka z Plzně

„Vždyť pocházíš z monarchie piva, to nemůžeš myslet vážně, že ti nechutná!“ menší Mrs. Ottercat byla v šoku.
„Jsem z Vídně, nejsem z Pilsenu. My pijeme kávu. Je to pití dělnické třídy,“ ušklíbla se větší Mrs. Ottercat.
„Dělnické třídy? Vždyť je to nápoj císařů, ten váš kaiser ho pije každý den po obědě. Navíc je zdraví velmi prospěšné. Můj otec ho pil, aby zahnal bolesti hlavy.“
„Jestli někdy budu využívat chmel, tak jedině jako koupel ,“ opáčila Mrs. Ottercat. „Věděla jste, má drahá ženo, že ochmelená koupel vylepšuje pleť?“
„Nevěděla. Ale stejně si tu vychlazenou dávku z Pilsenu raději vypiju.“

Fandom: Fans and Fascinations
Poznámka: Věděla jsem, že se chmel přidává do kosmetiky, ale že ve velké míře chmelový lupulin může vylepšovat lupenku, to jsem fakt netušila.
Poznámka druhá: Pivo jsem si nedala, ale cider jo, což je vlastně taky pivo. :)
"Tam jistě žijí lidé. Půjdu se k nim podívat a sežeru je."

Champbacca

  • Velmistr
  • Vele le...
  • *
  • Posts: 8374
  • The Choosing One
    • View Profile
    • Metsola
Etymologie elixíru
« Reply #2 on: 17. May 2014, 00:54 »
Etymologie elixíru

O tom, že pivo sbližuje, věděli Chcípáci a vlastně celá ta plejáda severských božstev a nadpřirozených bytostí svoje.
Koneckonců právě díky pivu se povedlo usmířit krátký spor Vídara s Perunem, a dokonce na něm založit alianci. Ovšem jedna z Edvinových nešťastných obětí, student lingvistiky, k tomu přidal ještě moc zajímavou věc etymologickou.
Prakticky ve všech jazycích staré Evropy totiž slovo pro chmel, onu základní surovinu, pocházelo z protoindoevropštiny, a to včetně maďarštiny a finštiny. Někde si prošlo proměnou podle Grimmova zákona, někde se změnily samohlásky, jinam bylo přejato, ale původ byl vždy stejný.
Tedy až na angličtinu, kde těžko říct.

Fandom: Equilibrium 4k
I may be schizophrenic, but at least I have each other.

Simbacca

  • Kapitán
  • Vele le...
  • *
  • Posts: 6181
  • The Progeny
    • View Profile
Pivní pískání
« Reply #3 on: 17. May 2014, 00:56 »
Pivní pískání (20 BBY)

[„Tati?“] nakoukl Simbacca do ředitelny tak, jak to dělal kdykoliv, když byl nějaký průser a on se ho snažil nenápadně zakrýt.
[„Ano?“] vzhlédl jeho otec od účetnictví, do kterého maloval zvířátka, a očekával katastrofu.
[„Věděls, že zalaacám po tom našem vodním chmelu děsně divně píská v břiše?“]
Champbacca to nevěděl, ale kupodivu ho to až tak nenadchlo.
[„A tos vyčetl v nějaké knížce, že?“] otázal se synátora s trochou naděje v hlase, protože představa, že mu pokusně zkrmil budoucí pivo, nebyla lákavá.
[„Jo, přesně tak,“] pípl Simbacca, začal takticky couvat a z jeskyně za ním se začalo ozývat podivné pískání.

Fandom: Star Wars
[„If you can't beat them, eat them.“]

Gwen

  • Drabbler
  • Lempl
  • *
  • Posts: 156
    • View Profile
Další zakázaná zóna
« Reply #4 on: 17. May 2014, 19:17 »
Další zakázaná zóna

Gwen bylo jasné, že kloni byli občas jako malí kluci. Ono nebylo divu, když byl jejich fyzický věk okolo dvanácti let. A na Kaminu není to, co v ostatním vesmíru. Smířila se s tím, že zbožňují sladkosti. Že mají občas otázky, které kladou malé děti.
"Ale tohle musí skončit. Nemůžu jim to přece trpět," prohlásila.
Její soused u baru souhlasně pokývl.
Kloni se totiž u stolu opodál zpíjeli do němoty místním pivem a tvrdili, že je to dobré na spaní a proti křečím.
"Proti křečím, no věřil bys tomu?"
"Rooooar."
Gwen se na něj obrátila.
"A kdo ty vlastně jsi?"

Fandom: Star Wars JJJKKP

P. S. Pila jsem u toho sládkovu limonádu. Počítá se to?
A víte, že se chmelové klíčky taky používají jako antiafrodiziakum? Takže žádný: "Brom, kde mám brom." Ale: "Chmel, kde je to pivo."

Jessica Karnis

  • Mistr
  • Le...
  • *
  • Posts: 2438
  • All Hail the King
    • View Profile
Fragment historie
« Reply #5 on: 17. May 2014, 20:50 »
Fragment historie (4 BBY)

„Pánové, hleďte a žasněte,“ vstoupil imperiální poddůstojník do společné místnosti v kasárnách a na stůl položil dvě lahve naplněné mokem neznámého složení.
Hned se kolem seběhli jeho spolubojovníci a s němou úctou si prohlíželi ty dvě malé lahve.
„Už zas utrácíš žold za chlast, Jeno? To fakt nepochopím,“ kroutil hlavou jeden.
„To proto, že mám babu a nemusím si honit u placených holokanalů,“ vysvětlil mu Jeno a pohladil lahev po zátce.
„Co jsou zač? tázal se jeden.
„Jedny z posledních lahví z lihovaru Ch&Ch. Z výjimečného jezerního chmele. Takové už se neuvaří.“
„A jaká jsou?“
„Podej otvírák, hned to zjistim.“

Fandom: Star Wars

Blanca

  • Drabbler
  • Lemra líná
  • *
  • Posts: 60
    • View Profile
Chlap na zabití
« Reply #6 on: 17. May 2014, 23:55 »
Chlap na zabití

Jednou z věcí, na které Laureen nedala dopustit, byly polštářky. Doma jich měla hromady, v nejrůznějších barvách i velikostech, pečlivě srovnané na posteli, ležérně rozhozené na otomanu, zjemňující okenní sedátko.
Zatímco většina z nich sloužila prostému pohodlí, několik z nich bylo vycpáno bylinkami - levandulí, mateřídouškou, mátou a dalšími.
Rostliny v nich nebyly vybírané náhodně - sloužily uklidnění, nebo naopak osvěžení, a v některých případech i proti nemocem a obtížím - třeba těm, které pravidelně sužovaly dámy.
Právě proto Laureen zoufale hledala svůj oblíbený chmelový polštářek.
O pár dnů později zjistila, že si ho 'vypůjčil' Lucien, protože v jeho dvorním pivovaře došlo hořčidlo.

Fandom: Kouř a zrcadla
Little things are the infinitely most important. - Sherlock Holmes

 

Další pískoviště: