Author Topic: Epizoda 2.3 - Delírium vrací úder  (Read 28271 times)

Champbacca

  • Velmistr
  • Vele le...
  • *
  • Posts: 8459
  • The Choosing One
    • View Profile
    • Metsola
Epizoda 2.3 - Delírium vrací úder
« on: 12. Dec 2011, 21:03 »
Ráno po kolaudačním večírku jsem se probudil poměrně brzo. Není divu, když nás ta hloupá školnice poslala do postele už před půlnocí, jako bychom byli snad malý děti... V mém seznamu cílů případných lumpáren (proč případných, vždyť jsou nevyhnutelné!) pomalu začíná aspirovat na příčky nejvyšší. Peelo je do ní ale zamilovanej, takže se mu to moc nelíbí. Kruci, jak já bych potřeboval někoho novýho do party!
Každopádně, co že se to vlastně odehrávalo včera večer? Předně začínám zjišťovat, že jsem pěkně dlouho nepoužíval Sílu, a tak i obyčejné podvádění v kartách pro mě začíná být poněkud problém. Neva někde schrastil a opravil milion let starou herní sadu na Sabacc a tak jsme mohli hrát. Přidal se k nám i Rahm a mistryně Joyce, která neustále pomrkávala na Nevu. Aleena z toho byl chudák nervózní a nemohl se soustředit na hru, takže se mu v ní moc nedařilo. Rahm se musel neustále ptát na pravidla a na Peelovi bluf poznám i uprostřed spánku, takže vlastně jediným, ale zato pořádným soupeřem se pro mě stala zeltronská mistryně. Hrála to bravurně, jako by snad předvídala, kdy zrezivělá skříňka uprostřed stolu vyšle další nečekaný randomizační puls.
Přišel jsem již téměř o všechny čipy, ale bank Sabaccu zatím stále nikdo nevyhrál. Šance tu pořád byla. Moje mentální schopnosti v Síle mi sice neumožňovaly předpovídat příchod randomizace, ale zato se mi podařilo ulít při míchání jednu kartu, na které jsem zmrazil Idiota v hodnotě nula a Silou jsem jí přidržoval na spodní straně stolu. Rozdal jsem karty a do ruky jsem dostal dvojku tyčí a trojku mincí. Málem jsem spadl ze židle, ale naštěstí jsem emoce rychle zakryl. S Idiotem, co držím pod stolem, to dává Idiotův šik, který přebije i čistý sabacc! Joyce přihodila value bet, také jí něco přišlo. U stolu v tu chvíli zbývala jen ona, já a Peelo. Peelo dorovnal sázku a zvýšil na dvojnásobek. Evidentně blufoval, takže jsem dorovnal, stejně jako Joyce.
Vzal jsem si jednu kartu z rozdávacího balíčku a na okraji stolu se na ní podíval. Byla to desítka mečů, dohromady jsem měl tedy na ruce patnáct. To je zatraceně málo, ale podařilo se mi nenápadně vyměnit desítku za onu nulu a idiotův šik (0-2-3) byl na světě. Jenže jsem si v tu chvíli nemohl dovolit karty zmrazit, jelikož by bylo jasné, že mám něco dobrého a ostatní by složili. Peelo si žádnou kartu nevzal a dál se tvářil, jako že něco má. Zeltronka si vzala také jednu kartu a pak přišlo kolo sázek. Vsadil jsem potřebné minimum, které Peelo bez váhání ztrojásobil. Joyce ho s úsměvem dorovnala a mně nezbývalo, než vsadit všechny zbývající žetony. Jen co jsem to ale udělal, ta prokletá skříňka pípla a změnila hodnoty všech nezmražených karet. Z pusy mi vyklouzla nadávka, za což jsem hned schytal pohlavek od kolemjdoucí školnice. Bezva, na ruce jsem měl rázem 28 v součtu. Vyletěl jsem. Ukázal jsem karty a tvářil jsem se nakvašeně.
„Jsem ze hry“, řekl jsem tiše
Peelo to už nevydržel a vyprskl smíchy.
„Čistej Sabacc!“ Vyhrkl a vhodil na stůl osmičku lahví spolu s esem mincí. 23.
„To snad není možný, jakej ty seš klikař! Vždyť jsi blufoval, neměl jsi vůbec nic!“ naštvaně jsem na něj hulákal, ale marně. Peelo už mezitím shrábnul bank hry spolu s tučným bankem Sabaccu a tvářil se vítězoslavně. Joyce se tomu jenom smála, vyplatila rodianovi deset kreditů, omluvila se nám a odešla někam za dospělýma.
„Jdu spát“, prohlásil zelenáč, zatímco si cpal kredity do kapsy.
„Hmmm,“ odvětil jsem mu stroze. Někdo mě bude muset taky naučit prohrávat.
Pár minut nato jsem byl tou příšerou se špičatýma ušima již také zahnán do svého útulného pokojíčku.
Teď jsem seděl na své posteli a rozhlížel jsem se po něm. Za tu krátkou dobu, kterou jsem strávil v enklávě, jsem si ho už upravil k obrazu svému a pěkně jsem se v něm zabydlel. Přecijen je to poprvé v životě, kdy mám svůj vlastní pokoj, a je to zatím super! Opláchl jsem si u umyvadla obličej a oblékl na sebe svůj obvyklý denní ohoz: Pohodlné nízké sportovní boty, kalhoty a košili. Už nikdy na sebe nevezmu ty středověké nesmysly, které jsem musel nosit v chrámu. Přecijen, každé ráno obouvat ty vysoké kožené boty zabralo snad hodinu, nemluvě o jejich sundavání každý večer...
Vyběhl jsem na chodbu a uslyšel, že z hlavní jeskyně se pořád ozývají tlumené zvuky hudby. Že by ještě neskončila party? Vždyť je osm ráno, prosithapána. No nic, alespoň tam schrastím něco k snídani. Na konci chodby jsem zatočil do hlavní jeskyně a narazil jsem na pořádnou spoušť. Uprostřed toho všeho na zemi ležel s otevřenou pusou mistr Champbacca a vypadal mrtvě. Opatrně jsem k němu přišel a zatahal jsem ho za chlupy na tváři. Jo, nic lepšího mě fakt nenapadlo.


To ráno začalo jako každé jiné.
Donucen vnějšími silami k probuzení, otevřel jsem jedno a následně druhé oko, abych zjistil, v jak moc velké šlamastyce jsem se ocitl tentokrát. Nevypadalo to zle, zjevně jsem stále v akademii, naživu a relativně vyspaný, i když řídit bych se asi ještě chvíli nenechal.
Pozvedl jsem obočí a zahleděl se na caparta, který mě právě ne moc ohleduplně budil, a můj pohled asi přes veškerou snahu nepůsobil moc přívětivě. Zahuhlal jsem něco na způsob „dobré ráno“ a začal se zvedat, ovšem nohy mi vypověděly službu. To mě v první chvíli trochu vyděsilo, protože jsem je měl rád a rozhodně bych je ještě párkrát chtěl použít, jenže stačil jeden pohled, aby byla panika ta tam.
Na vině totiž zjevně nebyl alkohol, respektive ne přímo, nýbrž fakt, že svým chlupatým pokrytím zlákaly ožralého Smetáka a tento je použil místo polštáře. Když jsem je zpod něj vytáhl, dopadl ztěžka na zem, ale jen něco zanadával a spal dál. Jo, včera to stálo za to, vzpomínal jsem už ve stoje a snažil se rozvzpomenout si aspoň na nějaké větší záblesky.
Pamatoval jsem si celkem živě na jistou sázku, jestli vylezu po stěně jeskyně aspoň do druhého patra, ovšem jestli jsem vyhrál, to už v mojí paměti nezůstalo. Rovněž mi v paměti utkvěla ta cca hodina, po kterou hráli Dugové ve smyčce svůj nejnovější hit s příhodným názvem Dračí fotbal.
[„Díky za budíček,“] zamručel jsem již podstatně přívětivěji a vybíral si konfety z chlupů. [„Co je za den?“]

„Oslava začala včera, jestli se ptáte na tohle...ehm, mistře.“ Připadalo mi poněkud zvláštní titulovat pobudu ležícího v konfetách na zemi, ale budiž.
„Jste v pořádku?“ Zeptal jsem se ho ne ani tak, že by mi na tom záleželo, jako spíš proto, že jsem byl zvědavý, co mi odpoví, aby si přede mnou zachoval důstojnost a respekt. Ten mazlíček, co mu ležel u nohou, tomu moc nepřidával.


Skvělé, takže jsem toho ani moc nezaspal.
[„Naprosto,“] odpověděl jsem bleskově za stále probíhající očisty srsti, [„ale jsem opravdu hodně rád, že na uklízení tu máme roboty.“]
Následoval dlouhý pohled na dno jeskyně, kde se kromě zlitých Dugů povalovalo taky dost rozlitých lahví a dalších věcí nepříliš důstojného charakteru. Už jsem ale samozřejmě zažil horší, ne že bych to k nim snad chtěl jakkoliv přirovnávat.
[„Ostatní už jsou vzhůru?“] zeptal jsem se obratem, protože nikoho dalšího z profesorského sboru vidět nebylo, ale samozřejmě se někdo mohl schovávat někde vedle pódia, u zdi nebo v bedně. Ta večer lákala i mě.

„Nikoho jsem nepotkal, ale já mám pokoj hned za rohem, takže nevím... Znamená to, že se dneska nebude nic dít, mistře?“ Zeptal jsem se s hranou zvídavostí.

[„Ohohó,“] spustil jsem rychle, jako bych ho chtěl přerušit v myšlenkovém pochodu špatným směrem, a teprve po chvilce mi došlo, jak strašně debilně to muselo znít.
[„Nic takového, právě naopak.“] Pro začátek by tu byla celá várka uklízení, napadlo mě, ale pro studenty tu samozřejmě máme mnohem lepší věci. [„Dneska oficiálně začíná výuka,“] jestli se dobře pamatuji, [„takže pokud už mě nepředběhla slečna Michaelis, možná bych dneska mohl zahájit Přežívání v džungli galaxie, hm?“]
Možná jsem mohl při všem tom organizování taky vyplodit nějaký rozvrh, ale to by bylo moc řádovité a to tady zatím nepotřebujeme. Beztak je to dobrovolné, takže tam budou tak dva tři lidi a zbytek se bude někde ve skladech řezat meči.
Lehce nejistým krokem, který se ale každou vteřinou ustaloval, jsem se vydal do druhého patra a tam se nacházející přednáškové místnosti, přičemž to lidské mládě mi bylo v patách. Celou cestu vypadal, že by se rád na něco zeptal, a dokonce to možná i udělal, ale já byl tak zaměstnaný vymýšlením úvodní přednášky, že jsem si ho prakticky vůbec nevšiml.
Celou cestu jsem tak nějak doufal, že v místnosti nikdo nebude, že budou všichni vyspávat kocovinu a budu se jim moci věnovat až později, po nějaké skutečné přípravě. Jenže chyba lávky. Školnice očividně plnila svou funkci natolik svědomitě, že se dětem potřebného spánku dostalo a měly tak sílu vstát a dojít sem, aby si poslechly, co je chce ten pytel blech naučit. Že rád žvaní, to většina zjistila už včera, dneska to mělo být trochu pragmatičtější.
Jak jsem tak podél zdi sestupoval k řečnickému pultíku, upřely se na mě pohledy posluchačů a já si mohl náležitě prohlédnout, kdo že byl tak zlomyslný, aby si na mě přivstal.
Sagwen mě nepřekvapila ani trochu, seděla v první lavici a skoro bych se vsadil, že to tam má někde podepsané. Vedle ní sebou šila Fosh, jejíž černé oči mi na sebedůvěře moc nepřidaly, a za nimi byly dvě řady úplně prázdné. Až v té čtvrté se, asi takticky v úkrytu vedle obřího Togoriana, nacházel zbytek, i když neúplný. Rodián vypadal trochu vyplašeně, patrně ho sem někdo nahnal ne úplně dobrovolně, a jediný, kdo se vyloženě usmíval, byla Yari. To se jí to culí, když včera sušila hubu.
Prakticky celé dospělé osazenstvo naštěstí právě někde vyspává kocovinu a Lempix jim v tom nejspíš pomáhá, takže se neztrapním úplně před každým.
Významně jsem se zastavil před pultíkem a s trochou naděje se připojil k HoloNetu. Přes trojnásobnou proxy to sice bude pomalé až hrůza, ale každá správná přednáška přece potřebuje obrázky. Začal jsem něco málo, co by se dalo použít k ilustraci, stahovat a napřímil se. Toho ticha mám právě tak dost.
[„Tak jo, vzhledem k tomu, že jste mě patrně všichni slyšeli včera, a máte toho náležitě dost, to dneska zkrátím na nezbytné minimum,“] zahájil jsem onu úvodní hodinu poměrně úspěšnou snahou trochu uvolnit atmosféru a pomalu jsem přešel k vlastnímu jádru věci.
[„Jsem Champbacca,“] a taky trochu kokot libující si v redundantním představování, [„sloužil jsem v Řádu jako Pozorovatel, vyšplhal jsem na nejvyšší horu planety Illum, dostal se z neobydleného zalesněného měsíce Parlara VII a přidal si polívku ve školní jídelně na Cato Neimodia.“] Jo, to byly časy. [„A na těchto hodinách se budu snažit naučit vás dovednosti potřebné k tomu, abyste podobné věci přežili i vy.“]
Ono zájmeno jsem patřičně zdůraznil řádnou hrdelní aspirací, kterou sotva kdo ocenil, a pro další důraz jsem na ně ukázal. Jo, tohle budou hodně akční hodiny.
Během následující hodiny, a že to vyšlo docela pěkně, jsem brilantně zaimprovizoval kompletní osnovu, kterou s trochou štěstí i dodržím. Příště rovnou začneme, zlehka od všeobecných základů, poté se přesuneme po konkrétních planetárních ekosystémech od sněhových koulí po přihřátá peklíčka a to celé zakončí masivní kuchařský workshop, na který se těším už teď. A jak už mě párkrát napadlo, s pár nejlepšími bych mohl podniknout i nějaký ten výlet s tábořením. Třeba na Rhen Varu je touhle dobou krásně.
Takže jsem to nakonec vlastně ani moc nezkrátil, nicméně se nezdálo, že by někdo měl námitky. To se decentně změnilo, když jsem před koncem vytáhl papíry a rozdal první testík letošního školního roku. Na mou obranu to ale bylo fakt jednoduché a účelem bylo spíš zjistit, co by špunty zajímalo, jestli už náhodou něco neumí a taky jaká je jejich oblíbený druh hmyzu.
Nutno také podotknout, že to byla na dlouhou dobu poslední hodina, při které se nikdo nemusel snažit udržet obsah vlastního žaludku.

(tohle vyhecoval Vooj-tae)
I may be schizophrenic, but at least I have each other.

Champbacca

  • Velmistr
  • Vele le...
  • *
  • Posts: 8459
  • The Choosing One
    • View Profile
    • Metsola
Re: Epizoda 2.6 - Delírium vrací úder
« Reply #1 on: 12. Dec 2011, 21:16 »
O několik hodin klidného letu později vystoupila Krayt's Scream v doprovodu Little Katarn z hyperprostoru a pomalu klouzala reálným vesmírem k planetě Miu Leptonis IV. Wookiee uvažoval, kde má přistát, jestli ve městě a nebo u základny. Ale protože nevěděl souřadnice základy, rozhodl se zavolat.
„Krayt's Scream pod velením kapitána Wyrrgulhuka volá základnu.“ Zahlaholil do komlinku. „Kapitán Wyrrgulhuk volá základnu, mám pro vás dárek, který jste si tak moc přáli.“

Z opravování malé orientační písemky, kterou jsem studentstvu rozdal na první hodině Přežívání v džungli galaxie, mě vysvobodila příchozí zpráva na kanále, jenž byl vyhrazen pro malou množinu osob, které o akademii věděly a nebyly přímo její součástí. Nebylo těžké přiřadit zaslechnutý hlas jedné osobě konkrétní, zejména s přihlédnutím k tomu, že ona množina byla momentálně dvoučlenná.
[„Jaké radostné zprávy,“] zamručel jsem v odpověď do vysílačky, šoupl stoh papírů do šuplíku v psacím stole a s radostí se vypravil k východu. [„Přistaňte ve městě a sejdeme se v Zeleném lampiónu za... dvacet minut?“]
Bude to chtít trochu rychlejší tempo, ale po době strávené papírováním mi trochu proběhnutí se neuškodí. Teprve na cestě jsem začal přemýšlet, čím asi tak přivezl čtyři stíhačky a kde s tím asi tak přistane, a hlavně kdy už safra ti hloupí droidi dostaví naše metro.

Wyrrgy přepnul na soukromou frekvenci a požádal letové středisko o přistání v přístavu. Celá procedura trvala několik minut, úředníci v přístavu si dávali na čas, ale nakonec přistání dvou lodí povolili. Wookiee navedl svoji loď na souřadnice, které obdržel. Jeho bratr udělal to samé. O několik dalších minut později obě lodě dosedly na půdu přístavu. Wyrrgy vyběhl z lodě, venku v přístavu se setkal s Kanrym a společně vybavili papírování a povolení pro dokování lodí.
Když Wyrrgy dorazil o několik minut později do baru, mistr Champbacca už dávno seděl v soukromém boxu a popíjel nějaký alkohol.
[„Omlouvám se, přístavní papírování mne trochu zdrželo.“]

Seděl jsem tam ve svém soukromém boxu ve své soukromé hospodě a popíjel soukromé Wookiee-wango sice teprve tři a půl minuty, ale na oko jsem se tvářil, že už zapouštím kořeny. Než obchodník přišel, stihl jsem se dostatečně vydýchat a taky se mi povedlo snížit počet větví a listí v chlupech na polovinu, což byl velký úspěch.
[„Nic se neděje, posaďte se, dejte si panáka, je to na mě,“] pokynul jsem na volnou sedačku naproti a lusknul na číšnici. Jinak se tu fláká, tak teď ať se předvede.

„Děkuji.“ Wookie se usadil a vydýchával rozpálené plíce. „Takže mám pro vás všechny čtyři hračky i s osádkou. Navíc sem přivezl pár zásob, co by se vám mohly hodit. Potraviny. Zbraně. Nové elektronické obvody. Pár cvičebních droidů. A další drobnosti.“

Iniciativě se meze nekladou, ale tohle skoro vypadalo, jako by se k nám stěhoval. Pobaveně jsem pozvedl obočí a než domluvil, upíjel jsem svého lahodného moku.
[„Jestli jste se vešel do rozpočtu, tak je to skvělé, jinak možná chvíli potrvá, než to účetní oddělení vyfakturuje.“]

[„Do rozpočtu jsem se vešel parádně, a ještě mi zbylo na krásnou dovolenu v jádru.“] Pak se poškrabala na hlavě. [„No, navíc mám asi další balíček, kterej by se vám hodil, ten je zcela zdarma, a možná vám bude trochu působit potíže.“]

Ok, takže háček není v penězích, ale v nějakém dodatku. Připravil jsem se na nejhorší, čili jsem dotáhl zbytek drinku, a hlasitě si říhl.
[„Tak jo, jen do mě,“] prohlásil jsem rezignovaně a čekal, co přesně z něj vypadne za katastrofu.

[„Během mé zastávky na Nar Shaddaa jsem měl menší problémy. S jednou skupinou pašeráků. Ale to je vedlejší. S těma pašerákama byla jistá malá dívka.“] Wookiee se napil dlouze svého nápoje. [„Ta dívka nemá kam jít, ale co je hlavní, je citlivá na Sílu. Jen ji nikdo neučil, její schopnosti nejsou rozvinuté.“]

Upřímně jsem čekal nějakou větší hrůzu. To, že mu nějaký sirotek z Nar Shaddaa ukázal, že umí používat Sílu, se ještě dalo snést, pokud toho tedy nepředvedla nějak moc. Na druhou stranu, aby si toho nezasvěcená osoba všimla, asi to musela být pěkná podívaná.
[„Jestli toho moc nerozbila a jestli chce zůstat, klidně může,“] odmávl jsem to s částečnou úlevou a číšnice přinesla další rundu. Učí se rychle.

[„Dobrá, až vyložíme,“] usmál se na číšnici na znamení díků za nové pití, [„přivedu ji sem. Můžete si s ní promluvit sám a zjistit, jestli má nějaké nadání a tak.“] Znovu se pořádně napil.
[„Kam chcete zásilku vyložit? Máte nějaké přepravní stroje, nebo si je odvezete sami?“]

[„Pokud byste ty zásoby odnesli do zdejšího skladu,“] mávnu rukou směrem za bar, kde se skutečně takový menší skládek nachází, [„bylo by to naprosto úžasné. Stíhačky stačí nechat v hangáru, přeparkujeme si je.“]
Teď nezbývá než doufat, že těch krámů nepřinesli moc a že to místním nepřijde moc divné. Chci říct, banda neznámých lidí, co stěhuje hromady divných věcí do hospody, která nedávno změnila majitele, co je na tom divného?

Obchodník se odebral pryč, já zůstal sám a mohl jsem tak strávit svou dnešní chvilku klidu přemýšlením o volitelných kurzech přežívání v džungli, v čemž mi neustálý přísun koktejlů vydatně pomáhal.
Těžko říct, jak dlouho to trvalo, ale než jsem stihl promyslet, na jakých planetách by se dobře tábořilo, dveře hospody se otevřely znovu a známá chlupatá postava tam před sebou popostrkovala togrutí mládě.

***

Malý měsíc, na kterém přistáli, se jí zatím celkem zamlouval a jemný déšť byl příjemnou změnou. Zatímco spokojeně mokla kousek od lodi, Wyrrgy se vydal za svými obchodními záležitostmi a tentokrát jí nevzal sebou, což kvitovala s povděkem. Když jí omrzelo pozorovat vykládání nákladu z druhé lodi, vydala se, jak je ostatně jejím dobrým zvykem, prošmejdit okolí. Obhlídka městečka jí moc času nezabrala, ale i tak byla spokojená s jejími výsledky. Bylo to hezké město, měla z něho dobrý pocit.

Do doků se vrátila téměř současně s Wyrrgym, který nejprve instruoval několik svých zaměstananců (nebo kdo to vlastně byl) a pak se obrátil jejím směrem. Pokynul jí a když k němu dorazila, v rychlostí jí vysvětlil co a jak, načež se společně vydali do Zeleného lampionu. Jak se tak blížili k baru, začala být trochu nervózní. Nevěděla co má čekat a představa, kterou si o nadcházejícím setkání udělala, nebyla zrovna příjemná. Tak trochu se podobala trhu s otroky v Chofinu, kterého se málem účastnila jako zboží. Ale byla pravda, že Wyrrgy už jí jednou prodat mohl a neudělal to, to bylo povzbuzující. Na druhou stranu, kdyby se jí chtěl konečně zbavit, asi by se mu příliš nedivila. Pokrčila rameny jen tak pro sebe a s wookieeho silným pošťouchnutím procupitala dveřmi do baru. Wyrrgy jí dovedl ke stolu, u kterého seděl další wookiee. To tady mají někde doupě nebo co? Za posledních pár dní potkala víc wookieeů než kdy viděla na obrázcích. Prohlédla si chlupáče, který seděl před ní a pak sklopila oči k zemi, když jí pohled opětoval. Najednou na ní ztěžka dolehla skutečnost, že vypadala jako zmoklá slepice, která byla od bosých nohou až takřka po hlavu z větší části zaprasená zdejším blátem. Pěkný výkon.

[„Tak to je ona."] Zaslechla říkat Wyrrgyho. Opatrně se podívala znovu na wookieho před sebou a zamumlala cosi jako "dobrý den".

Když se tam tak posadila, došlo mi, že mám v sobě nějaké deváté Wookiee-wango a že můžu být rád za svůj metabolismus, jinak by následující přijímací pohovor asi vypadal poněkud vtipně. Respektive ještě vtipněji, než vypadal takhle.
Důkladně jsem si ji prohlédl jak očima, tak v Síle, a pak konečně přišla chvíle trochu prolomit ledy.
[„Nazdárek,“] plácnul jsem lehce infantilně, doufal že mi rozumí a mávl na číšnici. [„Co si dáš? Mají tu výbornou a jenom lehce fermentovanou šťávu, jako osvěžení v tomhle hicu úplně ideální.“]
Co si budeme povídat, dneska bylo venku opravdu výjimečně teplo a ani moc nepršelo. Asi se pomalu blíží zima.

Když si ji wookiee ještě chvíli prohlížel, běhal jí z toho mráz po zádech. Zatla zuby, na chvilku zavřela oči a silou vůle se donutila uklidnit se. Cukla sebou, když promluvil, a trošku se zakabonila, když jí došlo, co vlastně řekl.
„Ehm, tak třeba tu, děkuju." Začala si ho důkladněji prohlížet, najednou opravdu klidnější a vyrovnanější. Jak se pozná opilý wookiee? Možná to radši nechtěla vědět. „Já jsem Cae, Cae Vitthar." Informovala chlupáče způsobně poté, co objednal pití a hned vzápětí vylovila z kapsy tři oříšky a rychle je zhltla. Podívala se na Wyrrgyho i toho druhé. „Tedy, pardon," vytáhla z kapsy tentokrát hrst oříšků a oboum nabídla, „dáte si taky?"

Vypadala vcelku nadějně, sice trochu plachá a podvyživená, ale to se dalo čekat, u sirotka, nebo kde že to k ní Wyrrgy vlastně přišel. A i když nebyla trénovaná v Chrámu nebo podobné instituci, rozhodně bylo s čím pracovat, to jsem si mohl dovolit říct už po chvilce zkoumání její stopy v Síle.
Jakmile pak vytáhla oříšky, byl jsem prakticky okamžitě rozhodnut ji vzít, pokud tedy bude sama chtít. To ale zatím až tak nadějně nevypadalo, i když se možná za tu nesmělou a skepticky působící masku jenom schovávala.
[„To tedy dám, jako že se Champbacca jmenuju,“] přitakal jsem bleskově a rázem si uzurpoval dva z nabídnutých oříšků. Sice to nebyly ty z Reythy, ale už jsem rozhodně jedl i horší.
[„Co všechno ti o mně tady Wyrrgullhuk pověděl?“] zeptal jsem se po chvilce, když už moje bručení nerušilo chroupání.

Pousmála se na wookieho, když si nabídli. Sama si dala ještě jeden a zbytek opatrně uložila zpět do kapsy. „Vlastně nic moc, pane Champbacco." Pomalu a pečlivě vyslovovala jeho jméno. „Snad jen že byste mi mohl pomoct zlepšit mé schopnosti." Podívala se na Wyrrgyho. „Jestli teda nějaké mám." Dodala tiše a pochybovačně na závěr. Odmlčela se a chvilku přemýšlela, poté pokračovala. „A ještě, že bych tu u vás možná mohla zůstat, kdybych chtěla."

[„A chtěla bys?“] navázal jsem prakticky okamžitě, protože to byla momentálně otázka číslo jedna, která s trochou štěstí podnítí další diskusi, ať už kterýmkoliv směrem.

„Já... ani nevím. Wyrrgy říkal, že jsem prý citlivá na Sílu, že mám zvláštní schopnosti, ale já si tím nejsem tak jistá. Moc tomu nerozumím a i když by mě to zajímalo, myslím si, že bych byla pro vás jen ztráta času." Řekla sklesle a na konci bezradně pokrčila rameny. Už před chvíli si řekla, že to zkusí upřímně. Její prvotní představa se zatím nenaplňovala, což jí přidalo na klidu. Navíc stále doufala, že kdyby o ní tenhle Champbacca neměl zájem, mohla by zůstat u Wyrrgyho. Pravda je, že se nijak výjimečně necítila, takže to tak nejspíš skončí, ale co kdyby ne? Ta představa byla vzrušující. Na druhou stranu ale taky hloupá.

[„Nikdo citlivý k Síle pro nás není ztrátou času,“] prohlásil jsem rezolutně a dopil jedním tahem zbývající Wookiee-wango. Periferním viděním jsem pak jasně pozoroval barmana, kterak se při pohledu mým směrem plácá do čela a jde přepisovat objednávku nových zásob.
[„Je nás jenom pár a každý z té hrstky je něčím výjimečný, byť by to byla maličkost. Jestli chceme přežít, budeme muset tyhle jedinečnosti využít a... rozvíjet. Umíš se schovávat v davu, rychle běhat, otevírat zámky nebo třeba vycítit, kdy je lepší utéct?“] snažil jsem se z hlavy vymyslet aspoň pár příkladů, které by mohla bytost jejího formátu ovládat, abych ji v případě, že se trefím, trochu dodal sebedůvěry.
[„To všechno tady budeš moct rozvíjet a naučit se k tomu spoustu dalších věcí. A pokud si nejsi jistá, nějak už zjistíme, co v tobě dříme. Nebude to lehké, ale co v téhle době je?“] rozhodil jsem rukama a byl rád za to, že už mám dopito, jinak bych tam právě všechny přítomné ohodil.

Pozorně wookieho poslouchala. Je pravda, že s Wyrrgym jí bylo dobře, ale vyhlídka na další pobyt v nějaké lodi ji příliš nelákala. Naopak tady se jí líbilo. Ne snad přímo tady v baru, ale tenhle měsíc vyzařoval zvláštní hutnou energii, která se jí zamlouvala. Navíc by tu mohla běhat! Nevěděla na kolik se jí tady může hodit ztrácení se v davu, ale i s tím měla nějaké zkušenosti. A i kdyby neměla nic společného se Sílou? Za poslední rok toho zažila hodně a přežila i bez Síly. Nebo ne? Tak jako tak se toho naučila dost a proč tyto schopnosti nerozvíjet? Když na to přijde nějakou Sílu vlastně ani nepotřebuje.

„Hmm, to umím, pane, alespoň něco z toho, a je pravda, že vesmírných lodí už mám dost." Soukala ze sebe pomalu a obtížně a při posledních slovech se omluvně podívala na Wyrrgyho.

[„No vidíš,“] ukázal jsem na ni možná trochu moc rychle prstem, ale brzy jsem si možnou hrozivost toho gesta uvědomil a ruka mi klesla zpět na stůl. Přesně v tu chvíli dorazila číšnice se šťávou a dvěma drinky, což se náramně hodilo Wyrrgymu, který se konverzace nijak neúčastnil a možná se tam i dost nudil.
[„Tak což takhle dát si menší prohlídku, ať víš, do čeho jdeš?“]

Prohlídka nemůže nikomu ublížit. Navíc, nebudeme si nic nalhávat, zvědavost jí velela si tohle místo víc prohlédnout.
„Dobře." Přikývla váhavě a napila se šťávy. Chvíli zkoumala Wyrrgyho, ale vypadal v klidu. Možná trochu znuděně, ale rozhodně ne naštvaně. I když u wookiee těžko říct.
I may be schizophrenic, but at least I have each other.

Champbacca

  • Velmistr
  • Vele le...
  • *
  • Posts: 8459
  • The Choosing One
    • View Profile
    • Metsola
Re: Epizoda 2.6 - Delírium vrací úder
« Reply #2 on: 16. Dec 2011, 00:12 »
Zanechali Wyrrgyho samotného v Zeleném Lampionu a vydali se s Champabaccou směrem k jejímu potenciálnímu novému útočišti. Wookiee byl zřejmě v dobrém rozmaru a tak sem tam utrousil nějakou poznámku, občas se na něco zeptal, ale jinak probíhala cesta víceméně v klidu a ve znamení zdvořilého mlčení. Cae to naprosto vyhovovalo, protože tak měla příležitost zkoumat vlastní pocity z nového prostředí. Samotný měsíc se jí líbil, celý pulzoval životem a svěžestí, co ji ale překvapilo, byl pocit ze samotného jejího průvodce. Nikdy jí moc dobře nešlo setkávání s novými lidmi, většinou to obnášelo spoustu problémů. Obvykle si prostě vymyslela určitou roli, kterou v setkání chtěla hrát, a podle toho se chovala. Fungovalo to vcelku dobře a pomáhalo jí to překonávat nejistotu a strach z nových lidí. Tenhle Champbacca byl ale trochu zvláštní případ. Jakkoli se snažila ho podezřívat ze všeho možného i zdánlivě nemožného, nedařilo se jí to jako obvykle. Chtě nechtě, prostě z něho měla dobrý pocit a to v ní hlodalo. Co když ten pocit není můj?

Šlapali celkem svižně (Cae v podstatě klusala, což jí ale ani v nejmenším nevadilo), a tak se za relativně krátkou dobu dostali do místa, kde se Champbacca na chvíli zastavil. Rozhlížel se kolem a pak si zamumlal cosi pod chlupy a vyrazil křovím dál. Cae ho urychleně následovala, když v tom se na chvilku zachvěla. Bývali by se jí zježili vlasy, ale víte jak. Potřásla hlavou, aby se zbavila podivného pocitu a pak poněkud opatrněji následovala wookieeho do jeskyně. Hm, to je zvláštní, co se mi to jen před chvílí honilo hlavou?


Celá procházka byla tak osvěžující, že jsem pro všechno to obdivování přírody a občasné dotazy málem zapomněl na maskování. Nebo za to mohla ta tři Wookiee-wango, nebo kolik jich nakonec vlastně bylo?
Podstatné bylo, že aplikovat na malou Togrutu stejný postup, jako ještě nedávno na všechny obyvatele enklávy, nebylo nic těžkého a po letech praxe jsem to zvládl i v rozjařeném stavu. Takže když jsme se pak křovím prodrali k něčemu, co vypadalo jako docela nudná jeskyně nějakého místního příšeráka, i Cae v ní po chvíli zaostřování viděla kromě tmy taky masivní dveře. Ty se po mém odkódování otevřely a nám stačilo projít dlouhou chodbou, abychom se ocitli v pozici přímo ideální pro vyhlídku na celou jeskyni pod námi.
[„Vítej doma,“] řekl jsem, možná trochu předčasně, a opřel se o zábradlí. Pohled na dno stál rozhodně za to a to tam zrovna ani nikdo necvičil. Uprostřed bzučel obelisk generující kvantovou díru, světlo se místy odráželo od krystalů ve stěnách a moje kukaň přímo ve středu stropu mi připomněla, že jsem nedodělal papírování.

S divným pocitem, který se jí usídlil někde za ušima prošla dveřmi. Následovala wookieeho chodbou dál, až došli na její konec a otevřel se jim pohled do jeskynního dómu pod nimi. Cae otevřela a pak zase naprázdno sklapla pusu.
„Páni." Řekla po chvíli a zvědavě pozorovala sál dole. Byla pravda, že měla radši nebe nad hlavou a otevřené prostranství všude okolo sebe, ale tohle mělo něco do sebe. V žádném podobném prostředí nikdy dřív nebyla, takže tu bylo stále minimálně kouzlo nepoznaného, které jí rozechvívalo útroby.
„Co je tohle vlastně za místo?" Zeptala se napůl duchem nepřítomna.


[„Původně to byl experimentální důl,“] začal jsem s decentní přednáškou, protože tohle byla asi jediná informace, kterou jsme o akademii měli. Zbytek se záhadně ztratil, když jsem si odskočil zachránit Jessicu a nechal to tu nehlídané, co nadělám.
[„Ale jednoho dne to tu našel hrabě Dooku a rozhodl se to tu vyhradit pro svoje temné učedníky,“] pokračoval jsem ve výkladu historie tak, jak byla nejpravděpodobnější, a teprve někde v půlce mi došlo, že jí to asi nebude moc dávat smysl. Kdo ví, jestli jí vůbec něco říká to jméno, natož pak ta zmínka o temných učednících.
[„Naštěstí jsme to tu našli dřív, než stihli napáchat větší škody, a když jsem pak odešel z Řádu, řekl jsem si, že by se tu dalo celkem v klidu žít.“] A možná nejen to, žeano.

Když začal wookiee mluvit, trochu ji to překvapilo, z nějakého důvodu to nečekala. Asi byla natolik zaměstnána pozorováním sálu, že zapomněla, že se na něco ptala. Hned jí ale mozek znovu naskočil a ona pozorně poslouchala. Když se Champbaccova mini přednáška chýlila ke konci, rozvážně přikývla, přestože tomu rozuměla tak napůl. To je ono, Cae, už se zase chytáš.
„To by se určitě dalo." Znalecky našpulila rty a ještě jednou se rozhlédla. Pak sebou zavrtěla, přejela bosou nohou po podlaze a trochu se zamračila. To místo nebylo špatné, rozhodně bylo fascinující, ale byla pravda, že tu cítila i trochu čehosi... Čehosi zvláštního, z čeho se jí dělalo úzko. Nejspíš si to ale jen vsugerovala po té poznámce o temných učednících. Jo, určitě to bylo tak.
„Jak je to tu vlastně velké? Takových sálů je tu víc? Co se tu těžilo? Takže vy už nejste Jedi? A proč-." Zatajila dech, když si uvědomila, že zase mluvila nahlas.

A hlavně mluvila rychle, jenže co si budeme povídat, na to už jsem si po Jessice a té chvilce se Sagwen docela zvykl. A když se to vezme kolem a kolem, ani Orn nebyla o moc jiná.
[„Takhle velký je tu jen jeden, zbytek tvoří menší místnosti a velké je už jenom skladiště a hangár. Kolem je ještě pár jeskyní, kde se těžily krystaly nova, ale neboj, pokud budeš chtít být někdy sama, rozhodně najdeš i pohodlnější místa. Pojď, trochu tě provedu,“] mávl jsem rukou a vydal se po rampě dolů, neohlížeje se, jestli mě následuje. A měl jsem takový divný pocit, že jsem na něco neodpověděl, ale kdyžtak se holt zeptá znovu. Líná huba, holé neštěstí, víme.
[„Támhle ta budka s proskleným dnem je mimochodem moje kancelář,“] ukázal jsem doprava, sestupoval po rampě a znepokojeně koukal na jednu z žárovek, která zjevně bude brzo potřebovat vyměnit.


Vydechla a sledovala chlupáče, když mluvil. Pak pokrčila rameny, momentálně příliš zaražená na to, aby se ptala dál a vydala se ve stopách svého průvodce. Letmo se podívala směrem, kterým ukázal a uložila si informaci o tom, že to prosklené cosi je Champbaccova kancelář, do složky "potenciálně důležité". Cupitala stále dál, hlouběji do jeskyně, a pro zahnání jakýchkoli pochybností, začala chroupat něco ze své nevyčerpatelné zásoby oříšků. No dobře, prostě na ně měla chuť! Popravdě veškeré možné pochybnosti pro tuto chvíli zastínila spalující zvědavost.
„Je to tu pěkné." Usmála se na Champbaccova záda a představovala si nějaký malý tmavý výklenek, kam by naskládala čisté hadry, ukořistěné na Wyrrgyho lodi, a vytvořila si tak krásný pelech. Při té představě se jí úplně rozzářila očička.


Netrvalo dlouho, protože prohlídkou těžebního zařízení se nechtěl zdržovat, a dospěli po rampě až k chodbě, která je neomylně zavedla do jídelny. Všech šest stolů bylo prázdných, nejspíš zrovna nikdo neměl hlad, jen za výdejním pultem se tradičně alespoň něco málo hýbalo. To něco málo byli dva droidi kuchaři, kteří podle instrukcí rovněž přítomného Lempixe krájeli kedlubny do vegetariánského guláše. Ugh.
[„Tohle místo si dobře zapamatuj, tady dostaneš najíst.“] A až doroste, tak i napít, ale netřeba vyzradit všechno, že? [„A tam vzadu,“] ukázal jsem ještě na dveře u odlehlé stěny, [„je ještě obrovský mrazák, kdyby sis chtěla zabruslit.“] Na to přišla Jessica, ne já, čistě pro pořádek.
Vratix u plotny si nás sice všiml, ale nevěnoval nám větší pozornost, takže nás tu teoreticky nic nezdržovalo, leda že by návštěvnice měla doplňující dotazy.


Přestože se jí droidí kuchaři úplně nezamlouvali (ostatně pokud jste jednou potkali Henryho, droidům jste prostě nemohli tak úplně věřit), zadoufala, že si cestu zapamatovala správně. Snad mi oříšky prominou, ale nějaké jiné jídlo se taky může hodit.
„Zabruslit? To by asi nebylo úplně pro mě." Zazubila se a poklepala zblácenými chodidly o zem. Pak na chvíli věnovala pozornost bytosti dohlížející na droidy. Vlastně se jí trochu ulevilo, když viděla, že je tu opravdu i nějaký další žijící tvor, ne že by snad Champabccu podezřívala z toho, že si to celé vyfantazíroval. Ale jak se tak občas říká, dokud to neuvidíš na vlastní oči, neuvěříš.


[„Boty ti taky seženeme,“] plácl jsem, když mi došlo, že běhat tady naboso je docela koledování si o rýmu, ovšem už mi nebylo moc jasné, kde k těm botám přijít. To se ovšem nějak pořeší, říkal jsem si v duchu a rázně jsem vykročil další spojovací chodbou, tentokrát k přednáškové síni, kde se touhle dobou dala čekat většina obyvatel akademie. Vzhledem k tomu, že se dnes první den pokusně učí, tam pravděpodobně budou všichni zjišťovat, co se po nich vlastně chce, a někteří z nich budou dost trpět, protože včerejší oslava byla fakt krutopřísná.
Zastavil jsem se ve dveřích, abych svým příchodem nerušil probíhající úvodní přednášku mé zeltronské učednice o tom, jaké všechny kultury bude v seminářích pitvat a co si mají přečíst ideálně s předstihem, a pohledem jsem přejel publikum. Byli tam opravdu skoro všichni a většina z nich buď bedlivě poslouchala, nebo vypadala na prvotřídní kocovinu, což se dá pochopit.
[„Tady se děje to hlavní, přednášky,“] šeptl jsem co nejtišeji k Cae a ukázal do místnosti. Na strop byla promítána iluze noční oblohy, stěny pokrývala imitace žulových kvádrů a lavice byly sice trochu jednodušší, ale v kontrastu se zbytkem vlastně docela luxusní. O obrovském plátnu mluvit netřeba, zejména proto, že se na něm právě nacházel přebal nejznámějšího pornografického magazínu v galaxii, údajně jako ilustrace toho, co všechno se dá považovat za kulturu.
Budu si s ní asi muset trochu promluvit.


„Boty? To asi nebude nutné." Zaškaredila se. „Boty a já, to nejde moc dohromady." Bleh.
 
Následovala Champbaccu dál do útrob komplexu. Když vstoupili do přednáškového sálu, najednou zrozpačitěla. Přítomnost několika lidí a různých dalších bytostí jí zaskočila. Stála za wookieem a jen nenápadně vykukovala zpoza něho. Zvědavě si prohlížela každého přítomného. Překvapilo ji hned několik věcí. Za prvé to byla absence veškerého normálního halasu, který běžně doprovázel většinu jakékoli výuky. Za druhé to byl ztrápený vzhled všech přítomných, který se neuměla rozumně vysvětlit. A v neposlední řadě taky obsah přednášky, respektive minimálně její doprovodné ilustrace. Ne, že by nevěděla o co jde, přeci jen život mezi pašeráky, byť relativně krátký, vám poskytne širokou škálu znalostí. Šlo spíš o to, co to jako dělalo zrovna tady? Cae nebyla nijak cimprlich, aby se cítila pohoršena a tak nad tím jen pokrčila rameny. Holt tu bude tak trochu alternativní asi všechno. A proč taky ne.


[„Ale toho si užiješ dost později,“] pronesl jsem po další chvíli sledování třídy a otočil se do chodby, kterou stačilo jít dál a dál. V základně vůbec bylo dost těžké se ztratit.
[„Tady jsou pokoje mistrů,“] ukázal jsem za chodu na sedmero dveří, z nichž šest skrývalo poměrně luxusní, i když nedostatečně vybavené pokoje pro učitele, a sedmé vedly do společné koupelny. To byla jedna z těch vtipnějších částí pobývání tady na základně, ale vzhledem k její historii se to dalo chápat. Vzhledem k tomu, že tu Sev'Rance Tann sídlila jako prakticky jediný mistr, sotva jí to kdy mohlo vadit. Inu, na všem je potřeba hledat to dobré a člověk si aspoň při čištění zubů měl s kým popovídat.
Chodba se začala svažovat, po sestupu jsme zahnuli, otočili se prakticky o sto osmdesát stupňů a šli chodbou paralelní k té nahoře. I tady bylo po stranách několikero dveří, ovšem za těmito už se nacházely společné ubikace pro studenty.
[„A tady jsou pokoje žáků,“] rozhodil jsem rukama a pokoušel se vzpomenout si, jak si to tu nakonec rozebrali. [„Pokud mě paměť neklame, pořád je jeden celý volný, ale je jen na tobě, jestli toho využiješ, nebo půjdeš radši k někomu.“] O Togrutách jsem toho věděl žalostně málo, ale přeci jen to byla dost společenská stvoření, tak bylo lepší zmínit obě varianty.
Abych demonstraci pozvedl na další úroveň, otevřel jsem nejbližší pokoj, který sice očividně obydlený byl, ale někým pořádným, takže ostuda se nekonala. Cae si tak mohla prohlédnout celou místnost se třemi postelemi a třemi stolky, nějakým tím nábytkem a vzadu dveřmi do koupelny. Možná by nebylo od věci zavést jmenovky na dveře, když nad tím tak přemýšlím.


Když se wookiee otočil k odchodu, neudržela se a vrhla jeden oříšek obloukem přes sál. Někdo musel reputaci studentů vylepšit. Rychle vyklouzla ze dveří a pokračovala dál jakoby nic. Jedny dveře, druhé dveře. Jedna chodba, druhá chodba. Pozorně poslouchala vše, o co se s ní Champbacca rozhodl podělit, ale sama zůstávala pozoruhodně zticha. Její zvědavost, ač je to k neuvěření, se trochu utlumila a ona oproti tomu začala uvažovat co dál. Pokoje studentů k podobným úvahám ostatně docela vybízely. Vadilo by Wyrrgymu, kdybych tu zůstala? A chtěla bych tu zůstat?
Kousla se do rtu a přikývla, jakože rozuměla a pak se rozhodla toto gesto doprovodit i slovně: „Dobře, rozumím. Heh, už vidím to nadšení, kdyby někdo zjistil, že jsem se k němu nastěhovala." Ušklíbla se a rozpačitě zažmoulala v ruce zaprasené rukávy své košile.


[„Jestli si myslíš, že jsou to nějací rozmazlení synáčkové šlechty,“] začal jsem decentně opovržlivě, protože mi tak nějak došlo, kam asi míří, [„tak se vážně nemáš čeho bát. Dost z nich jsem doslova vytáhl z hnoje a nic to nemění na tom, že sem patří.“]
Pokynul jsem nicméně k chůzi chodbou dál. Další zastávka, stále ještě v tomto přízemním patře, se konala v knihovně, která byla rovněž prázdná. Student tam nebyl jediný, ostatně jsme před chvilkou zjistili proč, holocronů tam bylo pořád stejně, rozhodně to bude chtít doplnit sbírky a tak vůbec.


„Hnůj, nehnůj, otravná togruta by asi nakrkla každého." Uchechtla se pro sebe. Zavřela dveře, které wookiee nechal otevřené a doběhla ho. Dorazili do knihovny a ona zkoprněla hned ve dveřích. Užasle pozoroval místnost, která přestože byla vybavená tak zpola, byla tou největší knihovnou, jakou doteď viděla. Nutno podotknout, že po dlouhé době, také jedinou.
„Tady se mi bude líbit." Usmála se nadšeně na chlupáče. Ostatně celá se rozzářila. Knížky. Obrázky - a to i takové, které by si asi pašeráci neoblíbili, i když po letmém nakouknutí do přednášky, kdo ví. Vlastně jí mohlo dojít, že tu nějaká knihovna bude, přeci jen se to tu tvářilo jako škola, ale stejně jí tento fakt potěšil.


[„O tom vůbec nepochybuju,“] usmál jsem se a uložil si do paměti upomínku, že se sem pak musím vrátit a v klidu si přečíst poštu a zprávy. Kdo ví, třeba venku skončila válka a přišla mi omluva od Rady...
[„Tady je pak dílna a skladiště krámů,“] ukázal jsem už po cestě dál do prostoru za dveřmi, které se automaticky otevřely po naší levici, [„ale tam nedoporučuju chodit bez dobrého důvodu.“] Považoval jsem prostě tak nějak za nutné ji před vrchním technickým čarodějem varovat, protože občas dokázal být dost svérázný.
Prošli jsme skrz dvě skladiště, takové větší a úplně prázdné haly čekající na zaplnění bednami, a mě napadlo, že by možná nebylo úplně špatné jednu z nich přestavět na plnohodnotnou tělocvičnu. Ta, co je na dně hlavní jeskyně, je totiž fakt k smíchu.
Každopádně jsme brzy dospěli do hangáru, kde zatím parkoval jen Jungle Jet, ale brzy přibudou i stíhačky, které teď Wyrrgullhuk vybaluje ve městě. Hangárová vrata byla otevřená, takže šlo krásně vidět masu vody za hydrostatickým štítem, a kromě trojice droidů, kteří prováděli kdoví co u jednoho z kontrolních panelů, se tam nehnulo ani smítko prachu.


„Beru na vědomí." Upozornila wookieeho, že si jeho radu bere k srdci. Ne že by si ji k srdci brala, ale proč zbytečně provokovat. Nemohla si pomoct, ale kdykoli někdo řekl magická slova "skladiště krámů", v podstatě tím zaručil, že se tam Cae v brzké době podívá.
Hangár ji pro změnu také učaroval. Ne snad že by nějak ocenila eleganci Nubianu, přestože ani ta nebyla k zahození, především ale fascinovaně hleděla na jezero, tiše vyčkávající za štíty. „Páni." Vysoukala ze sebe už podruhé v krátké době tuto duchaplnou myšlenku. Pak sebou neklidně zašila. „Doufám, že ty štíty vydrží, neumím moc dobře plavat." S přehnaně vážným výrazem hypnotizovala vodní stěnu.


Ono by to patrně nepomohlo, přemýšlel jsem v duchu, protože kdyby se sem voda vlila, ani Fosh by se v tom chaosu nezvládla zachránit. Nepovažoval jsem však za vhodné to zmiňovat minimálně proto, že štíty i jejich zálohu právě zmíněná Nautolanka kontrolovala co dva dny, což byla silně nadstandardní péče, jaké se nedostávalo nejspíš ani nejpřísněji střeženým zařízením v městech Gunganů.
[„Vydrží,“] potvrdil jsem nakonec, i když to zaváhání asi vypadalo podezřele, [„ale stejně to nebudeme pokoušet, hm?“] Po těchto slovech jsem sáhl po Síle a po paměti přejel těch několik čudlíků ve velíně, které byly zodpovědné za zavírání těch masivních dveří. Teď ostatně nebyl důvod nechávat otevřeno a až půjdu pro stíhačky, můžu si otevřít znovu.
Prohlídka se chýlila ke konci, teď stačilo projít chodbou a ocitli jsme se na dně centrální jeskyně. Uprostřed bzučel obelisk a na pódiu v dálce se válela tlupa ožralých Dugů, prostě pohoda.
[„To by bylo pro začátek všechno,“] prohodil jsem a přemýšlel, jak se nyní trochu přebytečných muzikantů šetrně zbavit. [„Nějaké dotazy?“]


„Snad jen jeden." Odmlčela se a očividně přemýšlela jak dotaz zformulovat. „O co tu teda vlastně jde? Co tu děláte?" Vysoukala ze sebe nakonec ostýchavě. „Víte, pane, já pořádně nevím co se děje. Wyrrgy se mi snažil některé věci vysvětlit, sama jsem něco četla, ale pořád nevím, jestli tady vůbec k něčemu budu, protože, upřímně, nepřijde mi, že bych byla nějak zvláštní." Uznala nakonec za vhodné dodat.


[„Snažíme se prostě chránit ty uživatele Síly, jejichž myšlení není úplně v souladu s normami Řádu,“] navázal jsem na předchozí diskusi v hospodě, ačkoliv mi samotnému trochu vypadla z hlavy.
[„Nebo, jako třeba ty, sice mají potenciál, ale jsou příliš staří.“] To mohlo samozřejmě působit dost divně, ale pravdou je, že procpat přes přijímací řízení kohokoliv, kdo už uměl chodit, byl místy dost nadlidský výkon a většina rytířů se o to radši ani nepokoušela.


„Hm, no, líbí se mi to tu, to nebudu popírat. A jestli myslíte, že má cenu se se mnou zatěžovat... asi bych tu chvíli pobyla." Mluvila tiše, nebyla si sama sebou vůbec jistá. Vyhlídka nějakého stálého pelechu byla velmi lákavá. S Wyrrgym jí bylo dobře, ale stále to byl téměř neustálý pobyt v konzervě, což nebylo nic pro ní. Navíc tu byla knihovna. A tolik neobjevených zákoutí! A džungle! A všechno! Beztak za to, že se tu octila mohli Oni, ale, Sith aby to vzal, bude to stát zato. A ostatně, zatím nikdy jí neublížilo to, že se řídila Jejich radami…
I may be schizophrenic, but at least I have each other.

Champbacca

  • Velmistr
  • Vele le...
  • *
  • Posts: 8459
  • The Choosing One
    • View Profile
    • Metsola
Re: Epizoda 2.6 - Delírium vrací úder
« Reply #3 on: 23. Dec 2011, 01:53 »
Po dokončení zběžné prohlídky základny, kterou si malá Togruta soudě podle zářících očí užívala naprosto bezkonkurenčně, jsem ji zákeřně nechal napospas budoucím spolužákům. Když zjistila, že bude moct mít v případě zájmu vlastní pokoj, byla patřičně nadšená, a tak jsem považoval za důležité ji pro rovnováhu také ukázat, že sama tu rozhodně nebude pořád. Tak uvidíme.
Nyní jsem si to rázoval přímo do knihovny, kde jsem měl v plánu udělat menší inventuru holocronů. Ne že by to bylo potřeba, školnice má nejspíš nejlepší evidenci v téhle galaxii, ale já si chtěl pár těch krabiček prohlédnout trochu důkladněji. A při té příležitosti využít ten pohodlný gaučík tam a trochu si zabrousit po HoloNetu, klasická prokrastinace, však víme.
Sotva se dveře otevřely, uzřel jsem, že podobný nápad jsem očividně neměl sám, neboť v místnosti už byl i mistr Denyzz.
[„Zdravíčko,“] mávl jsem na něj a vešel dovnitř. Terminály tu byly tři, takže se nebylo třeba obávat nedostatku místa. Usadil jsem se u jednoho, ale místo na obrazovku jsem se podíval na druhého mistra.
[„Tak jak se vám tu zatím líbí?“] Částečně to byl prostý dotaz, ale uznávám, tak trochu jsem zjišťoval, jestli se včera nedělo něco, za co bych se mu měl třeba omluvit. Čistě pro pořádek.

„Tak musím uznat, že místo je zvolené zajímavě.“ Trochu se usmál. „Ani se nedivím, že si ho temňáskové zvolili před vámi. Velmi strategické a klidné místo.“ Poškrábal se na bradě. „Výběr zdejšího osazenstva je zajímavý, a myslím že to bude fungovat.

Jakmile zmínil zajímavý výběr osazenstva, došla mi celkem zásadní věc. A to sice že jsem zatím vůbec neřešil odjezd Dugů, který prostě přijít musí a to čím dřív, tím líp. Nic proti nim, ale mít je pod střechou není něco, co bych komukoliv přál a hlavně to po čase začne lézt do peněz.
A na cestu zpátky už je do bedny nedostanu, leda že...
Z úvah o rozličných podlostech jsem se okamžitě vrátil do přítomnosti a přivítala mě stále stejná obrazovka ve stále stejné knihovně. Jo, fungovat by to mohlo.
[„Přinejhorším prostě dáme echo Radě a oni už to sem rádi přijdou zavřít,“] usmál jsem se a prsty se mi rozeběhly po klávesnici. Šel jsem sem přeci jen také proto, abych si přečetl poštu.

Z plných plic se zasmál. „Tak Rada by vám to tu zavřela hned. A zvláště pak mistr Windu.“ Prohlížel dál text který měl otevřený. „Moc dlouho zde asi nezůstanu, povinnosti ve Chrámu volají a moje delší nepřítomnost by mohla způsobit podezření.“

Nebudu popírat, že jsem s ním trochu počítal do výuky, ale co se dá dělat, snad se ještě někdy vrátí. Podstatné je, aby o nás nikomu neřekl, což jsme si už ale vyjasnili několikrát a opakovat to by bylo dehonestující pro obě strany.
[„V tom případě pozdravujte válku a snad se zase brzy uvidíme,“] odvětil jsem prostě, ačkoliv se z toho už začínala stávat docela ohraná fráze, a můj pohled upoutala jedna nová zpráva v příchozí poště. Kdopak mi asi píše?

„Rád bych vám tu pomohl s výukou.“ Zamyslel se a prolomil ticho. „Zdejší žáci by potřebovali zkušenosti s iluzemi. Když mi to čas a válka dovolí, rád vypomohu. Ale pochopte mě, že pro mě je hlavní dozvědět se o mé bývalé padawan, proč propadla temné straně, a dostat jí zpátky ke světlu.“

Vzhledem k tomu, že zpráva pocházela z Chrámu, moc jsem ho nevnímal.
Někdo mě očividně sháněl, někdo mojí rasy a z Kashyyyku, ale pochopitelně ji ke mně nemohli pustit, když jsem se rozhodl utéct, z čehož si autor zprávy dělá náramnou legraci. Dali jí nicméně kontakt, takže by mi podle všeho měla napsat, otázkou je, proč to ještě neudělala.
Opět jsem se musel vrátit nohama pevně na zem a učinil jsem tak přesně ve chvíli, kdy mistr dokončoval větu o padawan. A co si budeme povídat, dávalo to perfektní smysl.
[„Pokud něco zjistím sám, dám vám vědět, taky bych si s ní rád promluvil.“] Promluvil možná nebylo to správné slovo, ale najít ji by se mi rozhodně zamlouvalo. Žádná pomsta, temná strana a tak, prostě jen zjistit, proč jí jeblo, aby se to už v budoucnu nemuselo opakovat. Aby už Algernnon de Bray, nebo jak si ta čůza říkala, nemohla ovládnout žádnou další planetu a ubližovat mým padawan. Naivní představy, ach jo.

„Dobrá. Děkuji.“ Dočetl článek. „Když už budu v chrámu, budete potřebovat tam něco zařídit?“

Mno, když už to zmínil.
[„Jen by mě zajímalo, jak tam můj odchod vzali. Jestli si prostě oddychli, nebo už na mě vyhlásili odměnu. Plus za nějaké ty nejnovější drby se taky zlobit nebudu.“]
Kontakt na mě má jak přímý, tak přes Wyrrgullhuka, takže s tímhle problém nebude a vlastně se s ním může klidně i svézt, protože já ho na Coruscant se vší úctou vozit opravdu nehodlám. Stačilo, že jsem tam musel parkovat jednou, prachu jsem tam nachytal dost na zbytek života.
[„A možná,“] dodal jsem ještě, když jsem se opět zahleděl na onu příchozí zprávu, [„by se mi hodil i záběr bezpečnostní kamery ode dveří.“]
Nadále jsem zamyšleně sledoval monitor, takže otázka zbyla na něj.

„V tom nebude problém.“ Trochu se zarazil, když si mozek uvědomil poslední vyřčenou větu. „Záběr z bezpečnostní kamery?“ nechápal jeho narážku.

[„Někdo se tam po mně sháněl,“] vysvětlil jsem okamžitě a ukázal na příslušný řádek na monitoru, nezájem že na něj ze svého úhlu nemohl vidět.
[„Podle popisu nějaká wookieská samička, ale to mi toho moc neřekne, chtěl bych to trochu... vyšetřit.“] To slovo jsem vzhledem k jeho specializaci zvolil naprosto záměrně, načež mi došlo, jak strašně zoufale ten nevyřčený požadavek asi zněl. Objevila se ženská, co se po mně shání, a já se můžu posrat, abych zjistil, co je zač.
[„Čistě z bezpečnostních důvodů,“] dodal jsem nakonec. Byla to pravda, ale otázkou je, jestli na to není pozdě.

„Dobrá. To nebude problém, nějak vám to zjistím.“ Podíval se na něj. „Info pošlu přes Wyrrgyho.“

Hmm, to šlo skoro podezřele hladce, ale nebudu si stěžovat. A sám bych se na to mohl trochu podívat. Co si budeme namlouvat, událost je to vysloveně podezřelá.
Tedy samozřejmě až vyřeším všechny ty strašlivě důležité administrativní věci. Hehe.
I may be schizophrenic, but at least I have each other.

Jessica Karnis

  • Mistr
  • Le...
  • *
  • Posts: 2438
  • All Hail the King
    • View Profile
Re: Epizoda 2.6 - Delírium vrací úder
« Reply #4 on: 24. Dec 2011, 23:14 »
Ony administrativní práce jsem omezil na nezbytné minimum, zejména díky tomu, že jsem nemusel dlouho hledat vhodnou náhradní činnost. Byl tu totiž ještě ten jeden rest z dopoledne.
Stačilo použít místního rozhlasu a za půl hodiny jsem se u hlavního vchodu setkal se čtveřicí odvážlivců, kteří se přes kocovinu a potenciální zbytkovou hladinku alkoholu v krvi rozhodli jít mi na pomoc. Možná doufali, že je procházka džunglí do města probere, možná se chtěli s novou technikou seznámit, možná si prostě dali dohromady, že pokud nepůjdou oni, dopadne to jedině hůř.
Neva vypadal v porovnání s dvojicí žen nejen mikroskopicky, ale i dost nevrle, ovšem to se dalo snadno vysvětlit jeho včerejším výkonem, kdy se mu patrně vlivem alkoholu nepovedlo se zavázanýma očima zase složit droida, kterého rozebral. Některé sázky holt včera nevyšly.
Joya i Mia se tvářily trochu nepřítomně, ale střízlivě, a než jsem se stihl zeptat, na kterého z Dugů myslí, přidal se k nám i mistr Denyzz. Ten se rozhodl využít naší cesty do civilizace, aby ji nemusel absolvovat sám, v čemž jsem mu nehodlal nijak bránit.
Cestou jsem se snažil nějak odhadnout, jak dlouho bude ještě droidům trvat mnou zadané vykopávání podzemního tunelu pod Zelený lampion. Pustili se do toho sice až předevčírem, ale s plným nasazením a hlavně Neva průběžně doplňoval jejich stavy a optimalizoval jejich vybavení, takže jim šla práce celkem od klepet. Vybudování alternativní cesty do města bylo klíčové hned z několika důvodů, jednak by to v případě vystavění nějakého primitivního vláčku značně urychlilo dopravu a zvětšilo možný náklad, ale také to přispěje k lepšímu maskování a v neposlední řadě nezmokneme jako myši pokaždé, když dostaneme chuť zajít na jedno.
Rovněž jsem vysvětlil Mie, že ji čeká nová práce, o které jsem jí ostatně říkal, když se po nějaké sama nedávno ptala.
Jakmile se před námi konečně začaly tyčit zdi Fogsmeade, přestal nám déšť při vidině brzkého návratu vadit. Odolal jsem pokušení pozvat je ještě před tím všechny na panáka, protože by to bylo nevýchovné hazardování, a rovnou jsem odvedl procesí do hangárů.
Tam se s námi mistr Denyzz rozloučil a vydal se na jednu z větších lodí hledat kapitána. Mně teprve při pohledu na mapu hangárů došlo, že kromě dvou Wyrrgullhukových náklaďáků, čtyř našich stíhaček a jednoho cizího raketoplánu je obsazený ještě jeden, v němž parkoval Rychlý dráp. Loď patřila mistru Foxovi, ale podle toho, co říkala Jessica, ji už nebude chtít vrátit, takže její začlenění do našeho vozového parku vypadalo jako logická volba. Už jenom proto, že se na palubu vejde víc lidí naráz a taky má na rozdíl od Nubianu zbraně, což se může hodit.
Teď nám pro něj ale chyběl pilot, navíc bude nejdřív potřeba nějaká simulace, jestli jeho trup vůbec vydrží ponor a hydrostatické tlaky v jezeře. Ne že by snad byl ve špatném stavu, ale jeho povrch byl dost členitý na to, aby mu tlak mohl dost silně ublížit.
Všichni čtyři jsme vstoupili do hangáru, kde parkovaly čtyři nablýskané N-1, a okamžitě se naším směrem otočily hlavy všech čtyř astrodroidů. Chudáčkové tu museli sami čekat skoro půl dne, ale už jsme je přišli zachránit.
Chvíli jsem se jen tak mezi dveřmi kochal pohledem na čtyři nádherné stroje, kterak se jich postupně ujímají noví piloti. Vlastně mě docela překvapilo, že i stroje, které nebyly původně určeny pro královské letectvo, mají chromovaný povrch, ale pak mi došlo, že jejich původ vlastně není až tak jasný. Snad kvůli nim neumřelo moc lidí.
Ostatní už byli prakticky všichni v kokpitech, když jsem já otevřel ten svůj, a Neva už dokonce nahodil motory, skrček. Mě nicméně ještě čekala kosmetická úprava pilotní kabiny, protože bez ní bych se tam prostě nenacpal. Tato úprava byla nicméně vcelku triviální, prostě jsem vyrval sedadlo z úchytů, vyhodil ho ven a čalouněním z něj se pojistil proti odření zadnice o zbývající dráty, které začistím až na základně. Něco mi říkalo, že Mia v tu chvíli těžce trpěla, ale jí se to kecá, když je poloviční.
Ovládání N-1 je tak notoricky jednoduché, že jsem na to pravděpodobně mohl vzít i nejmladší děcka, ale tenhle převoz přeci jen chtěl trochu umu. Ono přistávat skrz jezero není zas taková legrace, aby to zvládl kdejaký střapatý prcek z Tatooine.
Střecha se na mou žádost otevřela a stroje jeden po druhém vyletěly ven na vzduch. Respektive spíš na vodu, protože počasí mělo zase veselou náladu a venku se stihlo rozpršet podstatně víc. Viditelnost mizivá, ale aspoň to byla trochu výzva. Bez delších cavyků jsme vyrazili přímo k jezeru vedle základny, jen Neva zkoušel, jestli ta jeho střílí a jestli moje má štíty, a po necelé minutě se první stíhačka pokusně nořila pod vodu, hnaná pouze repulzory. Samozřejmě jsem v ní byl já, co kdyby se to pokazilo, a samozřejmě jsem byl hodně rád za to, že jsem nezapomněl nechat otevřít ta velká hangárová vrata. Pak bylo hlavní náplní mé práce vlézt jim zlehka do hlavy, aby ta dvířka vůbec našli.
Průlet se naštěstí podařil bez jediného zaškobrtnutí, všechny stroje propluly bez potíží a já mohl zavelet k zavření, ať nevětráme. Joya prohlásila cosi v tom smyslu, že se jde vysprchovat, tak ať si pro případný debriefing zajdu tam, Neva s Miou se neprodleně vrhli na stroje a nezbývalo mi než doufat, že je po rozebrání na prvočinitele složí do stejného, nebo aspoň podobného stavu.
A protože jsem už od rána cítil něco divného v Síle, rozhodl jsem se tomu věnovat spíš než papírování. Od chvíle, kdy jsem se dozvěděl o tom, že mě někdo sháněl v Chrámu, jsem sice měl aspoň tušení, odkud by to narušení mohlo pocházet, ale to mi moc nestačilo. Tak jsem šel na ryby.

Envii Laasaen strávil celý předchozí týden bezvýsledným pobíháním po polích na Taanabu a doufal, že další planeta na seznamu těch, kde by mohl mistr Champbacca provádět nějaké nekalosti, bude zajímavější. Byla.
Teď pro změnu pročesával hnusnou mokrou džungli tak daleko od civilizace, že sám pomalu začal pochybovat o možném úspěchu. Přitom sem přiletěl s pocity vyloženě optimistickými – přeci jen to byla právě Miu Leptonis IV., kde mistr lokalizoval a zničil základnu temných akolytů. Přiblížil se snad temné straně, když mu zemřela padawan? Nebo snad úplně změnil strany a zabil ji sám, aby ho neprozradila? Je mistr Denyzz jeho komplicem? Co Jessica, jeho bývalá padawan, jede v tom též, když ho tak ochotně kryla? A co ta Wookiee, co se po něm tak podezřele brzy sháněla v Chrámu?
Otázek bylo příliš mnoho a odpovědí se mu nedostávalo ani na jednu. Dokonce se mu nedařilo ani najít ono místo, kde mělo zahynout několik Dookuových lidí, takže postupně začal zpochybňovat i tento doposud uznávaný fakt. Až teprve místní starosta ho nevědomky navedl na stopu. Při výslechu si totiž vzpomněl na obchodníka, který svým vzhledem až podezřele odpovídal mistru Denyzzovi a který se od jejich schůzky již neukázal.
Vydal se tedy do míst, kde se měla nacházet ona naleziště novy, a strávil v džungli kolem jezera poslední dva dny. Tak strašně si přál něco najít, že se ani nevrátil, aby se přes noc vyspal, a únava už si začínala vybírat svoji daň.
A celou dobu nic nenašel, jen jeden slepý tunel z větší části dávno zavalený. I Síla mlčela, ale v takhle husté džungli plné života se tomu až tak nedivil. Zato našel spoustu hnusných příšer, dvěma z nich se musel dokonce aktivně bránit, a měl hlad, protože zásoby energetických tyčinek dojedl dnes ráno. Bylo mu z toho všeho smutno. Konečně dostal příležitost předvést, že ho mistr dobře vycvičil, a dost možná zaujmout nějakého dalšího, který by výcvik snad už definitivně dokončil. To by ale v téhle prokleté díře musel najít aspoň chlup prolezlý temnou stranou, což vypadalo čím dál méně nadějně.
Podezření, že se ten prohnaný chlupatec dopouští něčeho zlého, z něj ovšem nevyplavily ani dva dny deště. V jeho záznamech jasně stálo, že byl vždycky samotář se sklony k anarchii, který se v krajních případech nezdráhal zabít ty, jejichž smrt by v jeho očích zachránila životy jiných. I v tom málu, co měl možnost si přečíst, navíc našel dost zmínek o tom, kterak se nezdráhal zatáhnout do konfliktu i bezbranné sirotky a žebráky z ulice. Jeho argumenty, že ty děti pouze naučil bránit se proti těm, co je utlačovali, a ani v nejmenším je nenutil bojovat po jeho boku, připadaly Enviimu dost alibistické.
Teď, na sklonku třetího dne pátrání v lese, když se zase začala snášet ta fialová tma, už se chtěl vrátit k lodi. Žádný útěk, vzdávat se nehodlá. Vyspat se, najíst se a pak pokračovat, to znělo jako náramně chytrý plán a na spěch ostatně nikdy neměl.
Otočil se tedy a po břehu jezera, kde bylo křoví řidší, se vracel zpátky na východ. Zadumán do svých černých myšlenek a vzpomínek na svého mistra tak trochu polevil v ostražitosti a téměř bez povšimnutí prošel kolem něčeho, co si jeho pozornost rozhodně zasloužilo. Když si uvědomil, co vidí, zarazil se a váhal, zda některé z místních rostlin nepůsobí na lidi jako halucinogeny.
Na padlém kmeni stromu, který ležel jako molo přes vodní hladinu, tam totiž ležel natažený Wookiee v plášti rytířů Jedi. Enviiho obavy, že je mrtvý, zmizely po pár vteřinách, když se ležící pohnul. Ne moc, jen přiblížil ruku s obřím hadem k puse a mocně si z něj ukousl, kteroužto činností se soudě podle množství užraného zvířete zabýval už nějakou dobu. U nohou měl kolem větve omotaný kus špagátu, jehož druhý konec se bezpochyby nacházel někde pod vodou, a zdálo se, že je víc než spokojený.
Envii tam chvíli jen tak stál, asi šest kousnutí, a poslouchal jeho hlasité žvýkání, jak jedl hada syrového i s kostmi, načež se konečně odhodlal ke konfrontaci.
„Zdravím, mistře,“ pípl, navzdory snahám znít co nejdrsněji, a v myšlenkách už se připravoval na souboj, ať už verbální, nebo na meče.
[„Nazdar,“] zabručel Wookiee, ale kromě volné ruky, kterou mu mávl, se ani nehnul. [„Jestli máš chuť, nech si ji zajít, tenhle je můj, ale snad se brzo chytne nějaká ta čudla a támhle se mi chladí dva lahváče, tak si jeden klidně vezmi.“] Teď už mával jak rukou volnou, tak tou s hadím torzem, ale stále ležel a civěl na fialovou oblohu. Jen pohled na nakousanou mrtvolu stačil, aby se Enviimu udělalo špatně, takže si radši ani nepředstavoval místní ryby.
„Jsem zde z pověření Rady,“ přešel rovnou k věci a snažil se znít rozhodně a neúprosně. A hlavně méně hladově.
[„Copak, zapomněl jsem vrátit knížky do knihovny?“] odvětil mistr a nadále ležel na kmeni.
„Nezlehčujte to,“ napomenul ho Envii, který si náhle připadal jako ten starší ze dvojice. „Radu Váš odchod velmi znepokojil, ozývají se dokonce hlasy, že jste přešel k nepříteli.“ Těch hlasů sice nebylo moc, většině byl mistr příslovečně ukradený, ale jedním z hlavních zastánců teorie zběhnutí byl mistr Windu a to pak trochu měnilo situaci.
[„A mají pravdu,“] mňoukl na to rybář, což vyšetřovatele dost zmátlo. Netušil, že získat přiznání bude tak snadné. [„Jen se podívej, co nepřátel Republiky tady všude kolem je. Třeba támhle ten strom,“] ukázal Wookiee a na chvilku tak přestal dramaticky rozhazovat rukama, za což byl Envii velmi rád.
[„Vidíš, jak drze roste? Jak si dovoluje nezapojit se do té nesmyslné války, kterou Republika rozpoutala? Že se nestydí, měli by ho okamžitě popravit jako velezrádce. A nebo ještě lépe – nahnat sem pár tisíc klonů a udělat tu z toho kůlničku na dříví, oni by si to pak už jeho rebelantští kamarádi stromové rozmysleli.“]
Plácal nesmysly a nejspíš to sám dobře věděl, ale mladý učedník neměl potřebu mu to vysvětlovat. Pak by to ostatně mohlo skončit soubojem mečů a v tom si příliš nevěřil.
„Napsal jste, že si chcete vybudovat vlastní Chrám,“ oponoval mu místo toho argumentem, který figuroval na předních místech Winduovy hitparády.
[„Jo, s děvkama. Na tom teda ještě pracuju,“] bručel chlupáč a obnovil mávání rukama, [„ale Chrám mám stokrát lepší než vy. Ty bys to asi nazval jeskyní, ale je tam míň pavouků a hadů než na celém Coruscantu, jen možná trochu vlhko.“] Envii začal váhat, zda ony nesmysly nejsou spíše metaforami, ale hlavně se soustředil na to, aby v jeho vystupování, hlase a chování vycítil temnou stranu. To byl ostatně důvod, proč ho Rada vyslala.
„Takže Vám mám věřit, že jste pouze jen tak ze dne na den přestal bojovat za ty, kteří potřebují naši ochranu, a utekl jste do divočiny?“
[„V tom se taky mýlíš,“] řekl Wookiee a konečně se zvedl alespoň do sedu, [„utekl jsem z divočiny. Z divočiny, kterou rozpoutal Windu a jeho kamarádi ze Senátu, abych měl po těch letech konečně klid. Po těch letech, kdy jsem se den co den snažil něco změnit. Takže přestaň fňukat a podej mi to pivo, když už jsi tu.“]
Padawan se zamyslel a nejspíš vinou toho ho vůbec nenapadlo vzdorovat. Vytáhl skleněnou láhev z jezera a bezmyšlenkovitě ji hodil mistrovi na kmen. Ten odložil hada a zátky se zbavil rafinovaně o kůru stromu.
„Dobrá,“ pravil klučina nakonec, ačkoliv se netvářil úplně přesvědčivě, „řekněme, že Vám uvěřím. Jak mám ovšem přesvědčit Radu, že nejste bezpečnostním rizikem?“ Mistr sice neměl přístup k vyloženě tajným dokumentům a i ty méně tajné si podle bezpečnostních záznamů nikdy neprohlížel, ale Rada teď nechtěla riskovat nic.
[„Jak chceš, mně je názor Rady úplně fuk,“] odpověděl mistr jednoduše a vypil půlku láhve jedním zátahem. [„Adresu znáš, tak je sem klidně pošli, ale ať dají předem vědět, jinak nestihnu navařit.“] Pohled, jaký pak vrhl na zbytky hada, Enviiho utvrdil v tom, že se mistr prostě jenom lehce pomátl.
„Pochybuji, že by se sem trmáceli, mají povinnosti jinde.“
[„No výborně, takže tahle planeta bude války přeci jen ušetřena,“] rozhodil Wookiee rukama a nepochybně chtěl pokračovat ve vysmívání se politickému aparátu Republiky, jenže jeho bystrému zraku neušel pohyb ve vodě. Rázem byl na kolenou, popadl šňůru a jedním trhnutím z vody vylovil něco mezi chobotnicí a papouškem, z čehož měl očividně obrovskou radost. Popadl příšeru za dvě ze dvanácti chapadel a začal s ní nad hlavou vítězoslavně poskakovat jako smyslů zbavený.
Zešílel, došlo Enviimu. Žádná temná strana, tu by cítil. Jen přišel o rozum z toho, co všechno v posledních letech zažil, to vše završené smrtí padawan. Enviimu bylo najednou ještě smutněji než předtím.
„Na shledanou, mistře,“ uklonil se nakonec, ač si byl jistý, že už ho nikdy neuvidí, „budu na Vás myslet.“ Pochyboval o tom, že ho Wookiee vnímá, když tam tak radostně hopsal, točil chobotnicí a v jednu chvíli s ní dokonce tančil nějaký dost exotický společenský tanec.
[„Pozdravuj,“] odpověděl mu nicméně, takže asi vnímal, ale pak se dál věnoval společnosti, která mu očividně byla bližší – kořisti. Pohled na něj by člověka donutil až ke smíchu, kdyby nevěděl, že se právě dívá na někoho, koho mnozí ještě nedávno považovali za nástupce Qui-Gon Jinna. Naposledy se za ním podíval, jak tam s dětskou hravostí skáče na jedné noze a hází si s ještě živou potvorou, a definitivně se vydal k městu.
Další bojovník za práva bezbranných padl a Envii s tím nemohl vůbec nic dělat. Rozhodl se alespoň pokusit se napsat klavírovou etudu o nešťastném konci jednoho rebela, protože vesmír si zasloužil to vědět. A kdo ví, třeba se tím Envii zbaví těch ošklivých nočních můr.

Champbacca

  • Velmistr
  • Vele le...
  • *
  • Posts: 8459
  • The Choosing One
    • View Profile
    • Metsola
Re: Epizoda 2.6 - Delírium vrací úder
« Reply #5 on: 26. Jan 2012, 16:27 »
Champbaccův deník, záznam třetí, hvězdné datum 01/mango/05

Milý deníčku, jsem zpátky a mám spoustu novinek.
Od minulého záznamu sice uběhl nějaký ten měsíc, takže jdu trochu pozdě, ale lepší pozdě nežli vůbec, že?
Předně musím říct, že přestavování akademie k obrazu svému mi jde přímo na výbornou, možná bych jich měl přestavět ještě pár. Generátor kvantové díry šlape jako hodinky, máme pěkně zařízený i vozový park a droidi právě teď dokončili kopání tunelu do města. Pořád se tam musí chodit pěšky a není to tam zdaleka tak hezké jako po povrchu, ale aspoň tam člověk cestou na pivo nezmokne. Při nejbližší příležitosti hodlám zakoupit nějakou menší drezínu a vybudovat tam koleje, ať je to rychlejší a dá se tudy tahat větší náklad z hospody. V Zeleném lampionu stačily minimální úpravy, maskovaný vchod do podzemí je přímo pod sudem s nějakou nealko slaďárnou pro děcka, na kterou nejspíš nikdo nikdy nesáhne.
Těžba samotná teď trochu stojí, výnos za minulý měsíc je prakticky nulový, ale to proto, že všichni těžební droidi byli jednoduše zaměstnáni jinde. Teď už můžou jít vesele dobývat zelené krystalky, na těch pár kosmetických úprav, co zbývá udělat, jich bude stačit hrstka. Krom toho, že jsem si v pokoji začal zvětšovat knihovnu, budu také chtít lehce upravit jedno ze skladišť, aby se dalo lépe použít jako tělocvična. Nějaká ta žíněnka, žebřiny, možná bazének s můstkem, na kterém se budou moc študentíci vyblbnout a ještě si zaplavat, prostě samé dobré věci.
Práce ale není dost jenom pro roboty, i živé bytosti se do toho opřely s nečekanou vervou. To, že jsem si na Coruscantu půjčil chrámovou databázi, zaměstnalo jak Nevu tím, že na to musel vyrobit heblo, tak Ninu, která následně informace třídila a teď se snaží dekódovat ty tajnější záznamy. První zmíněný navíc dost pokročil ve výrobě úplně geniální sítě vysílačů, díky nimž můžeme posílat zprávy na skoro libovolném kanále na téměř všechny planety Republiky. Sice to strašně dlouho trvá, ale je to nevystopovatelné, což je naše priorita.
I v našem hangáru se poslední dobou děly věci. Nubian, který jsem po zdejší bývalé mistrové zabral, prošel kompletní diagnostikou a odblešením, stejná procedura teď čeká i čtyři nové N-1. Vzhledem k jejich původu jsem považoval za naprosto nezbytné, aby byly řádně prohlédnuty a hlavně zbaveny štěnic, plus bylo třeba do nich zabudovat ovládání hangárových dveří, čehož se Mia ujala s náležitým odhodláním.
Stíhačky přivezl Wyrrgullhuk a přihodil k nim kromě zásob a náhradních dílů taky jednu Togrutu, takže se počet žáků ustálil na konečných osmi, což je o jednoho víc, než je mistrů. Výuka zatím probíhá kolektivně a k mému velkému překvapení to ani moc neskřípe, ale už se začínají objevovat i náznaky toho, jak někteří ze studentů aspirují na padawany doučované individuálně. Kromě Sagwen, která chudák schytala mě už na začátku, si ještě Joya zabrala Fosh a zdá se, že dát dohromady Nevu a Miu je celkem logická volba. Rahm se, navzdory Yussiho snahám, stále odmítá nějak více vázat a vymlouvá se na to, že se chce víc věnovat zahradě než světelnému meči, a rovněž Valla odolává Woallcovu nadbíhání víc než rozhodně. Zmínka o našem externistovi mi nicméně připomněla, že mistr Denyzz enklávu před pár dny opustil, ale hodlá se prý vracet tak často, jak mu to jen jeho povinnosti generála dovolí. Rovněž mi slíbil vyšetření té podivné skutečnosti, že mě v Chrámu hledal kdosi z Kashyyyku, nicméně ještě se neozval.
Kromě záhadné ctitelky se po mně sháněl i někdo další, jmenovitě Envii Laasaen, padawan bývalého mistra Arssadriho. Jeho mistr zmizel neznámo kam, asi na nějakou hypertajnou misi, kde zas pozabíjí hromadu civilistů, a tak byl učedníček poslán po mé stopě. Šikovnost se mu upřít nedá, dostal se velmi blízko, ale setkání se mnou ho s trochou štěstí přesvědčilo, že jsem k temné straně nepřešel, a dá mi pokoj, stejně jako celá Rada.
Když už píšu o mém setkání s tím uchem, nemůžu zapomenout alespoň letmý komentář k místní divočině. Je to tady naprosto boží, džungle je sice drsná a hlavně neustále mokrá, ale běhá po ní takových dobrot, že jsem lepší neměl ani tenkrát na tom banketu v Senátu. O jezeru ani nemluvě, protože pro některé místní ryby by nám špičkové restaurace urvaly ruce a brzo zdevastovaly krásné okolí.
Sagwen se tam sice moc nelíbilo, ale to se poddá. Možná jsem ji tam neměl hned zkraje brát na celých pět dní, ale už je pozdě to měnit a vůbec, Jessica to vydržela měsíc a na Parlara VII ani ryby nebyly.
Svou bývalou učednici jsem mimochodem zachránil z chrámové ošetřovny a dovezl sem, aby si odpočinula pořádně, mimo hlavní galaktické dění. Ta temná čubka ji sice zřídila dost fest, ale pod dohledem statného ošetřovatele se jistě brzy hodí zase do formy. A pak možná přiloží ruku k dílu a naučí prcky něco užitečného.
Kolaudační večírek se povedl na výbornou, jeskyně se nezřítila, ačkoliv se o to Dugové velmi snažili. Což mi připomíná, že při nejbližší příležitosti musím nejen nakoupit koleje na vláček, ale taky odvézt pány muzikanty, jinak to tu za chvíli bude neobyvatelné. Takže bych měl asi vyrazit co nejdřív.
Děti se zatím učí dobře, to nemohu říct, a všichni se už stihli zabydlet, samozřejmě s výjimkou té nejnovější, ale i ta se přizpůsobuje až obdivuhodně rychle. Rahm mi včera vítězoslavně přinesl vlastnoručně vypěstované mango, tak jsem se rozhodl na počest té události pojmenovat podle ovoce celý měsíc, Yari se začalo výtečně dařit v hospodě, Lempix vaří ty svoje špenátové speciality a Fosh mě dnes ráno informovala o dost divných útvarech na dně jezera, které bych asi měl v dohledné době prověřit.
A právě jsem dostal chuť na tu stonožku, co jsme se jí sjeli s Jessicou.

Ta včera také začala strašit po základně v tom debilním kostýmu a s košem dobrot. Jessica, ne stonožka. A já si řekl, že když jsou zase ty zkurvené Vánoce, měl bych taky někomu splnit nějaké to přání. Sice nejsem žádná nadpřirozená bytost (i když...) ani skřítek, ale taky nemusím mít až takové ambice.
Jako první oběť tohoto dobrého rozmaru mi pod pracky přišel Vooj-tae, kterému jsem na chodbě jednoduše oznámil, že jestli chce jít hledat svoje rodiče, ať je za hodinu v hangáru.
Do té doby snad stihnu naházet Dugy do bedny a vymyslet nějakou zatraceně intelektuální práci pro Sagwen, aby jí nebylo líto, že se mnou tentokrát nepoletí.
I may be schizophrenic, but at least I have each other.

Champbacca

  • Velmistr
  • Vele le...
  • *
  • Posts: 8459
  • The Choosing One
    • View Profile
    • Metsola
Re: Epizoda 2.6 - Delírium vrací úder
« Reply #6 on: 03. Feb 2012, 00:12 »
Mia si tlumeně pobrukovala nějakou písničku, kterou měli beztak na svědomí Dugové, a vrtala se v útrobách jedné z N-1. Neva jí sice poradil jakési zlepšováky za pomoci Síly, ale momentálně to zkoušela spíš za pomoci síly. Když to nechtělo odpadnout pod vodopádem výhružek dobrovolně, urazila to hasákem. Pak si ale všimla příchozího wookieho, sebrala veškerou odvahu, která jí po včerejším vánočním polibku zbyla a pospíšila si šéfovi naproti. Mávla hasákem na pozdrav a pak na něj místo původně zamýšleného neústupného vyjednavačského postoje vykulila prosebně oči. „Já bych,“ začala tiše a nervózně, „měla takovou prosbu.“

Onen intelektuální domácí úkol nakonec spočíval ve vypracování krátké eseje o svém oblíbeném literárním díle, ať už je to cokoliv. Možná se to zdá nudné, ale za tu krátkou chvíli s ní jsem si nemohl nevšimnout, že ona má v tomhle trochu otočený pohled.
Plus jsem jí, asi vinou momentálního rozpoložení, slíbil, že se s ní v dohledné době podívám na libovolnou planetu, kterou si vybere, byť by to bylo třeba Serenno. A hlavně, což bylo vůbec nejpřekvapivější, že ji tam nebudu nutit jíst místní bezobratlé.
Teď však bylo třeba připravit loď k výletu na Shelkonwu, tu loď, před kterou mě vrchní mechanička zastavila s nějakou zajisté troufalou prosbou.
[„Sem s tím, dneska naděluju,“] odpověděl jsem podezřele mile a koukal, jestli s tím jako budu moct odletět.

„No,“ podrbala se Mia hasákem ve vlasech, „jde o Jeffa. O toho… toho, co sem přijel se mnou. On sice nemá žádné zvláštní a potřebné schopnosti, aby se tu mohl učit, ale umí celkem dobře vařit.“ Pokrčila váhavě rameny. „A vypadat dekorativně. Občas. A i když sice neplánujeme žádné náborové plakáty nebo sexistickou reklamu, tak mě napadlo, jestli by tu třeba nemohl dělat kuchaře… nebo aspoň uklízečku.“

Matně jsem si vzpomínal, že nějaké svoje plus jedna někdy strašně dávno zmínila, ale od té doby jsem už úspěšně zapomněl mnohem zajímavější věci, takže se nebylo čemu divit, že jsem se chvíli zamyšleně drbal na hlavě a tak vůbec.
[„No,“] začal jsem a konečně přestal s tím drbáním, protože rozptylovalo, [„pravdou je, že ten špenát už mi docela leze krkem. Umí dělat něco s masem?“] Lempixovu špenátovou směs jím teprve tři dny, z toho jednou jsem ho spíš nejedl než jedl, a není to vyloženě za trest, ale řízek je prostě řízek.

Mia se zatvářila velmi odhodlaně a začala energicky poklepávat tou těžší částí hasáku o svou dlaň. „Jestli
 neumí, naučí se.“


Ok, to zní nadějně, tak proč vypadá tak nervózně?
[„Takže v čem je háček?“] zeptal jsem se přímo a doufal, že přijde něco zajímavého, ale jen tak jako decentně, žádné masové vraždy, víme.

„Že bude asi hodně těžké ho přesvědčit, že sem vlastně vůbec nechce, aby se sem dostal.“ Pronesla a pak se zarazila, aby si tu větu ještě jednou v hlavě přebrala, což příliš nepomohlo. „Víte, jak to myslím. Nebo ne?“

[„Jo takhle,“] mávl jsem rukou. [„Už se mi povedlo obalamutit Zeldu, aby se vykoupal, jeden kuchař by neměl být problém.“] Přemluvit obecně Duga k jakékoliv hygieně byl obvykle úkol naprosto nemožný, tuplem u tohohle zatvrzelého naturalisty. Ovšem Síla je mocná a nakonec šel i bez kachničky, takže není důvod se domnívat, že její kolega by představoval větší potíž. A pokud jo, holt se mu obrátí mozek naruby a uklízet lomeno vařit budou roboti, ti sice moc neodhadnou množství soli, ale zas nezakládají odbory a to on by mohl.

„Takže to mám brát jako souhlas?“ přestala poklepávat hasákem.

[„Jo,“] odvětil jsem bleskově, nevěda, jakou katastrofu tím na celou akademii přivedu.
[„Ale nejdřív si musím někam zaletět. Můžu?“] Ten dotaz možná vypadal komicky, ale kdo ví, co všechno stihla rozebrat, zatímco jsem se nekoukal.

Mia nejdřív vypadala, že mu skočí okolo krku, ale pak si to rozmyslela. „Díky a jo, jasně. Nubian je…“ zamyslela se nad tím, jestli dala do pořádku všechny motory nebo ne, „…v naprostém pořádku.“ Ujistila ho.

[„Ať Fosh nachystá uzenáče, na snídani budeme zpátky,“] zahlásil jsem náhodně, nastoupil a spustil diagnostiku systémů, čistě pro jistotu, kdyby náhodou někde zapomněla utáhnout šroubek. Vooj-tae měl na příchod posledních třicet osm minut, pak letím bez něj.

HR Mia & Mgt Champbacca
I may be schizophrenic, but at least I have each other.

Champbacca

  • Velmistr
  • Vele le...
  • *
  • Posts: 8459
  • The Choosing One
    • View Profile
    • Metsola
Re: Epizoda 2.6 - Delírium vrací úder
« Reply #7 on: 05. Feb 2012, 17:12 »
Mia po rozhovoru s Champbaccou vyrazila odhodlaně pro Jeffa kamsi, kde na ni měl v domluvený den počkat. Postávala tam poněkud nervózně, protože nikdy nemohla tušit, jestli jí ta nezvedená banda v enklávě nerozkrade součástky, které tak prozíravě odmontovala ze stíhaček a nestačila je ještě přimontovat zpátky. Vždycky se mohly na něco hodit. Minule někdo podnikavý z kuchyně usoudil, že přední část pláště by se dala využít jako wok, takže než jim ho stihla Mia znovu zabavit, celá jídelna se cpala smaženými nudlemi nebo alespoň něčím, co je mělo připomínat. Ten kuchař už tam byl vážně třeba. Ale kde se flákal?
Že jí to ale trvalo... Povzdechl si zmíněný neznatelně.
Po tom, co ho přestalo bavit počítat cosi zelenožlutého, co se píďalilo po zemi a posléze do korun stromů a mnohonohé neidentifikovatelné cosi s kamuflážními barvami, které na něj zasyčelo, když se do toho pokusil dloubnout klacíkem, se jako neodbytné potvory znovu přihlásily myšlenky... nebo spíš výčitky svědomí? Je to možné.
Neodbytně se mu totiž vracely k té výměně s Miou. Překvapilo ho, jak reagovala. Překvapilo ho i to, jak moc ho to žralo. Takhle ji vidět... ublížit jí nechtěl. Zpětně vzato, mnohem radši by ji držel v náruči, hladil ji po vlasech a šeptal jí do vlasů, že to bude dobré. Zneklidňující představa. Tomu, že se musel stopnout, aby to pak v jeho myšlenkách nepřešlo v nějaké holosoftporno, se ani nedivil... ale stejně. Zpytoval svědomí, až se tomu sám divil.
Podobná činnost by ho pravděpodobně po delší době zničila, takže se jal radši vymýšlet, jak Miu přivítá, až se odkudsi vynoří, vrátí, jestli vůbec...
No a díky tomu se teď krčil jako nějaký predátor na větvi nejbližšího stromu a plánoval si, jak ji vyleká. Seskočit za ni a bafnout ji do náruče, aby mu náhodou neustřelila hlavu. To by se ovšem musel dostat ještě o nějaký ten metr ještě dál po větvi. Opatrně, pomalu, přeci jen byla poněkud slabší... pod jeho vahou dřevo kleslo dolů a skřípavě zasténalo. Potlačil zaklení.
Mohl by doufat, že si toho nevšimne, ale bylo ještě hůř.
Mia věrná svému výcviku paranoidního zabijáka se bleskově otočila na místě a vystřelila po zvuku, ani nemusela příliš mířit.
I tak to bylo příliš blízko. Potlačil vyjeknutí a trhnul sebou instinktivně nazad... a v té chvíli mu ruce na navlhlém kulatém dřevě pokrytém jakýmsi mechem sjely.
Jen dlouholetému tréninku v cirkuse vděčil za to, že si nic nepolámal. Takhle se jen vyválel pořádně na zemi.
Zdvihl hlavu a zazubil se na ni. „To od tebe nebylo vůbec hezké, Bloncko.“
„Nápodobně.“ Ušklíbla se a zastrčila blaster zpátky do pouzdra. „Kdybych tě trefila, mohl by sis za to sám.“ Stejně ale pohledem zkontrolovala, jestli náhodou není nějak víc pochroumaný. Když se ujistila, že mu zřejmě opravdu neublížila, nasměrovala ho zpátky po směru, ze kterého přišla. „Nezapomeň, že tam nechceš trefit.“ Upozornila ho důrazně, protože si nebyla jistá, jak moc by jí byl vděčný, kdyby na něj zkoušela nějaké myšlenkové triky, které jí stručně vysvětlil Neva asi deset minut předtím, než se vydala na cestu.
Toho ovšem zmátlo natolik, že  mu zbytek cesty zabralo uvažování, kam všude by trefit nechtěl.   
Což ovšem vedlo právě k tomu, že trefil tam, kde to bylo potřeba a to na základnu. Mia to navzdory okolnostem brala jako dobré znamení a radši se nepodivovala nad tím, jak je to vůbec možné. „No tak jsme tady.“ Prohlásila, když ho dovedla do „svého“ hangáru, kde se válela spousta materiálu, který v sobě zahrnoval čtyři N-1, ovšem v nerozpoznatelném stavu. „Já to musím dodělat, než se vrátí šéf, takže si to tady zatím prohlédni. Kuchyň hledej po čuchu, ale bacha, některé dny se to dá splést i se záchody.“
„To mi chceš říct, že tady chči-... ehm, močí do hrnců nebo co?“ zhrozil se Jeff. Kam se to jen dostal?
„Ne, tím chci říct, že potřebují kuchaře. Mazej.“ Zakoulela očima a na chvilku se zamyslela, kde nechala hasák, aby mu s ním pohrozila. Ležel tam, kde ho nechala, ale byl příliš daleko, aby na něj dosáhla. I když vlastně… pořád ji to stálo dost soustředění, protože to odmítala trénovat, ale i tak se hasák nakonec zvedl z hromádky zbytečných matiček a přistál Mie v ruce. Poklepala si s ním o dlaň a potěšeně se pousmála na Jeffa.
„Zadarmo ani gizka nehrabe,“ zamumlal Jeff s pohledem upřeným na hypnotický pohyb hasáku. Pak mu na tváři vykvetl výraz téměř zlomyslný. „Dobře, půjdu oblédnout terén,“ kapituloval zdánlivě a zadíval se jí do očí. „Chtělo by se tady po mně, abych makal, ale o zázemí ani slovo... což znamená, že pokud už ti tady ti...“ mávnutím obsáhl prostor hangáru. „zařídili někde komůrku, spím tam s tebou. Zatím...“ Oznámil jí nekompromisním tónem a pak na ni s velmi dvojsmyslným úsměvem mrknul. „Neboj, Prkýnko, dám si záležet, aby sis to užila.“ Jestlipak se zlepšila i v házení hasákem?
Zlepšila, ale ukazovat mu to nehodlala, protože na to neměla čas. A ani na to, aby ho ujistila, že spát může, kde chce, ale do Nubianu ho nepustí, až se jí její pochromovaná ložnice vrátí z výletu. „Jen abys nelitoval.“ Zamumlala k jeho zádům a rozhodla se následující dny věnovat jen obří stavebnici.
I may be schizophrenic, but at least I have each other.

Champbacca

  • Velmistr
  • Vele le...
  • *
  • Posts: 8459
  • The Choosing One
    • View Profile
    • Metsola
Re: Epizoda 2.6 - Delírium vrací úder
« Reply #8 on: 05. Feb 2012, 17:13 »
Po návratu ze Shelkonwy jsem se na Miu Leptonis opět příliš neohřál. Nebo přesněji nezmokl.
Všechno se seběhlo tak rychle, že už si vlastně ani nepamatuji detaily, ale pravdou je, že nějaké tři dny po návratu jsem ve virtuální schránce skutečně nalezl anonymní dopis od ctitelky, konkrétně žádost o setkání. Odesílatel nadále skrýval své záměry a napsal v podstatě jedinou větu, a to že by se mnou potřebovala mluvit.
Bleskově jsem odpověděl, že klidně, neboť mám zrovna úplnou náhodou cestu na Kashyyyk, ať jen upřesní místo. Po odeslání mi pak nezbylo než jít obstarat tu náhodu, to jest zajistit nějaký dobrý důvod k návštěvě mé rodné planety.
To naštěstí nebylo tak těžké, stačilo si vzpomenout na nedávno oslavovaný svátek vánoční, který Jessice očividně dost prospěl. A protože jsem si moc dobře pamatoval, jak se jí na Kashyyyku vždycky, nebo minimálně většinou, líbilo, rozhodl jsem se jednoduše pro lehčí ozdravný výlet. Trochu se proběhneme po plážích, prolezeme po stromech, zhoupneme na liánách a dáme si do nosu, ideální dovolená. Sagwen tentokrát poletí s námi, je na čase, aby si zase trochu rozšířila obzory, navíc výlet ve třech bude bezpečnější než ve dvou. Já se holt jedné noci na chvilku vytratím, vyřeším tu záležitost s anonymem a všichni budou spokojení.
A protože jsem si při stavění rozvrhu chytře naskládal všech pět přednášek do dvou po sobě jdoucích dnů, měl jsem dnes již na zbytek týdne v podstatě volno, takže nebylo třeba se dále zdržovat. Zpátky budeme coby dup a Sagwen možná ani nepřijde o svou oblíbenou hodinu historie.
Najít ji nebylo těžké, neboť právě končil Joyin Úvod do studia hmyzí poezie. Na posledních deset minut jsem si také sedl do přednáškové místnosti a poslouchal něco málo příkladů verpinského naturalismu. Ač to bylo fascinující, přeci jen se mé myšlenky věnovaly spíše úvahám na to, co všechno budeme na Kashyyyku provádět a jestli už Jessica zvládne i nějakou těžší gymnastiku.
Hodina záhy skončila a já si u dveří odchytil Sagwen, která byla nově získanými znalostmi zjevně úplně nadšená, protože mi místo pozdravu zarecitovala úryvek z manifestu geonosianské moderny. Pochválil jsem jí zejména dikci, s jakou vyslovovala jednotlivá těžko přeložitelná slova a obratem jsem jí řekl, ať si jde zabalit věci, že se letíme podívat do největší knihovny, jakou kdy viděla. Pro mě to sice bude znamenat zastávku ve Rwookrorroo a pro ni nejspíš zklamání, protože holoknih tam asi moc mít nebudou a jiné si sotva přečte, ale co bych pro ni neudělal, žeano?
Spěšně odběhla, jen se ještě vrátila s dotazem, co že je to vlastně za planetu, a pak už jsem ji až do odletu neviděl. To nicméně netrvalo dlouho, neboť najít v kuchyni Jessicu a přesvědčit ji k odletu netrvalo víc jak čtyři minuty a jedno ochutnání moučníku, který připravovala. Puding jsem jí pochválil, ale protože to měla být bábovka, moc nadšená z toho komplimentu nebyla.
O půl hodiny později už jsem žhavil motory Jungle Jetu a voda, atmosféra ani půlka galaxie nebyla dostatečnou překážkou v dosažení mého cíle tam v dálce. Po stlačení páky hypermotorů se před námi objevil klasický modrý tunel a já si uvědomil, že bordel po bandě Dugů tam dole patrně ještě nikdo neuklidil. Ne že bych se divil.
Nakonec to nebylo tak zlé, tedy zejména proto, že jsem úklidem pověřil lenošící roboty. Já sám jsem nic moc nedělal, já to organizoval.
Než tunel skončil a my se ocitli na oběžné dráze Kashyyyku, byla už celá loď vzorně uklizená a mně nic nebránilo v tom, abych loď začal navádět na přistání. Pro jistotu jsem zkontroloval poštu, ale upřesnění souřadnic nepřišlo, takže první zastávkou nemohlo být jiné město než to hlavní. Už jenom to, že jsem mluvil místní řečí, nám při rozhovoru s letovou kontrolou dost pomohlo, zjištění, že se zajímáme o kulturu a knihovnu zvláště, nám pak zajistilo moc pěknou přistávací plochu nedaleko od zmíněné budovy.

Ďalší výlet do neznáma. O Kashyyyku som čo-to zistila z holonetu a zistenie, že sa tá planéta hemží postavami ako je moj terajší majster, ma naplnila širokým spektrom pocitov, od zvedavosti až po panický strach. Snažila som sa to nedávať moc najavo, no majster to na mne očividne videl a asi si moju neistotu i trošku užíval.
Napriek informáciám z holonetu ma architektúra města príjemne prekvapila. Hej, možno tie výlety s majstrom predsalen začínajú mať vplyv. A tak som začala písať poznámky pre Joyce, ktorá mi zadala kvázi domácu úlohu a sice popísať čo najpodrobnejšie miestnu kultúru, spoločnosť, architektúru, hudbu, či čokolvek zaujímavé na čo tu narazím. Pre lepší výhľad a prípadný obohacujúci komentár majstra, predsalen to bola pravdepodobne jeho rodná planéta, som sa vydala do kokpitu.
„Majster? Dúfam, že neruším. Môžem pár otázočiek?“

[„Sem s nimi,“] pravil jsem jednoduše, stále napůl zaměstnaný přistáváním, [„za chvíli vystupujeme, takže je nejvyšší čas.“]
Loď bezpečně dosedla na dřevěnou plochu, všechny budíky, a že jich na palubní desce bylo, potvrzovaly bezproblémovost přistání a zbývalo tedy už jen otevřít rampu a jít si užívat všeho, co si pro nás Kashyyyk připravil tentokrát.

„Tipujem, že toto je vaša rodná planéta, však? Čo by ste mi vedeli povedať o tunajších obyvateľoch? Čoho by som sa mala vyvarovať, aby som neurazila ich prípadnú pohostinnosť? Existuje tu aj nejaký špeciálny pozdrav, alebo niečo podobné? A vôbec, nejaké zvyky, či obyčaje, ktoré by som mala poznať, aby som nesposobila nejaké faux-pax?“, vysypala som to všetko presne podla poznámok, a čakala s holopadom pripravená zaznamenávať si dôležité veci.

Chtěl jsem odpovědět hned, ale jak se valily další a další otázky, byl jsem z toho trochu vedle. Nakonec jsem byl docela rád, že jsem si vůbec vzpomněl, jak to celé začínalo.
[„Jo, je,“] potvrdil jsem jí první domněnku a nad tím dalším se musel chvilku pozastavit. Přeci jen jsem tu strávil jen pár prvních let a těch pár výletů během služby v Řádu mi taky moc nepomohlo. Většina z těch služebních výletů byly, co si budeme povídat, tak trochu katastrofy.
[„Hlavně se ničeho neboj,“] shrnul jsem nakonec všechno, co jsem si v hlavě stihl sesumírovat, [„pokud jimi nebudeš opovrhovat a sem tam ukážeš zájem, nemůže se ti nic stát.“] Pokud se tu samozřejmě někde nepotuluje pitomec Snoovova formátu, ale to bych se spíš divil.
Zvedl jsem se z pilotního křesla, zamkl ovládání a pokynul dámě, ať jde na rampu první. Jessica už tam nepochybně stepovala a strašně se divila, co nám to tak trvá.

Nestihla som ani poďakovať a už som nasledovala majstra von z lode. Zhlboka som sa nadýchla a ruka sa mi rozbehla po holopade v snahe zachytit čo najviac z okolitej atmosféry.

Já se dál nezdržoval, vyběhl jsem ven taky a měl jsem tak příležitost vidět ještě kousek zad Jessicy, která zaplula do nejbližší pekárny, bezpochyby aby to tam vybílila, jako ostatně vždycky. Z legrace ji varovat, že bude tlustá, jsem si dovolil jen jednou.
Zkusmo jsem prohrábl kapsu na opasku a k vlastnímu překvapení našel kartičku do knihovny, kam jsme právě mířili. Sice byla šedesát let propadlá, ale to se nějak ukecá, místní si na byrokracii až tak neportpí.
[„Jsem sám zvědav, jak se to tam od minule změnilo,“] ucedil jsem tak nějak spíš pro sebe a vyrazil do města. Byl pozdní večer, v ulicích už ruch utichal, ale nebylo třeba se obávat, že jdeme do zavřeného. Knihovny, pekárny a holičství jely na Kashyyyku vždycky nonstop.
Zpráva, která mi o pět vteřin později přišla, značně měnila situaci. Kontakt odpověděl, že je teprve na cestě k planetě, ale ať na ni klidně počkáme ve vesnici, jejíž jméno mi bylo podezřele povědomé. Až navrativší se Jessica mi ale potvrdila, že to je TA vesnice, kde jsem se na jeden Den Života ožral tak do bezvědomí, že si nepamatuji předchozí dva dny. To značně zamíchalo našimi plány a vzhledem k tomu, že jde možná o nějakou recidivu, jsem se rozhodl kašlat na tajemství a Jessicu s sebou vzít.
Sagwen z toho naproti tomu moc velkou radost neměla, zejména ne teď, když jsme byli prakticky na dosah od místní gigantické knihovny. Nedalo se nic dělat, nejlogičtější řešení, které se teď nabízelo, jsme prostě vzít museli.
Zanechali jsme tedy Miraluku svému osudu mezi knihami, s nařízením mít u sebe vždycky zapnutou vysílačku, kdyby něco, a Jungle Jet zamířil přes nezměrnou masu stromů neomylně na sever, k horské vesničce Karrambacculek.
Protože ve zprávě jasně stálo, že máme počkat v přístavu, neměli jsme naspěch a po otevření rampy jsem stále seděl v pilotním křesle a koukal tam ven, s výrazem naprosto soustředěným, to všechno za horečné snahy vzpomenout si aspoň na střípky toho, co se tu tenkrát stalo.
[„Cítím narušení Síly,“] řekl jsem nakonec prorocky, vytáhl z dobře schované přihrádky v palubní desce flašku whisky a nalil dva přípravné panáky.

Ani se na něj nepodívala, jen do sebe kopla nabízeného panáka, zašlebila se a poslala prázdný skleněný kalíšek na přidání.
„Mám ti vrazit, nebo to udělá někdo za mě?“ odpověděla stejně prorocky a vzpomněla si, jak s ní z téhle vesnice utíkal, zatímco po nich házeli docela ostré oštěpy a on ji používal jako živý štít s tím, že do malých holčiček se trefit netroufnou. Troufli a měli i docela dobrou mušku.

[„Tak dramatické to snad nebude,“] odtušil jsem po polknutí a silně doufal, že mám pravdu. Rozhodně by se nemusela opakovat ta akce tenkrát v Hrrombarwwooku, kde po nás nakonec i stříleli. Sadisti, ale co čekat od Snoovových kamarádů, žeano.
[„Každopádně ještě jeden do druhé nohy rozhodně neuškodí.“]
Jak jsem řekl, tak se stalo. Venku trochu sílil vítr, ale nic dramatičtějšího se nedělo. Dokonce ani obvyklý uvítací výbor se nekonal, což sice bylo trochu podezřelé, ale na druhou stranu jsme parkovali teprve před chvilkou a vůbec, je to spíš šaškárna pro turisty.

„Zajímalo by mě, jestli je Chlouppkův prastrýc stále náčelníkem. Jestli jo, seš mrtvej,“ nasála místní vzduch do plic. Nebyl vůbec špatný.

To bych taky rád věděl, chtělo se mi říct, ale asi by to nebylo úplně motivační. Vlastně to celé bylo strašně vtipné, ten divný pocit, skoro hraničící se strachem, a přitom se v podstatě vůbec nic neděje. Nebo ano?
[„Jdeme ven,“] zavelel jsem rozhodně, nebo to tak aspoň s trochou štěstí znělo, a rázně jsem se zvedl z pilotního křesla. Rampa čekala.
Venku už se stmívalo, ne že by tu v tom stínu stromů někdy bylo výraznější světlo, a vítr sem nesl docela líbivý odér lesa. Na plošině jsme byli jedinou návštěvou, na vesnici bylo v dálce sice vidět, ale ztrácela se v černém závoji, a spadnout ze spojovacího můstku, let by skončil po pár kilometrech o skálu. A v něčem podobném jsem se prosím pěkně narodil.
[„Kdyby ses chtěla setkat s neznámým temným mstitelem,“] prolomil jsem nakonec ticho, [„jak velké zpoždění bys simulovala?“] Spoléhat na to, že coby lidská samička odhadne psychické pochody v hlavě té wookieeské, bylo sice trochu krátkozraké, ale momentálně jsem stejně neměl moc jiných možností.

„Podle nálady. Pět až patnáct minut,“ pokrčila rameny a otočila se za skořicovou vůní přicházející od vesnice, nepochybně z otevřeného okna jedné domácnosti.

[„Tak holt počkáme. Hlavně nikam nelez,“] snažil jsem se varovat ji, aby to zas nedopadlo jako tenkrát v té vesnici, jejíž jméno už jsem úspěšně zapomněl. To se sice nakonec vysvětlilo a dokonce dostala odškodné v podobě masového perníku za to, že ji ten pekař málem přerazil vejpůl, když si myslel, že je zlodějka, ale tady jsou třeba větší pruďasové.
Ve skutečnosti jsem ji ale teď moc nehlídal a spíš se dál soustředil na čtení stop v Síle. Něco tu bylo vážně strašně divného, ale těžko říct co. Opřel jsem se o podpěru lodi a koukal do dálky na poklidně letící hejno ptáků a snažil se předstírat, že všechno ostatní je mi úplně ukradené. Marně. Divný pocit naopak stále sílil a já byl čím dál tím víc přesvědčen, že ať už tu jde o cokoliv, bude to průser nejen pro mě, ale ohrozí to bezpečnost celé enklávy.
[„Zatracené ženské,“] mrmlal jsem si pod vousy a vzpomínal na další veselé příhody, kdy nás málem někdo zabil proto, že některý z nás dvou vlezl někam, odkud ho ten druhý odrazoval.

Taky vzpomínala. Jak se jednou zhulili, poslední sušenka, kterou měli, jim spadla do studny a při jejím lovení se oba málem utopili. Nestihli kvůli tomu briefing s Radou a za trest jim dali tři dny nucených prací ve stájích burtských slimáků, odkud je vyhnali již po…
„Zatracené ženský,“ přitakala a v dálce zahlédla siluetu postavy, kterou díky dlouhodobému vystavení wookieeské populaci bez větších problémů identifikovala jako ženskou.

Vzhledem k tomu, že jsem kromě toho povzdechnutí neslyšel nic z očekávaného karambolu, jak někam vlezla a někdo ji odtamtud vyhazuje, podezřívavě jsem se otočil směrem k ní. Takže mi ani neuniklo, kam se dívá, a mohl jsem se odlepit od vzpěry s cílem jít té příchozí směle naproti. Nemusí nutně vědět, že se mi z ní ježí chlupy zdaleka nejen na hlavě, že.
Jenže jak jsem vykročil, Vesmír znovu projevil svůj třeskutý smysl pro humor a stalo se něco mnohem vtipnějšího. Jak jsem vykročil zpod trupu lodi, cosi na mě skočilo, bez jakéhokoliv varování v Síle, a začalo mě to kousat do nohy.
Mé prvotní zděšení se ještě umocnilo, když jsem si tu agresivní příšeru mezi odrážením jednotlivých výpadů prohlédl – ono to totiž nebyla příšera, ale nějaké zdejší mládě. Trošku přežrané a navzdory celkově zlatavé srsti divně zrezlé, ovšem o to víc agresivní a jelo mi nevybíravě po nohou. Nemít holinky, asi bych schytal pár ošklivých ran, protože uhýbat jsem nestíhal a na protiúder nejsem dost sadista, nicméně mě ta situace už začínala docela prudit.
Jessica stála tak daleko, zvábena vůní čerstvých koláčků, že si zpočátku toho tichého vrahouna začátečníka ani nevšimla, ovšem teď už se otočila a bylo třeba jednat. Kdyby mě přeprala tahle chlupatá kulička, tak už je to se mnou v pěstních soubojích fakt hodně špatné.
Úspěšně jsem se vyhnul dalšímu nájezdu a využil toho k výpadu. To skrček zjevně nečekal, takže se záhy ocitl v mém sevření, respektive jeho noha se ocitla. Zvedl jsem ho jednou rukou do vzduchu, pěkně hlavou dolů, bestii, a trochu důkladněji si ho prohlížel. Musí to být asi fakt drsná vesnice, když tu jsou předškoláci schopní málem sežrat kolemjdoucího mistra Jedi.
[„Hele, co jsem chytil na botu,“] pochlubil jsem se Jessice, ale pravdou je, že s příchodem domorodé samičky mi vyvstávala otázka, co s úlovkem dělat před ní. A ačkoliv byla celkem daleko, zjevně si souboje všimla, protože přidala do kroku.

Jessica vytřeštila oči překvapením, ale vzápětí se již mračila.
„Ty!“ a tím ty nemyslela Champieho, ale toho malého skrčka. Toho, když ji spatřil, přešla bojovná nálada a najednou se spíš scvrkával. Champie nasadil nechápavý výraz, který patřil k jeho standardním mimickým schopnostem. Chvilku jsem se seriózně bál, že mluví na mě. „Přestaň nebo ti sním všechny koblihy!“ zubatá bestie nerozuměla ani slovo, takže se stále zmítala a vypadalo to jak v nějaké grotesce.
Jess zamžourala na ženu blížící se mílovými kroky a měla pocit, že je jí nějak povědomá.

K žádným komentářům jsem se nedostal, protože v tu chvíli k nám dorazila decentně udýchaná vesničanka, která posledních pár desítek metrů brala vyloženě atletickým sprintem.
[„Zdravíčko,“] pozdravil jsem, přeci nezapřu své slušné vychování, [„tohle je vaše?“] Dotaz byl doprovázen decentním zamáváním rukou s outěžkem, aby viděla, že úlovek je čerstvý. Teda, že dítě je živé, tak.
[„Jo, je,“] vypadlo pro změnu z ní a na přibližovacím kurzu nepolevovala, takže už ode mě byla jen pár kroků. [„Ale to není tak úplně všechno, Champie,“] řekla nakonec, když stála sotva tři kroky od našeho veselého kroužku imitátorů španělské inkvizice.
Moment, ona zná moje jméno. A to není všechno, používá ho taky v jeho deminutivní formě, což je privilegium rezervované pro těch pár infantilních bytostí, z jejichž rtů to nezní divně. A občas pro mistra Denyzze, který si sem tam prostě nedokázal pomoct. Divný člověk, když nad tím tak přemýšlím.
[„Jasně, …“] spustil jsem opravdu velmi pomalu, to abych měl čas zkusit přijít na to, s kým mám tu čest. To vzalo za své pár okamžiků poté, kdy jsem to prostě vzdal a snažil se vzpomenout si alespoň na jedno typické wookieeské ženské jméno, se kterým bych měl největší šanci uspět. Taky marně.
[„Erris,“] představila se naštěstí sama, když viděla moji do nebe volající bystrost. Ještě že jsem s žádným typickým jménem nepřišel, to by byl teprve průser.
[„A ten kluk je taky tvůj,“] doplnila nakonec a ozvala se rána a klení, to jak jsem v šoku dítě pustil. Já na sucho polkl a počítal vteřiny do chvíle, kdy Jessica umře na záchvat smíchu.

K smrti neměla daleko, krákavě se chechtala v záchvatu smíchu, až ji vypadly umělé zuby a nejspíš si u toho zlámala žebra. Až když popadla dech a zuby ze země a otřela si slzy, tak se rudá dostala ke slovu. „Teto, nebude to omyl? On na takové věci není: Děti, ženské, sex…“ došla k Erris  a objala ji, protože se spolu viděli naposledy po pohřbu její mámy. Byla to Chlouppkova sestřenice.

Za normálních okolností by tohle byla přesně situace, kdy bych jí okamžitě začal oponovat, prostě proto, že je to docela dobrá rozcvička argumentace. Jenže, krucinál, vždyť ona měla pravdu. Kdybych měl s někým dítě, neměl bych si aspoň něco pamatovat? Já chápu, že u někoho, kdo jako já upřednostňuje učení praxí nad teorií, se dá podobný přešlap pochopit, ale vždyť já bych ani teoreticky nevěděl, jak na to.
Skrček, tedy můj potenciální syn, naštěstí nevyužil příležitosti a místo opětovného útoku si ublíženě zatlačoval bouli do hlavy. Kombinace jeho vyčítavého a jejího omluvného pohledu byla sice smrtící, ale stejně jsem si ze všech sil snažil udržet důstojnost a zdravý rozum.
[„Ne že bych to chtěl nějak zpochybňovat,“] pokračoval jsem opět velmi pomalu, [„ale tohle je na mě trošku rychlé, víš? Jsi si jistá?“] U Baccovy šavle, nějakou debilnější otázku tam nemáš? pokáral jsem sám sebe a snažil se to rychle, leč zjevně marně, napravit.
[„Chci říct, vždyť jsem tady půl století skoro nebyl, to musí být nějaký omyl.“] Zmiňovat teď zlaté pravidlo všech alkoholiků, že co si nepamatuju, to se nestalo, asi taky nebude úplně taktické. Lepší by bylo prostě zdrhnout, ovšem to by zas bylo nezodpovědné, zejména od někoho, kdo teď velí akademii odpadlých rytířů Jedi.
[„Skoro,“] vypíchla lehce podrážděně to, pro ni zjevně klíčové, slovíčko. [„To si nepamatuješ tu oslavu Dne Života před sedmi lety?“] upřela na mě ta velká černá kukadla a já byl tak trochu v háji. Na tohle by v Chrámu taky měli myslet a začlenit to do osnov, mimochodem.
[„Nooo... ne?“] zkusil jsem to zoufale a kopanec, co jsem od prcka schytal do kolene, jsem si vlastně docela zasloužil. Abych zapadl, nahodil jsem rovněž ublížený výraz a zahleděl se směrem k Jessice, jako bych se ptal, jestli jsem fakt tenkrát byl až tak na sračky. Sice jí bylo nějakých dvanáct, ale o to míň toho pila sama a tím důvěryhodnější její svědectví bude.

„Já až moc…,“ řekla, aby se na ní nezapomnělo a aby aspoň částečně odpoutala ohnivou pozornost od chudáka kurevníka. „Na jeho obranu bych ráda podotkla, žes ho do postele zatáhla ty.“ Znásilnice jedna.

[„Jo!“] chytil jsem se házeného stébla a s otevřenou pusou vymýšlel nějaké lepší argumenty. Moc mi to, tradičně, nešlo. Zejména proto, že jsem si v tu chvíli začal prcka prohlížet přeci jen trochu důkladněji a nemohlo mi ujít, že jisté podobnosti tam prostě fakt jsou.
[„Ale...“] začala protistrana, jenže to jsem nemohl dopustit. Ještě by ze mě udělala někoho, kdo se každou chvíli ožere jako hovado a pořídí si dítě, což není pravda, protože tak jako tady jsem se neožral nikdy. Nikde prostě neměli dostatečně silný alkohol.
[„Žádné ale,“] skočil jsem jí do řeči, aniž bych moc tušil proč, [„tos mi nemohla dát vědět dřív? Klukovi je šest a ty mi to milostivě sdělíš až potom, co mi málem sežere nohy?“] Přejít do ofenzivy asi nebyl úplně dobrý nápad.
[„Což byl mimochodem fakt dobrý manévr,“] pokynul jsem uznale synovi, abych to trochu odlehčil, ale asi se mi to moc nepovedlo, protože protistrana měla pořád jen krůček k pláči.
[„Já myslela, že to zvládnu, ale když on je...“] chvíli hledala vhodná slova, načež se spokojila s tím, které mi toho řeklo nejmíň, [„po tobě.“]
[„A to je špatně?“] obořil jsem se, opět trochu moc útočně. [„Jestli se mu smějou, že je zrzavý, tak ho přebarvíme. Jessica tu určitě má nějaké barvy. Nebo ty prevíty zmlátím, není problém.“]
Proč mám najednou takovou blbou potřebu ochraňovat právě nalezenou rodinu, ačkoliv na ně současně s tím řvu jako na chuligány?
[„Nejde o to, jak je barevný,“] odpověděla po chvilce váhání, ale já věděl, že to je lež. Mně se jako zrzavému smála půlka vesnice a byl jsem fakt docela rád, že jsem vypadl. On byl ještě k tomu narezlá blondýna, to mu patrně každý den i sežrali svačinu.
A ačkoliv asi chtěla pokračovat, mrňous asi cítil, že bude efektivnější předvést, v čem že tedy ten problém je. Zavřel oči, natáhl ruku a jedna z ležérně položených beden na kraji přistávací plochy se po chviličce zvedla do vzduchu. Což mě upřímně docela zaujalo, protože mu to možná trvalo, ale já v jeho věku podobné věci rozhodně nezvládl.
[„Jo, je mi to jasné,“] odtušil jsem, aby věděla, že mi to fakt jasné je, a v duchu zaklel, protože teď se to fakt asi trochu zkomplikuje.
[„Jess,“] otočil jsem se na svou bývalou padawan, [„počkáš v lodi? Já to tu nějak pořeším.“]

„Ne ne ne, tohle si nenechám ujít. Spíš bych měla dotáhnout Sagwen, naší malou stenografku, ať to máme zachovalé slovo od slova i pro příští generace a nojo, tak já teda jdu, ale oštěpy dnes chytáš sám.“
I may be schizophrenic, but at least I have each other.

Cae Vitthar

  • Hráč v záběhu
  • Lemra hyperlíná
  • *
  • Posts: 48
  • Updating...
    • View Profile
Re: Epizoda 2.6 - Delírium vrací úder
« Reply #9 on: 20. Feb 2012, 00:10 »
Cesta do vesnice proběhla za naprostého ticha.
Erris šla kousek přede mnou, já se zamyšleně coural a capart vzadu hlídal, abych náhodou nevzal roha. Ne že by mě to místy vážně nenapadlo, ale jak už jsem jednou podotkl, to by bylo krajně nezodpovědné a hlavně by pak veškerá nařčení na mou adresu byla v podstatě oprávněná. Takhle můžu být alespoň z části pořád za tu oběť i já.
Když jsme po spojovacím můstku vstoupili do vlastní vesnice, domy kolem už prakticky spaly a ten někdo, kdo pekl perníky, si dával sakra záležet, aby o tom věděl celý kontinent. Teprve na náměstí jsem konečně spatřil také pár dalších domorodců vracejících se domů z lesa, ale kupodivu se nedívali ani tak na mě, jako na můj doprovod. A nebyly to hezké pohledy.
Bez dalšího zdržování jsme dospěli před honosně vypadající obydlí, které patrně patřilo místní aristokracii, ovšem místo hlavním vchodem jsme do ní vešli vážně divnou zkratkou přes dvorek vzadu, která byla sice delší, ale zato mnohem krkolomnější. Rozcvička při přelézání plotu a následně dřevěné zdi však zjevně nikomu z nich nevadila, takže ať už byl důvod k plížení se jakýkoliv, patrně nebyl neopodstatněný.
[„Jdeme někoho zamordovat?“] zeptal jsem se šeptem, zatímco jsem se oknem vytahoval do druhého patra, kam přede mnou svišť vyskočil a žena vyšplhala.
[„Ne, ale nebylo by moc fajn, kdyby tě tu načapali naši,“] vysvětlila a natáhla mi ruku na pomoc, což ovšem vůbec nebylo potřeba. Jakmile jsem se přehoupl přes římsu, alespoň tiše zavřela okno.
[„Proč?“] zeptal jsem se naprosto nevinně a prohlížel si pokoj. Jednalo se o dost zámožně vybavenou cimru, na zdejší poměry, nepochybně obývanou někým s dost vytříbeným výtvarným vkusem. Obložení barevně ladilo nejen s nábytkem, ale i s podlahou a těmi několika soškami, co tam postávaly. A ty kytky vypadaly vyloženě vhodně na salát ke steaku.
[„Protože táta by tě na místě roztrhal a mamku by trefil šlak,“] vysvětlila a přesunula se do jednoho z rohů, který byl zařízen jako symbolická kuchyňka. [„Dáš si kafe, nebo něco ostřejšího?“]
[„Vodu, dík,“] odvětil jsem bleskově, maje na paměti, jak tady něco ostřejšího dopadlo minule. Následovalo dalších pár minut naprostého ticha, jak mi do sklenice dala aspoň kapku šťávy, a já toho času využil k dalšímu prohlížení. Tentokrát k prohlížení hostitelky.
Jessica měla pravdu v tom, že navzdory mé pověsti buřiče a rebela jsem nikdy neměl nejmenší potřebu jít proti tradicím zrovna v tomhle směru. Tenhle konzervatismus byl vlastně až podezřelý, dokud si člověk neuvědomil, kolik jsem asi tak mohl mít příležitostí k jeho porušení, když samic našeho druhu se po celé vnější galaxii pohybuje možná tak pět. A s přihlédnutím k vzhledu téhle se těžko divit, že jsem se pod vlivem nenechal dvakrát pobízet. Ne že bych se tím omlouval, pořád to byl přešlap jako bantha, ale teď už mi nepřipadal tak smyšlený jako prve.
Při těch myšlenkách jsem se mimovolně podíval stranou a neušlo mi, že jsem sledován párem mladých černých očí, jejichž majitel seděl na posteli naproti mně. Vypadal skoro naštvaně, ale něco mi říkalo, že to je jen ochranná maska a ve skutečnosti taky moc neví, co dělat.
Dostal jsem vodu, naprosto proti všem etiketám tohohle vesmíru ji jedním tahem vypil a pak se snažil nějak rozjet konverzaci, přičemž klíčovým slovíčkem je ono „snažil“.
[„Tak povídejte, co jsem prošvihl. Jak jste se tady celou tu dobu měli, co?“] Když jde o to, udělat ze sebe vola, jsem prostě třída.
[„Skvěle,“] odpověděla rychle, ale neušla mi jistá dávka sarkasmu. [„Proto jsem tě taky nesháněla dřív, zvládali jsme to. Ale poslední dobou se začaly dít divné věci a celá vesnice je z toho pryč a já už nevím, co dělat, a to ani nemluvím o těch zatracených otrokářích.“]
[„Otrokářích?“] Chápu, že jsem si měl z jejího přednesu odnést asi spíš něco jiného, ale naděje, že je tu taky problém, který řešit umím, byla prostě příliš silná.
[„Vedlejší vesnici napadla banda Zygerrianů, chtějí začít konkurovat Trandoshanům. Jako by nám nestačili ti,“] povzdechla si, [„ale to je jedno, kvůli tomu jsem tě nezavolala. Já prostě jenom potřebuju poradit, co dál.“] Nešťastně si sedla na patrně svou postel vedle mne a to tak blízko, že mě to docela rozhodilo. Jak jí mám naznačit, že jestli čekala nějaké moje vyjádření citů, asi si měla vybrat někoho trochu romantičtějšího, třeba nedávno do přírody vypuštěného Smetáka?
[„Napadlo mě, jestli by mu třeba nebylo líp v Chrámu,“] pípla nakonec, asi aby dokázala, jak vážná situace to je.
[„Kdyby zjistili, kdo to je, tak rozhodně ne,“] řekl jsem jednoznačně a rozhodl se pro tentokrát nezdržovat ji vyprávěním o tom, že jsem dal výpověď a vůbec. Což ale moje možnosti postarat se o něj vlastně nezúžily, ba naopak. [„Ale jedna možnost by tu byla,“] začal jsem, aniž bych přesně věděl, co dělám. Ale v hlavě už mi pomalu zrál takový divný plán.
[„Sem s tím, já už zkusila všechno,“] pravila rezignovaně a ruku na posteli položila tak, že se dotýkala té mé. Což mému soustředění na plán, jak je oba spasit, moc neprospělo.
[„Koupil jsem takovou menší planetu,“] vypustil jsem ležérně, ačkoliv to nebyla tak úplně pravda, a její obočí značně povstalo, [„byl by tam mezi svými a na rozdíl od Chrámu by tam měl dveře otevřené. Pokud by ti nevadilo se přestěhovat taky, postarám se tam o vás oba a nikdo, nikdo proti tomu nebude nic mít.“] Popisem detailů jsem se nezdržoval a zpětně vzato to byl dobrý tah, protože věci se brzy začaly dít tak trochu ráz na ráz.
[„Já se odstěhovat nemůžu, ale...“] začala, jenže větu nedokončila. Ono „ale“ jsem si nicméně zapamatoval na horší časy.
Odněkud v domě se začal ozývat strašlivý lomoz, řev a vrzání schodů, načež se po dvou třech vteřinách dveře pokoje rozletěly dokořán a tam stál masivní bílý Wookiee s podobně masivní čepelí ve spárách, pro změnu černou.
Zlomek sekundy jsem cítil úlevu, že to nejsou otrokáři, ale Erris mě vyvedla z omylu o okamžíček dřív, než by to udělal návštěvník.
[„Uteč!“] nakázala mi, zatímco rozběsněný tank začal řvát cosi o tom, že mě zabije, a já se nějak neměl potřebu hádat ani prát. Když se čepel opřela o postel a udělala tak z ní dvě, já už byl v okně, odtamtud skákal na dvorek a netrvalo dlouho, dostal jsem se přes několik střech až na okraj vesnice. Ta agresivní příšera, tedy patrně skoro tchán, mě naštěstí nepronásledovala dál než na onen dvorek, ale stejně jsem se radši nezastavoval dřív než tady, na samotném okraji vesnice.
Pohled dolů odhalil další plošinu, podstatně méně udržovanou, hluboko pode mnou, ale jinak jen temný les. Všude bylo ticho, já zpomaloval dech a přemýšlel, co teď. Vracet se nebylo moudré, ať už k lodi nebo k nově získané rodině, protože v druhém případě bych byl rozčtvrcen a v prvním chuligán. Otočil jsem se, že zalezu někam nedaleko a pokusím se ráno znovu navázat kontakt, ale věci se tradičně začaly řešit skoro samy.
[„Počkej na mě,“] funěla ta zlatooranžová koule, ale stejně bylo zázrakem, že mě dohnal. [„Chci letět s tebou.“]
Tohle by mě asi za normálních okolností mělo dojmout k slzám, jenže nic podobného se nekonalo. Po šedesáti letech v Řádu pro mě prostě budou některé věci ještě chvilku nové.
[„A maminka to ví?“] zeptal jsem se podezřívavě, vědom si toho, že se přesně k téhle otázce nestihla vyjádřit sama.
[„Jo,“] prohlásil mrňous přesvědčivě. [„Ale teď ti to neřekne, něco vysvětluje dědovi.“] Jo, to si dovedu živě představit. A něco mi říká, že hlavním tématem jejich noční konverzace bude podezřelá přítomnost nějakého přespolního chlapa, jehož chlupy vypadají přesně tak, jak by mohly vypadat chlupy otce od podezřele narozeného vnoučete.
[„Jestli máš sbaleno a nezačneš mě zas kousat, tak se jí ráno zeptám a uvidíme, bereš?“] To bude na Miu Leptonis keců, koho že jsem to zas přitáhl. Co jim na to říct, „ále, syna“? Ach jo.
[„Jo!“] zavýskl. [„Už se strašně těším, tady je děsná nuda. Bude to dobrodrůžo, co?“] No, to teda bude, to si piš. Už jenom získat to svolení zítra bude asi dost hustá mise.
[„Nejdřív se toho ale budeš muset dost naučit,“] zchladil jsem ho trochu realitou, jinak by tam při tom poskakování někam spadl. Ale nezdálo se, že by mu to nějak vadilo. [„Jak ovládat Sílu a tak. Co všechno ti o mně mamka vůbec řekla?“] Tenhle dotaz byl možná na místě dřív, ale kdo to měl stíhat.
[„Moc ne. Jen že jsi rytíř, že zachraňuješ slabé a hodně cestuješ a že jí občas chybíš.“] Láska na první pohled je občas koukám pěkné svinstvo, extra když má v sobě jedna strana tolik chlastu, že by to zakonzervovalo křižník. [„A taky že zabíjíš draky. Naučíš mě taky zabíjet draky?“]
[„Jasně,“] mávl jsem ledabyle rukou. Všeho do času. [„Když chvíli vytrváš, budou i draci.“]
[„A můžu si s sebou vzít Zabijáka?“] zkusil to ještě a asi bych mu to odmávl též, kdyby mou pozornost neupoutal pohyb tam dole.
Jak jsem se již zmínil, kousek stranou hluboko pod střechou, na které jsme teď klábosili, dost možná i víc než půl kilometru, se nacházela plošina další. Menší, z části již rozežraná a porostlá křovím a menšími stromky, ale stále se zdála celkem bytelnou. Dřív patrně sloužila jako skladiště nebo tak něco, ale ty doby už si asi málokdo pamatuje. Z ní pak vedl padlý kmen stromu kamsi pod nás a dalo se předpokládat, že se tam dotýká toho stromu, na jehož pařezu se nachází celá vesnice. Povrch planety byl samozřejmě ještě daleko hlouběji, skryt ve tmě, která halila i zbytek, ale přesto bylo jasně vidět, že se k plošině tiše blíží nějaké docela velké vznášedlo.
Instinktivně jsem zalehl a zbytek pozoroval přes okraj střechy, protože Síla našeptávala, že to nejsou opoždění místní.
[„Zygerriáni,“] odplivl si kousek ode mě mrňous, který tam po mém vzoru zalehl též, a moje oči jeho výrok potvrzovaly. Na vznášedle, které se pomalu a tiše přikradlo k plošině, jsem zahlédl nějaký tucet ozbrojených humanoidů s typickými helmami, jejichž přítomnost v kombinaci s počtem nevěstila nic dobrého. Takováhle tlupa bude sotva jenom hlídka.
Vznášedlo zastavilo na plošině, přistálo a jeho posádka začala vyskakovat. S tím se ovšem nespokojili a začali kromě devastování tamní flóry taky vykládat maskovací sítě, stany a klece. Z toho prostě i na tu dálku smrděl noční nájezd, a ne jen jednorázový.
Okamžitě jsem se chopil komunikátoru, protože když už je Sagwen v hlavním městě, byla by škoda toho nevyužít k získání alespoň nějaké podpory. I kdyby se sem dostala sama, je to výhoda, pokud s sebou přibere pár strážců pořádku, tak budu štěstím bez sebe.
S posilami to ovšem nebylo tak slavné z jednoho prostého důvodu, Zygerriáni jsou otrokáři profesionální a pro silnou konkurenci si nemohli dovolit přešlapy, takže pochopitelně nezapomněli před útokem spustit rušičku signálu, díky které jsem se nemohl spojit ani s místní pizzerií, natož se Sagwen o tři lesy vedle. Ani Jessica tak nemůže dostat zprávu, pokud ji ovšem nepošlu jinak.
[„Máte tu nějakou domobranu?“] zeptal jsem se toho nejpovolanějšího a stále sledoval počínání vetřelců. Kromě klecí vybalili i nějaká lana, ale to už bylo příliš daleko na detailní pozorování.
[„Jo, vede je děda.“] To mě ani trochu nepřekvapilo, kdo jiný by měl vést obranu vesnice než ten, kdo dokáže z domu vyhnat mistra Jedi dvoumetrovou mačetou.
[„Dojdi pro ně,“] nakázal jsem mu tiše, [„a taky pro Jessicu, tu co se mnou přiletěla.“]
[„Tu zlou člověčici, co na mě tak ječela?“] zakřenil se okamžitě, takže věděl, koho mám na mysli.
[„Ve skutečnosti je to moc milé děvče, ale teď už mazej,“] odbyl jsem ho trochu hrubě a naklonil se přes střechu trochu víc, protože jsem hledal kmen podpůrného stromu.
[„A kam jdeš ty?“] zeptal se se zvědavostí dětem vlastní.
[„Udělat si očko u dědy,“] mrkl jsem na něj a bez dalších keců se přehoupl přes okraj střechy. Na vlastní plošině nebyl nikdo v dohledu, takže ani tam jsem nezůstal příliš dlouho a menší rozcvička mohla začít. Drápy sice chvilku protestovaly, že na podobné opičárny už si dávno odvykly, ale nakonec jsem se tím ručkováním po spodní ploše podlahy dostal až k centrálnímu kmenu, po němž už byl sestup podstatně jednodušší. Odtud jsem také konečně viděl celou cestu, kterou si mizerové patrně vybrali ke své návštěvě – kmen vedoucí z plošiny byl totiž zakleslý o větev pár desítek metrů pode mnou a tvořil tak přirozený můstek vedoucí až k němu. Výstup po svislém kmeni pak pro tlupu odhodlaných otrokářů s trochou techniky nepředstavovalo větší problém. Jakmile se dostanou k spodní straně plošiny, už mezi nimi a kořistí stojí jen pár palců tlusté dřevo, na které mají určitě taky přichystaný nějaký fígl. A vůbec bych se nedivil, kdyby pak lanovkou spouštěli veškerý úlovek dolů a hurá vydělávat na bezbranných vesničanech prachy. Parchanti zatracení.
Já se nicméně musel snažit, aby mě náhodou nezahlédli, takže sestup po odvrácené straně stromu byl jasná volba. Když jsem sešplhal pod místo, kde se kmeny dotýkaly, vyskočil jsem na můstek a oklepal si lehce strnulé ruce. Odsud už to bylo k plošině jen pár desítek metrů a výhled tedy odhalil mnohem víc.
Například to, že plošina je opuštěná tak důkladně, že na ní začalo klíčit hned několik nových stromků, jejichž kmínků teď nájezdníci využívali k zjednodušení stavby stanů. A také to, že prevítů tam ve skutečnosti je skoro dvacet, mají tři spací stany a dvě velké maskovací sítě, pod nimiž budou pravděpodobně rokovat o tom, kterak nejlépe zaplnit všechny ty prázdné klece. Vzít je překvapivým útokem najednou nevypadalo až tak lákavě, tak jsem na to šel tak, jak bych šel na podobnou bandu na Bespinu.
Další ručkování, tentokrát pod mostem, už mě ani moc nebavilo, ale takhle blízko už jsem si musel dávat zatracený pozor, aby mě neviděli. A teprve někde v půlce jsem si všiml, že nesměřuji k plošině, nýbrž k regulérnímu pařezu, jehož plocha byla dříve možná dokonce obydlená, protože dál po obvodě dole bylo vidět zbytky chorošovitých plošinek. Po obvodu jsem se dosoukal ještě kus stranou, abych byl co nejblíž prázdnému vznášedlu, a opatrně jsem vystrčil hlavu nad okraj.
Naskytl se mi pohled prakticky na celý předsunutý tábor, kde jsem napočítal osmnáct pilně pracujících otrokářů, jak staví stany a kontrolují ošklivě vypadající zbraně. Devatenáctý, a to je nejvtipnější, to všechno pozoroval ze své výhodné pozice, jež se nacházela přesně šest centimetrů před mým vystrčeným nosem. Kdybych se trochu předklonil, patrně mu můžu olíznout boty, otázkou je, proč bych to u všech chlupatých měl dělat.
Zvažoval jsem svoje možnosti. Vyskočit tam a začít se ohánět mečem, to by mohlo fungovat alespoň chvilku. Ve zmatku bych jich pravděpodobně dostal tak polovinu dřív, než by se druhá polovina stihla ozbrojit, ale hrozí tam riziko, že mě přeci jen přečíslí. Taky bych mohl vylézt a vysvětlit jim, že otrokařina je fuj, jenže tohle oni chronicky nechápou a akorát by mi bez boje ustřelili hlavu.
Třetí možnost, prověřená léty na Bespinu, se mi zamlouvala nejvíc, ale podmínky pro ni nebyly úplně ideální. Fígl spočíval v tom, že bych se nenápadně dostal k jejich vysílačce, kontaktoval konkurenční Trandoshany a pak jen z dálky koukal, jak se vyštípou navzájem. Jenže jsem netušil, kde svou vysílačku mají, a hlavně bych pak jen přivedl další otrokáře, kteří by si mohli chtít zahojit jizvy na nejbližší vesnici.
Možná bych ale mohl začít likvidovat je tiše, pěkně jednoho po druhém, až by jich nakonec bylo dost málo na frontální úder, přemýšlel jsem již opět v úkrytu mimo dohled, a záhy se po okolí roznesl dusot bubnů a ryk trumpet, či co to bylo. Domobrana zjevně chtěla dát najevo, že tak snadnou kořistí vesnice nebude.
Já toho bez váhání využil k tomu, co se přímo nabízelo – za pevného držení se jednou rukou jsem prostě tu druhou natáhl nahoru, chňapl dnes již druhou nohu a cuknul s ní vší silou vzad. Zygerriané naštěstí zřídka kdy váží víc jak lidé a tenhle nebyl výjimkou, takže se záhy za řevu, který byl spíš překvapením než děsem, odporoučel do temné hlubiny nekonečna.
V Síle ke mně dolehla panika jeho kumpánů, ale to už jsem byl na rychlé a zběsilé cestě kolem pařezu. Než jsem opsal třetinu kružnice, neuběhlo víc jak pět vteřin, ale stejně jsem toho měl plné zuby a vyskočil nahoru. Otrokářů tam samozřejmě pořád bylo víc než zdrávo, ovšem teď nepředstavovali takovou hrozbu jako na začátku jednoduše proto, že polovina jich stavěla kryty proti očekávané střelbě z vesnice a druhá váhala, jestli fakt viděli svého kolegu odletět do nedozírného pekla. Tři takto nejistí se dokonce přiběhli podívat na místo, kde ještě nedávno stál, a koukali přes okraj, netropí-li si z nich snad legraci.
Když se ten nejchytřejší z nich otočil ke středu, aby oznámil zbytku, že se stalo něco fakt divného, stalo se něco ještě divnějšího. Do něj a současně do dvou kolem stojících bastardů vrazil čtvrtý, kterého jsem k tomuto účelu popadl a zahodil hned po dopadu.
Všichni čtyři následovali svého předchůdce, na mě jich zbývalo čtrnáct a konečně jsem zapnul meč, čehož si ostatní nemohli nevšimnout.
Problém, tedy jejich problém, byl v tom, že jakožto správní ekonomičtí otrokáři měli u sebe pouze zbraně vhodné k odchytu budoucích otroků, tedy omračovací blastery a polovina z nich i elektrické tyče. A nic z tohohle vám neposkytne moc velkou výhodu při střetu se světelným mečem.
Jednou z ošklivých, teď pro změnu pro mě ošklivých, vlastností omračovacích paprsků je ta, že po odražení jim zbyde tak málo energie, že se jimi nedá zpětně vyřadit ani děcko. Takže jsem jedním máchnutím přeťal ty dva nešťastníky, co pořád stáli příliš blízko, a pak to byla situace tak trochu patová. Odrážet jsem stíhal spolehlivě všechno, ale pořád jich zbývalo dvanáct, takže pokud se začnu přesouvat ke středu, můžou mě snadno obklíčit a snad i trefit.
Shodou okolností přesně polovina z nich třímala blastery a druhá polovina tyče, přičemž ti první se schovávali ve stanech, za klecemi a za zbytky něčeho, co před pár desítkami let možná bylo domem. Ti druzí si to suverénně namířili přímo proti mně a ani světelný meč je nepřesvědčil o tom, že je to špatný nápad. Skoro to vypadalo, že efekt je přesně opačný.
Rázem jsem byl oblklíčen šesti maníky s bzučícími klacky v rukách, což mělo jednu jedinou výhodu: přestali po mně střílet ti ostatní, kteří se teď rozhodli raději hlídat přístupový můstek, odkud už se jistě každou chvíli začnou hrnout rozběsnění chlupatci.
První výpad na sebe nenechal dlouho čekat a než jsem toho drzouna stihl příslušně ztrestat, zablokoval mou ránu druhý. V tomhle počtu to nebude žádná sranda.  Další dva se toho pokoušeli využít, ale to se dalo čekat, takže netrefili víc než vzduch a já víceméně omylem přeťal dalšímu hruď. Naneštěstí pro mě jen mělce, takže se mu jen rozsypalo to papírové brnění, ovšem pokles morálky z něj byl cítit naprosto hmatatelně. Pak to začalo být trochu stereotypní, neboť mi vůbec nedovolili jakékoliv veselejší kousky a stále dotírali. Jakožto uživateli soresu mi to dvakrát nevadilo, ale přeci jen to začalo být trochu otravné.
V momentě, kdy jsem periferně zahlédl první přilétající zelenou střelu od vesnice, jsem se do toho pořádně opřel a výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. Oním výsledkem byl konkrétně jeden o hlavu kratší otrokář a slušný náběh na rozpůlení druhého, ovšem ten ránu celkem šikovně zastavil. Výboje z blasterů začaly létat z obou stran a já přemýšlel, proč neutíkají. Bylo jich tu sice pořád dost, ale i kdyby z vesnice přišlo jen pět samozvaných ochránců, pravděpodobnost jejího dobytí je dost malá. Obzvláště teď, když jsem si osvědčeným manévrem přitáhl Silou dalšího protivníka přímo do rány. Nakopnutí třetího, který se k mé spokojenosti odebral přes okraj plošiny, zredukovalo množství oponentů s tyčemi na přijatelné tři, o střelcích jsem ztratil přehled, ale nejspíš byli stále v plném počtu.
V tu chvíli mě pohled na můstek, po němž sbíhali čtyři udatní chlupatí válečníci, stál soustředění a meč, který mi jeden z těch tří mizerů prostě vyrazil z ruky. Kovový váleček cinkl o dřevěnou podlahu a já měl co dělat, abych stihl uhnout. Tohle byla vlastně docela vtipná situace, protože podobný kousek se nikomu nepovedl už pěkně dlouho, nicméně nedopřál jsem mu oslavovat ten triumf dlouho a po uhnutí jsem chytil jeho ruce a přehodil ho klasicky přes okraj. To naneštěstí trvalo dost dlouho na to, aby jeden z těch dvou přeživších sebral můj meč, zatímco ten druhý se mě snažil omráčit prskajícím koncem tyče. Začal jsem před ním couvat, ale pro omezenost prostoru se to nezdálo jako výhodné řešení, takže jsem sáhl po Síle a poslal mu výměnou taky trochu elektřiny, která ho jednou ranou spolehlivě omráčila.
Poslední, když to viděl, po mě mrštil tyčí, což jsem kvitoval uhnutím, pozdviženým obočím a teprve pak pochopil, proč tu blbost dělal. Místo ní se totiž ozbrojil mým mečem a já tak měl v podstatě vyhráno.
I kdyby to byl normální světelný meč, v rukou kohokoliv necitlivého v Síle by nepředstavoval větší hrozbu. Ten můj, jehož rukojeť měřila dobrých čtyřicet centimetrů, vyřešil mé problémy prakticky sám. Rozeběhl jsem se proti odvážlivci, kotoulem uhnul prvnímu vodorovnému pokusu o výpad a pak se stačilo dívat, jak překvapený otrokář totálně ztratil rovnováhu, když naučeně kompenzoval setrvačnost něčeho, co ji nemělo. Mně to stačilo k tomu, abych mu kolenem vyrazil dech z plic a zároveň meč z ruky, načež byla ztráta času ho znovu zvedat a zapínat. Dnes již skoro tradičně jsem ho prostě čapl za nohu, roztočil a odhodil o nejbližší strom. Křupnutí, které následovalo, možná signalizovalo, že kromě páteře mizery praskl i onen nebohý stromek.
Rozhlédl jsem se po plošině, kde momentálně zbývali čtyři střelci a i ti patrně nebudou mít dlouhou životnost, protože Wookieeové z můstku už od nich nebyli dál než pár kroků. Střelba z vesnice ustala, asi aby netrefili svoje, a já si málem oddechl. Málem, protože záhy se to navzdory předpokladům tradičně posralo.
Jeden z přibíhajících bojovníků padl zasažen omračovacím výbojem jednoho z obránců, ovšem druhého zasáhlo něco jiného. Otočil jsem se po trajektorii, abych mezi stromy v dálce spatřil další dvě přilétající vznášedla. S plnou posádkou, která navíc na nic nečekala a rovnou začala pálit. Vesnice palbu opětovala, ovšem bez větších úspěchů, protože na tuhle vzdálenost nejsou kuše moc stavěné, a záhy jsem byl na ploše jenom já, jeden Wookiee kryjící se za zbytky stanu a dva Zygerriáni.
Nebýt přilétajících posil, o ty dva bych se s přehledem postaral, ale takhle jsem radši rychle zapadl za místní prázdné vznášedlo a doufal, že to ten poslední bojovník nějak zvládne. Nezvládl, navíc po omráčení spadl z plošiny, takže celý den byl ještě o kousek víc na hovno. Já seděl v zákrytu a snažil se využít těch pár vteřin, co ještě mám, k vymyšlení nějakého geniálního plánu.
S trochou štěstí neviděl nikdo z přilétajících můj světelný meč, takže mě možná podcení a spletou si s obyčejným vesničanem, ale tím moje výhody, navíc dost diskutabilní, zdaleka končily. Dva střelci už vykukovali ze stanů a hledali další cíl, mě, tiché hučení vznášedel se nezadržitelně blížilo, až na mě najednou padl stín.
Žádný metaforický, naprosto reálně pozorovatelný, to jak se jedno ze vznášedel nezdržovalo s manévrováním a přeletělo mě s jasným záměrem přistát prostě uprostřed plošiny a dokončit práci těch lemplů tupých, co dokázali zvorat i takovou banalitu, jako je stavba tábora pro noční nájezd.
Já udělal jedinou věc, která mě v tu chvíli napadla a která nebyla nezbytně chytrá. Vztyčil jsem se, zapnul meč a promáchl jím ve vzduchu nad sebou, doufaje, že minu baterii, jejíž výbuch by patrně spálil nejen mě, ale celý pařez.
Ozvalo se prskání zkratů, řev posádky a motory zhasly. Vozidlo se mi sice nepovedlo přepůlit, ale takhle to vlastně dopadlo ještě lépe, neboť celé pokračovalo setrvačností dál, nicméně neovladatelně. Následoval dopad, skřípání plechů, menší výbuchy a křik, jak se troska sunula dál po dřevě a brala s sebou stany, klece a Zygerriány bez rozdílu. Kdyby přilétalo trochu rychleji, patrně by mělo dost kinetické energie, aby na druhé straně spadlo dolů, ale takhle zastavilo kousek před okrajem a začali z něj vylézat pomlácení, vyklepaní a naštvaní otrokáři.
S mečem v ruce jsem se jim vrhnul naproti, ale při tom počtu snad nikoho moc nepřekvapí, že mě nakonec přeci jen trefil nějaký ten mizera z druhého stroje do zad. Kdyby to bylo jednou, možná bych to ještě rozchodil, ale ran přiletělo víc a já se musel smířit s tím, že ještě přeříznu posledního a padnu do říše snů.
Ještě před samotným pádem jsem slyšel něco v tom smyslu, že ty ztráty za takovýhle úlov stály, a nezbylo mi než doufat, že Jessica nebude moc nadávat, až mě přijde zachránit.
Be quick or be dead

Simbacca

  • Kapitán
  • Vele le...
  • *
  • Posts: 6235
  • The Progeny
    • View Profile
Re: Epizoda 2.6 - Delírium vrací úder
« Reply #10 on: 28. Feb 2012, 13:23 »
Ještě než probuzený skoro tchán začal půlit postele se vydala za vůní skořice a zasněné kroky ji zavedly před vchod skrytý ve stínu tak černém, že v něm skoro nebyl vidět výřez dveří.
Kdyby popisovala cizinci, kde se ocitla, asi by nevěděla jak začít. Je jich málo, ale stále moc na to, aby se o nich většina místních styděla mluvit. Je to místo, kde se scházejí ti, kteří našli – a nebo ztratili – smysl života po svém prvním vstupu.
Chlouppek jí kdysi řekl, že ti, kdo tam chodí, jsou „vyhořelí“. Něco na tom bylo. Nepřítomné, apatické obličeje, ve kterých bylo vidět převalování kouřových obláčků, a skutečnost, že jejich vědomí se odporoučelo mimo tělo.
Muž u vstupu, kávově hnědý Wookiee, se na ni zprvu díval překvapeně a podezřívavě, ale když byl ujištěn, že to není legrace, ochotně ji zavedl do soukromého salónku.
Byla osamocená v menší místnůstce. Uprostřed byla velká káď plná horské vody, vedle které stal stoleček. Naproti dveřím bylo ve stěně vyříznuté okno, kterým se dalo pozorovat noční krajinu. Shodila ze sebe svůj, kvůli vlhkosti vzduchu, příliš přiléhající oděv a nahá zaplula pod hladinu, na které se vznášely fialové okvětní lístky nějaké květiny.
Zavřela oči. Vnímajíc jen sluchem a Silou cítila, jak do místnosti vklouzl Wookiee, připravil ji to, oč si požádala, položil na stolek osušky a zase se tiše vytratil. Připravena byla dýmka, pro kterou se dalo pohodlně natáhnout pravou rukou a což také Jessica udělala. K tomu navíc ještě byl na stolku hrnek s hnědým kalným nápojem, který se s kouřením dýmky kombinoval. Párkrát si lehce potáhla a nechala kouř poválet na jazyku, než jej nechala uniknout ze svých úst a poprvé si usrkla.
Nebyl pro to překlad a ani se o tom, co právě kouřila, mimo Kashyyyk moc nevědělo. Stálo to však za to…
Nevnímala dunění bubnů. S pusou a očima dokořán hleděla někam, kam nikdo jiný nedohlédne a kouř ji vycházel z plic a měnil se nad ní v jedinečné obrazce. Jakoby z dálky cítila, že jí ztěžkla ruka. Až po dlouhém okamžiku se jí podařilo otočit hlavu na původ té abnormality a před očima se jí zhmotnil zrzavý tlouštík zakousnutý v její ruce se zoufalstvím v očích.

***

Utíkal jsem, co mi nohy stačily, možná rychleji. Taťka říkal, ať přivedu posily, tak jsem se musel snažit, jinak bude zle. Když budu hodně moc rychlý, možná mě pak opravdu vezme s sebou a bude to žůžo dobrodrůžo.
Probudit dědu nebyl problém, protože nespal. Pochodoval po pokoji sem tam a v ruce měl pořád mačetu a asi se zlobil. Tak jsem mu řekl o Zygerriánech a o tom, že jim šel táta nakopat zadek a ať se jde klidně podívat, že nekecám.
Když nazlobeně vyběhl, zamyslel jsem se, jestli mi náhodou mamka neříkala, že před dědou je táta jenom kamarád nebo tak něco, ale stejně už bylo pozdě. Teď bylo důležitější jít sehnat tu zlou ženskou, což se mi tedy vůbec nechtělo, ale jednou jsem to měl za úkol a nikdo jiný to dělat nebude.
Jenže u lodi nebyla, v lodi taky ne a na mě začal přicházet hlad. Začal jsem se ptát všech, co jsem potkal, ale lidskou samici s hořící hlavou prý nikdo neviděl. Teprve hospodský Karboorra mi řekl, že jednu takovou viděl zajít do toho domu, co mi mamka zakazovala se na něj ptát, ale kam jsem ani moc neměl chuť chodit, protože to kolem tak divně smrdělo. Jenže teď tam budu muset.
U dveří mě samozřejmě vyhodili, i když jsem se vrátil a zeptal se, jestli by jí jenom něco nevyřídili. Prý tam nemám co dělat a ať jdu pryč, to se dalo čekat. A hlídač neodešel, ani když se ozval poplach, takže jsem se tam prostě klasicky proplížil okolo domu a začal šplhat a koukat do oken.
V prvním okně byli jen dva Wookiové, co poslouchali divnou muziku, v rukách měli hořící dýmky a čuměli do zdi, ale to druhé bylo správné.
Skočil jsem dovnitř a snažil se vzbudit tu rusovlásku, jenže ona byla nějak divně mimo. Myslel jsem si, že se jen pořád zlobí a ignoruje mě, ale nezabralo ani škemrání, kterým jsem občas dostal i dědu. Nedalo se nic dělat, musel jsem to vyřešit po svém.
Chutnala jako kuře.

Instinktivně se ho pokusila několikrát bezvýsledně setřást, a až pak ji ve zlomku vteřiny napadlo promluvit, což se projevilo s notným zpožděním.
„Champie má problémy,“ pronesla prorocky a foukla prckovi do obličeje obláček kouře. Stisk povolil a spadl nemotorně na zadek. „Nabančila mu mamka, nebo někdo jiný?“ Zeptala se, ačkoliv jí bylo jasné kdo.

Zase jsem se postavil a musím říct, že měla vlastně docela hezký hlas. Horší bylo, že jsem jí vůbec nerozuměl, protože mluvila tím divným lidským jazykem, co občas zazněl z dědových holofilmů. Tohle asi bude ještě veselé.
[„Táta mlátí otrokáře,“] řekl jsem jí obratem a dělal jsem, jako že jí rozumím. Což bylo hloupé, ale je mi šest. [„Ale brzo možná začnou mlátit oni jeho, tak mě poslal pro pomoc.“]
Bez čekání jsem se začal soukat zpátky do okna, protože dveřmi je to strašně nudné, a doufal jsem, že půjde za mnou.

Pomalu se zvedla a pevně se držela, aby kvůli točící se hlavě neupadla. Natáhla se po osušce, zamotala do ní své nahé tělo a naposledy si potáhla z dýmky „Spěchej s rozvahou“, nebo tak nějak to znělo. Rychle na sebe naházela svršky, a jako nudná dospělá odešla dveřmi. Venku už netrpělivě poskakovala zrzavá opička.
„Mám pro tebe strašně důležitý úkol,“ dřepla si k němu a chytla ho za ramena, aby se jí díval do očí. „Doběhni do naší lodě a v tom jediném pokoji, který voní po jahodách, najdeš batoh ležící na posteli. Vysypej z něj vše, krom tohodle,“ ukázala na svůj světelný meč a pokračovala. „Někde jsem tam viděla viset pás s granáty, narvi ho do batohu a upaluj za mnou. Budu čekat někde poblíž táty. Jasný?“ Nebylo to asi to nejlepší, co mohla plodit za pochodu, ale zkouřená se na víc momentálně nezmohla. Muselo to stačit.

Trvalo jí to strašně dlouho, a i když nakonec přišla, připadala mi tak trochu mimo. Co asi v tom domě dělají, hm? Začala zas něco povídat a mně zas bylo blbé se ptát, tak jsem na ni koukal, to mi jde.
Pořád jsem nerozuměl ani slovo, ale naštěstí u toho i mávala rukama a ukazovala nejen směr, ale i nějakou srandovní tyčku, kterou asi potřebuje. Hlavně že už mě nechce sníst jako po příletu.
Zasalutoval jsem, jak jsem to viděl dělat lidi v tom dědově filmu, co mi zakázal na něj koukat taky, a upaloval jsem do lodi, kam mě poslala, protože jsem měl nové poslání. Do lodi jsem vběhl jako blesk, to mi taky jde, a začal hledat cokoliv, co by tu tyčku aspoň trochu připomínalo. Dva pokojíky byly úplně prázdné, v třetím byl na posteli aspoň pytel. Nejdřív jsem chtěl běžet dál, ale radši jsem to zkusil, naštěstí úspěšně. Váleček tam byl. V jednom tom filmu jsem viděl i pány v podobných županech, jako měl táta, jak jim z podobných válečů lezou barevné meče. Že by to bylo něco podobného?
Na hledání čudlíku, jak se to pouští, jsem ale neměl čas, musel jsem běžet za ní, protože asi potřebovala ještě jeden. Jo, tohle bude jízda.

Viděla sice v poněkud zářivějších barvách a to náměstíčko předtím tyrkysové taky nebylo, ale problém s tím moc velký neměla. Doběhla k nejbližšímu liánovému výtahu a sáhla do skromného kamrlíku po speciálních návlecích, se kterými se učí malí Wookiové lézt, když ještě nemají plně vyvinuté drápy. Jak již bylo řečeno, dětská velikost Jess dovolila najít takové, které jí s přimhouření oka padly jako ušité přímo na ni a v hlavě si připomněla doby, kdy s nimi lezla naposledy. Chlastat a bruslit se prý nezapomíná, říká Champie a většinou pravdivost svého tvrzení dokládá exnutím broučího koktejlu s vodkou a následným plazením po podlaze.
Návleky byly vlastně rukavice s výztužemi, aby nebyla příliš zatěžována zápěstí, a kovovými drápy na konečcích prstů. Na nohy je měli také, ale ty byly větší, a tak si je mohla natáhnout přes své boty. Ještě sepnout vlasy a může se dát do toho.
S výskokem se přitiskla ke kmenu tisíciletého stromu a po pár nejistých a oťukávacích přitáhnutích nasadila neuvěřitelné tempo. Ani šplhat se nezapomíná.
Byla takových dvacet, dvacet pět metrů nad takovým náměstíčkem, které se hemžilo otrokáři, a sledovala ne moc romantickou scenérii. Byla tam dvě zaparkovaná vznášedla. Pouze tři klece byly vyložené a tísnilo se v nich hned několik Wookiů. Domobrana svůj boj prohrála, a tak se přesunuli sem, ať to mají blíž ke všem obydlím a jejich pokladům. Ti obránci, kteří nebyli v sítích, se dali už před několika minutami na ústup zachránit své rodiny. Otrokáři systematicky čistili domy nejblíže plošině a pokračovali pomalu hlouběji do města.
[„Mám to,“] ozvalo se nad ní, kam se skrček dostal nejspíš levitací, a do rukou jí byl vložen světelný meč. Bez batohu a granátů. Polkla nadávku a vrátila se pohledem dolů. Uprostřed plošiny sedělo zády k sobě pět chlupáčků s pouty a šokovými obojky. Okolo nich byli rozmístění Zygerriané s nabitými zbraněmi. Úlovek byl tak velký, že se jim už do klecí nevešel.
[„Hele, děda s taťkou!“] výskl hrdě malej a její pohled sklouzl na menší klec, ve které právě zmíněný děda rdousí zmíněného papá. Champie měl šoková pouta a obojek a další hračky, které se používali na spoutávání uživatelů Síly
„Tak jo,“ začala s tím, že se mu současně proškrábala Silou do hlavy, protože měla neodbytný pocit, že po tatínkovi zdědil nejen chuť k jídlu. „Máš ten nejdůležitější úkol, Simbo. Slezeš dolů – ne hned! – a nepozorovaně se proplížíš k taťkovi a dědovi a prostrčíš jim tam ten světelný meč. Je ti to jasný?“

Když ženská nebyla tam, kde mě opustila, musel jsem si ji holt najít ještě jednou.
To se mi povedlo o deset minut později a vlastně to nebylo vůbec těžké, protože byla na kmeni jednoho stromu, co rostl skrz vesnici dál nahoru. Už jsem se chtěl zeptat, co tam dělá, když jsem viděl díru v podlaze a klece kolem ní. To mě nepřekvapilo, spíš mě překvapilo to, že byli tak drzí, že vedle zaparkovali dvě vznášedla a asi chtěli naše odvážet přímo odsud. Ten nápad s poplachem najednou nevypadal až tak dobře.
Předal jsem jí tyčku, z čehož měla mnohem menší radost, než jsem doufal, a pak začala něco strašně dlouze povídat. Kupodivu jsem v tom všem zaslechl svoje jméno, což mě trochu zaskočilo, ale jestli je to jen z půlky taková čarodějnice, na jakou vypadá, tak určitě ví všechno.
Kýval jsem do rytmu její řeči, abych vypadal chytře, a asi mi to moc nešlo, protože se na mě koukala pořád víc a víc jako na trotla. To mi úplně nejvíc jde.

Výkřik někoho dole ji přerušil v nádechu a jejich pohled padl na ženu, které brali vlastní dítě. Byl to smutný pohled.
„Rozumíš mi vůbec?“ vrátila se pozornosti k zrzavé kouli a z jeho postoje začínala mít chuť ho praštit, což začínalo být i vidět. Nejen, že nevzal granáty, které by jim to všechno nejspíš pekelně usnadnily, on se navíc pořád tváří tak…!

Kýval jsem dál, ale teď už mi to bylo fakt blbé. Navíc se tam dole začaly dít pořád ošklivější a ošklivější věci a já už se těšil, jak jim všem nakope zadek a bude tu zas klid.

[Jestli zjistim, žes kecal, oholim ti hlavu a zadek!] Zaznělo mu v hlavě shyriiwookem a její úšklebek, ve kterém nebylo ani za mák nic směšného, by jí záviděl i Fredy Krueger. Vzala si do packy náhradní světelný meč a poštelovala mu emitor čepele, kterou razantním způsobem zkrátila, aby se s ním Simba náhodou při manipulaci nerozkrájel, a pak mu jej podala.
„Ještě jednou… nepozorovaně slezeš dolů a jak začnu dělat rozruch, doplazíš se k taťuldovi, vykrojíš mříže a osvobodíš ho, ano?“ Cítila, jak se jí zrychloval tep, a začala se potit. Byl nejvyšší čas využít účinků všech intoxikačních látek, které jí kolovaly v krvi.

Uprostřed jednoho kývnutí jsem se zarazil.
Co?
Co to povídala? S kým to táta u všech chlupatých lítá? Stál jsem tam jako zkamenělý, zbytek jejího projevu opět v lidštině jsem nevnímal a snažil se couváním dostat z jejího dosahu. Hlavně nenápadně, heh.

Pohár přetekl, a tak mu meč opět vzala, aktivovala a vzduch naplnil pach škvařených chlupů. Lekl se, chtěl spadnout, ale Sila jej přitiskla ke kmeni.
[Tak poslouchej, Malej. Konec legrácek. Odneseš to taťkovi, dostaneš ho tím z klece, a jestli se ti během toho něco stane…] nebylo třeba to dopovědět. Strčila mu, teď už opravdu hrubě, pod packy meč a začala šplhat výš. Bude se potřebovat rozeběhnout.

Nemusela říkat dvakrát, upaloval jsem, jako kdyby na mě chtěli vzít šampón, a po chvilce šplhání po střeše pekárny byl na úrovni přízemí. Jak se ale dostat ke kleci, která je tak nešikovně postavená, že se k ní vůbec nedá přijít?
Vlezl jsem do domu, málem se tam srazil s otrokářem, co odnášel nějaké pytle, a pak jím proběhl dál. Když oběhnu kolečko, možná se dostanu ke vznášedlům z druhé strany a tam mě bude hůř vidět. Konečně mi tak k něčemu bude, že jsem mrňavý.
Povedlo se mi to, prošel jsem skrz krámek a další obytný dům, odkud už všichni někam zmizeli, a venku se začal plížit k vznášedlu. Šlo to těžko, pořád jich po náměstí pochodovalo docela dost, ale většina jich měla plné ruce chlupů, zlouni jedni zlí.
Ale já to nakonec dokázal, doplazil jsem se až ke vznášedlu, a dokonce se mi povedlo vyškrábat na jeho palubu, kde jsem měl klec s tátou a dědou přímo před sebou. Vypadali docela nabručeně, seděli k sobě zády tak daleko, jak jen to malá klec dovolovala, ale táta koukal mým směrem a asi mě tak nějak čekal.
[„Dobrá práce, teď se běž někam schovat a zůstaň tam,“] zamručel tiše a natáhl ruku, jako by věděl i to, že mu něco nesu. Podal jsem mu tedy váleček a ještě chvíli na něj a na dědu koukal.
[„Zůstaň tam,“] zopakoval rozkaz, jako bych snad byl malý kluk, a pak udělal fakt hustý trik. Zavřel oči a ruce, co měl předtím spoutané, prostě roztáhl a pouta byla na kusy. Když se podobně zbavil i obojku, začal koukat někam do oblak a vůbec si mě nevšímal. Tak jsem šel, když mě teda už nepotřebuje, ale rozhodně jsem chtěl najít místo s pěkným výhledem.

Z výšky jich viděla osm. Dva stáli blízko Champieho klece, jeden nakláda uloupené cenností a zbytek byl různě rozeset v centru tyrkysového náměstíčka okolo zajatců. Dodala nohám potřebnou energii a s rozběhem se odrazila.
Ozval se ohlušující výkřik kököööt, který v srdcích těch, kteří ho slyšeli, vyvolal strach a zděšení a hlavně otrokářů se zdvihly za doprovodu výstřelů. Viděli ji jen jako šmouhu, která se řítí k zemi. Dopadla na jednoho z nich a po dopadu se okolím prohnala Silová vlna, která srazila k zemi čtyři nejbližší a spoutaní chlupáčci se změnily v chlupatý gordický uzel. Smolaři, kterého si vybrala jako doskočiště, prokazatelně zlámala většinu kostí v těle. Z kotoulu se vrhla ozbrojena pouze šplhacími rukavicemi na ležícího Zygerriana, kterému dvěma švihy rozdrásala hrdlo. Druhý ležák se dokázal rychle vzpamatovat a taseným  blasterem po ní několikrát z bezprostřední blízkosti vystřelil. Piruetou se vyhnula a s výskokem mu zašlápla ohryzek.
Ostatní se tou dobou už dokázali buď sebrat, nebo vzpamatovat, a začali pálit. Bleskově jí v ruce zableskla růžová čepel jejího meče a nevnímajíc únavu ani bolest se rozeběhla proti dalším dvěma udržujíc si stále co nejmenší profil. Během jejich nepřestávající palby se jí podařilo vykrýt nebo vyhnout všem střelám, a když byla dostatečně blízko, po vzoru svého chlupáčka si jednoho z nich přitáhla a přešla do skluzu. Čepelí, výhružně vztyčenou, proletěl po hlavě a ona se sklouznutím dostala před zbývajícího křiváka a rukou mu poslala Silový pozdrav razancí splašené lokomotivy. Proletěl se.

Vyskočila zpět na nohy a zhodnotila situaci. Nikdo z otrokářů nejevil známky nebezpečí. Jen Champie k ní běžel a něco volal. Usmála se. Dolehla na ní únava z fyzického vysílení a odeznění účinků adrenalinu. Padla na záda a začala se nezřízeně smát.

Málem jsem nestihl ani proplížit se zpátky k pekárně, když se ozval ten hrozný řev.
Vůbec jsem se samozřejmě nelekl, protože na mě poslední dobou řval kde kdo. Zlosynové se ale lekli fakt řácky a já se tak mohl dostat do úkrytu o hodně rychleji. Vylezl jsem na střechu pekárny, schoval se za komín, jak to často dělají hrdinové v pověstech, a odtamtud bylo všecko krásně vidět. Čarodějnice přiletěla odněkud shora a začala ze Zygerriánů dělat paštiku, ale já chtěl v akci vidět spíš tátu, který se k ní přidal až později. Musel totiž nejdřív tím půjčeným mečem vykrojit díru do klece, prolézt tou dírou a taky se vymanit z dědova sevření, když ho nechtěl pustit ven. Naštěstí se mu to povedlo, a zatímco člověčice krájela hned několik otrokářů blízko u sebe, on jen tak mávnul na jednoho hodně daleko, který se hned zvedl do vzduchu a sletěl dírou v podlaze. To bych chtěl umět.
Meč v jeho ruce byl ale fakt srandovně krátký, i když s ním nějakou chvilku něco prováděl, a asi ho to trochu štvalo, protože místo aby k dalšímu na okraji vesnice doběhl, radši po něm tu zbraň hodil. Cestou zpátky se sice vypnula, ale on ji asi myšlenkou ve vzduchu zase opravil, a tou dobou už na plácku nestál nikdo z těch ošklivých.
Jenže jemu to nestačilo, je to fakt borec, a jedním skokem se přenesl na kapotu jednoho ze vznášedel, kde sebral meč svůj. Když pak vyskočil zase ven, vznášedlo parádně vybouchlo. To jsem zvědav, kdo to bude uklízet.
Tou dobou už nestála ani rudovlasá čarodějka, která se začala smát jako trhlá a padla na zem. Táta to chtěl asi nejdřív jen tak odmávnout, ale pak si musel něčeho všimnout, protože k ní bleskem doběhl a začal jí ohledávat bok.
Klečel u ní zády ke mně, takže jsem toho moc neviděl, ale zato jsem nejen slyšel vrznout dveře pekárny dole, ale viděl jsem z nich i vycházet jednoho zloducha, co mu na ta záda mířil. Skočil jsem na něj, nebo teda spíš spadl, a po tátově vzoru se s ním začal prát. Ještě na zemi jsem ho kopl do hlavy, ale začal se zvedat, takže další rány dopadaly spíš na kolena a hodně i do holeně. Ohnal se po mně pažbou pušky, jenže to nevěděl, že i já mám zbraň. A lepší! Přesně jako s tou bednou na přistávací plošině, i tady jsem proti němu bleskově natáhl ruce, zavřel oči a soustředil se na to, jak ho fakt hodně moc nemám rád.
Když jsem oči zas otevřel, hlaveň pušky byla ta tam, Zygerrián byl dost ošklivě natlačený na zeď a jeho ruce, klouby i krk byly protočené do škaredých úhlů. Fíha, takhle to na spolužáky nikdy nefungovalo.
Pořád to ale nebyl mizera poslední, po pár vteřinách, co jsem šel blíž k zaměstnanému tátovi, se z jedněch dveří vyřítili dva sousedi a každý měl v prackách půlku toho už úplně posledního.
Táta si mě ale vůbec nevšímal, stejně tak děda, stejně tak nikdo z vesničanů, co se právě s pomocí ostatních zbavovali pout a probouzeli omráčené. Tak jsem se připletl blíž k těm dvěma a povedlo se mi zaslechnout, co to volá do vysílačky.
[„Sagwen?“] volal někoho, asi už poněkolikáté, a uhnul, když se k člověčici sehnula naše zdravotní sestra. Strašná potvora, mimochodem, co vždycky říkala, že to nebude bolet, a lhala. [„Výborně,“] pokračoval po chvilce, ale neslyšel jsem, co mu ten na druhé straně odpovídá.
[„Omlouvám se, ale knížky budou muset počkat,“] sypal ze sebe rychle a asi ho to vážně dost mrzelo, [„Jessica je zraněná a asi budeme muset domů, posílám ti souřadnice, čím dřív tu budeš, tím líp.“]
Zdravotnice prováděla nějaké čáry a žena pod jejími tlapkami vydala nějaký ten zvuk, takže mrtvá asi ještě nebude, ale stejně kolem začalo být na můj vkus trochu dusno. Blížil se totiž děda. Za ním zas běžela mamka, která se vyloupla odkudsi z domů, ale stejně to zavánělo další bitkou, protože děda měl zas svou mačetu.
[„Odneste ji do lodi,“] prohodil táta tiše směrem k zdravotnici a nervózně poklepával drápky o meč u pasu, ale mě si dál nevšímal. Takže jsem to pochopil tak, že následné rodinné porady se mám účastnit taky. Nakonec z toho ale žádná porada moc nebyla.
[„If you can't beat them, eat them.“]

Champbacca

  • Velmistr
  • Vele le...
  • *
  • Posts: 8459
  • The Choosing One
    • View Profile
    • Metsola
Re: Epizoda 2.6 - Delírium vrací úder
« Reply #11 on: 07. Mar 2012, 15:47 »
Vida, jak příznivý obrat tu situace během posledních pár minut nabrala, rozhlédl jsem se po náměstí a byl rád, že jsem nakonec neletěl sám. To bych teď patrně mířil někam do Vnějšího okraje v kleci, sice s rodinou, ale taky v klepetech, ze kterých sice není problém se dostat, ale útěk už je trochu složitější.
Teď to vypadalo celkem pohodově.
Otrokáři byli na hlavu poraženi, vesnice zachráněna jen s mírnými ztrátami, Sagwen je na cestě a Jessica se začala odnášení do lodi sice marně, ale aktivně bránit, takže bude taky v pořádku. Vesničané pomáhali zmateným sousedům, kteří ještě před chvílí spali pod vlivem omračovacích zbraní, vrak vznášedla s rušičkou pomalu a bezpečně dohoříval na impregnované podlážce a z dálky se sem pomalu vraceli střelbou vyplašení ptáci. Nebýt toho, že se na mě právě řítil chlupatý tank, byla by to idyla hodná zaznamenání malbou.
Vysloveně instinktivně jsem napřáhl ruce před sebe a zatlačil na Sílu jen chvíli před tím, než se nazlobený skoro tchán stihl dostat dost blízko k výpadu. Následkem toho zůstal stát, jako by se proti němu postavila neviditelná stěna, a to ho zjevně dopálilo ještě víc. Bručel, prskal a z očí mu létaly jiskry, ale nebyl bych to já, abych nezkusil zahájit aspoň nějakou tu trapnou konverzaci.
[„Klid, dědo,“] začal jsem dost pitomě a osloveného to pochopitelně moc nepotěšilo, [„položte tu mačetu a všechno bude zase dobré.“] Vykání byla možná dobrá volba, ale přes to vrčení, jak se snažil vymanit ze sevření, to asi ani neslyšel. Slyšelo to nicméně dost kolem stojících vesničanů, kteří náhle, pokud mohli, všeho nechali a šli se dívat. Vzhledem k tomu, že tu pravděpodobně o Síle nikdy neslyšeli, to totiž bylo mnohem zajímavější než úklid po otrokářích, který je tu prakticky každodenní záležitostí.
[„Otče, zadrž,“] zvolala teskně Erris, jež se k rozhněvanému blížila závratnou rychlostí zezadu, a já cítil, jak se mi za nohou kryje něco malého a nepochybně zlatavého. Nerad to říkám, ale v Chrámu měli s tím odříznutím od rodin asi fakt pravdu.
[„On za nic nemůže,“] pokračovala, načež zvuky vyluzované dědou náčelníkem lehce zesílily, ovšem pohled teď nemířil na mě, kam mu v tom trochu bránila Síla, ale nevěřícně dozadu na svou vyvedenou dcerušku.
[„Jasně že může,“] vmísil jsem se do toho zodpovědně jako správný ochránce utlačovaných a slabých, čímž se ze mě okamžitě stal někdo, kdo by přesně nějakého toho ochránce potřeboval. [„Ale strašně ho to mrzí a rád by to nějak odčinil.“]
To konečně zabralo. Supění ustalo, i když plameny v očích zůstaly, a jasně jsem cítil, jak nápor na bariéru zeslábl. Za to jsem byl dost rád, protože udržovat ji mě stálo dost úsilí, nicméně jiná možnost doteď nebyla. Nerad bych si zopakoval to, jak se mě v kleci snažil uškrtit. Náčelník se na mě zahleděl svým ukrutným pohledem číslo dva a po chvíli přemýšlení vyslovil to, co jsem jako zviřátko vychované lidmi vůbec nemohl čekat.
[„Souboj.“] Výborně, umí mluvit, hned to půjde rychleji, přemýšlel jsem skoro nahlas, než mi došlo, co to po mně vlastně chce.
[„Cože?“] podivil jsem se a doplnil to mým oblíbeným kukučem, [„žádná svatba a tak?“] Tu jsem upřímně, jakožto civilizací naprosto zhýčkaný Wookiee, čekal víc, nicméně přiznávám, že to pro mě bylo překvapení docela vítané.
[„Souboj,“] zopakoval děda, tentokrát s razantním dupnutím, a na náměstí se začal tvořit kruh. Zjevně jsou tu na to zvyklí, tohle bude asi fakt zábavná vesnice. Diváci nás obstoupili po takřka dokonalé kružnici a náčelník začal chodit sem a tam. Já jen stál a snažil se vypadat jako šmucka, co ho nedokáže v případě potřeby usmažit Silou. Ovšem on v tom byl háček, jak se ukázalo, když jsem hrábnul po meči a on tu svou mačetu na sekání stromů vztekle zarazil do dřevěné podlahy.
[„Žádné meče, žádná magie, žádné drápy,“] vytkl ten dvakrát větší a třikrát těžší hrubián a každý z bodů doplnil vytažením dalšího drápu, [„kdo první umře, prohrál.“] To bylo trochu drsné, ale ještě jsem nestačil ani vstřebat šok z toho, že se budu muset prát jako opice holýma rukama. Ten navíc ještě doplnilo to, že se děda navzdory svojí hmotnosti rozeběhl s neskutečnou mrštností a skočil po mně.
Uhnul jsem a jeho mocná tlapa tedy neškodně zasáhla zem, ale tak jako tak to tu začínalo vypadat příliš drsně na to, abych tu chtěl nechat dospět svoje jediné dítě. Snad jediné, ono těch Dnů života bylo víc, víme.
Z úvah mě vytrhla facka skoro medvědí, která mi nejspíš zlámala lícní kosti a jako bonus mě poslala vzduchem o kus dál, kde se kruh čumilů pohodlně rozestoupil, abych jim snad svým dopadem neublížil. Zvedl jsem se, vyplivl zub, shodou okolností ze stejného místa, odkud mi ho před dvěma měsíci vykopla ta modrá čůza, a konečně se připravil do střehu.
Každý, kdo mě zná, mě zná jako (mimo jiné) neohroženého bojovníka s mečem a zejména jako fackovacího panáka bez meče. Nikdy jsem neměl moc důvod zkoušet s tím něco dělat, protože čepel meče je prostě oproti holým tlapám dost nadřazená, ale i kdybych měl za sebou výcvik v bojovém umění Echani, teď by mi to patrně nebylo nic platné.
Náčelník byl rázem zpátky u mě a projevoval velkou snahu udělat si ze mě boxovací pytel. Blokovat ty údery nemělo moc cenu, protože by mi nejspíš zlomil hnáty, tak jsem spíš uskakoval a krčil se. To ale samozřejmě nejde dělat dlouho, takže rána letící mi na nos ho jednou prostě zasáhnout musela.
Než se motýlci a další zatracená havěť stihla rozptýlit, přiletěla ještě noha z otočky a podlaha ještě nikdy nevypadala tak lákavě.
Bleskové odvalení stranou zachránilo moji hlavu před jeho loktem, za nímž následovaly tři metráky živé váhy. Děda se díky tomu dostal na mou úroveň, ovšem zpátky na nohou byl stejně rychle jako já a rázem mi do hlavy pěstmo vracel všechny vytřepané hvězdičky.
Po dalších třech ranách, kdy jsem nestačil uhnout, přišel naprosto zásadní zvrat, kdy se stalo něco naprosto nečekaného – pro změnu jsem jednou praštil taky já jeho. Tento triumf však neměl prakticky žádný efekt, děda se sice zaklonil, ale to asi spíš překvapením, čeho že drzého jsem se to jako dopustil. Pak se vše vrátilo do starých kolejí a já byl na zemi ani nevím jak rychle.
Náčelník šel na zem taky, ale dobrovolně, a to sice aby mi tam trochu přivřel přísun kyslíku. Choval jsem podezření, že si kompenzuje nedokončené škrcení z klece, ale neměl jsem s kým se o tento poznatek podělit.
Prvních pár vteřin, co jsem měl kolem krku jeho mocné pracky, jsem se snažil jich zbavit, samozřejmě naprosto marně. Pak mě naštěstí navzdory přidušení napadlo lepší řešení.
Moje ruka se k jeho krku došátrala v podstatě po hmatu, protože na zrak se momentálně moc spoléhat nedalo, a spustila tam radikální protiopatření. Žádné odvetné škrcení, to by nemělo cenu a hlavně bych už na něj asi neměl sílu, ale něco mnohem změkčilejšího, méně očekávatelného a hlavně mnohem účinnějšího.
Prostě jsem tam nahmatal ty správné nervy, nacvičeným grifem je příhodně stiskl a výsledek v podobě tří metráků omráčené váhy na sebe nenechal dlouho čekat. Nepopírám, že bylo potřeba trochu sáhnout po Síle, ale to tu nikdo nemusí vědět, žeano.
Důležité bylo, že jsem byl sice zavalen, ale opět mi šlo dýchat, navíc obecenstvo se projevilo duchaplněji, než bych do nich řekl, a brzy mě vyprostilo. Někteří se mi dokonce omlouvali, jiní opožděně děkovali za záchranu, zbytek netušil, co dělat, a radši táhl náčelníka někam stranou.
[„Hustý,“] slyšel jsem pak povědomý mladý hlásek někde na úrovni svých kolen, [„to mě naučíš taky, že jo?“] Po dotazu následoval nezaměnitelný zvuk výchovné facky, která přiletěla na jeho nevinnou chlupatou tvář ze směru, kde stála jeho matka. Tvářila se dost rozpačitě, ale pohled na mě musel být po tom všem mnohem větší podívaná.
[„Tak abych snad šel,“] začal jsem a ohmatem jsem zjišťoval, odkud všude mi teče krev. Nebylo to tak strašné, ale nebýt chlupů, následujících pár dnů bych asi dost změnil barvu do modra.
[„Nemůžeš tu zůstat?“] vzala si slovo jeho matka a na dotaz, který byl samozřejmě těžce nefér, existovala jen jedna odpověď.
[„Mám povinnosti jinde. Ale jak už jsem říkal u tebe doma, můžu tě vzít s sebou, a kluka taky. Jak se vlastně jmenuješ?“] otočil jsem se na něj s výrazem někoho, kdo si právě uvědomil další těžké selhání v počátečních stádiích výchovy.
[„Simbacca,“] píplo stvoření, [„znamená to král lesa.“] No jasně, jak jinak.
[„Jo. Můžete se mnou letět oba, loď je velká dost a na té skoro své planetě můžu klidně koupit dům nebo něco takového,“] začal jsem plánovat. Zejména Erris tím mohla být dost překvapená, přeci jen mě poprvé potkala jako nemajetného poutníka a najednou je ze mě někdo, kdo běžně kupuje planety a domy pro své doteď netušené děti a jejich matky. Možná to na mě nevrhalo nejlepší světlo, ale čert to vezmi, dělám to poprvé.
[„To nejde,“] začala negativisticky vrtět hlavou, bezpochyby následek výchovy despotickým otcem. Kdybychom se měli možnost poznat víc, pochopila by, že se mnou jde úplně všechno. [„Já mám zas povinnosti tady, tátu by to zabilo,“] dodala nakonec a já odolal pokušení zeptat se, jestli to jako vadí.
[„Mamí, prosím,“] začal Simbacca skoro fňukat a já váhal, jestli být pohoršen, jak je vyměklý, nebo potěšen, jak šikovně toho zvládá využívat.
[„Nemůžu tě tátovi jen tak hodit na krk,“] začala argumentovat, což nikdo z nás nedospělých dvou moc nechápal, [„a co bych řekla dědovi, že jsi zmizel?“]
[„To je super nápad,“] přitakal mrňous, nikoliv však ironicky. Do toho bude ještě muset dorůst.
[„Já ho zvládnu, už teď je tam z toho v podstatě školka,“] snažil jsem se ji ujistit, ale klasicky jsem přehlédl, že pravá podstata problému je někde jinde. Někde, kde jsem ji jako v podstatě asociál moc nemohl čekat.
[„A je ti jasné, že nás pak už možná nikdy neuvidíš?“] zeptala se ho Erris skoro v slzách, což jsem moc nechápal. Teprve po chvilce mi došlo, že mě vlastně přemlouvala, ať ho vezmu do Chrámu, kde by tyhle obavy byly na místě, a že jsem neměl dost času vysvětlit svůj lepší plán.
[„Tak černě bych to neviděl, můžete si psát a sem tam možná i zaletět na návštěvu,“] vyhrkl jsem dřív, než Simbaca stihne říct nějakou dobře míněnou blbost, a v duchu jsem přemýšlel, co s sebou příště vzít za sedativa pro dědu, protože častý kontakt s ním by asi nesvědčil mým kostem.
Toto zjištění očividně dost pomohlo v rozhodování, a to oběma. Chvíli bylo ticho, jen jsme na sebe tak nějak střídavě koukali, a pak to konečně povolilo.
[„Tak dobře,“] svolila, tentokrát už s opravdovými slzami v očích, takže jsem záhy odhalil další věc, na kterou mě výcvik v Chrámu nepřipravil.
[„Bude se mít skvěle,“] spustil jsem, aby snad náhodou nezačal brečet i on, [„naučí se zacházet se Silou, nikdo se ho nebude bát, dostane najíst,“] myšlenky na Lempixův špenát jsem úspěšně zahnal, aniž bych se otřásl, [„a pořád budete v kontaktu.“] Co by za to dala většina bytostí v galaxii, jejichž život je teď díky válce mnohem víc v hajzlu.
Erris se zvedla z pokleku a už vypadala mnohem vyrovnaněji. Využil jsem příležitosti a vylovil z kapsy komlink, který už teď beztak nebudu potřebovat.
[„Tohle si vezmi, ukážu ti, jak to předělat, aby to fungovalo až k nám,“] řekl jsem, přiblížil se a podal jí ono zařízení. Teď se s ním dá kontaktovat necelá půlka téhle planety, ale po lehkém přemostění nebude problém napojit se na naši supertajnou síť.
Ono přiblížení mělo nicméně za následek celkem očekávatelné narušení mého osobního prostoru, což mě pochopitelně trochu rozladilo. Jasně jsem z ní cítil, že se jí pořád líbím a kdesi cosi, ale jak z toho ven, když ona u mě vyvolávala jen pocity, které jsem dosud neznal? Vyřešil jsem to poměrně klasicky tím, že jsem uhnul pohledem a začal komandovat nového studenta naší malé akademie.
[„A ty si běž sbalit věci, já tu počkám,“] otočil jsem se na synka, který radostně poskočil a už už se připravoval k vyběhnutí zpátky domů. V tom mu nicméně zabránil fakt leviatanský řev, který se odtamtud právě začal rozléhat a který jasně signalizoval, že děda už je vzhůru a nemá radost.
[„Víš co? Zapomeň na to, odlítáme,“] mrkli jsme na sebe, on souhlasně kývl a než se do země přede mnou zabodlo první kopí, stihl jsem toho ještě docela dost.
[„Neztrať to, ozvu se z bezpečné vzdálenosti,“] zavelel jsem a pak udělal něco, co by do mě asi nikdy nikdo neřekl, zejména pak Jessica: regulérně ji políbil. Možná trochu školácky zbrkle, ale přes svůj pokročilý věk jsem to fakt dělal za střízliva poprvé a hlavně na mě letělo nebezpečně moc nebezpečných věcí, takže se to snad dá pochopit, ne?
Z domu na náměstí vyběhlo za náčelníkem ještě několik jeho poskoků, všichni ozbrojení a všichni odhodlaní udělat si ze mě koberec, že jsem tak strašlivě zostudil jejich velkého šéfa. Já čapl Simbaccu za ruku, hodil si ho na záda a vzal to sprintem k přístavišti. Tentokrát už na metodu živého dětského štítu spoléhat nebudu. Když se na obzoru objevila klidně parkující loď, začaly mi do zad kromě oštěpů a kamenů létat také střely z lehčích kuší.
[„Jess!“] zařval jsem, co mi unavené plíce někoho kvalitně zmláceného dovolily, a schytal to nahnilým ovocem do týla, [„fofrem startuj, už je to tu zase!“]
I may be schizophrenic, but at least I have each other.

Mia Mahariel

  • Drabbler
  • Le...
  • *
  • Posts: 568
  • Mám hasák a nebojím se ho použít!
    • View Profile
Re: Epizoda 2.6 - Delírium vrací úder
« Reply #12 on: 15. Mar 2012, 20:48 »
Sedela som v knižnici, snažiac sa potlačit nepríjemnú predtuchu, a zapísať si čo najviac informácii o histórii tejto planéty a jej obyvateľov. Knižnica bola zložená z niekoľkých obrovských kruhových miestností rozmiestených po kmeni prastarého stromu, rôzne poprepájaných lanovými mostíkmi, či schodmi. Drevenné police ukrývali všeličo, od zvitkov, drevených tabúľ s rezbami a papierových kníh, z ktorých rašili miestami drobné zelené hríbiky, po starší model databanky. Vôňa dreva a starobylých vedomostí ma obklopila a ja som uplne zabudla na všetky starosti. Vrhla som sa k databanke, pripojila môj debilníček a s vervou browsovala po všetkom čo ma zaujalo. A že tam toho bolo! Slečna Joyce, ma pochváli a možno dostanem polhodinu, aby som sa mohla podelit na hodine aj s ostatnými.
Mala som mnoho otázok a tak som začala heslovite vyhľadávať záznamy počnúc spoločenským usporiadaním a hierarchiou, pokračovala som kultúrou a hudbou, zvykmi , porekadlami, básňami a piesňami,ktoré spievajú pri rôznych príležitostiach. Taktiež som hľadala nejaké známe osobnosti Wookieov. Všetka snaha však končila buď hláškou „záznam nenájdený“,  alebo, ako napríklad v prípade známych osobností, som dostala presmerovanie na kroniku vodcov dedín a miest a ich významné činy. Tu sa mnohokrát spomínali nájazdy otrokárov, čo ma udivovalo. Moj majster je asi z trochu iného cesta než zvyšok jeho druhu, pretože mám dojem, že keby boli všetci aspoň z časti tak odvážni a šialení ako on, tak by sa tu otrokári už po prvom  strete nikdy neukázali. To ma priviedlo na ďalšiu myšlienku.
To táto rasa nemá žiadnu vojenskú pomoc? Políciu? Alebo iné obranné zložky?.. To je zvláštne. Každopádne by ju niekto mal sformovať.
Predstavila som si údernú jednotku zloženú z dvoch tuctov chlpáčov v zbroji a s blastermi pri boku, zocelených výcvikom, prikrčených vo vznášadle člnovitého tvaru, vietor čechrajúci ich huňaté hrivy. Vtom z vysielačky začujú volanie o pomoc a tak zmenia kurz a vydajú sa vyprášiť zlých otrokárov.

Po hodinke som však zistila, že sa databanka skladá, okrem zápisov historických udalostí na planéte, hlavne z rôznych herbárov, ktoré boli napriek všetkému poučné a príručiek na varenie z toho, čo priemerný Wookiee najde po krátkej prechádzke, čo u mňa zasa vyvolalo nepríjemné spomienky. Bolo tam i zopár technických návodov, príručiek a učebníc, ale tým som zasa nerozumela ja.

Znechutene som vyšla von a rozhliadla sa, kam sa asi vydali môj majster a slečna Karnis. Šla som sa poprechádzať po plošinkách, keď sa ozval komlink a z neho majster. Neváhala som ani sekundu a zastavila prvý taxík ktorý som uvidela. Teda konkrétne štvrtý, pretože tri pred ním ma surovo odignorovali. Občas som si želala aby všetci vedeli, že som padawan a vynútiť si trochu úcty od ostatných napríklad svetelným mečom, ale majstrovi sa to nepáčilo.
Oznámila som cielovu destináciu a započúvala sa do rádia, ktoré hralo v taxíku. Cesta k dedinke ubehla ako nič a tak som vystúpila. V prvom momente som si myslela, že ma vysadili uprostred džungle a že to je zase nejaká skúška prežitia. Potom som začala rozlišovať domčeky a nadomnou som zachytila niečo čo sa podobalo na našu loď.


Hladina adrenalínu mi okamžite stúpala, ako som Silou posilnenými skokmi prekonávala strechy a plošinky. Pripomenulo mi to cvičenie v našej tréningovej jaskyni, s tým rozdielom, že tu ma nechránili žinenky rozložené po podlahe.
Doskočila som v strehu na plošinu s našou loďou a s rukou na meči som sa vydala davom Wookieov k lodi. Všade som videla známky boja, ale obyvatelia už usilovne pracovali na ich odstráňovaní. Majster nebol v dohľade, tak som usúdila, že bude praktické ísť do lode a prípadne sa pripraviť na odlet. A možno ma už čaká v lodi.

Prešla som cez hlúčik Wookieov, niektorých ošetrených, iných ošetřovaných a vošla do lode, keďže mala spustenú rampu. Rytierka Karnis sedela pobledlá, ale inak v poriadku, v kokpite. Na otázku kde je majster len zvláštnym tónom odpovedala, že ešte vybavuje nejaké rodinné záležitosti a oznámila mi, aby som sa pripravila na skorý odlet. Pokrčila som ramenami a bola na odchode z kokpitu, keď som uvidela jednu chlpatú postavu bežiacu k lodi, za ktorou rovankým tempom klusalo niekoľko rovnako chlpatých postáv s oštepmi a kušami. Bol to majster a nejaká malá chlpatá potvora sa naňho zavesila a chcela mu  asi zakusnúť do krku. Rozbehla som sa k rampe, že mu pomôžem, ale rytierka Karnis za mnou zavolala, nech sa radšej poriadne pripútam a neurobím nejakú hlúposť, majster to má vraj pod kontrolou. Uposlúchla som, sadla si do sedadla, pripútala sa a s napatím čakala čo sa bude diať.

Sagwen Aisling

  • Rytíř politická mrtvola
  • Le...
  • *
  • Posts: 316
  • Where should i put myself in use?
    • View Profile
Re: Epizoda 2.6 - Delírium vrací úder
« Reply #13 on: 26. Apr 2012, 21:14 »
Sprint mezi kapkami deště, kameny a výstřely z kuší se nakonec povedl na výbornou, mě ani Simbaccu žádný netrefil a záhy jsme se ocitli v bezpečí startující lodě.
Vyčerpaně jsem dopadl na přistávací rampu, jakmile se zavřela, a snažil se nemyslet na to, jak budu muset přelakovat chromování, na kterém mi ty opice určitě nadělaly šrámy. Loď se mezitím vznesla vysoko nad les a pilot, ať už to byl kdokoliv, s ní skočil do hyperprostoru. Tak nějak jsem doufal, že jsme cestou stihli nabrat Sagwen, ale upřímně řečeno jsem neměl dost mentální kapacity na to, abych nad tím nějak víc přemýšlel. Prostě jsem si tam tak nějak lehl, rozhodl se odpočinout si po tom vyštípání Zygerriánů, souboji s tchánem a vůbec.
Simbacca se usadil kousek stranou a začal se, docela nenápadně, dobývat do jedné z beden, kde asi větřil něco k jídlu. Hlavně ať už jsme doma.

„Nestačilo ti to jednou?“ ozvalo se chvíli předtím, než se objevila ve stejné místnosti a jen kroutila hlavou. „Jestli koukám dobře, tak je to 1:1. Dnes žádné dítě neprošpikovali.“
Přidřepla si k opičákovi a podala mu chladivý nápoj, který si přinesla v ruce. Otočil ho do sebe a na jeho tváři se objevil přihlouplý, blažený úsměv. Kývla na něj a očima mihla k Simbovi.
„Jsi na to skutečně připravený?“

Co si budeme povídat, trochu jsem do toho všeho spadl, takže nebyl moc čas na načtení odborných průvodců náhlým rodičovstvím. A beztak pochybuju, že bych se v nich dočetl něco zajímavého.
[„To se holt uvidí,“] pronesl jsem klidně a užíval si, jak mi to něco, co přinesla, teče do žaludku. Sice netuším, co to bylo, ale bylo to hrozně dobré. To by za těchto podmínek byl možná i petrolej, ale nebudu to radši zkoušet.
[„Vy dva už se hádám znáte,“] nadhodil jsem po chvíli a zahleděl se střídavě na jednoho a pak na druhého. Určitě se viděli, ale těžko říct, kolik toho stihli během zachraňování mojí prdele probrat.

„Až moc,“ nekomentovala, že se ani neotočil, když se v opiovém doupěti nahá soukala do obleření.

[„Super,“] oddechl jsem si, protože představování fakt nemusím, a začal jsem se zvedat. Podlaha sice byla docela pohodlná, ale nedělalo mi to moc dobře na záda.
[„Sagwen tu někde je, nebo jsme ji tam zapomněli?“] Vrátit se z výletu s dítětem je jedna věc, vrátit se z výletu s dítětem a bez padawan, to je věc druhá. Samozřejmě se pro ni případně můžeme vrátit, ale kdo ví, jestli jí tam mezitím neruplo v bedně.

„Jasně, je v kokpitu.“

[„Super,“] zopakoval jsem, protože i teď to plně odpovídalo mému názoru, a protáhl jsem si záda.
[„Já se jdu prospat, dej mi na kluka chvíli pozor, jo?“] poprosil jsem, ale na odpověď nečekal, protože jsem se pochopitelně bál, že budu odmítnut. Na zemi, kde jsem ležel, sice ulpělo pár kapek krve, ale to nebyla dostatečná výmluva k vzetí do zaječích. Snad si chvíli nějak poradí.
Simbacca si rozhodně poradil s tím sendvičem, co v bedně našel, ale pak nějak podcenil gravitaci a do krabice zahučel celý. Jedno možné hlídací řešení se tak přímo nabízelo.

Ano, zatížit víko, ať nikde nelozí a nic si neudělá, bylo lákavým nutkáním, ale musela uznat, že za to vlastně nemohl. Byl prostě škvrně.
Zamávala Champiemu a popřála hezké sny a přesunula se blíž k bedně.
„Už jsi dojedl, nebo se tam chceš ještě prospat?“

Strašně jsem se lekl, když na mě ta ženská promluvila, a kdyby v bedně bylo ještě něco k jídlu, asi bych se začal dusit. Protože tam ale nebylo nic, na čištění beden od jídla jsem přeborník, jen jsem sebou praštil o dno a pak vypadal jako trotl.
Naštěstí mi brzy došlo, že nejsem v nebezpečí, a zase jsem se zvedl, ale pořád jsem jí nerozuměl, žejo.
[„Pěkná loď,“] řekl jsem a snažil se vypadat roztomile, aby mě náhodou nechtěla zase zabít. [„Je tady jídelna?“] Nikdy jsem na žádné lodi nebyl, ale pokud cestují vesmírem dlouhou dobu, tak přece něco jíst musí, ne?

„Jo,“ přikývla a podržela mu víko, aby mohl vylézt. Mohla by se mu zase nabourat do hlavy a komunikovat telepaticky, ale ať si nezvyká na takový komfort.
„Tudy,“ ukázala směr a vydali se společně do jídelničky.

Byl to teda spíš takový kuchyňský koutek, na lodích je totiž strašně málo místa, ale byla tam lednice, takže to bylo strašně super, a v té lednici byly další sendviče a nějaké masové tyčinky, což bylo ještě víc super.
Popadl jsem něco málo, co se mi vešlo do pacek, a dobře si zapamatoval, kde je zbytek. Ochutnávku následovalo poděkování s nevychovaně plnou pusou, ale lepší než vůbec. Protože tam nebyly židle, tady lidi asi jedí ve stoje nebo co, posadil jsem se na zem, baštil a koukal na tu člověčici. Tohle bude zajímavá jízda.

„Nehltej,“ napomenula ho trochu unaveně a sedla si naproti němu. Ten boj ji také zmohl, ale musela prcka pohlídat. „Chutná? Vidím, že ano. Jsi asi rád, že tě vzal taťka s sebou, vid?“ Pokračovala v hovoru a nijak ji nevadilo, že ji nerozumí. Třeba něco pochytí.

Něco povídala, těžko říct co, tak jsem jí podal jeden sendvič, ať taky žvýká a je zticha, protože mě to trochu znervózňovalo. Ale ve škole říkali, že společná řeč cizinců je docela jednoduchá, tak bych se to možná mohl naučit, jestli tu mají nějaký ten slabikář.
[„Ty jsi taky rytířka kouzelnice, co?“] zeptal jsem se nakonec, protože na to stačilo kývnout nebo zavrtět hlavou, a aspoň v tom budu mít konečně jasno.

„Ano,“ odpověděla a kývla v souhlasu.

Tak to bude tenhle výlet ještě větší žůžo dobrodrůžo, než to ze začátku vypadalo. Budem lítat vesmírem, chytat padouchy, mlátit otrokáře a ochutnávat kde co, a nakonec z nás budou strašně hustí hrdinové, jo!
Chvíli jsem si s tou myšlenkou pohrával, představoval si, jak mlátíme zlého draka, a když jsem při tom nevědomky snědl i salát, došlo mi, že bych s tou večeří měl asi na chvíli přestat.
Znovu jsem poděkoval za jídlo a začal se rozhlížet, kde by se tu dalo trochu schrupnout. táta nejspíš zmizel s úplně stejným záměrem, tak jsou tady na to třeba zvyklí. Po jídle je to prostě potřeba, abych měl sílu, tak.
[„Kde si můžu lehnout, ať nepřekážím?“] zeptal jsem se pak strašně slušně a strašně neslušně to zakončil zívnutím, protože spát sice můžu kdekoliv, možná bych to zvládl i tady, ale nemám rád, když o mě lidi zakopávají.

„Pojď za mnou,“ naznačila mu rukou a dovedla ho do pokoje, kde ho nějak uložila. Usnul sotva zavřel oči a než se Jess nadála, spala taky.
“He, who makes a beast out of himself, gets rid of the pain of being a man.” Samuel Johnson


Jessica Karnis

  • Mistr
  • Le...
  • *
  • Posts: 2438
  • All Hail the King
    • View Profile
Re: Epizoda 2.6 - Delírium vrací úder
« Reply #14 on: 17. May 2012, 00:09 »
Když jsem se vzbudil, chronometr na zdi dával tušit, že nejsme daleko od domova. Takže už nemělo cenu pokoušet se spát dál a vydal jsem se na můstek. Tam pro změnu spala Sagwen, před sebou rozložené holocrony s kdoví čím, a o bezchybný let se staral droid. Po Jess a Simbaccovi nikde ani stopa, ani chlup.
Patrně rabují lednici, napadlo mě a uvelebil jsem se v hlavním pilotním křesle. Hypertunel skončil dřív, než jsem čekal, to jest prakticky souběžně s mým dosednutím, a mohl jsem tedy plynule přejít k řízení, ať si robůtek taky trochu odpočine.
Proletěli jsme mrakem, ze kterého bude nejspíš co nevidět brzy pršet, a ponořili se do jezera, kde nám to mohlo být ukradené. Hangárová vrata se otevřela s maximální poslušností a ani když přistávací vzpěry dopadly na plošinu se Sagwen nevzbudila.
Nechal jsem ji spát dál, beztak se zas učila nějaké pitomosti dlouho do noci, a v chodbě jsem doslova narazil na rozespalou chlupatou kouli. Z toho, co blekotal, pořád spala i Jessica, tak jsem mu prostě pokynul, ať jde se mnou a nežere brouky, které neschválím, protože jeden nám tu dělá zdravotníka.
Slézt po rampě na zem byla otázka pár vteřin a nám se rázem naskytl výhled na náš masivní hangár se vším všudy. Ono všechno momentálně zahrnovalo jenom stíhačky, jejich droidí doplňky a Miu, která se přehrabovala v hromádce náhradních dílů. Asi náhradních.
[„Hola hej, jsme doma,“] zavolal jsem na uvítanou možná trochu moc nahlas, [„o copak jsme přišli?“]

„O první poživatelnější jídlo za posledních pár týdnů.“ Odvětila mechanička s úsměvem, protože se jí právě povedlo úspěšně sestrojit minivznášedlo na dálkové ovládání, a to z materiálu, který kupodivu zbyl po rekonstrukci stíhaček. „Vítám vás doma, šéfe. Jaký byl let?“ zeptala se s tázavým pohledem, který o chvilku později přenesla na Nubian. Zdálo se, že drží pohromadě, takže mu nic z toho, co z něj vynadala, asi příliš nechybělo.

Poživatelnější jídlo? To mě vůbec nepřekvapovalo, vzhledem k tomu, že Jessica byla se mnou a tedy se nemohla pokoušet svým oblíbeným způsobem vyhladit obyvatelstvo základny. Lempix zjevně využil volné kuchyně a začal vařit taky něco jiného než špenát a jezerní řasy, takže se ten výlet vyplatil ještě i jinak.
[„Klidný, nudný, což mi připomíná, že půlka posádky ještě spí, tak bych případné sváření a podobné hlučné věci asi na chvilku odložil,“] zamyslel jsem se nahlas a prohlížel si tu hromadu věcí. Většina mi byla povědomá, ale nikdy jsem to nestudoval, takže snad věděla, co dělá.
[„Ale docela mi vyhládlo,“] po té bitce s otrokáři, tchánem a vůbec, [„tak asi půjdu otestovat to zlepšení v kuchyni.“]
Simbaccovi se rozšířily zornice tak mocně, že jsem to zmerčil pouhým periferním viděním, a nebylo tedy sporu o tom, že jeho uvedení do akademie bude skrz jídelnu.

Mia odložila nářadí a utřela si ruce do prvního čistšího hadru, co se jí naskytl, a tak nějak samozřejmě zamířila směrem ke kuchyni, přičemž si několikrát změřila pohledem wookieho novou společnost. Se sebeujištěním, že jde určitě jen o nějakého dalšího žáka, to nechala plavat. „Svářet stejně už nebudu, stíhačky jsou v pořádku. Trochu jsem je odlehčila o zbytečný materiál.“ Informovala Champbaccu za chůze směrem k Jeffově novému působišti.

[„Jo, to znám,“] přitakal jsem a naposledy si tu hromadu prohlédl. Tak proto jsou mi ty věci povědomé. [„Když jsem lítal pro Řád, musel jsem podobně odlehčit svoji deltu, aby se tam nacpal hypermotor, protože ty kruhy mě prostě prudily. Jeden by si myslel, že na to budou výrobci myslet, ale ne, pro ně to byla drobná konstrukční nedokonalost.“] A to jsem jim napsal pár dopisů, několik dokonce s obrázky.
Zbytek cesty do kuchyně se odehrál ve znamení střídání ticha a konverzace o přebytečných součástkách, takže když jsme po točité rampě vystoupali na patro s jídelnou, věděl jsem toho zase trochu víc o vnitřku N-1. Do vlastní jídelny už to byl jenom kousek a ten jsme, zejména díky hladovému mrňousovi, překonali v přímo rekordním čase.
[„Dám si jako obvykle,“] hlaholil jsem už od dveří. Nikdy jsem nikde neměl nic „jako obvykle“, ale vždycky mě bavilo si o to říct. Někteří kuchaři a číšníci byli strašlivě vynalézaví. Lempixe nevidno, přiblížil jsem se k výdejnímu pultu a držel Simbaccu, aby nesežral květináč s okrasnou kytkou.

Která nebyla ani tak okrasná, jako užitková, což by se dozvěděl, kdyby se Jeffa zeptal.
Ten se každopádně nezalekl, a pokud ano, hrdinně by to zapřel, když mu do kuchyně nakráčely dva chlupaté koberce a mrňavá, vzteklá mechanička, která teď nevypadala ani trochu vztekle. Hm.
Naštěstí za svůj relativně krátký život pobýval ve více než multikulturních zařízeních, takže ani wookieejský Roar! mu nedělal zas takové problémy... tedy co se týká porozumění. Na mluvení holt neměl dostatečný hlasový fond, výšku ani ochlupení, pánové prominou.
Jelikož šlo o první kontakt, tak si hned zkraje odpustil výtku na téma: „A s takovým materiálem já mám pracovat?“ a raději se omezil na to, že s hrdým výrazem prvorodičky zahlásil něco jako: „Dušená pečeně z tamtoho čehosi sladkovodního ex-plavajícího, okořená tím a tím... potřebujete tady novou chladničku, protože jsem to musel pomalu umlátit, jelikož se to pokoušelo připravit mě o život, ale to už se tak stává...“ S profesionálním grifem nahodil tři talíře na stůl. „To je hezké, že sis udělala čas,...“ zabrblal směrem k Mie a pak bez náznaku zaváhání (ačkoliv měl své ruce rád), natáhl ruku k těm dvěma k potřepání. „A já jsem Jeff, počítám, že jsme se tady ještě nepotkali.“

[„Ne, to bych si pamatoval,“] ujistil jsem individuum, které se tady navzdory okolnostem chovalo až podezřele jako doma, a přemýšlel jsem, kde se to tu vzalo. Teprve po drahných pár pikosekundách jsem si, patrně díky pohledu na nejspíš dost trpící Miu, vzpomněl, že se za nějakého nového kuchaře přimlouvala. Tak tohle je asi ono.
[„Champbacca,“] představil jsem se a dokonce jsem se soustředil dost na to, abych mu mimoděk nerozdrtil ruku. Už jsem se nejspíš zmiňoval, že jsem s tím dřív míval dost problémy.
[„A tohle je Simbacca, ten vám nerozumí, ale on toho stejně moc...“] spustil jsem pokus o jeho představení, který mi to zvíře zhatilo jednoduše tím, jak se pustil do jídla, [„...nenamluví.“]

Jeff druhého představovaného chvíli bezvýrazně pozoroval. Už tedy zažil i pár Barabelů, kteří měli vytříbenější kulturu stolování a to byla teda pěkná čuňata už od pohledu... ale kdo je, aby si stěžoval. Dokonce měl i ruku v pořádku. Takže se nemusel učit, jak vařit nohama, jako ten chlapík z Correlie. Ten tedy kreslil nebo hrál sabaac nebo cosi takového, ale pointa zůstávala stejná. Pod rukama mu bouchl motor spídrmotorky. Rozsekalo mu to ruce až po zápěstí, možná výš. Jeff nechtěl vědět, jak se mohl utírat, když... kdo mu držel... hm, radši zpátky do přítomnosti.
„Těší mě,“ odtušil. A jako by chtěl využít příležitosti, dokud se krmí, tudíž by měli být v podstatě méně neškodní, pokud se jim nebude sahat na jídlo, dodal: „Už jsem mluvil s tu vaší bledulí, prý bych měl věci týkající se práce, zaměstnaneckých výhod, petice za lepší kuchyňskou výbavu a podobných ptákovin, mířit na vás.“

Jeden si na chvilku odskočí a hnedka se mu začnou doma formovat odbory.
[„Eh, jasně, spusťte,“] pokynul jsem mu a dal se do jídla v očekávání, že bude mluvit dost dlouho na to, abych se stihl najíst. Vypadal jako ten typ, co mluví nejen ze spaní, ale co by mluvil i po smrti, tak proč se mu snažit bránit.

Jeff překvapením téměř oněměl, čekal mnohem víc odporu. Očividně byl chodící koberec naproti němu flegmatik. Což bylo taky dobře. Možná budou spolu i bezproblémově vycházet.
„Takže...“ začal opatrně. „Slyšel jsem, že obnovujete a renovujete částečně vybavení tady téhle... ehm, základny. Tak mě napadlo, že bych mohl dodat pár návrhů, protože se obávám, že místní vybavení typu chladniček a sporáků muselo zažít starou republiku... bylo by mnohem méně finančně a energeticky náročné pořídit si nějaké novější kousky... měl bych pár kontaktů, kde něco takového splašit za vcelku příznivou cenu... což platí i o dodávkách surovin... i když pokud rádi denně takové ty chapadlaté... věci odsud z jezera, tak mi nezbude, než se s tím smířit.“ Jeff se divil, že ho doteď ještě nikdo nepřerušil. Jídlo se mu dnes očividně nadmíru podařilo. „No a pak jen pár maličkostí... jaké je kapesné, co je tady potřeba udělat? Protože sice vařím rád, ale čtyřiadvacet hodin denně... nebo kolik tady má den, bych za plotnou opravdu trávit nechtěl. Rád bych se sem tam podíval i ven...“

Místy jsem sice trochu přestal dávat pozor, ale jakmile zmínil chapadlatou věc z jezera, opět jsem zbystřil. Zaslechl jsem snad náznak nechuti k něčemu tak naprosto špicovému?
Každopádně došlo o dvě lžíce později k předvídatelnému dotazu, kolik že bude dostávat plat. Upřímně řečeno jsem nad tím nikdy nepřemýšlel a vlastně jsem nikdy ani lidi bez nadání v Síle zaměstnávat nechtěl, protože mají svoje nesporné nevýhody, tak snad se z toho nestane běžná praxe. Kdo ví, koho mi sem kdo ještě přitáhne z deště.
[„Dodejte seznam, já uvidím, jestli na to máme,“] odvětil jsem prostě. To nebyla žádná diplomatická klička jak mu naznačit, že se asi posral, to byla prostě pravda, protože navzdory značným počátečním příjmům nám teď v kase zbývalo, pokud se dobře pamatuju, posledního půl milionu kreditů.
[„A co se platu týče,“] pustil jsem se do neprobádaného území, [„asi to nebude žádná sláva, přeci jen jsme v podstatě klášter, ale nějaký bonus ke střeše nad hlavou, stravě a vybrané společnosti se tam určitě najde, zvláště máte-li nějaký ten... skrytý talent.“] Aneb jak se nenápadně zeptat, jestli náhodou nevnímá Sílu, kterou jsem z něj sice necítil ani náhodou, ale kdo ví, třeba to umí nějak skrývat.

„Jo, skryté talenty, hm...“ zabubnoval prsty Jeff o pult. „Miiny triky na podávání hasáků na dálku bohužel neovládám... ale pokud to s penězi není tak slavné, tak bych vám mohl pomoci ušetřit... mám konexe... vím, co a jak kde nakupovat... jídlo, alkohol, zbraně... bez cla.“

[„Hodil by se nám jeden iontový kanón, vé stopadesátka,“] reagoval jsem bleskově a nevzrušeně sledoval, co to s ním udělá.

Cuklo mu obočí, pak si ho změřil hodnotícím pohledem. „Co jsem viděl vaši výbavu, tím myslím lodě... tak by možná mohl být problém s dopravou, protože se obávám, že pokud bychom nový nebo lehce zánovní zrekvírovali někde se slevou, odvoz nám rozhodně nezaručí.“ Odtušil opatrně. „Pod dvě třetiny ceny se rozhodně dostat nedá, i když je Kuaťané liskaj jak Baa-tia cveečky.“ Narážel tím na slavného výrobce obuvi a na jeho přelomový model obuvi... většina humanoidů totiž nějaké chrániče chodidel pro normální existenci potřebovala. „Či-li, pokud máte takových devět set tisíc kreditů navíc, dal by se sehnat i kanón. I když jsem většinou obchodoval s něčím mnohem menším...“

[„To nespěchá,“] pravil jsem s klidem a pohled mi ulpěl na Simbaccovi, který právě dojedl a pomalu ale jistě začal zase hladově koukat po okolí.
[„Ale jedna věc tu vlastně je,“] vzpomněl jsem si, ovšem ono vzpomenutí nebylo tak úplně dostačující. Výzkum, který jsem této věci věnoval, totiž z mojí hlavy vytlačily nedávné události a polovinu důležitých detailů jsem si už nepamatoval. Naštěstí se na vedlejším stole povaloval bezprizorní datapad, takže přitáhnout si ho, připojit se na akademické ftp a stáhnout si poznámky netrvalo dlouho.
[„Potřeboval bych sehnat tak osm, deset těchhle obludek.“] Na monitoru se objevil obrázek modrožluté příšery zjevně přizpůsobené životu v blízkosti vody. [„Zalaaca, jízdní zvíře z Naboo. Používají ji jak Gungani, tak lidé, a když s jezdcem vyrůstá od mláděte, je to společník k nezaplacení. Takže potřebujeme buď mláďata, nebo ještě lépe rovnou vajíčka, kterých tenhle savec ale neklade moc, takže pobíhat po lese a vybírat jim hnízda asi nebude moc efektivní. Možná nějaká zoo, ale to už asi nechám na vás, pokud to tedy samozřejmě zvládnete. Dejme tomu, že by to byla taková obdoba vstupního pohovoru s tím rozdílem, že za ten většinou uchazeč bonus nedostane.“]

Jeff polkl, pak se podrbal na bradě. Bonus zněl dobře... křik ochránců zvířecích práv v jeho mysli už mnohem méně... zavlékání invazivních druhů... ale měl takový podloudný dlouhodobý plán, který v posledních dnech nabyl na překvapivě pevných obrysech. Špatné svědomí s ním dělalo divy. Mia byla jako vyměněná. Nepromluvila s ním ani slova, jen se hrabala v té své elektronice. Jeho košilaté narážky ani nevnímala. Že by jí způsobil až takové trauma? No, takže každopádně pokud bude shánět to varactylí vejce, o kterém neustále básnila, kdykoliv když se trochu opila, tak by mohl někde sehnat i ty zalaacy. „Tak to si můžem plácnout,“ zalitoval té věty okamžitě, jakmile ji vyřkl a tak raději píchl bradou směrem k Mie, která se vrtala v jeho gurmánském veledíle. „Ale ji chci sebou... radši. Abych věděl, že se nám loď nerozpadne pod prrrřílišným nákladem nebo tak.“ Tady Miu rozhodně samotnou už nenechá.

Mia, maje živě v paměti Jeffův pokus o „pilotování“ její Ochechule, zašermovala příborem a zabodla pohled do kuchaře. Polkla sousto, aby se snad neudusila. „Ty žádnou loď řídit nebudeš, dokud dýchám!“ upozornila ho. Svěřit mu Nubian? Nikdy. Opečovávala si ho jako vlastní dítě a dítě by v žádném případě do rukou Jeffovi nedala. Ani kdyby většinu času kousalo a škrábalo.

[„Jo, to mi připomíná,“] vzpomněl jsem si na jeden vtipný detail, [„že mám loď navíc, která se vám teď bude hodit, a pokud všechno půjde dobře, je vaše. Čeká ve městě v docích, pod vodu se s ní zatím bojím.“]
Rychlý dráp, nebo jak se ta Foxova kocábka jmenovala, sice nebyla nic moderního a rozhodně si v elegantnosti nezadala s Jungle Jetem, ale ten nebudu půjčovat někomu, koho jsem teď potkal a kdo navíc jede pro živý náklad. Ještě by mi zasvinili potahy.

Takže možná úniková cesta, kdyby náhodou Mie nestačil fakt, že jí Jeff podstrojuje, a třeba by ho chtěla celá hladová pokousat. Bolestivě, podle toho, jak se tvářila. „Mě je to v podstatě jedno, čím se poletí, o údržbu a pilotování se očividně bude starat Mia...“ odtušil.

[„No, tak to bychom měli,“] shrnul jsem to pěkně, [„díky za oběd, předběžně jste přijat a já jdu dohánět povinnosti.“] Tím jsem výjimečně nemyslel papírování, ale spíš starosti o to zvíře po mé levici, které potřebuje mít kde spát, v čem chodit a hlavně co jíst.
A to mi nejspíš na nějakou dobu vydrží.

 

Další pískoviště: